TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Монструм“ обвинението за тероризам останува: СЈО најави проширување на истрагата за други осомничени

ТВ21 - 16.05.2018

Фејзи Азири и Агим Исмаиловиќ, двајца од шестемина обвинети во случајот Монструм сведочеа на првото рочиште, откако предметот го презеде СЈО. Специјалното обвинителство со истото обвинение за тероризам ги товари обвинетите Фејзи Азири, Алил Демири, ...

Сослушани двајца обвинети за „Монструм“, ново рочиште на 23 мај

Сител - 16.05.2018

Двајца од обвинетите во случајот Монструм кои се недостапни за судот престојуваат на Косово.. Ова на денешното рочиште го открија Агим Исмаиловиќ и Фејзи Азири. Во својот исказ на прашања од обвинителството одговорија дека комуницирале телефонски..

СЈО останува на речиси истото обвинение за „Монструм“

Канал5 - 16.05.2018

Нови докази најавува Специјалното јавно обвинителство за време на судскиот процес „Монструм“. Обвинителката на СЈО Фатиме Фетаи не сакаше да каже дали обвинението ќе претрпи промени и дали ќе има преквалификација на делата. Не сакаше да ги коментира.

Сослушани двајца обвинети во повтореното судење за „Монструм“

Нова ТВ - 16.05.2018

Фејзи Азири, кој е четвртообвинет во случајот „Монструм“ за транспортирање на двајцата главни обвинети во Косово сведоечеше три часа во Судот. Азири рече дека по излегувањето од притвор се сретнал со Али Ахмети, а телефонски разговарал со Невзат ...

Контроверзни изјави на Агим Исмаиловиќ, третообвинетиот во ,,Монструм‘‘ за тоа што правел на денот на убиството

Сител - 16.05.2018

На почетокот на рочиштето обвинителката Фатиме Фетаи рече дека СЈО го презема овој предмет кога Врховниот суд ги укина пресудите на првостепениот и второстепениот суд и предметот е вратен на повторно ...

По три часа исказ на Фејзи Азири прекинато рочиштето за „Монструм“

Мета - 16.05.2018

По тричасовниот исказ на обвинетиот Фејзи Азири судот го прекина денешното прво рочиште од повторениот судски процес за случајот „Монструм”. Пред Азири, исказ даде Агим Исмаиловиќ, кој рече дека неговиот брат Африм Исмаиловиќ е во Косово.

Косовската полиција знае каде се Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, откри во судница обвинет во Монструм

МКД - 16.05.2018

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, рече на денешното рочиште за случајот Монструм обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм Исмаиловиќ, ...

Бегалецот од „Монструм“ е во Приштина, косовската полиција му ја знае адресата

+инфо - 16.05.2018

Откако беше прочитано обвинението за случајот „Монструм“, рочиштето продолжи со давање искази на тројца од петмината обвинети. Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ даваше контроверзни одговори за тоа што правел на денот на убиството.

Обвинетиот во „Монструм“ Агим Исмаиловиќ со контрадикторно сведочење, сега не се сеќава каде бил за време на убиството

Сакам да кажам - 16.05.2018

Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ во предметот „Монструм“, за кого во обвинението пишува дека покрај избеганите и шест години недостапни Алил Демири и брат му Африм Исмаиловиќ, ги изрешетал четирите деца кај Смилковско езеро на 12 април 2012 година, ...

Обвинетиот Агим Исмаиловиќ даде контрадикторни изјави за денот на убиството кај Смилковци

Макфакс - 16.05.2018

Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ во случајот „Монструм“ на распитот пред судот даде контрадикторни изјави за критичниот ден кога биле убиени момчињата на Смилсковското Езеро. Исмаиловиќ пред судот рече дека на 12 април 2012 година бил на работа во ...

Обвинетиот за „Монструм“ се колнеше дека не ги убил момчињата, но даде збунувачки изјави каде бил дента

Независен - 16.05.2018

Обвинетиот во случајот „Монструм“, Агим Исмаиловиќ во повторената постапка за петкратното убиство кај Смилковското езеро се колнеше дека не го извршил убиството, но даде збунувачки изјави за тоа каде бил дента, на убиство.

Судењето за „Монструм“ почна од почеток

Кајгана - 16.05.2018

Скопје, 16 мај 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде ...

Фетаи најави нови докази за „Монструм“, родителите не можеа да ги сопрат солзите

+инфо - 16.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје започна главната расправа за случајот „Монструм“ кој го презеде Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Судењето ќе се води по стариот Закон за кривична постапка од 1997 година бидејќи тој беше на сила кога се водеше ...

