TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделава клучна за струјата, домаќинствата сигурни до март!

Вечер Прес - 25.09.2022

Во текот на оваа недела ќе се знае од каде ќе се набавува електрична енергија за стопанството. Во понеделник или вторни, турската државна компанија „Боташ“ ќе ја достави понудата со количината и со цената за испорака на гас и на електрична енергија, ...

Македонија најголем увозник на струја, Албанија лидер во користење на енергија од обновливи извори

Алфа

Идната недела е клучна за набавка на гас и струја од странство

Глас на Америка

Недостигот од домашна електрична енергија летална опасност за националната економија

Н.Македонија

Астрономски сметки со повеќе нули

Н.Македонија

Битиќи: Ова е време на преживување (ВИДЕО)

Zoom

Во понеделник продолжува комисиската дебата за кризните состојби за електрична и топлинска енергија

Бриф

Бриф Фактор МКД Алсат-М MakPress MakPress ТВ21 4NEWS

Битиќи: До март ќе има доволно суровини за струја

24 Вести - 24.09.2022

Ова е време на преживување, но струја и парно ќе има без прекини во текот на грејната сезона – Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека граѓаните треба да бидат смирени, а државата веќе ги финализира преговорите за набавка на ...

Битиќи: БЕГ ќе испорачува парно додека се превземе од нов оператор, следната недела ќе се знае цената за струјата за стопанството

Сител

Битиќи: БЕГ нема лиценци ама има законска обврска да испорачува услуги на скопјани

Телма

Битиќи: Скопје ќе има парно, иако нема избрано нов економски оператор

Мета

Битиќи: Се додека не се избере економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија

Опсервер

Битиќи: Додека не се избере економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија

Курир

Додека не се избере нов економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија, вели Битиќи

Република

Скопје инфо Либертас Вечер Прес ТВ21 Press24 Сител Нетпрес Н.Македонија

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Либертас - 24.09.2022

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека следната недела е клучна кога би требало да се знае од каде ќе се набавува електрична енергија. – Има позитивни сигнали.

Владата бара струја за индустријата, Битиќи вели ова се времиња на преживување

Мета

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Скопје инфо

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

OhridNews

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Press24

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Курир

Битиќи: Следната недела ќе знаеме од каде ќе се набавува електрична енергија

Бриф

Независен Локално Опсервер ТВ21 Денешен Н.Македонија +инфо 4NEWS

Ковачевски: Интензивно преговараме за обезбедување струја за стопанството

ТВ21 - 24.09.2022

„Светот и Европа освен што се соочуваат со недостаток на електрична енергија, добар дел од светот ќе се соочи со логистика во испорака на храна. По движењата на пазарот на енергенси и негативното влијание од војната во Украина, се гледа дека оваа ...

Бектеши: Преговараме со соседните држави за поевтина струја за стопанството

Бриф

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Бриф

Бектеши: Соработуваме со сите соседни земји за обезбедување поевтина електрична енергија за стопанството

Република

Бектеши: Не е во ред училиштата да се остават без снабдувач со електрична енергија

Локално

БЕКТЕШИ: Правиме се’, наставата во зимата да биде со физичко присуство

Денешен

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Бизнис Вести

Press24 Алсат-М Press24 МКД Независен Вечер Прес Бизнис Вести MakPress