TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ел Паис“: Асанж во амбасадата возел скејтборд и се расправал со персоналот

А1 On - 15.04.2019

Ко-основачот на Викиликс Џулијан Асанж, по седум години минати во еквадорската амбасада во Лондон, во четвртокот беше уапсен од страна на британската полиција, откако Еквадор му го укина азилот.

ФОТО: Поради оваа фотографија е укинат азилот на Џулијан Асанж- претседателот на Еквадор уловен во опасна позиција

Press24 - 15.04.2019

Р асправија околу порција јастрог во кревет, го чинеше Џулијан Асанж азил во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде помина седум години избегнувајќи да биде екстрадиран во Шветска. Според странските медиуми, азилот му го укина претседателот на ...

(Видео) Асанж вози скејтборд во Еквадорската амбасада

1tv - 15.04.2019

Видео запис од безбедносни камери во Eквадорската амбасада се прошири на социјалните мрежи, каде што може да се забележи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж како вози скејтборд. Видеото е снимено за време на неговиот престој во амбасадата каде што ...

Еквадор: Асанж нè шпионираше

Точка - 15.04.2019

Џулиан Асанж повеќепати ги прекршил условите за азил и се обидел амбасадата на Еквадор во Лондон да ја користи како "центар за шпионирање", изјавил Ленин Морено, претседателот на Еквадор. Ленин Морено додаде дека од Британија добил официјална ...

Најпознатите поткажувачи кои засекогаш го променија светот

Кајгана - 15.04.2019

Очите на целиот свет се вперени во Лондон каде е уапсен Џулијан Асанж, откако мина 7 години во азил во амбасадата на Еквадор. САД бараат негово испорачување поради обвиненија дека учествувал во завера на кражба на доверливи податоци.

САД во раскол поради Асанж: За некои тој е предавник, за други херој

1tv - 15.04.2019

Државен непријател или новинар – активист за транспарентност на супер силата САД. Стејт департментот го бара за да му се суди, Белата куќа на американскиот претседател Доналд Трамп молчи, а либералната јавност и главните американски медиуми го ...

Пизма, кеш или шпионажа: Зошто Асанж заврши во лондонскиот „Гвантанамо“?

Вечер - 15.04.2019

Претседателот на Еквадор, Ленин Морено, за лондонски Гардијан се пожали дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж повеќе пати ги прекршувал одредбите од кауцијата и ја користел еквадорската Амбасада за шпионирање.

Асанж користел компјутерски вештини за да ѝ помогне на полицијата да разоткрие педофилски прстен

Репортер - 15.04.2019

Основачот на „Викиликс“, Жулијан Асанж, ги искористил своите експертски компјутерски вештини за да ѝ помогне на австралиската полиција да разоткрие масовен педофилски прстен од пред 20 години, пишува Newspunch.com повикувајќи се на ...

Поради оваа фотографија укинат азилот на Асанж? (ФОТО)

+инфо - 15.04.2019

Азилот на Асанж бил укинат од страна на претседателот на Еквадор, Ленин Морено, по излегување во јавноста повеќе од 200 приватни пораки и фотографии на Морено, според западни медиуми. На фотографиите тој заедно со сопругата ужива во луксузен одмор ...

ФОТО: Поради овие фотографии му е укинат азилот на Асанж - фатен во непријатна ситуација

Press24 - 15.04.2019

Кавгата околу порција јастог во кревет го чинела Џулијан Асанж азил во амбасадата во Еквадор во Лондон, каде помина 7 години избегнувајќи префрлање во Шведска. Како што пренесуваат многубројни западни медиуми, азилот на Асанж му го укинал ...

Морено: Асанж проба да ја користи амбасадата како центар за шпионирање

МКД - 15.04.2019

Џулијан Асанж неколку пати ги прекрши условите за азил и се обиде еквадорската амбасада во Лондон да ја користи како „центар за шпионирање“, рече Ленин Морено, претседателот на Еквадор, во интервју за Гардијан .

Што се случува со мачката на Асанж?

Точка - 15.04.2019

Мачката на основачот на Викиликс, Џулиан Асанж, е на безбедно место, објави организацијата на Твитер. „Можеме да потврдиме дека мачката е на безбедно. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средина на октомври.

