TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гутереш разочаран од ветувањата на најголемите загадувачи

А1 On - 02.12.2019

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека е разочаран од досегашните ветувања на најголемите светски емитенти на гасови со ефект на стаклена градина за намалување на нивниот удел во растечките температури на планетата.

Гутереш: „Светот има избор, да се бори или да се предаде“ (ВИДЕО)

МКД - 02.12.2019

Во Мадрид започна климатскиот самит на ООН, при што генералниот секретар на светската организација Антонио Гутереш порача дека светот има избор - да се бори или да се предаде. Гутереш ги повика земјите да решат дали „навистина сакаат да бидат ...

#COP25 во Мадрид – Повеќе активности се потребни за безбедна клима

Радио МОФ - 02.12.2019

Ативностите кои се преземаат за ублажување на климатските промени се недоволни за да имаме безбедна клима и иднина. Многу повеќе и поамбициозни активности се потребни за да го спречиме зачестувањето и влошувањето на последиците од климатските ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

Фокус - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот има избор – да се бори или да се предаде

Макфакс - 02.12.2019

Во Мадрид започна Конференцијата на ООН за климатски промени, а генералниот секретар на светската организација, Антонио Гутерес, порача дека светот има избор – да се бори против климатските промени или да се предаде.

Што е 25-тиот климатски самит на ООН и зошто е важен?

МКД - 02.12.2019

Што е климатскиот самит КОП25? Конференцијата на страните (Conference of the Parties, COP) - жаргон на Обединетите нации за годишниот состанок на скоро 200 земји на кој се разговара за меѓународната акција за климатските промени.

Мадрид: Конференција за климата во немирни времиња

Deutsche Welle - 02.12.2019

Заштитата на климата во моментов е многу важна тема во целиот свет, благодарение на Грета Тунберг и нејзиното движење кое протестира за заштита на климата. Во Мадрид денеска почнува конференцијата на ОН за климата.

Во Мадрид започнува Самитот за климата

Р.С.Европа - 02.12.2019

Во Мадрид денеска започнува двонеделниот климатски самит на кој учествуваат претставници на речиси 200 земји. Тие ќе разговараат за правилата со кои треба да се постигне договореното за ограничување на глобалното затоплување.

Почна климатскиот самит на ОН: „Се ближиме кон точка од која нема враќање“

Макфакс - 02.12.2019

Политичари од целиот свет се состануваат во Мадрид на климатскот самит на Обединетите нации (ОН). Самитот ќе трае речиси две недели, а на него ќе се разговара за растечката закана од климатските промени, пренесе Би-би-си.

Денес почнува конференцијата на ООН за климатски промени

Порта 3 - 02.12.2019

Светот се соочува со голема еколошка опасност. 25-та конференција на ООН за климатски промени (ЦО25) денес почнува во Мадрид и на неа ќе бидат повикани сите земји во светот да се справат со глобалното затоплување.

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

Курир - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

Гутереш: Мора да ја прекинеме нашата војна против планетата

МКД - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, рече генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) во Мадрид. Шефот на ООН рече дека извештајот на Организацијата што треба ...

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

А1 On - 01.12.2019

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата на ОН за климата (ЦОП25) во Мадрид, денеска изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со природата.

Гутереш повика светот да ја запре „војната против природата“

Р.С.Европа - 01.12.2019

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во пресрет на двонеделниот глобален самит во Мадрид изјави дека светот мора да ја запре „војната против природата“ и да најде повеќе политичка волја за борба против климатските промени.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Макфакс - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима во Мадрид. Шефот на ОН го прочита разорното влијание на климатските промени.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Точка - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима во Мадрид. Шефот на ОН го прочита разорното влијание на климатските промени.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Н.Македонија - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима во Мадрид. Шефот на ОН го прочита разорното влијание на климатските промени.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

MTM - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима во Мадрид. Шефот на ОН го прочита разорното влијание на климатските промени.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

24Инфо - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима во Мадрид. Шефот на ОН го прочита разорното влијание на климатските промени.

Човештвото треба да ја прекине војната со природата, порача генералниот секретар на ОН Гутереш

Република - 01.12.2019

Човештвото треба да ја прекине својата војна со природата, порача генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во пресрет на почетокот на конференцијата на ОН за клима во Мадрид. Шефот на ОН го прочита разорното влијание на климатските промени.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Слободен Печат - 01.12.2019

Тој ги осуди „целосно недоволните" обврски што земјите ги презедоа за намалување на емисиите на гасови што предизвикуваат ефект на стаклена градина. Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата на ОН за ...

