TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ким ѝ се заблагодари на Јужна Кореја

Deutsche Welle - 13.02.2018

Политикатата на ЗОИ во Пјонгчанг игра речиси исто толку голема улога како и спортот. Во фокусот е конфликтот на Корејскиот полуостров. Сега, некогаш бесниот севернокорејски лидер звучи меко.

„Армијата на убивиците“ вистинска сензација на ЗОИ

Телма - 13.02.2018

Учеството на Северна Кореја на Олимписките игри во Пјонгчан предизвика голем интерес кај јавноста, посебно по објавата дека мешан женски тим составен од двете држави – Северна и Јужна Кореја ќе учествува на женскиот хокеј турнир.

Јужна Кореа ќе зијани 10 милијарди долари со организацијата на ЗОИ

SportMedia - 13.02.2018

Јужна Кореа ќе потроши неверојатни 13 милијарди долари за комплетната организација на Зимските Олимписки Игри, а според американскиот експерт Ендрју Зимбалист ќе врати само 2,5 милијарди и ако не успее да привлече туристи во Пјонгчанг загубата ќе ...

Томас Бах: Гледајќи ги спортистите од редот на Кореја, како се држат за раце и уживаат во моментите кои ја испишуваат ...

Бизнис Вести - 13.02.2018

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет ( ИОК ), Томас Бах, го посети студиото на Дискавери и Еуроспорт во Пјонгчанг и притоа ексклузивно откри детали дека договорот со претставниците на Северна и Јужна Кореја со заедничко излегување на ...

Ким Јонг Ун ѝ се заблагодари на Јужна Кореја за „импресивниот“ напор

МКД - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја пофали Јужна Кореја за приемот на Северна Кореја на Зимските олимписки игри и повика на „понатамошно заживување“ на „топлата клима за помирување“. Коментарите следеа откако официјалната делегација на Северна ...

Северно Корејките посебна атракција за светските медиуми на ЗОИ

Канал5 - 13.02.2018

Посебна атракција на годинашниве Зимски олимписки игри во Јужна Кореја се убавиците од Северна Кореја, јавуваат светските медиуми. Ким Јонг-Ун ги испрати да ги бодрат своите спортски натпреварувачи на овие зимски олимписки игри во Пјонгчанг но ...

Ким Џонг-ун ја пофали Јужна Кореја за Олимпијадата

Стандард - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ја пофали Јужна Кореја за „импресивните“ напори околу пречекот на делегацијата од Северот за време на Олимписките игри во Пјонгчанг. Неговите коментари беа направени по враќањето на делегацијата, предводена од ...

Ким Јонг Ун се заблагодари на Јужна Кореја и повика на мир

Кајгана - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја пофали соседската Јужна Кореја за организацијата на овогодинешните Зимски олимписки игри и го повика нивниот народ на „заживување на топлата атмосфера и помирување“.

Ким: Важно е да се постигне клима за помирување и дијалог

Макфакс - 13.02.2018

Важно да се постигне топла клима на помирување и дијалог, изјави севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по разговорите со високата делегација, која во неделата се врати во земјата по тродневната посета на Јужна Кореја.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

А1 On - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун ја пофали Јужна Кореја за организацијата на Зимските олимписки игри и рече дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“. Изјавите дојдоа откако официјалната делегација на Северна Кореја, ...

Еве што ѝ рекол Ким на својата сестра кога се вратила од Јужна Кореја: Обраќањето на лидерот на Пјонгјанг го шокирало ...

Точка - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер, Ким Јонг Ун, изјавил дека е важно да се поттикне "топла клима на помирување и дијалог", пренеле севернокорејските медиуми. Тој тоа го кажал по разговорите со високата делегација која во неделата се вратила од 3-дневната ...

Кореја оди 10 милијарди во минус заради Олимпијадата

Фактор - 13.02.2018

Република Кореја или повеќе позната како Јужна Кореја ќе забележи загуба од околу 10 милијарди американски долари поради големите трошења за организирање на Зимските олимписки игри во северниот ресорт Пјонгченг кој и по бројните инвестиции во ...

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

CivilMedia - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по тридневната посета на Јужна Кореја, каде присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

ВИДЕО: Како „Армијата на убавици“ на Ким Џонг-ун ги бодри севернокорејските спортисти во Пјонгчанг?

