TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И „Комити“ на трибините на полуфиналето на светско – од „Лужники“ побараа правда за Саздо

365 - 11.07.2018

Полуфиналето помеѓу Англија и Хрватска во живо од трибините на стадионот „Лужники“ во Москва го следеа и дел од вардаровата навивачка група „Комити“. И покрај одличната општа атмосфера и еуфорија што ја носи самото присуство на натпревар на Светско, ...

Комити беа на полуфиналето од СП: Бараат правда за убиениот Саздо (ФОТО)

Sport 1 - 11.07.2018

Припадниците на вардаровата навивачка група Комити, беа на стадионот „Лужники“ во Москва да го следат полуфиналето помеѓу Англија и Хрватска. И оттаму потсетија дека бараат правда за нивниот убиен колега Никола Саздовски, кој завчера почина откако ...

ФОТО: ПРАВДА ЗА САЗДО се бара и на „Лужники“ за време на мечот Хрватска – Англија

Спортклуб - 11.07.2018

Во моментот во Москва екипите на Хрватка и Англија се борат за второто место во финалето на Мундијалот во Русија. Англичаните имаат предност од 0-1, а трибините на „Лужники“ се исполнети до последно место.

Провиден „анонимен“ национализам затскриен зад патриотизмот!

CivilMedia - 11.07.2018

Смртта на младиот Никола Саздовски кој им подлегна на повредите по претепувањето од пред неколку дена, ги разгоре страстите и меѓуетничката нетрпеливост, кои и така беа кревки. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ не ја пропушти можноста да се појави на ...

Лицемерието на Оливер Спасовски: Поважен му е бројот на фанови на Фејсбук отколку вистината за убиениот Саздовски

Курир - 11.07.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, три дена молчи за убиството на Никола Саздовски Саздо, не се појавува ниту во медиуми, ниту одржа прес-конференција ниту објави Фејсбук статус.

Комити го одложија протестниот марш за Саздо

Press24 - 11.07.2018

Навивачкаа група Комити за денеска најави протестен марш за Саздо,но го откажаа на неколку дена и повикаа на поголем и помасовен собир. На својата Фејсбук страна тие напишаа: „Во консултација со членството, се одлучи протестниот марш да се одложи на ...

Арсовски: Трет ден Спасовски молчи за деталите за случајот со убиениот Никола Саздовски

Курир - 11.07.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски на денешната прес-конференција истакна дека трет ден Оливер Спасовски молчи за деталите за случајот со убиеното 21 годишно момче Никола Саздовски – Саздо.

Развиорен омилениот бајрак на Саздо - „Комитите“ се простија од Никола

Сител - 11.07.2018

Комитите се простија од 21-годишниот Никола Саздовски - Саздо кој крвнички беше претепан на автобуска постројка во скопската населба Автокоманда. Вчера околу 13 часот на гробиштата во с. Ракотинци Никола беше испратен од семејството и пријателите во ...

Смртта на Саздовски опасен фитил за нетрпеливост

Независен - 10.07.2018

Солзи и тага за која нема утеха ги преплавија вчера семејството, блиските, пријателите, познати и непознати што дојдоа да му изразат последна почит на Никола Саздовски-Саздо (21), кој почина откако крвнички беше претепан на улица во скопската ...

„Комити“ за последен пат се простија од Саздо: Последен поздрав брату, Почивај во мир! (видео)

Скопје инфо - 11.07.2018

Вчера околу 13 часот на гробиштата во село Ракотинци беше погребан 21- годишниот Никола Саздовски- Саздо. Момчето кое беше претепано на автобуска постројка во Автокоманда а по 10 дена во кома почина во понеделникот.

Вечерва пред Парламентот „Правда за Саздо“

МКД - 10.07.2018

Неколку стотина граѓани денеска се собраа вечерва пред Собранието во знак на протест и да изразат жалење за смртта на Никола Саздовски-Саздо (21) член на навивачката група „Комити“. Неговите пријатели и навивачи на „Комити“ донесоа знаме со ликот на ...

„Комитите“ пред Парламентот му оддаваа почит на Саздо

+инфо - 10.07.2018

Собирот се одржа без пароли, без извици, а на него присуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се појави во дрес на Вардар. Членови на навивачката група „Комити“ вечерва со мирен протест пред Собранието, кој беше најавуван преку ...

Комити денеска со протестен марш за правда за Саздо

Press24 - 10.07.2018

Навивачкаа група Комити најавува протестен марш за денеска. Времето и местото на стартот на маршот се уште не се објавуваат. Како што велат од навивачката група во своето известување на социјалните мрежи, сите информации ќе бидат навремено соопштени.

