TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Канал5 - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Го отстрануваат „Сонцето од Кутлеш“

Expres - 14.08.2019

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, работници го отстрануваа Сонцето од Кутлеш од шахтите поставени на плочникот. Граѓани испратиле фотографии од кои се гледа како со машини, работници облечени во работничка униформа го отстрануваат симболот ...

Почна остранувањето на Сонцето од Кутлеш

Вечер - 14.08.2019

Владата издаде и наредба до општините да го отстранат Сонцето од Кутлеш на сите јавни места, па денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Симболот на првото знаме на независна Македонија, од понеделникот не ...

ФОТО: Сонцето од Кутлеш се отстранува и од шахтите во Скопје

Курир - 14.08.2019

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

Сонцето од Кутлеш ќе се вее само приватно

Слободен Печат - 14.08.2019

Истече шестмесечниот рок од договорот во кој Владата требаше да ги обележи спомениците за кои ќе се утврди дека припаѓаат на античката историја која е дел од грчкото културно-историско наследство, но спомениците досега не се обележани.

Крај за едно сонце во Македонија

Фактор - 14.08.2019

Барање до локалните самоуправи од сите јавни места да се отстранат симболите на сонцето на Вергина упати Владата. Тоа сонце до 1995 година беше дел од македонското знаме. Сонцето на Вергина, кое после прогласувањето на независноста на Македонија, се ...

Рокот истече, дилемите останаа – ќе се казнува ли истакнување на Сонцето од Кутлеш

Алфа - 13.08.2019

Вчера на полноќ истече законскиот рок од одредбата на Преспанскиот Договор на кој што се согласи македонската Влада, а со кој во период од шест месеци требаше да биде отстранет симболот од првото знаме на независна Македонија – Сонцето од Кутлеш, од ...

Влада: Општините да го отстранат сонцето од Кутлеш

Expres - 13.08.2019

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да го отстранат симболот на Сонцето на Кутлеш од сите јавни места и јавна употреба. Како што соопшти владината прес-служба, на денешната седница Владата разгледала и усвоила информација за ...

Сонцето од Кутлеш веќе нема да свети: Нема казни за граѓаните што ќе го носат со себе

Независен - 13.08.2019

Симболот од Кутлеш заминува во историјата. Шест месеци по официјализацијата на договорот за името во Мала Преспа, Македонија ќе треба да почне со применување на одредбата според која, нема да го употребува симболот на поранешното знаме во јавен ...

Милевски: Не е ова инквизиција да ги гониме луѓето за Сонцето од Вергина

+инфо - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина важи за општините, државните и локални институции и оти се имплементира сега согласно Преспанскиот договор.

ФОТО: Сонцето од Кутлеш се отстранува и од шахтите во Скопје

Скопје инфо - 14.08.2019

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

Сонцето од „Кутлеш“ ќе се отстранува од јавниот простор

Канал5 - 12.08.2019

Грижливо одбран датум или само коинциденција. На денот кога собранието за прво државно знаме во независна Македонија го избира знамето со ѕвездата од Вергина, 27 години подоцна државава треба да го тргне од јавните институции , ако е некаде ...

Шест месеци по Преспанскиот договор, од денеска власта треба да го отстранува сонцето од Кутлеш од сите јавни објекти

МКД - 12.08.2019

Симболот на првото знаме на независна Македонија, сонцето од Кутлеш, од денес не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место, пишува во Преспанскиот договор . На оваа обврска, која ја презема македонската Влада, денеска ...

Истече рокот од 6 месеци, Владата „охрабрува“ граѓаните да го остранат Сонцето од Кутлеш од сите јавни површини

365 - 12.08.2019

Забраната на употребата на „Сонцето од Вергина“ (ака. Сонцето/Ѕвездата од Кутлеш) на сите јавни површини во Северна Македонија стапи на сила од понеделник, потсети денеска грчки „Катимерини“, укажувајќи на тоа дека денеска истекува „транзициониот“ ...

Од денес Сонцето од Кутлеш нема да се истакнува на сите јавни места и објекти

Алфа - 12.08.2019

Сонцето од Кутлеш, симболот на македонската држава, денеска ќе згасне од сите јавни места и објекти. Истекува рокот за кој власта е испазари со Грција, а кој значи откажување од еден цел период од македонската историја.

За нашето сонце се работи!

PressingTV - 12.08.2019

Дебатата меѓу научниот свет е вистинска – се спори дали златната рипка, која многумина, меѓу кои и јас, си ја чуваат дома во најразлични стаклени садови, која не прави весели и ни го одзема стресот, има меморија од цели три секунди, или можеби ...

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

24Инфо - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Сонцето од „Кутлеш“ ќе се отстранува од јавниот простор

Press24 - 12.08.2019

Знамето со ѕвездата од Вергина ќе биде тргнато од јавните институции во Македонија, ако е некаде истакнато како национален симбол, ако е дел од натписите или доколку го има на некој од спомениците, објави Канал 5 .

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Независен - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Сонцето од „Кутлеш“ ќе се отстранува од јавниот простор

Курир - 12.08.2019

Знамето со ѕвездата од Вергина ќе биде тргнато од јавните институции во Македонија, ако е некаде истакнато како национален симбол, ако е дел од натписите или доколку го има на некој од спомениците, објави Канал 5 .

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Press24 - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

На сонцето од Кутлеш му истече рокот?

Н.Македонија - 13.08.2019

Сонцето од Кутлеш, симбол што беше употребен на првото државно знаме по прогласувањето на независноста на земјата, повеќе не смее да стои на ниту еден споменик, институција или јавно место.

„Kaтимерини“ потсети што е договорено за Сонцето од Кутлеш

Фактор - 12.08.2019

Забраната на употребата на „Сонцето од Вергина“ (ака. Сонцето/Ѕвездата од Кутлеш) на сите јавни површини во Северна Македонија стапи на сила од понеделник, потсети денеска грчкиот весник „ Катимерини “, укажувајќи на тоа дека денеска истекува ...

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Опсервер - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

А1 On - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Се тргаат шахтите со Сонцето од Кутлеш

Република - 14.08.2019

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Во понеделникот владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат ...

МИЛЕВСКИ: Фуснота на Сонцето од Кутлеш

Денешен - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Кутлеш е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

1tv - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Сител - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Курир - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Доколку сакам лично да го користам Сонцето на Вергина, кој би можел да ми забрани

Слободен Печат - 14.08.2019

Одлуката на Владата за отстранување на овој симбол важи за локалната самоуправа, објаснува министерот.. Министерот за локална самоуправа Горан Милевски објаснува дека одлуката на Владата за отстранување на Сонцето на Вергина важи за локалната ...

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

Локално - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

4NEWS - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

MTM - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Не е ова инквизиција, па да ги гониме луѓето за сонцето од Вергина, на приватен имот кој сака може да си ...

Либертас - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Сонцето на Вергина ќе се отстранува од знамињата на општините

Нова ТВ - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и со неа се имплементира Преспанскиот договор.

Милевски: Преспанскиот договор е јасен, Сонцето на Вергина да не се користи за државните институции

MakPress - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Тргањето на Сонцето од Вергина важи само за државните и локалните институции

МКД - 14.08.2019

Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и се спроведува сега согласно Преспанскиот договор, изјави министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

Милевски: Не е ова инквизиција, па да ги гониме луѓето за сонцето од Вергина, на приватен имот кој сака може да си ...

iPortal - 14.08.2019

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Милевски: Отстранувањето на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции

ММС - 14.08.2019

Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и со неа се имплементира Преспанскиот договор – појасни денеска министерот за локална самоуправа, Горан Милевски.