TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бела куќа: Трамп останува определен да ги повлече војниците од Сирија

Глас на Америка - 16.04.2018

Оваа порака уследи откако францускиот претседател Емануел Макрон, рече дека е убеден оти Трамп ќе ги задржи американските војници ВАШИНГТОН — Портпаролката на Белата куќа Сара Хакаби Сандерс, оцени дека мисијата е непроменета.

Боздаг: Турција не е на ничија страна

Алсат-М - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на францускиот претседател Емануел Макрон дека дошло „до разидување меѓу Анкара и Москва“.

Песков: Различните оценки за нападите врз Сирија не ги разделија Русија и Турција

Независен - 16.04.2018

Различните оценки за нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија не пртставуваат разидување меѓу Русија и Турција и нема да ги наруши плановите занатамошна соработка меѓу Москва и Анкара, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј ...

Белата куќа ги негира наводите на Макрон: Трамп сака војската на САД во Сирија да се врати дома

Макфакс - 16.04.2018

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што поскоро, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно да ги ...

Турција се оградува од Макрон: Не заземавме ничија страна

Канал5 - 16.04.2018

Турција соопшти дека не на ничија страна по прашањето за Сирија, реагирајќи на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за “поделбата на Анкара и Москва“. „Турската политика во Сирија не е за да биде со некој или против некој.

Штрајковите и протестите нема да го спречат во неговата цел!

Денар - 16.04.2018

Претседателот на Франција, Емануел Макрон на домашно поле ја оправда својата стратегија за подигнување на економијата, преку укинување на одредени привилегии на работниците. И тоа, во ист временски период кога јавноста е вознемирена поради измените ...

Макрон: Го убедив Трамп да ја остави војската во Сирија

МКД - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека го убедил американскиот колега Доналд Трамп да ги остави американските сили во Сирија. Минатиот месец Трамп изјави дека американските сили многу брзо ќе се повлечат од Сирија .

Клучниот аргумент пред ударот на Сирија: Еве како Макрон го убедил Трамп...

Точка - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да ја промени одлуката околу „престојот“ на американската армија во Сирија. Претседателот на Франција во интервјуто за француската телевизија ...

Макрон: Јас го убедив Трамп да остане во Сирија за време на нападите

Макфакс - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да остане во Сирија пред Обединетите нации, Велика Британија и Франција да почнат со воздушните напади врз три региони, објави Си-Ен-Ен.

Макрон тврди дека го убедил Трамп да не ги повлекува трупите од Сирија

Кајгана - 16.04.2018

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да не ја повлекува војската од Сирија и долгорочно да се ангажира во таа земја. Трамп пред две недели најави дека САД „многу бргу ќе се повлече од ...

Макрон: Запад имаше целосен легитимитет за акцијата во Сирија

Р.С.Европа - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа дека заедничките воздушни удари на САД, Британија и Франција во Сирија претставувале „одмазда, а не чин на војна“, откако сојузниците добиле доказ дека власта на сирискиот претседател Башар ал ...

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

+инфо - 16.04.2018

- Американската мисија не е променета – претседателот беше јасен дека сака американските сили да се вратат што е можно побргу - изјави Сара Сандерс во соопштение. Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат ...

Макрон го убедувал Трамп да не ја напушта Сирија

Фактор - 16.04.2018

Претседателот Доналд Трамп само неколку дена откако на Твитер најави дека ќе ги повлече сите американски војници кои служат во Сирија потоа се реши да ја бомбардира земјата во знак на казна за режимот на Башр ал Асад за кого тврдат дека извршил ...

Илјадници луѓе протестираа во Франција, Шпанија и во Унгарија

24 Вести - 15.04.2018

Иако е недела европа ја тресеа протести. Ррформите во законот за работа предизвикаа масовни протести во француските градови Нант и Монпење по што полицијата привела привела 63 лица. Во нередите се повредени девет полицајци.

Твитовите на Трамп за Сирија, Русија и Кина: триумфот на контрадикторноста

МКД - 15.04.2018

Канонадата од твитови на претседателот Трамп за Сирија, Русија и Кина минатата недела постави нов стандард за контрадикторни и непостојани ставови во пристапот на Трамп кон војната, трговијата и односите со противниците, вели Њујорк тајмс .

„Не ја напаѓај Сирија, будалест лидеру, ќе се случат многу лоши работи“, му порача Трамп на Обама во 2013

МКД - 15.04.2018

Во своите неодамнешни твитови американскиот претседател Доналд Трамп го критикуваше бившиот претседател Барак Обама дека не наредил воена акција против владата на Асад кога таа наводно употребила хемиско оружје во 2013.