Комити ги повикаа граѓаните вечерва на протест, тие ќе организираат утре

Фокус - 10.07.2018

Навивачката група Комити утре ќе организира протест поради смртта на Никола Саздовски-Саздо. Денеска ги повика граѓаните да се придружат на вечерашниот протест организиран преку социјалните мрежи.

Албанци се ситат на убиството на Саздо

Сител - 10.07.2018

Бед и очај, доволни се само овие два збора за оние кои се ситат на туѓа смртт, особено на млад човек. Македонија е потресена од бруталното убиство на младиот Никола Саздовски од навивачката група „Комити“.

Вечерва протест „Правда за Саздо“

Фокус - 10.07.2018

Граѓаните попладнево се организираат на социјалните мрежи вечерва да излезат на протест поради смртта на младиот Никола Саздовски-Саздо кој беше претепан пред десетина дена. Протест би требало да биде во 20 часот пред Соранието.

Мирен протест пред Собрание „Правда за Саздо“

Н.Македонија - 10.07.2018

Започна мирниот собир пред Собрание, кој неофицијално беше најавуван преку социјалните мрежи, во чест на загинатиот Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше брутално претепан од тројца насилници, а вчера им подлегна на повредите.

ФОТО: Мицкоски пред Собрание испрати последен поздрав за Саздо- запали свеќа и го остави дресот

Курир - 10.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со поранешниот претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски, пристигна на протестот „Правда за Саздо“ пред Собранието на РМ и испрати последен поздрав за Никола Саздовски- Саздо кој беше претепан ...

Последна почит за Саздо - обвинителството без одлука за преквалификација на делото

Сител - 10.07.2018

Последен поздрав до Саздо испратија Комити од пред градскиот стадион. Со едно минутно молчење одадоа почит кон Никола Саздовски момчето кое беше брутално претепано пред десетина дена. Комити се собраа пред влезот на Западната трибина каде заедно со ...

Повредите на главата биле фатални за Никола, покажала обдукцијата

Фокус - 10.07.2018

Извршената обдукција на судска медицина покажува дека причината за смртта на 21-годишниот Никола Саздовски – Саздо, биле повредените на мозокот. Обдукцијата е предадена на Основното јавно обвинителство, каде денеска се сослушуваа сведоци на ...

Повредите на мозокот биле кобни за Саздо

+инфо - 10.07.2018

Во однос на информациите дека денес во обвинителство бил сослушан клучниот сведок, од ОЈО исто така се воздржани. Велат дека во оваа фаза на постапката, важни се сите сведочења кои можат да придонесат за расветлување на настанот.

Комити со песна и со факели го испратија Саздо во вечноста (ФОТО)

Sport 1 - 10.07.2018

Вардаровите навивачи Комити денеска за последен пат се простија од нивниот другар Никола Саздовсkи, кој по десет дена во кома вчера им подлегна на повредите, здобиени од претепувањето од страна на тројца припадници на навивачката група Шверцери.

Повеќе од 1.000 луѓе му оддадоа почит на комитата Саздо

SportMedia - 10.07.2018

Момчето кое имаше само 21 година, пред 10-тина дена, до смрт беше претепат од тројца напаѓачи Навивачот на Вардар, младиот комита, Никола Саздовски, денеска беше погребан на гробиштата во селото Ракотинци.

Комитите го испратија Саздо како голем патриот и херој и му порачаа: Ќе ја чуваме Македонија…(фото)

Таратур - 10.07.2018

Македонија вчера ја потресе веста од смртта на навивачот на Вардар, Никола Саздовски – Саздо. Вардаровиот навивач беше во 10 дена во кома откако крвнички беше претепан од од Б.Б (20), С.Д (21) и Ј.Љ, сите од Скопје.

Никола Саздовски испратен на вечното почивалиште

+инфо - 10.07.2018

Бајракот на Вардар и Комити денеска се вееше, но без Саздо… Никола Саздовски „Саздо“, денеска беше испратен во вечното почивалиште од своите најблиски и верните навивачи Комити. Навивачката група Комити даде ветување дека на било кој начин Саздо ќе ...

Арсовски: Безбедноста е сериозно нарушена и животите на нашите блиски се доведени во прашање, Спасовски мора да си ...

Курир - 10.07.2018

СДСМ и Оливер Спасовски се обидоа да сокријат убиство. Преку нивните медиумски перјаници се обидуваат да ја изманипулираат јавноста дека ништо не се случило. Бруталната ликвидација ја квалификуваа како насилство, потенцира Димче Арсовски, портпарол ...

