TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бритиш американ тобако работи на вакцина против ковид-19

МКД - 02.04.2020

Американската биотехнолошка подружница на Бритиш американ тобако (БАТ), Кентаки биопроцесинг - КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за ковид-19 која сега е во предклиничко тестирање.

ВАКЦИНА СТАРА ЕДЕН ВЕК УБИВА КОРОНА? Австралијанците ги тестираат луѓето со вакцина против туберколоза!

Магазин - 02.04.2020

Дали храбриот експеримент од Австралијците ќе го спаси светот од најголемата зараза во последните 100 години? Научниците спроведуваат тестови на 4.000 здравствени работници со вакцина против туберкулоза.

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Макфакс - 02.04.2020

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која би можела да означи крај на пандемијата, објави Би-би-си.

Вакцината за туберкулоза спасува од коронавирус. Можно ли е тоа?

Руска реч - 02.04.2020

Во медиумите се дискутира околу прашањето за тоа дали вакцината за туберкулоза може да ги заштити луѓето од коронавирусот: Агенциите Bloomberg , Reuters , Daily Mail и The New York Times пишуваат за бесеже вакцината (вакцина бацил Калмет-Герин) која ...

БСЖ вакцината - алатка против Ковид 19?

Deutsche Welle - 02.04.2020

Истражувачи утврдиле дека земјите без политика за БСЖ вакцинирање се потешко погодени од Ковид 19. Клинички истражувања ќе потврдат дали старата вакцина ќе помогне и против новиот вирус Истражувачи од Њујоршкиот институт за технологија (NYIT) ...

Ќе ја тргнат ли светските сили политиката настрана за да дојдат до вакцина?

Н.Македонија - 02.04.2020

Кина се надева да ја тестира вакцината против ковид-19 во странство додека научниците го планираат спроведувањето на масовни тестирања за да ја испитаат ефективноста на лекарството, пренесува „Саут чајна морнинг пост“ Воените научници работат на ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

Сител - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

45- мина здрави Американци ќе се подвргнат на експеримент за вакцина против коронавирус

Канал5 - 01.04.2020

Над 30 големи фармацевтски компании во светот во моментов се во трка за откривање на вакцина против коронавирусот . Затоа, сите очи сега се свртени кон научниците и фармацевтите. Во моментов, околу 30 компании и универзитети се натпреваруваат во ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

А1 On - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

Слободен Печат - 01.04.2020

За развој на вакцината користена е технологијата за забрзан раст на тутунот на БАТ, која покажа бројни предности во однос на конвенционалната технологија за развој на вакцини, бидејќи е потенцијално побезбедна затоа што не носи патогени кои можат да ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

24Инфо - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

Вечер - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

Frontline - 01.04.2020

Доколку тестирањата покажат добри резултати, се додава во соопштението, компанијата смета дека со помош на партнерски компании и владини агенции, производството на меѓу една до три милиони вакцини неделно може да започне уште во јуни.

БАТ работи на развивање на вакцина против коронавирус, производство веќе од јуни

Курир - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

MakPress - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

Опсервер - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

БАТ работи на развивање на вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

Либертас - 01.04.2020

Биотехнолошка компанија која работи во рамките на Бритиш Американ Тобако групацијата (БАТ), Кентаки БиоПроцесија (КБП), започна со работа на развивање на вакцина против новиот вирус Ковид-19, која моментно е во фаза на претклиничко испитување, се ...

БСЖ вакцината – алатка против Ковид 19?

Либертас - 02.04.2020

Истражувачи утврдиле дека земјите без политика за БСЖ вакцинирање се потешко погодени од Ковид 19. Клинички истражувања ќе потврдат дали старата вакцина ќе помогне и против новиот вирус Истражувачи од Њујоршкиот институт за технологија (NYIT) ...

БСЖ вакцината – алатка против Ковид 19?

24Инфо - 02.04.2020

Истражувачи утврдиле дека земјите без политика за БСЖ вакцинирање се потешко погодени од Ковид 19. Клинички истражувања ќе потврдат дали старата вакцина ќе помогне и против новиот вирус. Истражувачи од Њујоршкиот институт за технологија (NYIT) ...

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Press24 - 02.04.2020

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која би можела да означи крај на пандемијата, објави Би-би-си.

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Точка - 02.04.2020

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која би можела да означи крај на пандемијата, објави Би-би-си.

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

MTM - 02.04.2020

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која би можела да означи крај на пандемијата, објави Би-би-си.

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Н.Македонија - 02.04.2020

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која би можела да означи крај на пандемијата, објави Би-би-си.

Бритиш Американ Тобако работи на потенцијална вакцина против Ковид-19 преку американска биотехнолошка подружница

Точка - 02.04.2020

Американската биотехнолошка подружница на Бритиш Американ Тобако (БАТ), Кентаки БиоПроцесинг - КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за КОВИД-19 која сега е во предклиничко тестирање.

Бритиш Американ Тобако работи на потенцијална вакцина за КОВИД-19

Локално - 02.04.2020

Американската биотехнолошка подружница на Бритиш Американ Тобако (БАТ), Кентаки БиоПроцесинг – КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за КОВИД-19 која сега е во предклиничко тестирање.

Бритиш американ тобако работи на потенцијална вакцина против ковид 19

24Инфо - 02.04.2020

Потенцијална вакцинаe во развој за КОВИД-19 со употреба на нова технологија за брзо растење на тутун – во тек е предклиничко тестирање Тутунските растенија нудат потенцијал за побрз и побезбеден развој на вакцини во споредба со вообичаените методи ...

Бритиш Американ Тобако (БАТ) работи на потенцијална вакцина против ковид-19 преку американска биотехнолошка подружница

Денар - 02.04.2020

Американската биотехнолошка подружница на Бритиш Американ Тобако (БАТ), Кентаки БиоПроцесинг – КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за КОВИД-19 која сега е во предклиничко тестирање.

БСЖ вакцината – алатка против Ковид 19?

Вечер - 02.04.2020

Истражувачи од Њујоршкиот институт за технологија (NYIT) спровеле истражување во кое ги споредуваат бројките на заболени и починати од Ковид-19 во различни земји низ светот, во зависност од тоа дали во тие земји населениетобило третирано со БСЖ ...

Австралиски научни тестираат две потенцијални вакцини против Ковид-19

Република - 02.04.2020

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која би можела да означи крај на пандемијата, објави Би-би-си.

Бритиш Американ Тобако (БАТ) работи на потенцијална вакцина против COVID-19 преку американска биотехнолошка подружница

Smartportal - 02.04.2020

Американската биотехнолошка подружница на Бритиш Американ Тобако (БАТ), Кентаки БиоПроцесинг – КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за КОВИД-19 која сега е во предклиничко тестирање.

Бритиш Американ Тобако (БАТ) работи на потенцијална вакцина против КОВИД-19 преку американска биотехнолошка подружница

Црнобело - 02.04.2020

1 април 2020 година : Американската биотехнолошка подружница на Бритиш Американ Тобако (БАТ), Кентаки БиоПроцесинг - КБП (Kentucky BioProcessing), развива потенцијална вакцина за КОВИД-19 која сега е во предклиничко тестирање.