Повторно започна судењето за „Монструм“, СЈО со исто обвинение за тероризам

ТВ21 - 16.05.2018

Рочиштето за „Монструм“ започна повторно денеска, откако случајот го презеде СЈО, каде ќе бидат сослушани обвинетите. Специјалната обвинителка со обвинение за тероризам ги товари обвинетите Фејзи Азири, Алил Демири, Сами Љута, Агим и Африм ...

Оптимизам во Брисел за решавање на спорот со името до јуни

Алсат-М - 15.05.2018

Конкретни пораки со оптимизам од Брисел во пресрет на средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Унијата очекува решение за името со јуни, за Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Исмаили од ДУИ: Заев ќе се откаже од референдум, спорот со името ќе се реши на ист начин како договорот со Бугарија

Курир - 15.05.2018

Пратеникот од ДУИ, Реџаил Исмаили во емисијата 200 која ќе се емитува денес најави дека Заев ке се откаже од евентуален референдум за името и дека прашањето ќе биде решено како меѓународен договор исто како со Бугарија.

По три часа исказ на Фејзи Азири прекинато рочиштето за „Монструм“

Либертас - 16.05.2018

По тричасовниот исказ на обвинетиот Фејзи Азири судот го прекина денешното прво рочиште од повторениот судски процес за случајот „Монструм”. Пред Азири, исказ даде Агим Исмаиловиќ, кој рече дека неговиот брат Африм Исмаиловиќ е во Косово.

Обвинет во Монструм: Косовската полиција знае каде се лицата кои со потерница се бараат за убиството на Смилковско

Сител - 16.05.2018

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, рече на денешното рочиште за случајот Монструм обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм Исмаиловиќ, ...

Бегалецот од „Монструм“ Африм Исмаиловиќ се наоѓа Приштина, тврди неговиот брат

Слободен Печат - 16.05.2018

На денешното рочиште за „Монструм“, исказ дадоа тројца од петтемина обвинети. Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ даваше контроверзни одговори за тоа што правел на денот на убиството. Прво рече дека бил на работа во интернет-кафе, потоа дека извршувал ...

Обвинетиот Агим Исмаиловиќ даде контрадикторни изјави за денот на убиството кај Смилковци

А1 On - 16.05.2018

Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ во случајот „Монструм“ на распитот пред судот даде контрадикторни изјави за критичниот ден кога биле убиени момчињата на Смилсковското Езеро. Исмаиловиќ пред судот рече дека на 12 април 2012 година бил на работа во ...

СЈО остана на старото обвинение за случајот “Монструм”

Вечер - 16.05.2018

Наспроти очекувањата и најавите дека на повтореното судење за случајот “Монструм”за петкратното убиство, кој сега се наоѓа во рацете на СЈО,дека на виделина ќе излезат докази кои досега не биле разгледувани,денеска обвинителката Фатиме Фетаи го ...

Фетаи ги расплака роднините на убиените во „Монструм“

Локално - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Обвинителката Фетаи најави нови докази за „Монструм“

Слободен Печат - 16.05.2018

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи и нејзиниот колега Гаврил Бубевски, денеска во Кривичниот суд го читаа првичниот обвинителен акт за случајот „Монструм“ кој сега е во рацете на СЈО. Фетаи притоа најави дека покрај старите докази, во ...

Солзи кај роднините од убиените: Фетаи најави нови докази за „Монструм“

Таратур - 16.05.2018

СЈО со обвинение за тероризам ги товари обвинетите Фејзи Азири, Алил Демири, Сами Љута, Агим и Африм Исмајиловиќ. Сејди Рамиу е ослободен од обвинението а тој и претходно доби ослободителна пресуда од Кривичен суд.

Исмаили од ДУИ: Заев ќе се откаже од референдум, спорот со името ќе се реши на ист начин како договорот со Бугарија

Република - 15.05.2018

Пратеникот од ДУИ, Реџаил Исмаили во емисијата 200 која ќе се емитува денес најави дека Заев ке се откаже од евентуален референдум за името и дека прашањето ќе биде решено како меѓународен договор исто како со Бугарија.

Обвинет во Монструм: Косовската полиција знае каде се лицата кои со потерница се бараат за убиството на Смилковско

Скопје инфо - 16.05.2018

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, рече на денешното рочиште за случајот Монструм обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм Исмаиловиќ, ...

Обвинетиот Агим Исмаиловиќ даде контрадикторни изјави за денот на убиството кај Смилковци

Република - 16.05.2018

Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ во случајот „Монструм“ на распитот пред судот даде контрадикторни изјави за критичниот ден кога биле убиени момчињата на Смилсковското Езеро. Исмаиловиќ пред судот рече дека на 12 април 2012 година бил на работа во ...

