TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лозарите ги закроија лозјата, му се помолија на нивниот заштитник Свети Трифун да им донесе бериќетна година

24 Вести - 14.02.2020

Ветрот кој денеска дува и дождот кој заврна ќе ни донесат бериќет, оти ова се идеални услови за одгледување грозје, едногласни се лозарите кои денеска, на празникот Свети Трифун ги закроија лозјата.

Во Велешко закроени лозјата за св. Трифун

Вечер Прес - 14.02.2020

Велешките лозари и покрај врнежливото време по традиција и годинава ги закроија своите лозови насади на празникот на лозарите и винарите св. Трифун. Во присуство на свешетници од епархијата Повардарска поголема прослава во Велешко за св.

Со закројување на лозниците одбележан Св.Трифун во земјоделско

Тера - 14.02.2020

Меѓу поголемите празници кои што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи спаѓа и Св. Трифун, празник главно познат по закројување на лозјата. Традицијата со зарежување на лозниците и со полевање на вино ја продолжија во Средното земјоделско ...

Охридските лозари ги закроија лозјата за Св.Трифун

Глас на Америка - 14.02.2020

Cе собираме уште од раните утрински часови. Си носиме ракија, вино, храна, месо. Правиме скара за сите. Го зарежуваме лозјето за да ни даде род што повеќе, велат лозарите кои во чест на Св.Трифун ги закроија лозјата Со закројување на лозовите ...

Фотогалерија: За денот на лозарите, Металург ја посети винаријата Стоби

РК Металург - 14.02.2020

За денот на лозарите, ракометарите и ракометарките на Металург ја посетија винаријата Стоби. Тие беа дел од настанот кој секоја година се организира во една од најдобрите винарии во Македонија. Еве фотографии од овој настан. .

Среќен ,,Свети Трифун‘‘ - Македонија да се препознава како винска земја

Сител - 14.02.2020

Почна работата на лозарите за оваа сезона. Традиоционално на Свети Трифун, се закројуваат лозјата. Лозарите очекуваат добар род и добра цена, винариите најавуваат партенрски однос на нив, а надлежните ветуваат дека ќе продолжи поддршката.

Среќен ,,Свети Валентин‘‘ - Празник на вљубените

Сител - 14.02.2020

Свети Трифун или Свети Валентајн? За граѓаните повеќе е важно да се одбележи сè што е убаво, отколку кој светец се празнува. Свети Трифун се смета за заштитник на лозарите и го празнуваат православните, додека католичките христијани на овој ден го ...

Закроени лозјата во Тиквешко

ММС - 14.02.2020

Со благослов за богат род денеска симболично се закроија лозјата во Тиквешијата. Во Кавадарци на им провизираната лозана градскиот плоштад закроија премиерот ОливерСпасовски, министерот за земјоделство ТрајанДимковски, директорот на Агенцијата за ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

Сител - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Стоби со традиција од 11 години како успешен македонски бренд го закрои лозјето за Св. Трифун

Фактор - 14.02.2020

Во присуство на пријателите од бизнис, политички претставници, дипломати како и личности од јавниот живот, се закрои лозјето на плантажите во винаријата Стоби по повод големиот празник Св. Трифун.

„Свети Трифун“, некогашна еснафска слава на угостителите во Куманово

Kumanovo News - 14.02.2020

На 14 фебруари секоја година, секој од нив со свој продонес помагал да подостојно да се одбележи славата. Интересно е да се забележи дека Скопската пивара, која својата работа ја започнала во 1924 година, за секој празник на кафеџиите, или кога се ...

Свети Трифун и свети Валентин христијани со различни култови

Н.Македонија - 14.02.2020

Свети Трифун или Свети Валентин? Секоја година на 14 февруари се отвора истата дилема, кој празник да се слави. Дали славењето на едниот или на другиот е погрешно и колку е во согласност со македонската традиција? Свети Трифун е празник што е дел од ...

Народни верувања за Свети Трифун: Ако денеска врне, годината ќе биде плодна

Слободен Печат - 14.02.2020

Денес се празнува Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Се верува дека Свети Трифун на својот празник става парче изгорено дрво на кое уште има жар и од тој ден снегот почнува да се топи.

