TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Папагал зградата“ во Центар со енергетски ефикасна фасада

Порта 3 - 03.02.2014

Со прес-конференција на отворено, градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, денеска официјално го означи завршувањето на работите на реконструкцијата на станбената зграда на булеварот „Св.

Барок версус модерна фасада

Р.С.Европа - 03.02.2014

Градот Скопје во барокна офанзива. Најави дека објектите под нивна надлежност ќе добијат фасади во согласност со Скопје 2014. Општина Центар возвраќа со фасади со модерен изглед.

Жерновски не се откажува – ќе ги дислоцира спомениците

24 Вести - 03.02.2014

По разгледување на Извештајот за состојбата на спомениците на мостот „Око“, скулптурите за кои од општина Центар тврдат дека се дивоградби, ќе бидат отсранети.

Жерновски беше против, а сега обновува фасади

Курир - 03.02.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски изминатиов период јасно стави до знаење дека е против менување на фасадите во центарот на Скопје, а од друга страна денеска најави реконструкција ...

Центар на барокот му се спротивставува со модерни фасади

Телма - 03.02.2014

На фасадите на зградите низ центарот кои се реконструираат во барок стил, градоначалникот на Центар Андреј Жерновски возврати со фасади со нов и модерен изглед.

Алтернатива на барокот- објектот „Папагал“, Жерновски и СДСМ со сопствена понуда

Курир - 03.02.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и СДСМ со сопствена понуда како алтернатива на барокот. Првиот човек на Општина Центар и најголемата опозициска партија со папагал архитектура ...

Жерновски ќе ги дислоцира спомениците од Око

24 Вести - 03.02.2014

Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски не се откажува. Незаконски поставените споменици на мостот „Око“ ќе бидат дислоцирани. Одлуката ќе се донесе , најави, на една од наредните седници на ...

Жерновски бара средба со Трајановски пред да го руши цар Душан

+инфо - 03.02.2014

Откако Општина Центар ги предаде спомениците и фонтаните на „Скопје 2014“ во надлежност на Град Скопје, каде сега ја имаат обврската за нивно чување и одржување, останува неизвесно кој ја има ...

По 60 години „Папагал-зградата“ доби енергетски ефикасна фасада

МКД - 03.02.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денешната прес-конференција ја одржа пред зградата што скопјани ја знаат како „Папагал-зграда“, која кога прв пат се изградила имала 5 бои покрај ...

Жерновски најави 11 нови енергетско-ефикасни фасади во Центар

Нова ТВ - 03.02.2014

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски најави дека неговата општина обезбедила средства за уште 11 нови објекти кои ќе имаат енергетско-ефикасни фасади, слични како зградата „Папагал“, која се ...

Барокот во Центар се судира со новиот колоритен стил на Жерновски

+инфо - 03.02.2014

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, денеска официјално го прогласи крајот на реконструкцијата на станбената зграда на булеварот „Св. Климент Охридски“, наречена Папагал, која доби термичка ...

ВМРО-ДПМНЕ контра „папагалот“ на Жерновски

Либертас - 03.02.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски го прашува до каде се проектите за кои ветил брза реализација и оценува дека во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски во својот мандат префарба само една зграда и ништо повеќе

Нетпрес - 03.02.2014

Андреј Жерновски во досегашниот мандат успеа да префарба една зграда и ништо повеќе од тоа, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Наместо да се зафати со решавање на основните проблеми на граѓаните, тој во сите ...

(ВИДЕО) Жерновски: По 60 години „Папагал зградата“ доби енергетски ефикасна фасада

А1 On - 03.02.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, денешната прес конференција ја одржа пред зградата која што скопјани ја знаат како “Папагал Зграда“.

Папагал зграда во центарот на Скопје

Сител - 03.02.2014

Граѓаните зачудени од новата архитектура во центарот на Скопје. Зградата во сите бои позната како ПАПАГАЛ го привлече вниманието на минувачите кои го кажаа своето мислење пред камерите.

ВМРО:ДПМНЕ: Жерновски во досегашниот мандат успеа само да бојадиса една зграда

Макфакс - 03.02.2014

Андреј Жерновски во досегашниот мандат успеа да пребојадиса една зграда и ништо повеќе од тоа. Наместо да се зафати со решавање на основните проблеми на граѓаните, тој во сите можни бои, без да го ...

