TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мафини со шунка и сирење од стар леб

Gotvi.mk - 17.04.2018

Направете солени деликатесни пити со бајат леб и шунка и сирење. Состојки: 12 кришки леб 4 јајца 250 гр. сирење 1 лажица млеко 60 гр. шунка 2 млади кромитчиња масло Подготовка: Рерната се загрева на 200 степени, од кришките се трга кората, па се ...

Подгответе компири на овој начин – повкусни се од помфрит

Gotvi.mk - 16.04.2018

Кога еднаш ќе ги пробате, често ќе бидат на вашето мени… Состојки: 6 компири со средна големина 2 лажици маслиново масло путер морска сол свежо мелен црн бибер Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени.

Запечен компир во павлака со крцкава сланина (Видео)

Gotvi.mk - 16.04.2018

Ако не знаете што да подготвите за ручек или вечера, пробајте го овој запечен компир во павлака со сува сланина – неодоливо добар вкус… Состојки: 600 гр компири 200 гр кисела павлака 2 јајца зачин сол бибер масло 200 гр сланина Начин на подготовка: ...

Домати полнети со ориз и маслинки

Gotvi.mk - 16.04.2018

Домати со вкусен и ароматичен фил од ориз и маслинки. Состојки: 250 гр ориз 500 мл супа 1 главица кромид 1 чешне лук 2 лажици маслиново масло сол бибер 100 гр црни маслинки без коски 8 домати со средна големина 2 лажици путер Начин на подготовка: ...

Брзо се прават, а вкусот е фантастичен: Шницли од печурки

Gotvi.mk - 16.04.2018

Вегетаријански шницли кои ќе ги воодушеват и најголемите љубители на месо… Состојки: 200 гр шампињони 4 јајца 3 лажици масло 3 парчиња стар леб 3 лажици презла малку млеко сол бибер Начин на подготовка: Шампињоните измијте ги, исушете ги, па исечете ...

Шампињони полнети со чадено месо (Видео)

Gotvi.mk - 15.04.2018

Едноставен оброк, фантастичен вкус! Состојки: 500 гр шампињони 100 гр кисела павла 75 гр презла 50 гр чадено месо сол бибер 5 гр магдонос 50 гр путер 100 гр ориз за прилог зелена салата за украсување Начин на подготовка: Исчистете ги шампињоните и ...

Гордост на Балканот: Вксуна српска салата

Gotvi.mk - 15.04.2018

Ова е една од највкусните свежи салати… Состојки: 2 домати 1 краставица 1 главица кромид 1 свежа пиперка малку лута пипрка 2-3 лажици масло 2-3 лажици јаболков оцет сол бибер Начин на подготовка: Кромидот, доматите, краставицата и пиперката ...

Повкусно од плескавица и ќофте: Бомбици со мелено месо и сусам

Gotvi.mk - 15.04.2018

Направете вкусни топчиња или бомбици од мелено месо со многу сусам кој дава супер вкус. Ова е рецептот за вкусен ручек. Состојки: 500 гр. мелено месо 1 компир 1 главица кромид 2 чешни лук 1 јајце 2-3 лажици рендан кашкавал вегета бибер сол 200 гр.