TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов утре ќе го разреши директорот на Дрисла

Слободен Печат - 20.01.2020

Актуелниот директор на Дрисла, како што јавија бугарските медиуми, бил содружник во компанијата „Блацион“ ООД во Бугарија и заедно со уште еден македонски државјанин Блаже Игнатов, извршиле нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад од Италија.

Депонијата „Дрисла“ од денеска е на Град Скопје, директорот Ангелов ќе биде разрешен утре

Сакам да кажам - 20.01.2020

Депонијата „Дрисла“ од денеска е во владение на Град Скопје. Централниот регистар ја впиша депонијата дека од приватна сопственост станува повторно јавно претпријатие. Со тоа после 9 години депонијата повторно е во сопственост на Град Скопје, откако ...

Дрисла од денеска е на град Скопје, директорот ќе биде сменет

Р.С.Европа - 20.01.2020

Од денеска и официјално депонијата Дрисла е во рацете на град Скопје, рече градоначалникот Петре Шилегов покажувајќи го документот што го добиле од Централниот регистар. „Во периодот што следи за исправноста на работењето на депонијата Дрисла ќе ...

„Дрисла“ станува јавно претпријатије на град Скопје

Сител - 20.01.2020

Со решение од Централен регистер Дрисла веќе е ЈП на град Скопје и утре ќе биде назначен но В.Д директор. - 2 години водевме прецизна правна игра за да ја вратиме депонијата. Утре ќе биде разрешен директорот на Дрисла.

Директорот на скопската депонија Дрисла, Горан Ангелов, ќе биде разрешен утре

Канал5 - 20.01.2020

Директорот на скопската депонија Дрисла, Горан Ангелов, ќе биде разрешен утре, а на негово место ќе биде назначен в.д. директор. Оваа одлука доаѓа откако градските власти и официјално го преземаа работењето на Дрисла, а сопствеништвото од денес е ...

(ВИДЕО) Шилегов: Со филигрански прецизна игра Град Скопје си ја врати „Дрисла”

А1 On - 20.01.2020

По две години тешка и напорна борба ја вративме депонијата „Дрисла” во сопственост на Град Скопје, извести денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Со преземањето, градоначалникот Шилегов вели дека завршила деветгодишната авантура на ...

Бугарија со меѓународна потерница ќе ги бара двајцата Македонци за увозот на опасниот отпад од Италија

ТВ21 - 20.01.2020

Бугарија со меѓународна потерница ќе ги бара Блаже Игњатовски и Горан Ангелов, кои што се поврзуваат со бугарската фирма „Блацион ДОО“ со седиште во Софија. Преку оваа фирма е увезен опасен отпад од Италија, кој пристигнал на пристаништетот во ...

Шилегов нема сознанија дали на „Дрисла“ се носел опасен отпад

360 степени - 20.01.2020

– Немам информации за увоз на опасен отпад во Дрисла, но, тоа ќе го провериме по нејзиното официјално преземање, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој со добиеното решение од Централниот регистар, ја врати депонијата во владение на ...

„Дрисла“ од денеска е на Град Скопје, Ангелов ќе биде разрешен

ТВ21 - 20.01.2020

„Дрисла“ од денеска е под капата на Град Скопје. Централниот регистар објави дека депонијата станува јавно претпријатие. Ова се случува по девет години, откако од тогашниот градоначалник Коце Трајановски, беше дадена на италијанска компанија.

Градот стана законски сопственик на Дрисла

Вечер - 20.01.2020

Град Скопје од денеска и законски е сопственик на депонијата „Дрисла“. Сопствеништвото е запишано денеска во Централниот регистар. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на вонредната прес конференција најави смена на актуелниот директор на ...

„Дрисла“ се врати на Град Скопје

Frontline - 20.01.2020

Во периодот што следува, за исправноста на работењето на депонијата „Дрисла“ ќе одговара Град Скопје и јас лично како Ваш градоначалник, напиша Шилегов По двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба депонијата „Дрисла“ е ...

Гори во Софија, чади во Скопје

Deutsche Welle - 20.01.2020

Бугарскиот премиер побарал истрагата да земе на анализа примероци од пепел, за да се утврди дали е согоруван опасен отпад. Дали тајните на ТЕЦ „Бобов дол“ водат и до Скопје? Бугарската истрага за увоз на токсичен отпад во земјата, може да открие ...

