TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Мета - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Звонко Давидовиќ: Прво да се расчисти крвавиот четврток, па дворот на јавниот обвинител

+инфо - 19.08.2017

Незамисливо е да седнете на обвинителското столче и да не се зафатите со организираниот напад на највисокиот дом во државата, вели Давидовиќ. Македонија заслужува да добие храбар обвинител со авторитет, бескомпромисен кој ќе одолее на криминалците, ...

Се јавија првите кандидати за наследник на Зврлевски-која е постапката

Нова ТВ - 18.08.2017

По долга собраниска дебата од 12 продолжениja, вчера беше разрешен Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Разрешувањето на Зврлевски беше предлог на Владата поради „незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата, како и дека Зврлевски ...

Процедурата за избор на нов Јавен обвинител почнува во вторник

Телма - 18.08.2017

Владата во вторник на седница ке му предложи на собранието да распише оглас за наследник на Марко Зврлевски. Ке бараат професионалец кој ќе работи непристрасно. „Ќе се бира професионалец, односно личност од професијата со дигнитет и достоинство кој ...

Кој ќе биде наследникот на Зврлевски? – Владата ќе му предложи на Собранието да распише оглас

ТВ21 - 18.08.2017

На 22 август Владата ќе му предложи на Собранието да распише оглас за нов државен јавен обвинител. Портпаролот Миле Бошњаковски на прес конференција изјави дека на следната седница во вторник, Влада ќе даде препорака Законодавниот дом да ја почне ...

Спикерот Џафери распиша оглас за нов член на Советот на јавни обвинители

Сакам да кажам - 19.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Давидовиќ, Наков и Тортевски влегуваат во трката за нов јавен обвинител

+инфо - 18.08.2017

Со изборот на јавен обвинител кој има авторитет, интегритет и решителност да влезе во битката против криминалот почнува сложен реформски процес. Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, поранешниот јавен обвинител Александар Наков и адвокатот Александар ...

На 22 август ќе започне постапката за избор на нов jавен обвинител

Нова ТВ - 18.08.2017

Владата на наредна седница на 22 август на дневен ред ќе стави заклучок со кој ќе му се наложи на Собранието да распише оглас за избор на нов Републички јавен обвинител, информираше денеска на прес-конференција, портпаролот на владата, Миле ...

Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Алсат-М - 18.08.2017

На наредната владина седница, којашто ќе биде одржана во вторник, на дневен ред ќе биде предлог одлуката со која Владата ќе му предложи на Собранието да го објави конкурсот за именување на нов јавен обвинител, по што ќе следуваат другите законски ...

(ВИДЕО) Бошњаковски: Новиот државен јавен обвинител да има углед и да поседува интегритет

Макфакс - 18.08.2017

На прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски објави дека Владата се залага примарна цел на новиот јавен обвинител да бидат интересите на граѓаните, а обвинителот да биде личност со интегритет и углед и да ги почитува законот и Уставот.

Наследникот на Зврлевски ќе биде избран дури по локалните избори

Фокус - 18.08.2017

Наследникот на доскорашниот републички јавен обвинител, Марко Зврлевски, во најбрз случај би можело да биде избран пред распишувањето на локалните избори, односно до крајот на септември, но може и да се одолговлекува со месеци, во зависност од ...

Владата ја почнува постапка за избор на нов обвинител

Алфа - 18.08.2017

Во вторник, владата ја почнува постапката за избор на новиот шеф на обвинителството кој ќе седне во жешкото столче на Зврлевски. Во вторник, владата ја почнува постапката за избор на новиот шеф на обвинителството кој ќе седне во жешкото столче на ...

Влада: Новиот републички јавен обвинител ќе го врати угледот на обвинителството

Фокус - 18.08.2017

На владината седница која ќе се одржи на 22 август, ќе биде изготвен предлогот заклучок за огласување на изборот за нов јавен обвинител, кој потоа ќе биде испратен до Собранието, истакна Миле Бошњаковски , портпарол на Владата.

Постапката за избор на наследникот на Зврлевски почнува на 22-ри август

МРТ - 18.08.2017

Лилјана Спасовска ќе ја врши функцијата јавен обвинител во овој период. Таа со годишниот распоред е ставена како замена. Постапката за избор на наследникот на Зврлевски почнува на 22-ри август, за кога е закажана владина седница.

Владата во вторник ќе ја започне процедурата за именување нов јавен обвинител на Република Македонија

Академик - 18.08.2017

На првата владина седница која треба да се одржи следната недела во вторник, Владата на РМ ќе ја започне процедурата за именување на нов јавен обвинител на Република Македонија. На денешната прес-конференција посветена на постапката за избор на ...

Процедурата за избор на нов јавен обвинител ќе почне во вторник...