Почна судењето за „Монструм“

Стандард - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Исмаили: Последниот апел од ЕУ е да нема референдум за името

Поглед - 16.05.2018

Пратеникот од ДУИ, Реџаил Исмаили во емисијата 200 која ќе се емитува денес најави дека Заев ке се откаже од евентуален референдум за името и дека прашањето ќе биде решено како меѓународен договор исто како со Бугарија.

Обвинет во Монструм: Косовската полиција знае каде се лицата кои со потерница се бараат за убиството на Смилковско

МК News - 16.05.2018

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, рече на денешното рочиште за случајот Монструм обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм Исмаиловиќ, ...

Обвинетиот Агим Исмаиловиќ даде контрадикторни изјави за денот на убиството кај Смилковци

Точка - 16.05.2018

Третообвинетиот Агим Исмаиловиќ во случајот „Монструм“ на распитот пред судот даде контрадикторни изјави за критичниот ден кога биле убиени момчињата на Смилсковското Езеро. Исмаиловиќ пред судот рече дека на 12 април 2012 година бил на работа во ...

Нов почеток за „Монструм“, обвинителката Фетаи најави нови докази

Нова ТВ - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро од 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток, бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Братот на Африм: Косовската полиција ја знае адресата од брат ми и Алил Демири

Таратур - 16.05.2018

На денешното рочиште за случајот „Монструм“, Агим Исмаиловиќ изјави дека неговиот брат, заедно со Алил Демири, и двајцата исто обвинети во случајот, се наоѓаат на Косово. „Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер“, рече на денешното ...

Почна судењето за „Монструм“, СЈО го презеде случајот

Н.Македонија - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Косовската полиција знае каде се Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, откри во судница обвинет во Монструм

Локално - 16.05.2018

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, рече на денешното рочиште за случајот Монструм обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм Исмаиловиќ, ...

Од почеток започна судењето за „Монструм“

CivilMedia - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Косовската полиција знае каде точно се обвинетите за „Монструм“?

Фактор - 16.05.2018

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, изјави на денешното рочиште за случајот „Монструм“ обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм ...

Почна судењето за „Монструм“, Фатиме Фетаи ги расплака роднините на убиените

Република - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Фатиме Фетаи ги расплака роднините на убиените деца кај Смилковско

24Инфо - 16.05.2018

Фатиме Фетаи ги расплака роднините на убиените деца кај Смилковско Судијата Огнен Ставрев како претседател на советот и колегата Осман Шабани го почнаа повтореното судење во Кривичниот суд за случајот „Монструм“, објави Макфакс.

Судењето за „Монструм“ почна од почеток

24Инфо - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Почна судењето за „Монструм“, Фетаи ги расплака роднините на убиените

Либертас - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Почна судењето за „Монструм“, Фетаи ги расплака роднините на убиените

Канал5 - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Од почеток започна судењето за „Монструм“

Канал 77 - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Полицијата на Косово знае многу добро каде живее брат ми, рече обвинетиот во „Монструм“, Агим Исмаиловиќ

Фокус - 16.05.2018

Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ, второобвинет за петкратното убиство кај Смилковското езеро, кој заедно со првообвинетиот Алил Демири, се недостапни за македонските судски власти, откри на денешното рочиште за предметот „Монструм“ ...

Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ, тврди неговиот брат Агим

Канал5 - 16.05.2018

Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ. Второбвинет за петкратното убиство кај Смилковското езеро, кој заедно со првообвинетиот Алил Демири, се недостапни за македонските судски власти, откри на денешното рочиште за предметот „Монструм“ ...

Судење „Монструм“: Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ, тврди неговиот брат Агим

еМагазин - 16.05.2018

Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ, второбвинет за петкратното убиство кај Смилковското езеро, кој заедно со првообвинетиот Алил Демири, се недостапни за македонските судски власти, откри на денешното рочиште за предметот „Монструм“ ...

Фетаи ги расплака роднините на убиените: Почна судењето за „Монструм“

еМагазин - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12. април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Почна судењето за „Монструм“

24 Вести - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ, тврди неговиот брат Агим

Либертас - 16.05.2018

Косовската полиција знае каде е Африм Исмаиловиќ, второбвинет за петкратното убиство кај Смилковското езеро, кој заедно со првообвинетиот Алил Демири, се недостапни за македонските судски власти, откри на денешното рочиште за предметот „Монструм“ ...

Почна судењето за „Монструм“ на СЈО: Истите обвинети, други обвинители

Бриф - 16.05.2018

Во Кривичниот суд денеска почна рочиштето за случајот „Монструм“ односно петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година. Судењето за „Монструм“ почнува од почеток бидејќи предметот го презеде Специјалното јавно обвинителство.