Платените “борци” за демократија и нивниот молк за апсењето на Асанж

Антропол - 15.04.2019

Деновиве јавноста беше сведок за функционирањето на светската полиција на САД, која преку апсењето на свиркачот Асанж уште еднаш демонстрира дека никој не смее да ги загрози (ниту за момент) нивните „стратешки цели и интереси”.

По апсењето на Асанж следува објавување на илјадници тајни документи?

Н.Македонија - 15.04.2019

Апсењето на коосновачот на Викиликс, Џулијан Асанж, повторно ги разгоре шпекулациите за т.н. осигурување, односно големи енкриптирани фајлови што би можеле да бидат објавени доколку тој биде уапсен или убиен, или ако веб-сајтот биде исклучен.

Je Suis Assange!? Некој?

Н.Македонија - 15.04.2019

Како реакција на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ се прошири слоганот „И јас сум Шарли“ (Je Suis Charlie). Податоците велат дека овој хаштаг станал најбрзо и нашироко распространетиот во историјата ...

„Британија е американска конкубина“: Памела Андерсон во одбрана на Асанж

Таратур - 15.04.2019

Славната Памела Андерсон преку Твитер упати остри критики до британската и еквадоската влада, откако преку соработка на двете влади минатиот четврток во еквадорската амбасада во Лондон беше уапсен основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж – човекот кој ...

Сите се прашуваат што се случува со мачката на Асанж после апсењето - Викиликс се огласи и ја реши мистеријата

Press24 - 15.04.2019

Мачката Кастро, чиј сопственик е основачот на Викиликс, Џилијан Асанж, се наоѓа на сигурно место, објавила на Твитер организацијата. -Можеме да потврдиме дека мачката на Асанж е безбедна - пишува на Твитер профилот на организацијата и се наведува ...

(Видео) Тајни снимки од амбасадата на Еквадор откриваат како Асанж ги поминувал деновите

Макфакс - 15.04.2019

Објавени се снимки од безбедносните камери од амбасадата на Еквадор, кои покажуваат како основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги поминувал деновите во претставништвото во Лондон. На снимката што ја објави шпанскиот весник „Ел Паис”, Асанж носи шорц ...

Морено: Асанж ја користеше еквадорската Амбасада за шпионирање

Опсервер - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж повеќе пати ги прекршувал одредбите од кауцијата и ја користел еквадорската Амбасада за шпионирање, изјави претседателот на Еквадор Ленин Морено за британскиот весник „Гардијан“.

Еквадор: Асанж ја користеше амбасадата за шпионажа

Независен - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено, објави Еуроњуз.

МЕДИУМИ ТВРДАТ: Дали Еквадор го продаде Асанж?

Фактор - 15.04.2019

Драматичното апсење на основачот на Викиликс Џулијан Асанж се случи во четвртокот на 11 април пред очите на цел свет. Британската полиција на сила го изнесе од еквадорската амбасада во Лондон каде се наоѓаше од 2012 година, кога таа држава му одобри ...

ВИДЕО: Запрепастувачка снимка од еквадорската амбасада - вака Асанж го поминувал времето

Press24 - 15.04.2019

Џулијан Асанж е снимен како, во шорцеви, низ еквадорската амбасада вози скејтборд. Во видеото кое го добил „Ел паис“, основачот на „Викиликс“ изгледа бледо и истоштено – како што сигурносната камера открива дека ги шпио нирал официјалните лица во ...

Поради ова му го укинаа азилот? Погледнете како Асанж го поминувал времето во еквадорската амбасада

Точка - 15.04.2019

Досега имаше разни верзии за тоа како Асанж го поминува времето во еквадорската амбасада, а сега објавено е видео на кое се гледа како основачот на Викиликс вози скејтборд. Основачот на Викиликс за време на неговиот седумгодишен престој во ...

Што открија Викиликс и Асанж: Кој ја прислушувал Меркел за време на кризата во Грција

еМагазин - 15.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Кој ја шпионирал Меркел? Во јули 2015 година Викиликс објави дека британските разузнавачки агенции ја шпионирале германската канцеларка Ангела ...

Телохранителите проговорија: Асанж водел „ексцентричен“ живот во амбасадата во Еквадор

Фактор - 15.04.2019

Престојот на Џулијан Асанж во еквадорската амбасада во Лондон се покажало како мнгу скап собир, а покрај тоа и со своето ексцентрично однесување го нервирал персоналот на амбасадата, пишува шпански Ел Паис повикувајќи се на телохранителите на ...

