TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Први случаи на сојот Омикрон во Русија, во Аргентина и во Непал

Канал5 - 06.12.2021

Во Русија, во Аргентина и во Непал денеска се потврдени првите случаи на сојот Омикрон на коронавирусот, а за време на викендот во Индија регистрирани се 21 случај на зараза. Во Русија сојот Омикрон е потврден кај двајца патници кои се вратиле од ...

КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ СЕ НАЈДОБРИ ПРОТИВ ОМИКРОН? Српски неуроимунолог тврди дека вакцинираните нема да завршат на респиратор

+инфо

Случаи на заразени со омикрон и во Русија

Р.С.Европа

Зголемување за 100 отсто: Данска во петокот имаше 18 случаи на Омикрон, денеска пријави 183

Нова ТВ

Во Русија потврдени првите два случаја на омикрон

24Инфо

Ковид-19: ЈАР ги засилува болничките капацитети во подготовката за четвртиот бран

Канал5

Се‘ што е до сега познато за Омикрон

Gostivarpress.mk

Мастило Lider Точка Алсат-М Скопје инфо Centar Независен Слободен Печат

Српски професор објасни зошто кинеската вакцина е најдобра против сојот омикрон

Слободен Печат - 06.12.2021

Невроимунологот Борис Шакиќ, професор на Универзитетот Мекмастер во Хамилтон, Канада, вели дека вакцината нема да го спречи појавувањето на симптоми, но ќе не заштити од завршувањето на респиратор и додаде дека кинеската вакцина е најдобра против ...

Се чини дека омикрон не е поопасен и посериозен сој од делта, вели Ентони Фаучи

Сакам да кажам

Фаучи: Сознанијата за Омикрон „донекаде охрабрувачки“

Deutsche Welle

Брзото ширење не го прави омикрон поопасен од делта-сојот, според првичните сознанија

Н.Македонија

Фаучи: Омикрон е помалку опасен од делта-сојот

Press24

Фаучи: Побрзо се шири, но омикрон е помалку опасен од делта-сојот

Република

Фаучи: Побрзо се шири, но омикрон е помалку опасен од делта-сојот

Zoom

Локално Р.С.Европа Бизнис Вести Независен Frontline Курир Слободен Печат Фокус

КРЕАТОРОТ НА ВАКЦИНАТА „АСТРАЗЕНЕКА“ ПРЕДУПРЕДУВА Следната пандемија може да биде посмртоносна

+инфо - 06.12.2021

Но, има дополнителни промени што може да значат дека антителата предизвикани од вакцини или инфекција со други видови може да бидат помалку ефикасни во спречувањето на инфекцијата со омикрон.

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Скопје1

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

MTM

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

24Инфо

Гилберт: Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни

Бизнис Вести

КРЕАТОРОТ НА ВАКЦИНАТА „АСТРАЗЕНЕКА“ ПРЕДУПРЕДУВА Следната пандемија може да биде посмртоносна

Курир

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Centar

Точка Вечер Прес Сител МКД Нетпрес

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Омикрон можеби презел дел од генот на вирусот на настинка

Panacea.mk - 06.12.2021

Со вклучувањето на таа секвенца во сопствената структура, омикрон би можел да изгледа „почовечки“, што би му помогнало да избегне напад од човечкиот имун систем, вели Венки Соундарарајан од компанијата за анализа на податоци со седиште во Кембриџ.

Американски научници: Омикрон презема генетска секвенца од обичниот вирус?

24Инфо

Американски научници: Омикрон презема генетска секвенца од обичниот вирус?

MTM

Нова студија: Сојот омиркон најверојатно има ген ист како настинката

Слободен Печат

ОМИКРОН СОДРЖИ ЧЕСТИЧКИ НА НАСТИНКА: Симптомите се поблаги, но едно не е добро, научниците со нови сознанија

Фактор

Откриена е тајната: Омикрон земал гени од респираторен вирус!? Што за тоа велат експертите?

Во Центар

Омикрон содржи честички на настинка: Симптомите се поблаги, но едно не е добро - научниците со нови сознанија

Хаштаг

Локално 24Инфо Точка Press24 Centar МКД