Н.Македонија - 18.08.2017

Бошњаковски: Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител Владата на Република Македонија на наредната редовна седница во вторник, ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира ...

ВИДЕО: Владата во вторник ќе поднесе предлог за нов јавен обвинител

А1 On - 18.08.2017

Во вторник, Владата ќе поднесе барање до Собранието да распише оглас за нов јавен обвинител, кој ќе застане на местото на Зврлевски. По распишувањето на огласот, следите 15 дена ќе може да се кандидираат сите кои ги исполнуваат условите.

Владата во вторник ќе ја почне процедурата за именување нов јавен обвинител

Мета - 18.08.2017

Владата првата наредна седница, предвидена за следниот вторник ќе ја почне процедурата за именување на нов државен јавен обвинител, откако вчера Собранието го разреши Марко Зврлевски, кој досега ја извршуваше оваа функција.

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Либертас - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Давидовиќ, Наков и Тортевски влегуваат во трката за нов јавен обвинител

МК News - 19.08.2017

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, поранешниот јавен обвинител Александар Наков и адвокатот Александар Тортевски се кандидатите кои потврдија дека ќе влезат во трката за нов јавен обвинител. Ѕвонко Давидовиќ, кој се смета за еден од најсериозните ...

Кога ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител?

Фактор - 18.08.2017

Како што информираше денеска на прес-конференција, портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, Владата на наредна седница на 22 август на дневен ред ќе стави заклучок со кој ќе му се наложи на Собранието да распише оглас за избор на нов Републички ...

Владата посакува јавен обвинител со углед и интегритет

МКД - 18.08.2017

Примарна цел на новиот јавен обвинител треба да бидат интересите на граѓаните, а обвинителот да биде личност со интегритет и углед и да ги почитува законот и Уставот,изјави денеска Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата.

Лилјана Спасовска назначена за в.д. јавен обвинител

Република - 18.08.2017

Според годишниот распоред обвинителката Лилјана Спасовска ќе биде вршител на функцијата јавен обвинител сѐ додека не биде избран нов. Како што соопштија од Јавното обвинителство за Телевизија 24, Спасовска е ставена за заменик во случај на ...

Владата во вторник ќе поднесе предлог за нов јавен обвинител

Тера - 18.08.2017

Во вторник, Владата ќе поднесе барање до Собранието да распише оглас за нов јавен обвинител, кој ќе застане на местото на Зврлевски. По распишувањето на огласот, следите 15 дена ќе може да се кандидираат сите кои ги исполнуваат условите.

Распишан оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

+инфо - 19.08.2017

Советот на јавни обвинители има значајна улога при изборот на државен јавен обвинител. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители.

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Стандард - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Бошњаковски: Новиот државен јавен обвинител да има углед и да поседува интегритет

Точка - 18.08.2017

На прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски објави дека Владата се залага примарна цел на новиот јавен обвинител да бидат интересите на граѓаните, а обвинителот да биде личност со интегритет и углед и да ги почитува законот и Уставот.

Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Стандард - 18.08.2017

Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски.

Владата во вторник ќе ја почне процедурата за именување нов јавен обвинител

Либертас - 18.08.2017

Владата првата наредна седница, предвидена за следниот вторник ќе ја почне процедурата за именување на нов државен јавен обвинител, откако вчера Собранието го разреши Марко Зврлевски, кој досега ја извршуваше оваа функција.

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Локално - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Press24 - 18.08.2017

Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски.

Распишан оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Макфакс - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот е објавен во дневни весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Процедурата за избор на нов обвинител започнува во вторник

Р.С.Европа - 18.08.2017

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска информираше дека Владата на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител.

Распишан оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Точка - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот е објавен во дневни весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

еМагазин - 18.08.2017

Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски.

Распишан оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Тера - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот е објавен во дневни весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Владата во вторник ќе препорача да се огласи именувањето јавен обвинител ВИДЕО

+инфо - 18.08.2017

Ќе се бира професионалец, личност од професијата со дигнитет и достоинство кој ќе го врати угледот на позицијата јавен обвинител, вели Бошњаковски. Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на ...

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Слободен Печат - 19.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

Бошњаковски: Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Либертас - 18.08.2017

Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Сител - 18.08.2017

Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски.

Во вторник ќе почне процедурата за избор на нов јавен обвинител

24 Вести - 18.08.2017

Владата на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски. „Собранието по ова треба да распише оглас за кандидати за јавен ...

Во вторник Владата ќе препорача огласување на именувањето на јавен обвинител

Слободен Печат - 18.08.2017

Владата на Република Македонија на наредната редовна седницата во вторник ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, информира денеска портпаролот Миле Бошњаковски.