Tаткото на Асанж со изглед помлад од својот син: Јас имам 74 години, но изгледам подобро отколку тој на 47 (Фото)

Бизнис Вести - 15.04.2019

Таткото на основачот на Викиликс Џулијан Асанж – Џон Шиптон, го коментираше апсењето на својот син во Велика Британија пред локалното издание The Herald Sun. Шиптoн изјави дека го видел видеото, на кој се гледа како лондонската полиција го извлекува ...

Еве во кој затвор лежи Џулијан Асанж (Фото)

Бизнис Вести - 15.04.2019

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен и лежи во затворот Белмарш во југоисточниот дел на Лондон, јави АФП, повикувајќи се на британски судски извори. Белмарш е строго чуван затвор со капацитет до 910 затвореници, меѓу кои има и такви, што ...

Пилгер: Ниту еден истражувачки новинарски производ во мојот век не се изедначува со Викиликс

Либертас - 15.04.2019

Џон Пилгер зборува за Џулијан Аснаж, Сиднеј, јуни, 2018 Прогонството на Џулијан Асанж мора да заврши. Или ќе заврши како трагедија. Австралиската влада и премиерот Малколм Турнбул имаат историска можност да одлучат што ќе се случи.

Асанж не информираше за самракот на нашата слобода. Ние сме се што му остана

Либертас - 14.04.2019

Конечно и тоа се случи – Џулијан Асанж беше одвлечен од амбасадата на Еквадор и уапсен. Не беше изненадување: многу сигнали укажуваа на ова. Пред една или две недели, Викиликс го предвиде апсењето, а еквадорското Министерство за надворешни работи ...

Нови детали од амбасадата на Еквадор: Како Асанж го поминувал времето ФОТО

+инфо - 14.04.2019

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше седум години. Во просторијата седи консултантката Стела Морис која го посматра Асанж, ...

Адвокатката на Асанж: Еквадор ширеше лаги за Асанж

МКД - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, рече дека владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон денеска на Скај њуз изјави дека еквадорската влада ги ширела скандалозните ...

Се огласи и таткото на Асанж: Имам 74 години, а изгледам подобро од него, вратете го дома

Макфакс - 14.04.2019

Таткото на Џулијан Асанж во интервју за австралиски весник побарал од австралиските власти да му помогнат на неговиот син и ги повикал да се заложат да го вратат во Австралија. Говорејќи првпат во јавноста по апсењето на неговиот син во четвртокот, ...

Адвокатка: Еквадор шири лаги за Асанж

+инфо - 14.04.2019

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави денеска дека еквадорските власти давале скандалозни обвиненија против Асанж ...

Мачорот на Асанж е на безбедно

Локално - 14.04.2019

Мачорот на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е на безбедно место, објави таа организација на Твитер. -Можеме да потврдиме дека мачорот е на безбедно место. Асанж ги замоли своите адвокати да го спасат од заканата од Амбасадата во средината на ...

Што е вистина а што лага: Како се однесувал Асанж во амбасадата

Фактор - 14.04.2019

Откако во 2017, дојде на власт Ленин Морено како претседател на Еквадор, Џулијан Асанж живееше во многу тешки услови, изјави адвокатката на основачот на „Викиликс“ Џенифер Робинсон. Исто така, според неа деновиве од амбасадата на Еквадор во Лондон ...

Со што го налути Еквадор основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж?

Фактор - 14.04.2019

Апсењето на познатиот новинар и основач на Викиликс, Џулијан Асанж не беше неочекувано . Всушност, сите го очекуваа тоа порано или подоцна, бидејќи односите меѓу домаќините на Еквадор и нивниот гостин Асанж не беа особено добри.

Таткото на Асанж ги моли властите да го вратат во Австралија

А1 On - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на основачот на Викиликс, бара од од австралиските власти да го вратат Асанж во Австралија. Тој рекол дека е шокиран од тоа како изгледа Асанж во моментов. “Видов како полицајците мораа да го носат до крајот на скалите.