А1 On - 12.02.2018

„Армијата на убавици“ кои што Ким Џонг-ун ја испрати да ги бодри севернокорејските спортисти на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го привлекуваат вниманието на сите присутни и на медиумите.

Дали офанзивата на шарм на Северна Кореја отвора пат за дипломатија?

Глас на Америка - 12.02.2018

Според експертите, ова е актуелната стратегија на Северот за време на Олипијадата во Пјонгчанг Своевидниот шарм на Северна Кореја за време на Олимпијадата во Пјонгчанг, се чини функционира во подобрување на имиџот на земјата кај многумина ...

Блумберг: Офанзива на шарм на сестрата на Ким Џонг-ун

Макфакс - 12.02.2018

Кога дипломатскиот танц би бил олимписка дисциплина, тогаш Северна Кореја би освоила златна медаља, вака западните медиуми ја оценуваат посетата на севернокроејскиот лидер Ким Јо Џонг на Јужна Кореја.

„Ние успеавме да ги обединиме двете Кореи, сега на ред се политичарите“

Sport 1 - 12.02.2018

Зимските Олимписки игри (ЗОИ) во јужнокорејски Пјонгчанг ги обедини двете Кореи, Северна и Јужна, кои одамна имаат затегнати односи, но на најголемиот зимски спортски настан, Корејците настапуваат обединето под едно знаме.

Томас Бах: Олимпијадата ги спои двете Кореи, на потег се политичарите

Нова ТВ - 12.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) го направи своето со обединување на спортистите од Јужна Кореја и од Северна Кореја за Игрите во Пјонгчанг, останатото е работа на политичарите. Ова е пораката што Томас Бах, претседател на ИОК, ја испрати ...

Спортски дух или пропаганда: Навивачките со маски на Ким ги тресат ЗОИ 2018

Кајгана - 12.02.2018

Славната навивачка група на Северна Кореја се најде во контроверзна ситуација поради маските што навивачките ги носеа за време на хокеј натпревар на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг. Некои локални медиуми рекоа дека маските биле со ликот на Ким ...

„Офанзива на шармот: Златен медал за дипломатскиот танц на Пјонгјанг“

МКД - 12.02.2018

Кога „дипломатскиот танц“ би бил олимписка дисциплина, Северна Кореја би го освоила златниот медал, ја оценуваат западните медиуми посетата на сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Jo Јонг на Јужна Кореја по повод отворањето на Зимските олимписки ...

Шефот на МОК планира да ја посети Северна Кореја

Локално - 12.02.2018

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах, ќе ја посети Северна Кореја по крајот на зимските олимписки игри во Пјонгчанг (Република Кореја), пренесува Ројтерс. Посетата е дел од договорот меѓу МОК, Северна Кореја и Република ...

Пенс: САД се отворени за преговори со Северна Кореја

Deutsche Welle - 12.02.2018

Американскиот заменик-претседател Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени за преговори со Северна Кореја, но притисокот врз Пјонгјанг ќе биде натамошно зголемуван. САД се подготвени да водат директни разговори со Северна Кореја , изјави ...

Сестрата на Ким ги полуде светските медиуми: Ја прогласија како севернокорејската Иванка Трамп, еве зошто

Сител - 12.02.2018

Тридневната офанзива на Пјонгјанг во форма на Ким Џо-Јонг не помина незабележано во светската политика, ниту во медиумите во светот. Како што пишува дека CNN ѕвезда на Олимпијадата е именувана како "Иванка Трамп на Северна Кореја", агенцијата ...

Од Северна во Јужна Кореа дошле и навивачки кои прекрасно пеат

Оff.net - 12.02.2018

Најнеобична поддршка на ЗОИ во Пјонгчанг се 230 навивачки на Северна Кореа кои дошле на Игрите облечени во исти палта и црни ...

Пенс: САД се подготвени за преговори со Северна Кореја

Сител - 12.02.2018

САД се подготвени да преговарат со Северна Кореја, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс во интервју за „Вашингтон Пост“. Во интервјуто, дадено за време на неговото враќање кон Вашингтон од Јужна Кореја, каде присуствуваше на церемонијата на ...

