TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Недела останува неработен ден, за Уставен се неосновани наводите на Стопанската комора која го оспори овој закон

360 степени - 01.12.2022

Одлуката која ја донесе Уставниот суд е конечна и мора да се почитува, потенцираше портпаролката на Судот и додаде дека наводите на Стопнската комора која го оспори законот Судот ги смета за неосновани Недела и натаму останува неработен ден за ...

Недела останува неработен ден, Уставен суд не поведе постапка

Република

Недела останува неработен ден, одлучи Уставниот суд, ќе се пазари по молови и бензински

Сакам да кажам

Уставен пресече: Недела останува неработен ден за најголем дел од работниците во земјава

24 Вести

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

Фактор

Уставниот суд одлучи, недела останува неработен ден

Мета

Уставен суд утре повторно ќе расправа за неработната недела

Слободен Печат

Курир Алсат-М Опсервер Frontline Фокус Бизнис Вести Zoom МКД

Недела и дефинитивно останува неработен ден

Канал5 - 01.12.2022

Недела останува неработен ден. Иницијативата на Стопанската комора со која бараше да се укинат одредбите од законоите за раб0тни односи и за трговија падна на Уставен. Шестмина наспроти еден судија бил денешниот исход од гласањето што значи дека ...

ССМ: Уставниот суд е заштитник на работниците

Press24

ССМ: Уставен суд не поведе постапка, недела останува неработен ден

Слободен Печат

„Работа во недела” на Уставен суд – ССМ со апел недела да е неработен

Н.Македонија

ССМ: Уставните судии да го потврдат рефератот и да ја одбијат инцијативата за укинување на недела неработен ден

Слободен Печат

ССМ: Уставниот суд да ја одбие иницијативата на газдите за укинување на недела како неработен ден

Радио МОФ

ССМ: Уставниот суд да го поддржи договореното - недела да биде неработен ден

Фактор

Локално Frontline Бизнис Вести Сител Опсервер 24Инфо 24 Вести Независен

Уставниот суд ги отфрли иницијативите за преиспитување на изборот на Џафери и Груби

Независен - 01.12.2022

Уставниот суд ги отфрли иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на изборот на претседател на Собранието и за првиот заменик претседател на Владата. – Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја отфрли иницијативата со која беше ...

Уставниот суд донесе времена мерка за ДУП во Центар

Опсервер

Уставен не поведе постапка за изборот на собранискиот спикер во 2017 и за првиот заменик претседател на Владата

Опсервер

Уставен не поведе постапка за изборот на Џафери за претседател на Собранието и на Груби за прв вицепремиер

еМагазин

Уставниот суд донесе времена мерка за ДУП во Центар

Курир

Уставен не поведе постапка за изборот на собранискиот спикер во 2017 и за првиот заменик претседател на Владата

CivilMedia

Во дел од Центар не смее да се гради, Уставниот суд ќе го разгледува донесувањето на ДУП-от

Независен

МКД Нова ТВ Скопје инфо Република ТВ21 4NEWS Нетпрес

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни ...

Опсервер - 01.12.2022

Во среда, на 7 декември истекува мандатот на судијата Вангелина Маркудова. Уставниот суд апелира Собранието да ги избере и останатите судии, информира денеска портпаролката на Уставниот суд Христина Беловска.

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

еМагазин

Следната недела Уставниот суд ќе остане со шест судии

Република

Уставен суд од среда останува без уште еден судија

Независен

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

ТВ21

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова, Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

24Инфо

В среда истекува мандатот на судијата Маркудова – Уставен суд со апел до Собранието да ги избере останатите уставни судии

4NEWS