Стојанче Ангелов: Саздо не го убија Албанците, Саздо го убија тројца злосторници

Фокус - 10.07.2018

„СВИРЕПО УБИСТВО. Ништо помалку од ова треба да биде обвинението со кое Јавното обвинителство треба да продолжи да ги гони суровите и бездушни убијци, убијци кои безмилосно, до смрт го претепаа младиот Никола Саздовски, член на навивачката група ...

ВИДЕО Комитите го развиорија омилениот бајрак на Никола: „Боже чувај ја Македонија“

Фокус - 10.07.2018

Упатувајќи се кон последното почивалиште на Никола Сзадовски, неговите другари од навивачката група Комити го развиорија омилениот бајрак на прерано починатиот Никола: “Боже чувај ја Македонија”.

МВР демантира дека е уапсен третиот напаѓач на Саздо

Независен - 10.07.2018

Од Министерството за внатрешни работи ги демантираат гласиштата дека е уапсен третиот напаѓач на Никола Саздовски (21), кој почина откако крвнички беше претепан на автобуска станица во скопската населба Автокоманда. Во притвор се Б.Б. (20) и С.Д.

Комитите испратија последен поздрав до Саздо (ГАЛЕРИЈА)

Република - 10.07.2018

Последен поздрав за Никола Саздовси Саздо испратија членовите на навивачката група Комити, во која членуваше и 21-годишниот навивач, претепан до смрт пред десетина дена, а вчера им подлегна на поивредите.

Груби: Жалам за Саздовски, ама немам врска со случајот

Независен - 10.07.2018

Пратеникот Артан Груби изразо сочувство до семејството и пријателите на Никола Саздовски-Саздо (21), кој почина откако брутално беше претепан на улица во скопската населба Автокоманда. Тој изразува жалење што „толку голема трагедија се злоупотребува ...

Експрес: Проработеа владините “Пиарџии”, се “чисти” Спасовски од смртта на Саздо

Курир - 10.07.2018

“Што си дробел тоа ќе сркаш” и “Нема споредба меѓу Мартин, Тамара и Саздо”, се двете главни мантри на армијата пиарџии вработени во владата или ангажирани преку фирми и невладини организации кои вчера добиле налог да го спинуваат револтот на ...

„Саздо беше следен цел месец, го претепаа пред девојка му“, велат неговите другари

Независен - 10.07.2018

Дваесет и едногодишниот Никола Саздовски, кој крвнички беше претепан пред десетина дена во скопската населба Автокоманда, вчера рано наутро им подлегна на повредите. По десетина дена минати во кома на Клиниката за реанимација и интензивно лекување, ...

Навивачката група “Мајмуни” повика на собир за последно збогум и правда за Саздо

Маркукуле - 10.07.2018

Навивачката група “Мајмуни” од Прилеп повика на собир зад камената бина денеска во Прилеп, со цел да оддадат последна почит кон навивачот на Вардар, Никола Саздовски – Саздо, кој вчера ја загуби битката со животот.

Спасовски се грижи дали го следат на социјалните мрежи, но не и за расветлувањето на убиството на Саздовски

Република - 11.07.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, три дена молчи за убиството на Никола Саздовски Саздо, не се појавува ниту во медиуми, ниту одржа прес-конференција ниту објави Фејсбук статус.

Војводи Тетово: Ова лудило мора да запре – Утре и вашето дете може да биде Саздо! (ФОТО)

Таратур - 10.07.2018

Членови на навивачката група „Војводи“ од Тетово синоќа се собраа пред полициската станица во нивниот град, запалија свеќи за сочувство на 21-годишниот Никола Саздовски – Саздо, кој на 29-ти минатиот месец беше крвнички претепан, а денеска им ...

МВР брифира информации дека Саздовски не починал од претепувањето туку се удрил од тротоар: Кого штити власта?

Курир - 10.07.2018

Вчера во дел од провладините медиуми беа брифирани информации дека Никола Саздовски-Саздо не починал од смртоносни удари кои му ги нанесоа тројцата напаѓачи, туку дека се удрил од “ивичњакот“ на тротоарот што предизвикало крварење на мозокот што бил ...

Комити: Прости ни Саздо, не успеавме да те заштитиме, даваме заклетва дека ќе ја истераме правдата

Република - 10.07.2018

Верниот навивач на Вардар Никола Саздовски, кој пред неколку дена беше крвнички претепан, утрово почина. „Комити”, голем број на спортисти, како и ФК и РК Вардар се збогуваа со него. „Денеска, 09.07.2018 не напушти нашиот брат, Никола Саздовски – ...