Мајк Пенс: САД се подготвени да преговараат со Северна Кореја

Канал5 - 12.02.2018

САД се подготвени да преговараат со Северна Кореја изјави потпретседателот на САД Мајк Пенс, откако се врати од Зимската олимпијада во Јужна Кореја. Во интервјуто за „Вашингтон пост“ во авионот на пат кон САД Пенс изјави дека САД ќе продолжат да ...

ЗОИ како шанса за пребегнување: Се очекуваат ли дезертирања на Севернокорејци?

Факултети - 12.02.2018

( Фото: Reuters ) Моментално во Јужна Кореја живеат 31.000 лица што во изминатите децении на различни начини пребегнале од северниот во слободниот, јужен дел од Корејскиот Полуостров. Иако се потребни решителност и храброст за ваков чекор затоа што ...

Пенс: САД подготвени да преговараат со Северна Кореја

А1 On - 12.02.2018

САД се подготвени да преговараат со Северна Кореја, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс во интервју за „Вашингтон Пост“. Во интервјуто, дадено за време на неговото враќање кон Вашингтон од Јужна Кореја, каде присуствуваше на церемонијата ...

Сестрата на Ким ја напушти Јужна Кореја: Светот во исчекување - дали нејзиниот престој кај соседите ќе донесе конечно ...

Точка - 12.02.2018

Сестрата на првиот човек на Северна Кореја, деновиве присуствуваше во Јужна Кореја каде што на властите од Сеул им порача дека се надева дека наскоро ќе има заеднички самите на првите луѓе на двете Кореи.

Ким Јонг Ун ѝ се заблагодари на Јужна Кореја

Либертас - 13.02.2018

Северна Кореја на првиот викенд од Зимските олимписки игри во Јужна Кореја со шарм-офанзива упати сигнал за помирување. Севернокорејската делегација, која претстојуваше во Пјонгчанг три дена, меѓу другото и на отворањето на Игрите, формално беше ...

Пенс: САД подготвени за преговори со Северна Кореја

Стандард - 12.02.2018

САД се подготвени да преговараат со Северна Кореја. Ова беше јасно објавено од изјавата на потпретседателот Мајк Пенс во интервју за Вашингтон Пост, по враќањето од Зимските олимписки игри во Јужна Кореја.

САД се подготвени да преговараат со Северна Кореја

Локално - 12.02.2018

САД се подготвени да седнат на преговарачка маса со Северна Кореја. Ова е она што американскиот потпретседател Мајкл Пенс го изјави во интервју за весникот Вашингтон пост. Тој раскажа дека разговарал со лидерот на Јужна Кореја Мун Чин Јин за ...

Ким: Важно е да се постигне клима за помирување и дијалог

Вечер - 13.02.2018

Важно да се постигне топла клима на помирување и дијалог, изјави севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по разговорите со високата делегација, која во неделата се врати во земјата по тродневната посета на Јужна Кореја.

Ким импресиониран што неговата посета на Јужна Кореја била приоритет за соседите

+инфо - 13.02.2018

Тој кажал дека многу е важно да продолжат добрите резултати со понатамошно оживување на климата на доверба и дијалог. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по тридневната посета на Јужна Кореја, каде присуствуваше на отворање на Зимските олимписки ...

Која е улогата на сестрата на Ким Џонг Ун: Клучен советник на диктаторот, шефица на пропаганда и жена на црната листа ...

Кајгана - 11.02.2018

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Ким Јо Џонг, која овие денови го привлекува вниманието на јавноста со доаѓањето на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот град Пјонгчанг, е клучна советничка на диктаторот на Северна ...

Тајни агенти ги чуваат спортистите од Северна Кореја да не пребегаат на ЗОИ во Пјонгчанг

Екипа - 11.02.2018

Најголем број луѓе во изминатава деценија, повеќе од 400, ја напуштија Северна Кореја и допатуваа кај соседот во Пјонгчанг за да бидат дел од Зимските Олимписки Игри. Односите меѓу двете држави и натаму се крајно компликувани, но, сепак, спортистите ...

Запалени знамиња на Северна Кореја во Сеул (ВИДЕО)

Канал5 - 11.02.2018

Јужнокорејските активисти одржаа протести против нивниот северен сосед, на кој беа запалени знамиња на Северна Кореја и слики на Ким Јонг Ун. Во Сеул демонстрантите протестираа против ,,пропагандата “ од Северна Кореја за време на Олимписките игри .