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија

Макфакс - 20.01.2020

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, велат од партијата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна ...

БУГАРСКО ОБВИНИТЕЛСТВО - отпадот не бил опасен, но имало железо, хартија и текстил

Фактор - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија. Ова како што јавува бугарскиот медиум 24 часа денеска било соопштено на брифинг од окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев.

Ангелов и Игнатов за тв 24 тврдат дека не увезувале опасен отпад

24 Вести - 19.01.2020

Директорот на депонијата Дрисла бил непријатно изненаден од истрагата во Бугарија со која се испитува дали фирмата „Блацион“ увезувала сомнителен отпад. Горан Ангелов за ТВ24 одговори дека нема простор за паника во земјава, затоа што тука не бил ...

Загадувањето на воздухот отвора дебата за веродостојноста на мерните уреди

Алсат-М - 19.01.2020

Загадувањето на воздухот останува преокупација во општеството. Додека властите тврдат дека некои од мерните станици не покажуваат реални податоци, граѓаните се жалат дека белите дробови им се најдобриот доказ за енормното загадување.

Бугарското обвинителство отвори истрага за фирмата од Македонија за сомнителен увоз на италијански отпад во Бугарија

Канал5 - 19.01.2020

Фирма на двајца Македонци нелегално увезувала сомнителен отпад од Италија во Бугарија. Како што јавуваат бугарските медиуми, обвинителството истражува пратка од 25 контејнери со италијански отпад кој бил откриен во градот Луковит.

Бугарските власти го истражуваат токсичниот отпад, македонските напишаа соопштение

Алфа - 19.01.2020

Кој гарантира дека токсичен отпад од Италија каков што беше откриен во северна Бугарија не завршил и во Македонија? Невладините активисти со сомнеж за поврзаност на увозот на отровен отпад во Бурагија, за што фирмата Блацион, чиј сопственик е ...

Директорот на „Дрисла“ Горан Ангелов увезувал опасен отпад во Бугарија од Италија

Сакам да кажам - 19.01.2020

Директорот на депонијата „Дрисла“ Горан Ангелов преку негова фирма во Бугарија „Блацион“ ООД извршил увоз на 25 контејнери опасен отпад од Италија, пишуваат бугарските медиуми. Ангелов е директор на депонијата „Дрисла“ назначен од италијанската ...

Содружникот на ,,Дрисла“ Блаже Игњатовски е на чело на фирмата која увезла опасен отпад во Бугарија

AKO - 19.01.2020

Блаже Игњатовски, претставник во Собирот на содружници во депонијата ,,Дрисла“ е на чело на бугарската компанија ,,Блацион“, во која тој е раководител со уште двајца Италијанци, а преку која е увезен опасен токсичен отпад за согорување во ТЕЦ ...

Гринпис: ТЕЦ „Бобов Дол“ не смее да гори италијански отпад на македонски газди

Expres - 19.01.2020

Бугарската Термоелектрана „Бобов дол“ не е адаптирана за согорување на опасен отпад увезен од Италија, реагира Меглена Антонова, од бугарската експозитура на на еколошката организација „Гринпис“, во интервју за БГЕС.

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

Сител - 18.01.2020

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија. Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца ...

Бугарска фирма сопственост на Македонец, увезувала сомнителен отпад од Италија

ТВ21 - 18.01.2020

Бугарското обвинителство во градот Варна започнало истрага по повод увезувањето на сомнителен отпад од Италија. Во акцијата се вклучени МВР на Бугарија, Обвинителството, Царината, неколку министерства.

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Република - 18.01.2020

Софиската фирма „Блацион”, чиј управител е македонскиот граѓанин Блаже Игнатовски, увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините. Обвинителството во Варна почнало истрага за товарот по ...

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

4NEWS - 18.01.2020

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија. Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца ...

Фирма на Македонец внесувала сомнителен отпад од Италија во Бугарија

Фактор - 18.01.2020

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија. Се работи за фирмата „Блацион” од Софија, чиј управител е македонски граѓанин, а таа увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ ...

