TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митревски ја сочува победата во Ескишехир: Македонија по шести пат на ракометно ЕП

Нова ТВ - 13.06.2019

Кире Лазаров и ракометната дружина од Македонија се ставија во ситуација да треперат до завршниот звук на сирената во Ескишехир за конечен триумф над Турција со 26:25 во претпоследното коло во квалификациите за ЕП 2020.

Митревски: Сакавме полесна победа, пак се виде дека нема „лесни“ во ракометот

Gol.mk - 12.06.2019

Никола Митревски во финишот со интервенција ја спаси Македонија во Турција и донесе победа (24-25) која широко ги отвори вратите кон Европското првенство (ЕП) како првопласирани во групата.

Ракометарите тешко до бодовите против Турција

Телма - 12.06.2019

Во претпоследниот натпревар од квалификациите за Европското првенство, Македонија ја совлада Турција со 26:25 и дефинитивно го обезбеди пласманот на континенталниот шампионат со шанса доколку славиме против Грција в недела во Струмица овој циклус да ...

Македонија со тешка победа над Турција го завери пласманот на Европското првенство

МКД - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација извојува тешка но многу значајна победа на гостувањето кај Турција од 26:25 со која го заверивме пласманот на Европското првенство, асамо чудо треба да се случи за да не го освоиме првото место во ...

Митревски за 24Ракомет: Нема лесни натпревари, среќата и искуството беа на наша страна

24 Ракомет - 12.06.2019

Македонија славеше минимално со 25:26 на гостувањето кај Турција во петтото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство во 2020 година, а еден од најдобрите репрезентативци беше голманот Никола Митревски, кој имаше неколку важни ...

Македонија се намачи, но сепак се враќа со победа

РК Металург - 12.06.2019

Во Ескишехир денеска се одигра натпревар од претпоследното коло на квалификациите за пласман на ЕП 2020, во кој Македонија оствари тешка победа против селекцијата на Турција. Победата е минимална, но доволна Македонија да оствари пласман на ЕП и да ...

Митревски е херој на денот, ја однесе Македонија на Европско првенство (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.06.2019

Голманот на репрезентацијата на Македонија, Никола Митревски, кој бранеше во второто полувреме против Турција и имаше неколку интервенции со кои директно учествуваше во пресвртот особено после негативата од четири гола е херој на денот.

Се паметат победите: Митревски донесе радост во Турција

Екипа - 12.06.2019

Никола Митревски е херојот на Македонија на денешното гостување против Турција, на кое нашиот национален тим по голема борба успеа да слави со минимални 25-26. Во меч во кој играта премногу осцилираше и беше далеку под посакуваното ниво, на крајот ...

Врвната одбрана на Митревски за победа на Македонија

Оff.net - 12.06.2019

Имаа Турците во последната секунда од мечот шанса да го израмнат резултатот, но фантастичниот Никола Митревски одбрани и ја сочува победата на Македонија која со овој триумф и математички обезбеди пласман на Европско 2020 година кое ќе се игра во ...

Квалификации за ЕП: Македонија славеше во Турција

Сител - 12.06.2019

Нашите најдобри ракометари извојуваа тешка победа од 26-25 на гостувањето во Ескишехир против домашната Турција со што само го потврдија пласманот на следното ЕП. Мечот започна одлично за нашите ракометари но во финишот од првиот дел дозволивме ...

Митревски вистински херој во Ескишехир, Македонија оствари тешка победа над Турција

Дерби - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација со победата над Турција успеа да го завери пласманот на Европското првенство кое ќе се игра на почетокот на 2020 година, а сега на последниот меч против Грција во групната фаза ќе треба да го осигура првото ...

Македонија победи во Турција и обезбеди петто Европско по ред

Оff.net - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација победи на гостувањето кај Турција во Ескишехир 26-25 и обезбеди пласман на Европско првенство а има и големи шанси да заврши прва во ...