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Вечер Прес - 01.12.2019

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата на ОН за климата (ЦОП25) во Мадрид, денеска изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со природата.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Опсервер - 01.12.2019

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата на ОН за климата (ЦОП25) во Мадрид, денеска изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со природата.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

Либертас - 01.12.2019

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата на ОН за климата (ЦОП25) во Мадрид, денеска изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со природата.

Гутереш: Со децении сме во војна против планетата

MakPress - 02.12.2019

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш пред почетокот на Конференцијата на ОН за климата (ЦОП25) во Мадрид, денеска изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со природата.

Гутереш: Човештвото да ја прекине војната со природата која го возвраќа ударот

Нова ТВ - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединетите нации (ОН) за климата (ЦОП25) и ќе трае во наредните две недели. По тој повод Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

Опсервер - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

24 Вести - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

А1 On - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

Факултети - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

MakPress - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

Во Мадрид започнува Самитот за климата

Алсат-М - 02.12.2019

Во Мадрид денеска започнува двонеделниот климатски самит на кој учествуваат претставници на речиси 200 земји. Тие ќе разговараат за правилата со кои треба да се постигне договореното за ограничување на глобалното затоплување.

И покрај конференциите за климата, светот се прегрева

CivilMedia - 02.12.2019

Во Мадрид денеска почнува Меѓународната конференција на Обединети нации за климата (ЦОП25) и ќе трае две недели. По тој повод Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш вчера изјави дека човештвото треба да ја прекине војната со ...

Почна климатскиот самит на ОН: „Се ближиме кон точка од која нема враќање“

Centar - 02.12.2019

Политичари од целиот свет се состануваат во Мадрид на климатскот самит на Обединетите нации (ОН). Самитот ќе трае речиси две недели, а на него ќе се разговара за растечката закана од климатските промени, пренесе Би-би-си.

Почна климатскиот самит на ОН: „Се ближиме кон точка од која нема враќање“

24Инфо - 02.12.2019

Политичари од целиот свет се состануваат во Мадрид на климатскот самит на Обединетите нации (ОН). Самитот ќе трае речиси две недели, а на него ќе се разговара за растечката закана од климатските промени, пренесе Би-би-си.

Почна климатскиот самит на ОН: „Се ближиме кон точка од која нема враќање“

Точка - 02.12.2019

Политичари од целиот свет се состануваат во Мадрид на климатскот самит на Обединетите нации (ОН). Самитот ќе трае речиси две недели, а на него ќе се разговара за растечката закана од климатските промени, пренесе Би-би-си.

Гутереш: Човештвото ги трпи последиците од климатското нарушување, потребни се одлуки

Алфа - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

24Инфо - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта” за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата”, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

А1 On - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

Опсервер - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот има избор – надеж или капитулација

Денешен - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот има избор – да се бори или да се предаде

24Инфо - 02.12.2019

Во Мадрид почна Конференцијата на ООН за климатски промени, а генералниот секретар на светската организација, Антонио Гутереш, порача дека светот има избор – да се бори против климатските промени или да се предаде.

Гутереш: Светот има избор – да се бори или да се предаде

Денар - 02.12.2019

Во Мадрид почна Конференцијата на ООН за климатски промени, а генералниот секретар на светската организација, Антонио Гутереш, порача дека светот има избор – да се бори против климатските промени или да се предаде.

Гутереш: Светот има избор – да се бори или да се предаде

Точка - 02.12.2019

Во Мадрид почна Конференцијата на ООН за климатски промени, а генералниот секретар на светската организација, Антонио Гутереш, порача дека светот има избор – да се бори против климатските промени или да се предаде.

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

Вечер Прес - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

Нетпрес - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

MakPress - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш: Светот треба да избере помеѓу надежта и капитулацијата

Либертас - 02.12.2019

Човештвото ги трпи последиците од климатско нарушување и треба да избира помеѓу „надежта“ за подобар свет преку дејствување и „капитулацијата“, изјави денеска генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на почетокот на Конференцијата на ...

Гутереш фрустриран од ветувањата на најголемите загадувачи

Слободен Печат - 02.12.2019

Тој уште дополни дека зависноста од јаглен во делови на Азија би можела да ја поткопа климатската акција. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска изјави дека е разочаран од досегашните ветувања на најголемите светски емитенти на гасови ...

Гутереш разочаран од ветувањата на најголемите загадувачи

Вечер Прес - 02.12.2019

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека е разочаран од досегашните ветувања на најголемите светски емитенти на гасови со ефект на стаклена градина за намалување на нивниот удел во растечките температури на планетата.