TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТРАМП ОДИ ВО ИСТОРИЈАТА: Отповикан е по втор пат, Сенатот ќе одлучува да го разреши американскиот претседател

Во Центар - 13.01.2021

По повеќечасовна дебата во Претставничкиот дом, мнозинството конгресмени гласаа за отповикување на актуелниот претседател, Доналд Трамп. Претставничкиот дом на Конгресот на денешната седница расправаше за отповикување на Доналд Трамп.

Трамп е прв во историјата на САД со два инпичмента, а останува претседател до крај на мандатот

Канал5

Претставничкиот дом го отповика Трамп, постапката се сели во Сенатот

Фокус

ВИДЕО: Конгресот изгласа импичмент – Трамп е првиот претседател во историјата отповикан двапати

А1 On

Мич Меконел демантира дека донел одлука за процесот на отповикување на Трамп во Сенатот

Вечер Прес

Претставничкиот дом по вторпат го отповика Трамп со поддршка и на 10 републиканци

Сакам да кажам

Конгресот изгласа отповикување на Доналд Трамп!

ТВ21

Канал5 +инфо Мета МКД 360 степени Република Макфакс Локално

Трамп влезе во историјата како прв американски претседател кому два пати му бил изгласан импичмент

Телма - 14.01.2021

Доналд Трамп повторно е дел од историски настан, но овој пат како првиот американски претседател кому два пати му бил изгласан импичмент. Претставничкиот дом на Конгресот денеска со 231 гласови “за” и 197 “против” изгласа импичмент на Трамп по ...

Претставничкиот дом по втор пат изгласа импичмент за Трамп

Независен

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

Бриф

Претставничкиот дом изгласа втор импичмент на Трамп

Либертас

Републиканците ја разгледуваат можноста процесот за импичмент на Трамп да почне во петок с за импичмент на Трамп во Сенатот

Слободен Печат

Дали Америка ќе стане повторно голема?

Deutsche Welle

Дел од Републиканците со поддршка за импичмент на Доналд Трамп

Глас на Америка

Опсервер Либертас +инфо А1 On Frontline ТВ21 Вечер Прес MakPress

Претставничкиот дом изгласа импичмент за Трамп

Глас на Америка - 14.01.2021

Ова е второ отповикување за Трамп; Сенатот треба да одржи судење по инаугурацијата на Бајден Претставничкиот дом изгласа импичмент за претседателот Доналд Трамп во средата, наведувајќи дека тој поттикнал бунтовништво минатата недела со насочување на ...

Конгресот по вторпат му изгласа импичмент на Доналд Трамп

Deutsche Welle

Трамп влезе во историјата: Претставничкиот дом по втор пат му изгласа импичмент

360 степени

Трамп: Смешна е постапката за мое отповикување

Сител

САД: Националната гарда го окупира Конгресот, се чекаат резултатите од гласањето за отповикување на Трамп

Бриф

Претставничкиот дом го отповикува Трамп по вторпат, Вашингтон стравува за немири на денот на инаугурацијата на Бајден

24Инфо

Што стои зад постапката за отповикување на Трамп?

Deutsche Welle

Локално Канал5 Локално 24Инфо Независен 24 Вести Кајгана Фокус

Трамп со апел до Американците и до технолошките компании: Трансферот на власта да биде мирен и без насилство

Слободен Печат - 13.01.2021

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика „сите Американци” да помогнат во „oлабавување на тензиите” и мирен трансфер на власта, истакнувајќи дека не поддржува никакво насилство. Во изјава за телевизијата „Фокс њуз”, тој повика да „нема никакво ...

Трамп порача дека се противи на насилството и ги повика Фејсбук, Твитер да помогнат за мирна транзиција

МКД

Трамп: Насилството, вандализмот и кршењето на законите не се она за што јас се залагам

ММС

Трамп сега ги смирува тензиите: Помогнете за да нема никакво насилство

Локално

И тие му свртеа грб на Трамп: Највисоките воени лидери го осудија нападот во Конгресот

Локално

Трамп ги повика Американците, технолошките компании, да помогнат во мирен трансфер на власта, без никакво насилство

Вечер Прес

Доналд Груевски

Фокус - 13.01.2021

Иако изгуби, несомнено е дека Трамп е мега – популарен. Седумдесет и три – четири милиони гласачи не се шега, и ќе му беа капитал за евентуално кандидирање на изборите во 2024 година, или евентуално пренесување на тој капитал на своите деца.