Се слави Свети Трифун, заштитник на лозјето

Gostivarpress.mk - 14.02.2020

Православните христијани денес, 14 февруари, го слават празникот во чест на Св.Трифун, чувар и заштитник на лозјето. Според обичаите, лозарите за првпат одат на лозјата во новата календарска година и ги закројуваат, надевајќи се дека така светецот ...

Граѓаните денеска ги одбележуваат „Св.Трифун“ и „Св. Валентин“

Канал5 - 14.02.2020

Православните верници денеска го чествуваат Свети Трифун , празник посветен на лозарите и на винарите. За дел од граѓанството денеска е Свети Валентин - ден на љубовта . По повод празникот „Свети Трифун“ на локацијата „Лепово“ ќе се одржи свечено ...

14-ти февруари: Св.Трифун за меанџиите и лозарите, Валентин за заљубените

MakPress - 14.02.2020

Денот на вљубените Свети Валентин - годишна прослава која се одржува на 14 февруари со славење на љубовта и приврзаноста помеѓу интимните партнери. Денот е именуван според еден или повеќето ранохристијански маченик наречен Валентин и е одреден од ...

Денеска е Св. Трифун- нека е за многу години

Магазин - 14.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозаритеМомчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

Бавчанџиите „Св. Трифун“, вљубените „Св. Валентин“

OhridNews - 14.02.2020

Според православниот календар, денешниот ден е посветен на маченикот Св. Трифун. Голем број обичаи и ритуали кои се врзани за овој ден, традиционално се пренесени од колено на колено. Во минатото, 14-ти февруари претставувал најголем ден за ...

Се празнува Св. Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите – ова треба да го направите

Пулс24 - 13.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

Анкета: Св. Трифун или Св. Валентин

Тера - 13.02.2020

Утре е Св. Трифун за православните и Св. Валентин за католиците, и двата празника се слават во нашиот град, додека православните верници го прославуваат заштитникот на лозјата и овошките, Св. Трифун, католиците го слават Св.

Прослава на св.Трифун во Кавадарци

Хитпортал - 13.02.2020

Општина Кавадарци и оваа година ја продолжува традицијата на одбележување на празникот св.Трифун. На св.Трифун лозарите ги закројуваат лозите и ги залеваат со црвено вино посакувајќи си плодна и бериќетна година.

БЕЛА ХРОНИКА: Славењето на св. Трифун и св. Валентин е како на Гоце Делчев и Маршал Тито

Денешен - 13.02.2020

Димитар Грумар Блесокот на модерното не треба да не заслепува и да ни фрла сенка на традиционалното, а љубовта кон туѓото да не биде на штета на своето. Колку и да се послатки туѓите чоколадни срценца и овошја, сепак, нашата почва е благословена да ...

УТРЕ ГО СЛАВИМЕ СВЕТИ ТРИФУН: Исцелител кој е заштитник на лозарите и на градинарите

Денешен - 13.02.2020

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Свети Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. Уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Утре е голем празник, СВЕТИ ТРИФУН – Бидете гостопримливи за да ви донесе среќа во куќата

NMD - 13.02.2020

Постои верување, ако на Трифунден паѓа снег или дожд, ќе биде дождлива и родна година. Ако е ведро, годината ќе биде сушна и неродна. Се верува дека после овој ден зимата почнува да слабее и да попушта.

МАКЕДНСКИ ОБИЧАИ ЗА СВ. ТРИФУН: На 17-годишна возраст, со Божја помош, ја излекувал царската ќерка Гордана

Денешен - 14.02.2020

Заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но ...

На овој голем празник појдете во црква и земете света вода – еве што потоа да направите со неа

Скопје24 - 14.02.2020

Денеска се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана која што не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Денеска е Свети маченик Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Сител - 14.02.2020

Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но остана во споменот на целиот ...

Верниците го слават Свети Трифун – заштитникот на градинарите и лозарите

Кумановски м. - 14.02.2020

Свети Трифун е христијански светец роден околу 225 година, во селото Комсада, во римската провинција Фригија, во Мала Азија. Родителите му биле христијани, така што и тој бил воспитуван во согласност со христијанската вера. Loading...