(Видео) Чудесната одбрана на Митревски, која не спаси од поделба на бодовите

РК Металург - 12.06.2019

Во својот последен напад, репрезентативците на Турција не дојдоа во позиција да постигнат гол од игра, но добија шанса да дојдат до бод со слободен удар по истек на времето. Ударот го изведе денеска сигурниот Пеливан, кој успеа да го совлада нашиот ...

ПЕТТО ЕП ВО НИЗА: Македонија „на мускули“ подобра од Турција!

Gol.mk - 12.06.2019

Репрезентацијата на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство 2020 откако денес победи на гостински терен кај Турција (25-26) во 5. коло од квалификациите. Нашиот национален тим го доби и вториот меѓусебен дуел со турската селекција и сега ...

Малку беа светлите точки, но ги имавме: Митревски, Стоилов и секоја чест за Маџовски

SportMedia - 12.06.2019

Ако мислевме дека со поразот од Грција го допревме дното, тогаш се излажавме, затоа што сме можеле и полошо, но искуството беше она кое не спаси од нов срам, па се извлековме на гостувањето во Турција и дојдовме до нов ЕУРО билет.

Македонија ја победи Турција и се пласира на Европско првенство!

Спортски - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација успеа да дојде до победа на гостински терен кај Турција (26:25) во рамките на петтото коло од квалификациите. Македонските ракометари со оваа победа го потврдија пласманот на Европското првенство, кое што ќе ...

ВИДЕО: Митревски е „златно момче“, со маестрална одбрана спаси победа во Турција!

Gol.mk - 12.06.2019

Ракометната репрезентација на Македонија забележа тешка победа во Турција (25-26), а јунак на натпреварот беше голманот Никола Митревски, кој во самиот финиш имаше одлична одбрана со која донесе полн плен на гостувањето.

Митревски ја спаси честа и врвот

SportMedia - 12.06.2019

Машката репрезентација на Македонија и официјално го завери својот пласман на ЕУРО 2020, откако со 25:26 (13:11) се радуваше над Турција во Ескишехир, во последното гостување од групата три во квалификациите.

ВИДЕО: Митревски со фантастична одбрана во последна секунда спаси победа во Турција

Sport M - 12.06.2019

Турската репрезентација денеска го имаше последниот напад на натпреварот со Македонија кој се играше во Турција. Откако доби шут од девет метри за шанса за реми, Митревски одлично го прочита ударот и спаси победа за нашиот национален тим.

Македонија со победа против Турција го потврди пласманот на ЕП 2020

+инфо - 12.06.2019

„Црвено-жолтите“ по втор пат ја совлада турската селекција и сега останува да го потврдиме првото место во групата против Грција, со кои играме во недела во салата „Парк“ во Струмица. Репрезентацијата на Македонија денес оствари победа на гостински ...

Македонија обезбеди пласман на Европското првенство

Н.Македонија - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација извојува значајна победа на гостувањето кај Турција од 26:25, со која обезбеди пласман на Европското ...

Победа низ иглени уши за Македонија во Ескишехир

Sport 1 - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација запиша уште една победа во квалификациите за Европското првенство 2020, иако исклучително тешко и драматично, со 26-25 против Турција, во ...

„Минус два“ на полувреме: Добар почеток, па длабок сон на ракометарите

Екипа - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација има негатива од два гола (12-10) по првото полувреме од гостувањето во Турција, меч на кој победа им е неопходна на нашите ракометари ако сакаат да се задржат на врвот на квалификациската група.

Победа „на мускули“ во Турција за потврда на петтото по ред ЕП

1tv - 12.06.2019

Потешко од очекуваното, Сениорската ракометна репрезентација на Македонија извојува победа (25:26) на гостувањето во Турција во претпоследното квалификациско коло, по која го потврдија учеството на петтиот евро-шампионат.

Македонија ја збриша Турција и се квалификува на Европското првенство!

Магазин - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација победи во Ескишехир против Турција со 25:26 (13:11) и се квалификува на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка следната година. Македонските репрезентативци вечерва одлично го почнаа ракометот ...

Ракометарите со судни маки славеа против Турција

Слободен Печат - 12.06.2019

Многу потешко од очекуваното, но со прикажаната игра Македонија во трилер завршница ја победи Турција. Машката ракометна репрезентација со судни маки успеа да победи на гостувањето кај Турција во квалификациите за ЕП 2020 година и да остане на ...