Националната гарда го чува Капитол, почна расправата за импичмент на Трамп (ФОТО)

МКД

Говорот на Трамп поради кој му се заканува импичмент: Што им рече на поддржувачите пред да упаднат во Конгресот?

Слободен Печат

Трамп нема пристап ниту на YouTube

Телефони.мк

Највисоките американски воени лидери го осудија нападот врз Конгресот

МКД

Блокирано разрешувањето на Трамп, денеска втор импичмент

Слободен Печат

Готово е: И Армијата го пушти низ вода Доналд Трамп. На 20 јануари Бајден ќе биде нов врховен командант

Во Центар

360 степени Нетпрес МКД Независен Канал5 Радио МОФ Слободен Печат Канал5

„Аксиос“: Меконел нема да гo свика Сенатот за судењето за импичмент на Трамп

Слободен Печат - 13.01.2021

Лидерот на републиканското мнозинството во Сенатот, Мич Меконел нема да свика итна седница во петок, со што се одлага почетокот на судењето на актуелниот претседател Доналд Трамп, најрано на 19 јануари .

Аксиос: Меконел нема да гo свика Сенатот порано за судењето за импичмент

Вечер Прес

Јутјуб го блокираше Трамп поради поттикнување насилство

+инфо - 13.01.2021

Јутјуб каналот на Трамп сега е оневозможен да поставува нови видео записи или стримови во живо најмалку седум дена, што може да биде и продолжено, се наведува во соопштението на Јутјуб. Веб платформата Јутјуб соопшти дека го суспендирала каналот на ...

Уште една блокада за Трамп: „Јутјуб„ го суспендира каналот на американскиот претседател на седум дена, а забраната може да се продолжи

Press24

Јутјуб го блокираше Трамп најмалку седум дена

Независен

Јутјуб го блокираше каналот на Трамп поради поттикнување насилство

ТВ21

Јутјуб го блокираше Трамп најмалку седум дена поради поттикнување насилство

24Инфо

Јутјуб го блокираше Трамп најмалку седум дена поради поттикнување насилство

Фокус

И Јутјуб го блокираше Трамп

360 степени

Курир Слободен Печат Опсервер Бриф Република А1 On Сител Денешен

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Опсервер - 13.01.2021

Лидерот на Републиканците во американскиот Претставнички дом Кевин Мекарти, на денешната расправа за импичмент на претседателот, оцени дека Доналд Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, но и дека неговото отповикување би било грешка.

Мекарти: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Независен

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол, но отповикувањето е грешка

А1 On

Лидерот на Републиканците: Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, ама негово отповикување би било грешка

Фокус

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Либертас

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

24Инфо

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Слободен Печат

Press24 MakPress Вечер Прес

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Кајгана - 13.01.2021

По Twitter и Facebook, сега профилот на Доналд Трамп е блокиран и на YouTube. YouTube објави дека се избришани одредени видеа од каналот на американскиот претседател во заминување и воедно му е ставена блокада една недела да не може да прикачува ...

И YouTube ја блокираше сметката на Доналд Трамп

Во Центар

Трамп денес за првпат во јавноста по упадот во Конгресот

Република - 12.01.2021

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе отпатува за јужниот град Аламо во Тексас, недалеку од границата меѓу САД и Мексико, каде се очекува да искористи еден од последните денови на функцијата за да ги потенцира напорите на неговата ...

Трамп оди во посета на Тексас

Глас на Америка

Трамп денес за првпат во јавноста по упадот во Конгресот

Локално

За Трамп обидот да биде отповикан предизвикува голем гнев но не сака насилство, ги осуди технолошките компании

Нетпрес - 12.01.2021

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој е под притисокот да отстапи поради минатонеделниот насилен упад во Конгресот на неговите поддржувачи кои сметаат дека му е украдена победата на претседателските избори на 3-ти ноември, во вторникот ...

Трамп: Обидот за мое отповикување е смешен, ова е најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката

ТВ21

ВИДЕО I Трамп: Ова е најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката, обидот на Конгресот да ме разреши е смешен

Слободен Печат

ТРАМП ИСПРАТИ ДИРЕКТНО ПРЕДУПРЕДУВАЕ ДО БАЈДЕН: „Биди многу внимателен!“

Локално

Трамп: Импичментот е продолжение на најголемиот лов на вештерки во историјата на политиката

МКД

Трамп: Не сакам насилство

Локално