ВИДЕО: Десетици уапсени по насилните синдикални протести во Франција

А1 On - 15.04.2018

Француската полиција уапси 63 лица по вчерашните безредија во градовите Нант и Монтпелие, во кои беа повредени деветмина полицајци. Протестите избија поради најавената реформа на пазарот на трудот, со која претседателот Емануел Макрон се обидува да ...

Напади во Сирија: Курсот на Лондон и Париз и импотенцијата на Брисел

Либертас - 15.04.2018

Каква стратегија следат францускиот претседател Макрон и британската премиерка Меј во нападите врз цели во Сирија. И како ЕУ повторно ја докажа својата надворешно-политичка импотентност, пишува Дојче веле .

Макрон не ги дава доказите за хемискиот напад, биле тајна

А1 On - 15.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон одбил да му ги даде на Владимир Путин доказите за наводната вина на Дамаск за инцидентот со хемиско оружје во Дума, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Хаос во Франција: Демонстрантите го „обесија“ Макрон (ВИДЕО)

Курир - 15.04.2018

Француската полиција привела 63 лица, а девет полицајци се повредени во протестите во градовите Нант и Монпеље поради измена во законот за работа. За време на протестите во саботата остетени се повеќе бизнис објекти и јавни институции во Нант и ...

Макрон до Путин: Доказите за хемискиот напад се тајна

Канал5 - 15.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон одбил на Владимир Путин да му ги достави разузнавачките податоци кои ја докажуваат наводната вина на Дамаск за инцидентот во Дума. Тоа го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: Макрон одби на Путин да му даде докази за Дума

Макфакс - 15.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон одби на својот руски колега Владимир Путин да му даде разузнавачки податоци кои ја докажуваат наводната вина на Дамск за инцидентот во сиријскиот град Дума, изјавил министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: Путин уште го чека доказот од Макрон за хемиско оружје

Фактор - 15.04.2018

Русија започна дипломатска офанзива со цел да ги дискредитира нападите кои САД ги изврши над Сирија со помош на сојузниците Франција и Велика Британија. Кај рускиот претседател Владимир Путин постои разочараност што и натаму не го добил наводниот ...

Боздаг: Турција не е на ничија страна

+инфо - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг. Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на ...

Песков: Различните оценки за нападите врз Сирија не ги разделија Русија и Турција

CivilMedia - 16.04.2018

Различните оценки за нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија не претставуваат разидување меѓу Русија и Турција и нема да ги наруши плановите за натамошна соработка меѓу Москва и Анкара, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј ...

Белата куќа ги негира наводите на Макрон: Трамп сака војската на САД во Сирија да се врати дома

Sky - 16.04.2018

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што поскоро, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно да ги ...

Ердоган ги поздрави ракетните напади врз Сирија, бара крај на злосторствата на Асад

Сител - 14.04.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги поздрави ракетните напади на САД, Франција и Британија врз Сирија. - Сирискиот режим прими порака дека неговите злосторства нема да останат неодговорени.

Ердоган: Нападите во Сирија се оправдани

Макфакс - 14.04.2018

Нападите на САД, Велика Британија и Франција во Сирија се оправдани, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул. „Незамисливо е никој да не сноси одговорност за хемиските напади извршени од режимот на Асад.

Макрон ја поздрави одличната координација во акцијата во Сирија во разговор со Трамп и Меј

Либертас - 14.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше со американскиот колега Доналд Трамп и со британската премирка Тереза Меј, се наведува во соопштението на Елисејската палата.

Путин и Ердоган разговарале на телефон за Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија. „САД и нивните сојузници направија груби прекршувања на Повелбата на Обединетите Нации и принципите на меѓународното ...

Ердоган телефонски разговараше со Путин и Макрон за ситуацијата во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал одвоени телефонски разговори со претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон за ситуацијата во Сирија. Ердоган и Путин се согласиле да работат на намалување на тензиите ...

Макрон: Јас го убедив Трамп да остане во Сирија за време на нападите

Sky - 16.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да остане во Сирија пред да почнат Обединетите нации, Велика Британија и Франција со воздушните напади врз три региони, објави Си-ен-ен.

Се огласи Лавров за Сирија, на потег е Макрон

Фактор - 14.04.2018

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров се огласи за нападите на Сирија. Тој вели дека Западот не ги оправдува ударите врз Сирија со ништо друго освен со информации земени од медиумите и социјалните мрежи.

