TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Атиџе блесна во полн сјај

Независен - 15.03.2019

Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска имаше две затворени проекции во киното „Милениум“, а премиерата за поширока публика ќе биде во август на фестивалот „Македокс“.

Друга состојба на свеста

МКД - 14.03.2019

Кон „Медена земја“ (Honeyland, 2019, 87 мин.) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, сниматели - Фејми Даут и Самир Љума, продуцент и монтажер - Атанас Георгиев. Документарецот „Медена земја“ е филмско остварување кое вознесува, замислува, ...

Тишината беше прегласна во „Милениум“, се слушаше само животот на Атиџе

Н.Македонија - 14.03.2019

Животот не секогаш е нежен, љубезен, внимателен. Животот знае да пече и боли, но Атиџе пронашла начин како со мед да ја ублажува болката. Хероината од документарецот „Медена земја“ живее во ритам со природата, строго ги почитува нејзините правила, ...

Пораката на Атиџе одекна во Скопје, следуваат азиска и официјална европска премиера

еМагазин - 14.03.2019

Во емотивна атмосфера, со силен аплауз, овации и солзи во очите публиката ја поздрави Атиџе – главната хероина на документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland), на затворените проекции што се одржаа на 12 и 13 март во кино „Милениум“, Скопје.

Сите сакаа да се фотографираат со Атиџе, ѕвездата на ,,Honeyland“(фото галерија)

AKO - 14.03.2019

Aвтенитично облечена и расположена, Атиџе , која е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа, ги собра симпатиите на публиката, и на големото платно и со своето присуство во скопското кино „Милениум“ , каде завчера беше премиерата на ...

Атиџе Муратова: Не ми недостасуваат телевизор и радио, туку луѓе за муабет

+инфо - 14.03.2019

Има завршено само 4 одделенија, но течно зборува 4 јазици: турски, македонски, албански и влашки и ја знае најголемата и наједноставната мудрост – знае дека колку што ќе земеме од природата, толку треба и да ѝ дадеме за да може да ја зачуваме.

[Рецензија] „Медена земја“ истовремено инспирира и боцка како пчела

Радио МОФ - 13.03.2019

„Медена земја“ ( Honeyland) не е документарец за пчели, иако постојано зујат, боцкаат на екранот, и чешаат по цело тело долго после филмот. „Медена земја“ е документ, повеќеслоен приказ за процесот на уништување на природната рамнотежа.

Екипата на „Медена земја“: Од првиот кадар бевме свесни дека имаме нешто големо

Кајгана - 13.03.2019

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал Sundance.

[РЕЦЕНЗИЈА] Quō vādis? - Кон ветената „Медена земја“

Кајгана - 13.03.2019

Од филмовите очекуваме да ни раскажат приказни, животи и светови за кои не знаеме, далеку од нас и длабоко во нас. Документарните филмови очекуваме да ни ги отворат очите и да ни постават прашања.

Жбогар: Воодушевен сум од филмот „Медена земја“

Фокус - 13.03.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар истакна дека е воодушевен од македонскиот документарец „Медена земја“, кој беше победник на „Санденс“. „Бев воодушевен од победникот на „Санденс“, македонскиот документарец „Медена земја“.

Сите треба да учиме од Атиџе

Република - 13.03.2019

„Медена земја“ е непретенциозен, освестувачки, магично убав и страшен во исто време. И можеби Стефанов е во право кога вели дека нема излузии дека филмот може да го смени светот, но филмот навистина отвора многу прашања Скопската публика ги пречека ...

На затворени проекции прикажан најуспешниот македонски документарец: “Медена земја“ – приказна која никого не остава ...

Вечер - 13.03.2019

Брутално реален, емотивен, кој погодува до коска, бидејќи го прикажува животот, егзистецијата, несебичната љубов кон родителот-создателот, свеста и разбирањето на природните процеси, љубовта кон природата, а со тоа и љубовта кон човештвото… Да се ...

„Медена земја“ - Атиџе, ти благодариме за очите!

Fashionel - 13.03.2019

После толку зборување и информации за документарниот филм „Медена земја“, успехот на „Санденс“ (да потсетиме - награда за најдобар документарен филм, специјална награда за општествени промени и награди за снимателите Фејми Даут и Самир Љума), со ...

Сите гледаа во Атиџе: Ѕвездата од „Медена земја“, блесна на премиерата

Женски магазин - 13.03.2019

Атиџе од селото Бекирлија во областа Овче Поле, главниот лик во документарецот „Медена земја“, беше највпечатливиот гостин на вчерашната затворена премиера на филмот кој на најголемиот американски филмски фестивал на независен филм Санденс освои три ...

Пораката на Атиџе одекна во Скопје, следуваат азиска и официјална европска премиера

Точка - 14.03.2019

Во емотивна атмосфера, со силен аплауз, овации и солзи во очите публиката ја поздрави Атиџе – главната хероина на документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland), на затворените проекции што се одржаа на 12 и 13 март во кино „Милениум“, Скопје.

Жбогар: Воодушевен сум од филмот „Медена земја“

Република - 13.03.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар истакна дека е воодушевен од македонскиот документарец „Медена земја“, кој беше победник на „Санденс“. Бев воодушевен од победникот на „Санденс“, македонскиот документарец „Медена земја“.

Македонскиот филм „Медена земја“ наскоро на азиска и европска премиера

Алфа - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28-ми март на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3-ти април во престижниот Музеј на модерна уметност ...

Жбогар: Ме воодушеви „Медена земја“ и неверојатната Атиџе

+инфо - 13.03.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар на Твитер изрази воодушевување од документарецот „Медена земја“, годинешниот победник на „Санденс“. „Бев воодушевен од победникот на „Санденс“, македонскиот документарец „Медена земја“.

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

MTM - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

По светскиот успех: „Медена земја“ ја виде и избрана македонска публика

Независен - 13.03.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар на Твитер изрази воодушевување од документарецот „Медена земја“, годинешниот победник на „Санденс“. Синоќа се одржа затворена проекција на „Медена земја“ во кино „Милениум“, филм кој по светскиот успех за прв пат се ...

„Медена земја“ наскоро ќе тргне по светот

+инфо - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро ќе има азиска и официјална европска премиера

Кајгана - 14.03.2019

Скопје, 14 март 2019 (МИА) – Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во ...

„Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

А1 On - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

1tv - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Азиска премиера на филмот „Медена земја“

МКД - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја" („Honeyland") на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

Н.Македонија - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

Опсервер - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

По затворените проекции во Скопје „Медена земја“ ќе има официјална азиска и европска премиера

Република - 14.03.2019

По премиерата на „Санденс“ на 28 јануари и затворените проекции во Скопје, долументарниот филм „Медена земја“ на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска го очекуваат азиска и официјална европска премиера.

Филмот „Медена земја“ наскоро ќе има азиска и официјална европска премиера

Локално - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

„Медена земја“ во Хонгконг, во МОМА, на европска премиера во Швајцарија

Факултети - 14.03.2019

Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна уметност (MоMA) во Њујорк, а на ...