Фирма на македонски државјанин во Софија увезувала отпад од Италија

Фокус - 18.01.2020

Фирма „Блацион”, стационирана во Софија, чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините .

Фирма на македонски државјанин увезувала отпад од Италија во Бугарија

Либертас - 18.01.2020

Фирма „Блацион”, стационирана во Софија, чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините .

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Магазин - 18.01.2020

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија, јавува Сител Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и ...

Директорот на “Дрисла” за увезениот отпад во Бугарија: Се надевам дека набргу ќе се расчисти се

Фокус - 18.01.2020

Бугарските медиуми објавија дека фирмата „Блацион”, стационирана во Софија, а чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна.

БТВ: Директорот на Дрисла Ангелов внесол сомнителен отпад од Италија во Бугарија

Нетпрес - 18.01.2020

Фирмата „Блацион”, стационирана во Софија, чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините.

Бугарското Обвинителство: Содржината на отпадот се разликувала од она што е декларирано на царинскиот документ

Либертас - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија , македонските сопственици ги демантираат наводите

Вечер - 18.01.2020

Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за нерегулиран увоз на 25 контејнери со италијански отпад на пристаништето во Бургас. Отпадот е транспортиран со брод на 5 септември минатата година и му е определен режим на ...

Македонските сопственици ги демантираат наводите за отпадот во Бугарија

ТВ21 - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици демантираат

+инфо - 18.01.2020

Игнатов посочи дека отпадот од пристаништето во Бургас требало да биде пренесен во Термоцентралата „Бобов дол“, но откако пристигнал отпадот, на бугарската ТЕЦ и истекла лиценцата за горење на отпад.

ВИДЕО: Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија

Локално - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Бугарското обвинителство отвори истрага за директорот на „Дрисла“ – увезувал сомнителен италијански отпад во Бугарија

Република - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на , извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за нерегулиран увоз на 25 контејнери ...

Фирма на Македонци во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

365 - 18.01.2020

Компанијата „Блацион“ регистрирана во Буграија, фирмата припаѓа на двајца македонски државјани се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија. Испраќач на товарот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот ...

Во фирмата која во Бугарија увезла нерегулиран отпад од Италија косоптвеник и директорот на Дрисла, Ангелов

Либертас - 18.01.2020

Бугарските медиуми објавија дека фирмата „Блацион”, стационирана во Софија, а чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна.

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Канал5 - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион" ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Бугарски медиуми: Фирма на Македоци нерегуларно увезувала отпад во Бугарија, еден од нив и директорот на Дрисла – тие ...

360 степени - 18.01.2020

Во Бугарија отворена е истрага за увоз на сомнителен отпад од Италија од страна на компанијата „Блацион“ ООД, во чија сопственичка структура се двајца македонски државјани Блаже Игнатов и Горан Ангелов.

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

24Инфо - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион” ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

360 степени: (Бугарски медиуми) Фирма на Македоци нерегуларно увезувала отпад во Бугарија

Скопје1 - 18.01.2020

Во Бугарија отворена е истрага за увоз на сомнителен отпад од Италија од страна на компанијата „Блацион“ ООД, во чија сопственичка структура се двајца македонски државјани Блаже Игнатов и Горан Ангелов.

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Сител - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат - 18.01.2020

Бугарското Обвинителство соопшти дека содржината на отпадот се разликува од она што е декларирано на царинскиот документ. Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион” ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила ...

Македонските сопственици ги демантираат наводите за отпадот во Бугарија

4NEWS - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...

Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад во Бугарија, македонските сопственици ги демантираат наводите

Frontline - 18.01.2020

МИА стапи во контат со управителот на „Блацион“ ООД, Блаже Игнатов и содружникот Горан Ангелов, кој поседува 15 проценти од компанијата, како и Италијанците Винченцо Трасари и Ецио Боче. Игнатов посочи дека отпадот од пристаништето во Бургас требало ...

Бугарски медиуми: Отворена истрага за нерегулиран увоз на отпад од македонски стопанственици

MakPress - 18.01.2020

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со отпад. Како што јавија бугарските медиуми, Обвинителството започнало истрага за ...