TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Акциите на Фејсбук во пад поради бојкотот од големите компании

Кумановски м. - 02.07.2020

Голем број на големи компании ги повлекоа своите реклами од Фејсбук и некои социјални мрежи. Меѓу последните се Форд, Адидас и ХП, а Кока-Кола, Унилевер и Старбакс се приклучија на почетокот на бојкотот.

Фејсбук е доволно моќен и покрај тоа што го бојкотираа

Телефони.мк - 02.07.2020

Фејсбук заработи 69,7 милијарди долари од реклами во 2019 година, што е еднакво на над 98% од вкупно сите приходи за 2020 година. Поголем дел од приходите не биле од големите компании, туку од мали и средни бизниси што го користат Фејсбук како ...

Колку, всушност, заработува „Фејсбук“ од реклами?

Факултети - 02.07.2020

Сè повеќе компании се придружуваат на бојкотот на социјалната мрежа „Фејсбук“, односно изјавија дека нема да се рекламираат поради неуспехот на компанијата да го спречи ширењето на говорот на омраза.

Големите компании го бојкотираат Фејсбук, паѓаат акциите

МКД - 01.07.2020

Бојкотот може да биде многу ефикасна метода, а за тоа во Фејсбук тукушто стануваат свесни, пишува Би-би-си. На крајот на 18 век аболиционистичкото движење ги поттикна Британците да не користат добра произведена со робовски труд. И тоа успеа.

Светските компании го бојкотираат Фејсбук: Рекламирањето преку интернет сѐ попривлечно за македонските фирми

Слободен Печат - 01.07.2020

„Старбакс“, „Кока-Кола“, „Хонда“ се новите имиња на големи компании што деновиве го бојкотираат Фејсбук и ги полекуваат сите свои реклами. Овие компании се придружија на уште 160 глобални компании, кои велат дека на овој начин го изразуваат бојкотот ...

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Facebook

USB - 01.07.2020

Канадските компании се приклучуваат кон се поголемиот список на светски познати брендови кои решија да не се рекламираат на Facebook во јули, поради одбивањето на компанијата да преземе мерки против ширење содржини со омраза на својата платформа.

Уште еден гигант ги бојкотира: Facebook во се поголеми проблеми

Денар - 01.07.2020

Microsoft се приклучи на растечкиот список на компании кои “паузираат” од рекламирање на социјалната мрежа Facebook. Според извештајот на порталот Bloomberg, повикувајќи се на интерно соопштение на маркетинг експерт од компанијата Microsoft, Крис ...

Фејсбук, расизам и реклами: Дали бојкотот може да ја „убие“ познатата социјална мрежа

Локално - 01.07.2020

Бојкотите можат да бидат исклучително ефикасни – како што тоа во овој момент го открива Фејсбук. Кон крајот на 18 век, аболиционистичкото движење ги повика Британците да не купуваат стоки произведени од робови. Успеа.

Големите компании го бојкотираат Фејсбук, паѓаат акциите

Курир - 01.07.2020

На крајот на 18 век аболиционистичкото движење ги поттикна Британците да не користат добра произведена со робовски труд. И тоа успеа. Дури 300.000 луѓе престанаа да купуваат шеќер, што направи притисок за укинување на ропството.

Големите компании го бојкотираат Фејсбук, паѓаат акциите

Тера - 01.07.2020

Бојкотот може да биде многу ефикасна метода, а за тоа во Фејсбук тукушто стануваат свесни, пишува Би-би-си. На крајот на 18 век аболиционистичкото движење ги поттикна Британците да не користат добра произведена со робовски труд. И тоа успеа.

Големите компании го бојкотираат Фејсбук, паѓаат акциите

Нетпрес - 01.07.2020

На крајот на 18 век аболиционистичкото движење ги поттикна Британците да не користат добра произведена со робовски труд. И тоа успеа. Дури 300.000 луѓе престанаа да купуваат шеќер, што направи притисок за укинување на ропството.