TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје-Прага-Шутка

IRL - 26.02.2021

Со растреперен глас долгогодишниот судија, Владимир Туфегџиќ, ја читаше пресудата за Сашо Мијалков во случајот „Тврдина– Таргет“. Судиите Џанета Бегтовиќ и Владимир Туфегџиќ ја донесоа пресудата за најголемиот судски случај од независноста на ...

Сашо Мијалков е во притвор во Шутка, доби 12 години за „Таргет-Тврдина“

24 Вести

55 години затвор за „Таргет – Тврдина“ – Сашо Мијалков 12 години

Телма

Мијалков е осуден на 12 години затвор, спроведен е во 60 дневен притвор во Шутка

Канал5

ВИДЕО I По пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“: Мијалков спроведен во истражниот затвор во Шутка

Слободен Печат

Мијалков спроведен во Шутка | ВИДЕО

Сител

Мијалков доби 12 години затвор на крајот на тригодишното судење за нелегално прислушување

Сакам да кажам

Слободен Печат Press24 Република ММС Кумановски м. Gostivarpress.mk Фокус Либертас

Мијалков во „Шутка“

Р.С.Европа - 26.02.2021

Масовното нелегално прислушување од 2008 до 2015 се случувало во Управата за безбедност и контраразузнавање(УБК), а целиот процес го организирал екс шефот на УБК, Сашо Мијалков, кој во тој период бил многу моќен, потврди Судот со денешната пресуда ...

Заев по пресудата за Мијалков: Времето на неказнивост помина

Р.С.Европа

Мијалков осуден на 12 години затвор, за Јанкуловска 4 – изречени пресудитe за „Таргет-Тврдина“

Алсат-М

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков осуден на 12 години затвор за случајот „Таргет-Тврдина“

Радио МОФ

Мијалков осуден на 12 години затвор за незаконското прислушување

Фокус

12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска, по 15 за Грујоски и Бошковски случајот „Таргет-Тврдина“

Република

12 години затвор за Сашо Мијалков, 5 години за Јанкуловска, а по 15 години за Грујевски и Бошковски за незаконско прислушување

24 Вести

Во Центар Мета iPortal Точка ТВ21 еМагазин Бриф Слободен Печат

СДСМ оценува дека денешната судска одлука за случајот „Таргет-Тврдина“ докажува дека правдата работи во земјава

Алсат-М - 26.02.2021

СДСМ оценува дека денешната судска одлука за случајот „Таргет-Тврдина“ докажува дека правдата работи во земјава. Според нив, со изрекувањето на пресудата за поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, правдата достигна кај 20 илјади граѓани кои беа жртви ...

Мијалков во Шутка, осуден на 12 години затвор

Вечер Прес

Мијалков во притвор во „Шутка“, Јакимовски во домашен притвор

Р.С.Европа

Судиите од „Тврдина-Таргет“: Масовното прислушување не го правеле странски служби, туку се случувало во една од најбитните институции, во УБК

МКД

Сашо Мијалков спроведен од куќен притвор во судница, ја чека пресудата за „Тврдина-Таргет“

МКД

Во тек е читањето на пресудата за обвинетите во „Таргет-Тврдина“

CivilMedia

Превозот на Мијалков

CivilMedia

Вечер Прес еМагазин Точка Либертас Локално MTM Тера Бриф

За Сашо Мијалков 12 години затвор, за Јанкулоска четири

Независен - 26.02.2021

Слободанка Јовановска Основниот Кривичен суд Скопје денес ги прогласи за виновни сите обвинети во случајот „Таргет-Тврдина“ за сите поднесени кривични дела. Притоа изрече казна од 12 години затвор за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков и 4 години ...

65 години затвор за сите обвинети во случајот „Таргет-Тврдина“

CivilMedia

Прва пресуда за нелегалното прислушување

Р.С.Европа

Денеска ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“

Слободен Печат

Епилог за „Таргет-Тврдина“: Сашо Мијалков и други десетмина чекаат пресуда за масовното нелегално прислушување

Frontline

Епилог за „Таргет-Тврдина“ – ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување

Независен

Епилог за „Таргет-Тврдина“ – ќе биде објавена пресудата за нелегалното прислушување

Нова ТВ

Press24 +инфо Република iPortal Нетпрес MakPress Бизнис Вести ТВ21

Вкупно 55 години затвор и 10 години условни казни за обвинетите во Таргет-Тврдина:

ММС - 26.02.2021

Затворска казна од 55 години и 10 години условни казни им изрече денес Основниот кривичен суд Скопје на единаесетмината обвинети во случајот Таргет-Тврдина, кој се однесува на нелегалното прислушување во земјава од 2008 до 2015 година.

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина“

Сител

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина“

Опсервер

ПРЕДМЕТИТЕ НА „Т“ ОД СЈО: Затвор од 55 и 10 условни казни за 11 обвинети во Таргет-Тврдина

Денешен

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина“

Република

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина”

24Инфо

Пресуди за Таргет-Тврдина: За Грујовски и Бошковски 15 години затвор, за Мијалков 12 години, за Јанкуловска 4 години

MakPress

PressingTV Бриф Кајгана iPortal Скопје инфо еМагазин OhridNews

Затвор од 4 години за Јанкулоска, за Грујевски и Бошковски по 15 години

МКД - 26.02.2021

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков обвинет за злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и за примање награда за противзаконито влијание, од кои последното му застарува за неколку дена доби затворска казна од 12 години.

Изречени пресудите за Таргет-Тврдина, 12 години затвор за Мијалков

Курир

Изречени пресудите за Таргет-Тврдина, 12 години затвор за Мијалков

Нетпрес

Изречени пресудите за Таргет-Тврдина, 12 години затвор за Мијалков

Скопје инфо

Сашо Мијалков осуден на 12 години казна затвор за „Таргет Тврдина“

Фактор - 26.02.2021

Сашо Мијалков е осуден првостепено на вкупна казна затвор од 12 години за случајот „Таргет тврдина“ за нелегално прислушкување. На поранешниот шеф на тајната полиција му се засметува и времето поминато во притвор.

Сашо Мијалков ќе биде на слобода за 60 дена

Нетпрес

Сашо Мијалков ќе биде на слобода за 60 дена?!

Курир

Денеска пресуда за Сашо Мијалков и за останатите за „Таргет Тврдина“

Фактор - 26.02.2021

Во фокусот на јавноста денеска ќе биде првостепената пресуда за предметот „Таргет Тврдина“, особено што неделата што изминува беше турбулентна по бегството на обвинетиот Сашо Мијалков, поранешниот шеф на тајната полиција, под контроверзни околности.

Денеска пресуда за Сашо Мијалков и за останатите за „Таргет Тврдина“

Пулс24

Денеска се очекува пресудата за Сашо Мијалков во случајот „Таргет- Тврдина“

МКД

Заев: Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата

Канал5 - 26.02.2021

Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата. Граѓаните, државата, институциите и системот – тоа сме ние. Сите ние, секој од нас денес може да има повеќе мир за себе, во себе. Бидејќи, кога има правда има и мир! Правосудниот систем e независна ...

Заев: Секој од нас денес може да има повеќе мир за себе, во себе

CivilMedia - 26.02.2021

Правосудниот систем e независна власт и денес гледаме дека ги има сите околности да спроведува истрага без влијанија и да организира обвинителска и судска постапка во која важат само доказите и одредбите за фер и правично судење, за секој без ...