Цар Душан на следната седница на Советот на општина Центар

Либертас - 03.02.2014

Нелегалните скулптури на мостот Око и извештајот на комисијата ќе се разгледуваат на следната седница на Советот на општина Центар, најави денеска градоначалникот Андреј Жерновски.

„Папагал зградата“ доби енергетски ефикасна фасада

Бриф - 03.02.2014

Со интервецијата на Општина Центар, зградата која што скопјани ја знаат како „Папагал зграда“, прв пат по 60 години откако е изградена доби енергетски ефикасна фасада, изјави градоначалникот на ...

“Папагал Зграда“ со нова енергетски ефикасна фасада

Макфакс - 03.02.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски во понеделник ја промовираше новата фасада на зградата која што скопјани ја знаат како "Папагал Зграда".

Жерновски беше против, а сега обновува фасади

Република - 03.02.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски изминатиов период јасно стави до знаење дека е против менување на фасадите во центарот на Скопје, а од друга страна денеска најави реконструкција ...

Жерновски и ВМРО ДПМНЕ во спор: Кого бива повеќе за фасади?

Фактор - 03.02.2014

На барок фасадите во Скопје, градоначалникот на Центар Андреј Жерновски возвраќа со шарената фасада на зградата „Папагал“, која е енергетски ефикасна.

Алтернатива на барокот- објектот „Папагал“, Жерновски и СДСМ со сопствена понуда

Нетпрес - 03.02.2014

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и СДСМ со сопствена понуда како алтернатива на барокот. Првиот човек на Општина Центар и најголемата опозициска партија со папагал архитектура ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да решава проблеми Жерновски бојадисува згради во сите можни бои

А1 On - 03.02.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски го прашува до каде се проектите за кои ветил брза реализација и оценува дека во ...

ВМРО ДПМНЕ: Жерновски префарба една зграда и излезе да се пофали

Нова ТВ - 03.02.2014

- Андреј Жерновски во досегашниот мандат успеа да префарба една зграда и ништо повеќе од тоа. Наместо да се зафати со решавање на основните проблеми на граѓаните, тој во сите можни бои, без да го ...

Жерновски ја презентираше”Папагал Зграда”,најави скоро отстранување на сите дивоградби во општината

Локално - 03.02.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, денешната прес конференција ја одржа пред зградата која што скопјани ја знаат како “Папагал Зграда”.

Цар Душан на следната седница на Советот на општина Центар

А1 On - 03.02.2014

Нелегалните скулптури на мостот Око и извештајот на комисијата ќе се разгледуваат на следната седница на Советот на општина Центар, најави денеска градоначалникот Андреј Жерновски.

„Папагал-зградата“ доби енергетски ефикасна фасада

Телеграф - 03.02.2014

Сите фасади го задржуваат оригиналниот изглед и ниедна фасада нема да се менува без согласност на станарите на зградите Со интервецијата на Општина Центар, зградата што скопјани ја знаат како ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски до сега успеа само да префарба една зграда

Бриф - 03.02.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски го прашува до каде се проектите за кои ветил брза реализација и оценува дека во ...

ВМРО-ДПМНЕ:Жерновски во досегашниот мандат успеа да префарба една зграда и ништо повеќе од тоа

Локално - 03.02.2014

“Андреј Жерновски во досегашниот мандат успеа да префарба една зграда и ништо повеќе од тоа” реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на градоначалникот на о.Центар Андреј жерновски на која тој ...

„Папагал зградата“ во Центар со термичка заштита

Н.Македонија - 03.02.2014

Со интервенцијата на Општина Центар, „Папагал зграда“ доби енергетски ефикасна фасада, изјави градоначалникот на општината Андреј Жерновски, на денешната прес-конференција одржана пред зградата - ...

Реакција од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Жерновски

Сител - 03.02.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски го прашува до каде се проектите за кои ветил брза реализација и оценува дека во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да решава проблеми, Жерновски бојадисува згради

Телеграф - 03.02.2014

Според ВМРО-ДПМНЕ, целиот свој мандат Жерновски го поминал во барање алиби за својата неспособност да ја води Општина Центар Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на ...