Македонија имаше плус четири, но на одмор губи со два разлика од Турција

24 Ракомет - 12.06.2019

Репрезентацијата на Македонија има негатива од два гола и 11:13 после првите 30 минути на гостувањето во Ескишехир. Иако имаше предност и од четири гола не успеа да ја задржи, па на одмор оди со негативен резултат.

ЕП: Триумф на мускули на Македонија во Турција

OhridNews - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација го завери петтото учество во низа на Европските првенства и го задржа првото место во групата во пресрет на последното коло во квалификации совладувајќи ја Турција со тесни 26-25 (11-13).

Ракометарите со тешка и тесна победа над Турција!

TopSport - 12.06.2019

Иако никој не очекуваше дека ќе се работи за лесен меч, македонската ракометна репрезентација се намачи пред да стигне до 26:25 (11:13) победа над Турција во квалификациски меч за Европското првенство во 2020 година, откако Никола Митревски со ...

Македонија едвај ја совлада Турција и се пласираше на ЕП 2020

Независен - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација успеа да дојде до победа на гостински терен кај Турција потешко од очекувањата со 26:25 во рамките на петтото коло од квалификациите. Избраниците на Данило Брестовац ја забележаа и втората победа во ...

Ракометарите денеска противи Турција, пренос на Телма од 17:50 часот

Телма - 12.06.2019

Македонската машка ракометна репрезентација денеска од 18 часот во Ескишехир против селекцијата на Турција ќе го одигра претпоследниот дуел во квалификациите за Европското првенство. Нашите ракометари атакуваат на нова победа во квалификациите по ...

Македонија си игра „топло-ладно“ во Ескишехир, два негатива на полувремето

SportMedia - 12.06.2019

Македонија има негатива од два гола, 13:11 по првите 30 минути на гостувањето во Турција во претпоследното коло од квалификациите за ЕУРО 2020. Имавме одлично отворање на натпреварот и на двапати и највисока предност од четири гола (3:7, 4:8), но по ...

Победа во Турција, ново ЕП за македонските ракометари

Expres - 12.06.2019

Македонија ја совлада Турција со 26:25 во Ескишехир и едно коло до крајот од квалификациите обезбеди пласман на Европското првенство 2020 за ракометари. Иако минимален, триумфот и во вториот дуел со Турците ги задржа „црвено-жолтите“ на врвот во ...

Одиме на Европско првенство, традицијата продолжува

Курир - 12.06.2019

Иако на полувреме губеа со два гола разлика, 11:13, а во 43 минута и со четири (15:19), сепак, Македонија се врати со два бода од гостувањето во Ескишехир откако денеска ја совлада Турција со 26:25.

Македонија на мускули ја победи Турција и го завери пласманот на ЕП

Вечер Прес - 12.06.2019

Ракометната репрезентацијата на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство 2020 откако денес победи на гостински терен кај Турција (25-26) во петтото коло од квалификационата група.

Меч на квалификациите, победата е еднаква на прво место

24 Ракомет - 12.06.2019

Денешниот дуел од квалификациите за Европското првенство во 2020 година во кој Македонија и гостува на Турција е практично меч на овие квалификации за нашите репрезентативци со оглед на тоа што доколку Македонија дојде до победа денеска практично го ...

Македонија е стопроцентна против Турција

24 Ракомет - 12.06.2019

На досегашните пресметки против репрезентацијата на Турција, Македонија има добри резултати, а на двата меча одиграни на терен на Турците има победи. Првиот пат во 2005 година во Анкара беше забележана победа од 36:33, а тоа беа квалификации за ...

Брестовац знае како против Турците, во 2010 го „чуваше голот“ против нив во Адана

24 Ракомет - 12.06.2019

Селекторот на репрезентацијата на Македонија, Данило Брестовац во 2010 година беше дел од националниот тим кој играше квалификации во Адана и дојде до победа од 35:26 против Турците. Ова е доказ дека Македонија знае како треба да се одигра за да ...