Таткото на Асанж: Вратете го дома, ме шокираше како изгледа

+инфо - 14.04.2019

Џон Шиптон, татко на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги повика властите на Австралија да го вратат неговиот син дома. – Минситерството за надворешни работи и премиерот на Австралија треба нешто да сторат.

Таткото на Асанж бара Џулијан да биде вратен во Австралија: Видов како го носат, не изгледаше добро! Тоа е шокантно

Точка - 14.04.2019

Таткото на основачот на Вилиликс побарал денес од австралиската влада да го врати неговиот син во Австралија и рекол дека е шокиран од неговиот изглед при апсењето во четвртокот во Лондон.

Син ми не изгледа добро- таткото на Асанж бара тој да биде вратен во Австралија

Магазин - 14.04.2019

Џон Шиптон, таткото на Џулијан Асанж ги моли властите да го вратат неговиот син, основачот на Викиликс во Австралија. Џон побарал денес од австралиската влада Асанж да биде вратен во Австралија и изјавил дека е шокиран од неговиот изглед при ...

„Ел Паис”: Асанж во амбасадата возел скејтборд и се расправал со персоналот

24Инфо - 15.04.2019

Ко-основачот на Викиликс Џулијан Асанж, по седум години минати во еквадорската амбасада во Лондон, во четвртокот беше уапсен од страна на британската полиција, откако Еквадор му го укина азилот.

Поради оваа фотографија е укинат азилот на Џулијан Асанж: Претседателот на Еквадор, хотелски кревет и јастог

Курир - 15.04.2019

Расправија околу порција јастрог во кревет, го чинеше Џулијан Асанж азил во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде помина седум години избегнувајќи да биде екстрадиран во Шведска. Според странските медиуми, азилот му го укина претседателот на ...

ВИДЕО: Се појави снимка на која Асанж вози скејтборд во Еквадорската амбасада

Либертас - 15.04.2019

Видео запис од безбедносни камери во Eквадорската амбасада се прошири на социјалните мрежи, каде што може да се забележи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж како вози скејтборд. Видеото е снимено за време на неговиот престој во амбасадата каде што ...

Каде е мачката на Џулијан Асанж?

Локално - 14.04.2019

Каде е мачката на Џулијан Асанж? Ова е прашањето што многумина си го поставуваат откако основачот на контроверзниот сајт “Викиликс” беше изведен насилно од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што се криеше во последните 7 години, пишува “Спутник ...

Што открија Викиликс и Асажн: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

ММС - 14.04.2019

Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна служба ЦИА, означени како строго доверливи. Според Викиликс, ЦИА злоупотребувала производи од најголемите технолошки компании ...

САД во раскол поради Асанж: За некои тој е предавник, за други херој

24Инфо - 15.04.2019

Државен непријател или новинар – активист за транспарентност на супер силата САД. Стејт департментот го бара за да му се суди, Белата куќа на американскиот претседател Доналд Трамп молчи, а либералната јавност и главните американски медиуми го ...

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

еМагазин - 14.04.2019

По апсењето на Џулијан Асанж , еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Како прислушува ЦИА? Во март 2017 година Викиликс почна да објавува големо количество на документи поврзани со работата на американската тајна ...

Поради оваа фотографија му бил укинат азилот на Асанж: Претседателот на Еквадор фатен во непријатна ситуација

Точка - 15.04.2019

Расправијата околу порцијата јастог во кревет го чинела Џулијан Асанж азил во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде минал седум години избегнувајќи екстрадиција во Шведска. Како што пренесуваат многубројни западни медиуми, азилот на Асанж му го ...

Еквадор: Уапсен шведски програмер, соработник на Асанж

Вечер - 13.04.2019

Шведскиот програмер Ола Бини е уапсен на аеродром во еквадорскиот главен град Кито, кој е обвинет дека планирал да го уценува претседателот на државата Ленин Морено бидејќи ја повлекол поддршката на својата земја кон основачот на Викиликс, Џулијан ...

(Видео) Тајни снимки од амбасадата на Еквадор откриваат како Асанж ги поминувал деновите

24Инфо - 15.04.2019

Објавени се снимки од безбедносните камери од амбасадата на Еквадор, кои покажуваат како основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги поминувал деновите во претставништвото во Лондон. На снимката што ја објави шпанскиот весник „Ел Паис”, Асанж носи шорц ...