Се празнува Свети Трифун, празник со многу обичаи

Слободен Печат - 14.02.2020

Именден денеска празнуваат: Трифун, Трајан, Трајанка, Трајко, Трајче… Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не ...

Денеска е Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Press24 - 14.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

Да си ја негуваме верата христова: Денеска го празнуваме исцелителот св.трифун!

Струмица Денес - 14.02.2020

Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. Уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство. Тој на изненадување на своите современици имал моќ над болните.

Денес се празнува Свети Трифун: Оваа работа мора да ја направите за да ве следи среќа

Вистина.мк - 14.02.2020

Денес, 14-ти февруари, верниците го обележуваат големиот христијански празник – Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на ...

Се празнува Св. Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Скопје инфо - 14.02.2020

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи спаѓа и свети Трифун, празник главно познат по обредното закројување на лозјата. Едни го сметаат за последен од зимските, а други за прв од пролетните празници.

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Скопје1 - 14.02.2020

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

iPortal - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

А1 On - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

4NEWS - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

Канал5 - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски. Тој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

Локално - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

Frontline - 14.02.2020

Директорот на винарската визба „Тиквеш” во чии лозја се закројуваше, Радош Вукичевиќ рече дека очекува уште една плодна година. Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска ...

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

Слободен Печат - 14.02.2020

Годинава исто така не го чекавме празникот „Свети Трифун” за да се исплатат субвенциите, ги исплативме многу порано, вели директорот Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за ...

„Стоби“ со 11-годишна традиција како успешен македонски бренд го закрои лозјето за Свети Трифун

Н.Македонија - 14.02.2020

Во присуство на пријателите од бизнис-заедницата, политички претставници, дипломати како и на личности од јавниот живот, се закрои лозјето на плантажите во винарницата „Стоби“ по повод големиот празник Свети Трифун.

Стоби со традиција од 11 години како успешен македонски бренд го закрои лозјето за Св. Трифун

Црнобело - 14.02.2020

Во присуство на пријателите од бизнис, политички претставници, дипломати како и личности од јавниот живот, се закрои лозјето на плантажите во винаријата Стоби по повод големиот празник Св. Трифун.

Бабовски: Навреме исплатуваме субвенции, така ќе продолжиме

MakPress - 14.02.2020

Навремената исплата на субвенциите ја практикуваме целиот овој период, истакна директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, кој присуствуваше на закројувањето на винови лози во месноста ...

Закроено лозјето за св. Трифун во „Стоби“

Опсервер - 14.02.2020

По повод св. Трифун денеска беше направено закројување на виновата лоза во винаријата „Стоби“, која одбележува 11 години постоење. -Овој ден за нас е посебен, на овие плантажи точно пред 11 години ја започнавме нашата винска приказна Стоби винарија.

Закроено лозјето за св. Трифун во „Стоби”

Вечер Прес - 14.02.2020

По повод св. Трифун денеска беше направено закројување на виновата лоза во винаријата „Стоби”, која одбележува 11 години постоење. -Овој ден за нас е посебен, на овие плантажи точно пред 11 години ја започнавме нашата винска приказна Стоби винарија.

Закроено лозјето за св. Трифун во „Стоби“

MakPress - 14.02.2020

По повод св. Трифун денеска беше направено закројување на виновата лоза во винаријата „Стоби“, која одбележува 11 години постоење. -Овој ден за нас е посебен, на овие плантажи точно пред 11 години ја започнавме нашата винска приказна Стоби винарија.

Стоби со традиција од 11 години како успешен македонски бренд го закрои лозјето за Св. Трифун

МакМода - 15.02.2020

Во присуство на пријателите од бизнис, политички претставници, дипломати како и личности од јавниот живот, се закрои лозјето на плантажите во винаријата Стоби по повод големиот празник Св. Трифун.

Стоби со традиција од 11 години како успешен македонски бренд го закрои лозјето за Св. Трифун

4NEWS - 15.02.2020

Во присуство на пријателите од бизнис, политички претставници, дипломати како и личности од јавниот живот, се закрои лозјето на плантажите во винаријата Стоби по повод големиот празник Св. Трифун.