Пенс: САД, Сеул и Токио согласни за изолација на Пјонгјанг

Алфа - 11.02.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека САД, Јапонија и Јужна Кореја целосно се согласни во врска со изолација на Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, иако двете Кореи се приближија дипломатски на Зимските олимписки игри.

Севернокорејската делегација ја заврши посетата на Јужна Кореја

Макфакс - 11.02.2018

Делегацијата на Северна Кореја, вклучувајќи ја и Ким Јо-Сунг – сестрата на севернокорејскиот лидер, ја заврши својата посета на Јужна Кореја. Дваесет и двајца претставници на Пјонгјанг пристигнаа на југот во петокот, каде учествуваа на церемонијата ...

Хакиран преносот од Зимските олимписки игри

Кумановски м. - 12.02.2018

loading... Кој е виновен за хакерскиот напад на церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри останува тајна, но организаторите и официјално потврдија дека до нападот навистија дошло објави Engadget.

Ким Јо Џонг: важна фигура во Севернокорејската политика

Фактор - 11.02.2018

Појавувањето на Ким Јо Џонг на Зимските олимписки игри вo Пјонгчанг ја разбранува јавноста. Таа претставува клучна фигура и моментално мост за одредени пораки помеѓу Северна и Јужна Кореја.

Севернокорејската „армија на убавици“ го „освои“ Пјонгчанг (видео)

TopSport - 11.02.2018

На стартот на Олимпијадата во Пјонгчанг најмногу внимание освен натпреварувањата на снегот и мразот предизвикуваат навивачките од Северна Кореја, кои пристигнаа на Олимпијадата поради желбата за зближување на разделената нација.

(ВИДЕО) НАЈМОЌНАТА ЖЕНА ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: За неа зборува цел свет !

Маркукуле - 11.02.2018

Помладата сестрана севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, Ким Јо Џонг, која овие денови го привлекува вниманието на јавноста со доаѓањето на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот Пјонг Чанг, е главниот советник на севернокорејскиот диктатор.

Блумберг: Офанзива на шарм на сестрата на Ким Џонг Ун

Вечер - 12.02.2018

Кога дипломатскиот танц би бил олимписка дисциплина, тогаш Северна Кореја би освоила златна медаља, вака западните медиуми ја оценуваат посетата на севернокроејскиот лидер Ким Јо Џонг на Јужна Кореја.

Бах ќе ја посети Северна Кореја

Стандард - 12.02.2018

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах, ќе ја посети Северна Кореја по крајот на зимските олимписки игри во Пјонгчанг (Република Кореја), пренесува Ројтерс. Посетата е дел од договорот меѓу МОК, Северна Кореја и Република ...

Сестрата на луцидниот Ким го шармира светот

Фактор - 12.02.2018

Главната фигура, сестрата на Ким Јонг-Ун ја разбранува тридневната посета на Пјонгјанг оставајќи длабока трага за понатамошно делување помеѓу Северна и Јужна Кореја. CNN ја нарекоа „ Иванка Трамп на Северна Кореја“ , а пак агенцијата Блумеранг се ...

САД се подготвени за преговори со Северна Кореја

CivilMedia - 12.02.2018

САД се подготвени да преговарат со Северна Кореја, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс во интервју за „Вашингтон Пост“. Во интервјуто, дадено за време на неговото враќање кон Вашингтон од Јужна Кореја, каде присуствуваше на церемонијата на ...

Се помирија ли Кореите: Сестрата на Ким ја напушти Јужна Кореја (ФОТО)

Република - 12.02.2018

Сестрата на првиот човек на Северна Кореја, деновиве присуствуваше во Јужна Кореја каде што на властите од Сеул им порача дека се надева дека наскоро ќе има заеднички самите на првите луѓе на двете Кореи.

Бах: Договорот меѓу двете Кореи за заедничко излегување под исто знаме беше постигна на 4 часа пред почетокот на ЗОИ

Спортклуб - 13.02.2018

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, го посети студиото на Дискавери и Еуроспорт во Пјонгчанг и притоа ексклузивно откри детали дека договорот со претставниците на Северна и Јужна Кореја со заедничко излегување на ...