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

Фокус - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат од Сирија што е можно побргу, објави Белата куќа откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека го уверил Трамп да ги задржи силите во Сирија подолго ...

(Видео) Апсења во Франција, повредени девет полицајци

Макфакс - 15.04.2018

Во вчерашните демонстрации во Франција, полицијата уапси 63 лица по улиците во градовите Нант и Монтпелие. Во нередите беа повредени деветмина полицајци. Протестите избија поради најавената реформа на пазарот на трудот, со која претседателот Емануел ...

Судири во Франција: 63 уапсени, повредени полицајци

Канал5 - 15.04.2018

Француската полиција приведе 63 лица, а девет полицајци се повредени во протестите во градовите Нант и Монпеље поради измените во законот за работа. Во текот на протестите во саботата оштетени се повеќе бизнис објекти и јавни институции во Нант и ...

Лавров: Макрон одби на Путин да му даде докази за Дума

Sky - 15.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон одби на својот руски колега Владимир Путин да му даде разузнавачки податоци кои ја докажуваат наводната вина на Дамск за инцидентот во сиријскиот град Дума, изјавил министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Боздаг: Турција не е на ничија страна

Курир - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на францускиот претседател Емануел Макрон дека дошло „до разидување меѓу Анкара и Москва“.

Белата куќа ги негира наводите на Макрон: Трамп сака војската на САД во Сирија да се врати дома

Точка - 16.04.2018

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што побргу, соопшти Белата куќа, пренесе „Ројтерс“. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно да ги ...

Телефонски разговори на Макрон со Трамп и со Меј

Орбис - 14.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше со американскиот колега Доналд Трамп и со британската премирка Тереза Меј, се наведува во соопштението на Елисејската палата.

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

А1 On - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат од Сирија што е можно побргу, објави Белата куќа откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека го уверил Трамп да ги задржи силите во Сирија подолго ...

Десетици уапсени по насилните синдикални протести во Франција

Независен - 15.04.2018

Француската полиција уапси 63 лица по вчерашните безредија во градовите Нант и Монтпелие, во кои беа повредени деветмина полицајци. Протестите избија поради најавената реформа на пазарот на трудот, со која претседателот Емануел Макрон се обидува да ...

Хаос во Франција: Демонстрантите го „обесија“ Макрон

Сител - 15.04.2018

Француската полиција привела 63 лица, а девет полицајци се повредени во протестите во градовите Нант и Монпеље поради измена во законот за работа. За време на протестите во саботата остетени се повеќе бизнис објекти и јавни институции во Нант и ...

Боздаг: Турција не е на ничија страна

Сител - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на францускиот претседател Емануел Макрон дека дошло „до разидување меѓу Анкара и Москва“.

Телефонски разговори на Макрон со Трамп и со Меј

А1 On - 14.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше со американскиот колега Доналд Трамп и со британската премиерка Тереза Меј, се наведува во соопштението на Елисејската палата.

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

Курир - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американските сили да се вратат од Сирија што е можно побргу, објави Белата куќа откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека го уверил Трамп да ги задржи силите во Сирија подолго ...

Апсења во Франција, повредени девет полицајци

Орбис - 15.04.2018

Во вчерашните демонстрации во Франција, полицијата уапси 63 лица по улиците во градовите Нант и Монтпелие. Во нередите беа повредени деветмина полицајци. Протестите избија поради најавената реформа на пазарот на трудот, со која претседателот Емануел ...

Над 60 уапсени по насилните синдикални протести во Франција

Тера - 16.04.2018

Француската полиција привела 63 лица, а девет полицајци се повредени во протестите во градовите Нант и Монпеље поради измена во законот за работа. За време на протестите во саботата остетени се повеќе бизнис објекти и јавни институции во Нант и ...

Боздаг: Турција не е на ничија страна кога е во прашање Сирија

Н.Македонија - 16.04.2018

Турција не е на ничија страна кога е во прашање Сирија, изјави денеска турскиот вицепремиер Бекир Боздаг, коментирајќи ја оценката на францускиот претседател Емануел Макрон дека дошло „до разидување меѓу Анкара и Москва“.

Макрон ја поздрави одличната координација во акцијата во Сирија во разговор со Трамп и Меј

Слободен Печат - 14.04.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше со американскиот колега Доналд Трамп и со британската премирка Тереза Меј, се наведува во соопштението на Елисејската палата.