Не заборавајте: Турција – Македонија со директен пренос на Телма

SportMedia - 12.06.2019

Остануваат уште два часа до стартот на квалификациската пресметка меѓу Турција и Македонија за пласман на ЕП 2020 година. Нашиот најдобар национален тим во Ескишехир дојде за печат на европската виза, но и за останување во игра за она посакувано ...

Со познати сили во Турција, дебитира Костески (ФОТО)

Sport 1 - 12.06.2019

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва од 18 часот ќе гостува кај Турција во Ескишехир во претпоследното коло од квалификациите за Европското првенство во 2020. Селекторот на македонската репрезентација Данило Брестовац и неговиот ...

Турски пекол за македонските ракометари, билетите се распродадени

SportMedia - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација денеска (18 часот) и гостува на Турција во рамките на претпоследниот квалификациски меч за пласман на ЕП 2020 година. Победа на овој меч значи печат на билетот за настап на ново континентално натпреварување.

Ракометарите на нов испит: Турски печат на пласманот на ЕП

Екипа - 12.06.2019

Македонија како лидер на групата влегува во последните две кола од квалификациите за ЕП 2020. Првиот од двата меча нашите ракометари ќе го играат вечерва против селекцијата на Турција, ривал што неочекувано им создаде многу проблеми на нашите ...

Ракометарите одат по победа во Турција вредна прво место во групата

МКД - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација денеска со почеток од 18 часот во Ескишехир игра против Турција во претпоследниот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2020 година. Избраниците на Данило Брестовац ќе влезат како фаворити во ...

Македонија во Ескишехир по бодови за висок поглед кон ЕУРО 2020

SportMedia - 12.06.2019

Победничката низа која машката сениорска репрезентација на Македонија ја има кога станува збор за меѓусебните дуели со Турција (немаме пораз, ниту реми со овој ривал) се посакува да се продолжи и попладнево, 18 часот, во Ескишехир, каде двете ...

Борко: Прашањето е нашата концентрација, не квалитетот на Турција!

Sport 1 - 12.06.2019

Македонската ракометна репрезентација денеска (18ч.) ира со Турција, во Ескишехир во претпоследното коло од квалификациите за ЕП 2020. Во натпреварот влегуваме со шанси за освојувње на првото место во групата 3, што би донело убава привилегија при ...

Македонија блиску до петто учество на ЕП во низа, Турција е последната пречка

Gol.mk - 12.06.2019

Македонската репрезентација вечерва ќе и гостува на Турција во рамки од 5. коло во квалификациите за Европското првенство 2020. Нашиот национален тим е на врвот на групата 3 со две победи, едно реми и еден пораз.

Ракометарите се пред портите на шестото ЕП

Н.Македонија - 12.06.2019

Македонската машка ракометна репрезентација, денеска, од 18 часот (пренос на ТВ Телма), во турскиот град Ескишехир, ќе ѝ гостува на селекцијата на Турција во квалификацискиот дуел за заверка на пласманот на Европското првенство во 2020 година што ...

„Мисија ЕУРО 2020“: Ракометарите спремни за турскиот „пекол“! (ФОТО)

Слободен Печат - 12.06.2019

Машката сениорска репрезентација на Македонија денеска во Ескишехир ќе игра против Турција во претпоследниот меч од квалификациите за ЕП 2020. Селекторот Данило Брестовац, заедно со 16 играчи на кои ќе смета за мечот ги одработија последните ...

Македонските ракометари денеска против Турција бркаат трета победа во евроквалификациите

1tv - 12.06.2019

Македонската машка ракометна репрезентација денеска во Ескишехир ќе и гостува на Турција. Натреварот ќе се игра во рамките на препоследното коло од коло од квалификациите за пласман на Европското првенство во 2020 година.

Ракометарите фаворити против Турција на гости

AKO - 12.06.2019

Ракометната репрезентација на Македонија , вечерва против Турција на гости го игра претпоследниот меч во квалификациите за ЕП 2020 година. Машката репрезентација е веќе пласирана на континеталниот собир, со победа против Турција и Грција во ...