TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Tesla ќе биде Made in China

24auto - 11.01.2019

Tesla и официјално започна со изградба на мега фабриката во кинескиот град Шангај. Оваа инвестиција која Маск ја најави пред неколку месеци е во вредност од нешто повеќе од 2 милијарди долари, а се очекува во целост да биде готова до крајот на ...

Елон Маск: новиот Тесла Роудстер ќе користи ракетен погон за да лебди над површината

MTM - 11.01.2019

Новиот Тесла Роудстер ќе го прави ова: - напиша Елон на Твитер и објави фотографија. Откако веднаш почнаа да пристигнуваат коментари дали се шегува, Маск одговори: „Не се шегувам. Ќе биде користен погонот со ладен гас од Спејс Икс со ултра висок ...

Tesla во недела ги укинува евтините верзии на Model S и X

Кајгана - 11.01.2019

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla одлучи да ги исфрли од понудата најевтините верзии на Model S и X. Директорот на Teslа Елон Маск преку Twitter соопшти дека последниот рок за нарачка на Model S и X под ознака 75D што е ...

Илон Маск ја објави првата фотографија од вселенскиот брод за патувања до Марс

Иновативност - 11.01.2019

Основачот и извршен директор на компанијата SpaceX, Илон Маск, објави фотографија која го открива изгледот на тест вселенскиот брод наречен Starship (претходно BFR), кој ќе се користи за патување до Марс.

Маск го покажа „Starship“ – првата тест верзија од леталото кое треба да се користи за мисии на Месечината и Марс

Smartportal - 11.01.2019

Мисијата на Марс, може да се каже дека е крајната цел на се што развива SpaceX, компанијата на Елон Маск. Кога оваа мисија ќе се случи, ќе биде најголемото достигнување на човештвото во вселенските истражувања од првото стапнување на Месечината.

ФБИ го украл изумот на Тесла за да не дојде во посед на непријателот

Репортер - 11.01.2019

Агенти од Федералното истражно биро на САД (ФБИ) во 1943 година успеале да украдат дел од изумите на Никола Тесла веднаш по неговата смрт. Еден од тие изуми бил и таканаречениот „воздух на смртта“.

Најпродаваниот електричен автомобил во светот – NISSAN Leaf

Friday.mk - 11.01.2019

NISSAN Leaf е најпродаванит електричен автомобил во светот со продадени неверојатни 380,000 примероци. Покрај огромните напори на Тесла во бизнисот со електрични автомобили, NISSAN е сеуште лидер во оваа област.

Сè уште е најпродаваниот електричен автомобил во светот, сега и со нова изведба / ФОТО+ВИДЕО

Додај Гас - 11.01.2019

И покрај драстичното зголемување на продажбата на Tesla Model 3, NISSAN Leaf е сеуште најпродаваниот електричен автомобил во светот со 380.000 продадени примероци. Сега пред нас е новата верзија Втората генерација на Leaf доби и Plus издание, ...

Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа

Додај Гас - 10.01.2019

Најмногу електрични патнички возила од марката Tesla на европскиот континент во 2018 година се испорачани на потрошувачите во Норвешка За моделите на Tesla години наназад има голема побарувачка во оваа скандинавска земја позната по големиот број на ...

Каде се продаваат најмногу Tesla автомобили во Европа?

Кајгана - 10.01.2019

Најмногу електрични патнички возила на американскиот производител Tesla на европскиот континент во 2018 година биле испорачани на клиенти во Норвешка. Tesla моделите со години се многу барани во оваа скандинавска земја која е позната по големиот ...

Норвежаните лудуваат по Tesla

24auto - 10.01.2019

Изненадувачки, но Норвешка веќе трета година е најголем пазар за електрични автомобили во Европа, а со тоа и меѓу најголемите во светот. Доказ за тоа е минатогодишната продажба од 194.000 автомобили.

Илон Маск тврди дека новиот “Roadster” на “Tesla” ќе лета

Точка - 10.01.2019

Основачот и директор на компанијата “Tesla”, Илон Маск, изјавил дека новиот “Roadster” ќе може да лета. Маск објавил твит, односно гиф кој го прикажува легендарниот “DeLorean” од филмот “Back To The Future” и под него напишал: “Новиот “Roadster” ќе ...

Nissan Leaf во специјална серија со досег до 385 километри

Automedia - 10.01.2019

Во чест на титулата на најпродаван електричен автомобил во Европа за лани, Nissan Leaf пристига во две специјални моделски изведби; Едната доаѓа со 217 КС и досег продолжен на 385 километри, достапна за само 5.000 купувачи По потврдувањето на ...