Александар Пандов: Да го развиориме уште еднаш омилениот бајрак на Саздо “Боже, чувај ја Македонија”

Република - 10.07.2018

Александар Пандов на својот фејсбук профил денеска повика достојно да се испрати Никола Саздовски, момчето кое беше врутално претепано во Автокоманда. -Денес во 11:30ч јас ќе бидам пред западна трибина на повик од Комити: „Комити, денес, за да го ...

Комити го одложуваат денешниот марш: Саздо не заслужува само 1.000 луѓе собрани во негова чест

Фокус - 11.07.2018

Навивачката група комити го одложија денешниот закажан марш со цел да се соберат повеќе луѓе кои ќе маршираат за да му оддадат почит на починатиот Никола Саздовски, објавија тие на својот фејсбук профил.

(ВИДЕО) Арсовски: Трет ден молк за убиството на Никола Саздовски – Саздо

А1 On - 11.07.2018

„Трет ден Оливер Спасовски молчи за деталите за случајот со убиеното 21 годишно момче Никола Саздовски – Саздо. Кој е третиот што учествувал во убиството и зошто досега не е приведен? Дали власта го крие или во моментов се бара канал за негово ...

Каде сте за Саздо? Ги нема паролите, „Нема правда нема мир?“

Република - 10.07.2018

Се нижат статуси на социјалните мрежи за смртта на младиот Никола Саздовски, граѓаните бараат правда. Незадоволни се од шарените кои како што пишуваат имале храброст да со собираат на улиците за изразување револт за немил настан со куче, а за ...

И Мицковски се огласи по смртта на Никола Саздо: Еве што изјави

Бизнис Вести - 10.07.2018

„Никола Саздовски Саздо, згаснат живот уште пред да започне, уште пред да ги види и почувствува вистинските убави нешта во животот. Прекината иднина, уште едно семејство обвиено во тага и црнила.

Синоќа се огласија од ВМРО-ДПМНЕ по убиството на младиот Никола: Еве што порачаа

Бизнис Вести - 10.07.2018

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ: „СДСМ се обиде да прикрие убиство. За Оливер Спасовски и Зоран Заев бруталниот напад врз младиот Никола ...

Уапсени и во притвор двајца од тројцата напаѓачи на починатиот Саздо

24Инфо - 10.07.2018

Уапсени и во притвор двајца од тројцата напаѓачи на починатиот Саздо Двајца од тројцата момчиња кои го нападнаа Никола Саздовски, на 29-ти минатиот месец, при што му предизвикаа смртоносни повреди, се уапсени и им е одредена мерка притвор, велат од ...

“Еве што пишуваше за навивачите “Комити” Потпретседателот на СДСМ Мухарем Зеќири?? “

Маркукуле - 10.07.2018

Македонија е згрозена и завиена во црно, откако вчера 21-годишниот Никола Саздовски – Саздо, ја загуби битката со животот. Дваесет и едно годишниот Никола Саздовски кој на 29-ти минатиот месец беше претепан во Автокоманда, им подлегна на повредите.

Комити утре излегуваат на протестен марш за правда за Саздо

Маркукуле - 10.07.2018

Навивачкаа група Комити најавува протестен марш за утре. Времето и местото на стартот на маршот се уште не се објавуваат. Како што велат од навивачката група во своето известување на социјалните мрежи, сите информации ќе бидат навремено соопштени.

Вечерва протест „Правда за Саздо“

Република - 10.07.2018

Граѓаните попладнево се организираат на социјалните мрежи вечерва да излезат на протест поради смртта на младиот Никола Саздовски-Саздо кој беше претепан пред десетина дена. Протестот треба да се одржи во 20 часот пред Собранието.

ФОТО: Мицкоски пред Собрание испрати последен поздрав за Саздо- запали свеќа и го остави дресот

Маркукуле - 10.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пристигна на протестот „Правда за Саздо“ пред Собранието на РМ и испрати последен поздрав за Никола Саздовски- Саздо кој беше претепан до смрт пред десетина дена, а вчера им подлегна на повредите.

Последна почит за Саздо – обвинителството без одлука за преквалификација на делото

МК News - 10.07.2018

Последен поздрав до Саздо испратија Комити од пред градскиот стадион. Со едно минутно молчење одадоа почит кон Никола Саздовски момчето кое беше брутално претепано пред десетина дена. Комити се собраа пред влезот на Западната трибина каде заедно со ...