TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гори Калифорнија

24 Вести - 12.10.2017

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел. Најмалку 23 лица загинаа, а стотици се водат за исчезнати во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојузна држава Калифорнија.

Пожарите во Калифорнија се шират, расте бројот на загинати

Глас на Америка - 12.10.2017

Непроменетата ситуација придонесе за нови евакуации Денешната временска прогноза за северна Калифорнија ќе донесе силни ветришта и ниска влажност на воздухот, услови кои го прават тоа речиси невозможно да се стават под контрола 22-та, големи пожари ...

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел

Нова ТВ - 12.10.2017

Во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојзна држава Калифорнија досега загинале 23 лица, а околу 300 се водат за исчезнати, објави Лос Анџелес Тајмс. Во овој момент најмалку 22 шумски пожари и натаму се шират, а голем број ...

Марихуаната гори во пожарите во Калифорнија

Кајгана - 12.10.2017

Пожарите во Калифорнија се покажаа катастрофални за локалните одгледувачи на канабис. Дел од нив само немоќни ги гледаа нивните посеви како горат до корен, а други сведочеа како чадот и пепелта ги загадуваат деликатните цветови на нивните насади со ...

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Слободен Печат - 12.10.2017

Жешки ветришта се причината поради која пожарите во Калифорнија неконтролирано се ширеа, а временските услови не дозволуваат пожарникарите да се справат со огнената стихија. Досега е потврдена смртта на 23 лица кои загинаа во пожарите кои започнаа ...

(ВО ЖИВО) Пожар во Калифорнија: Над 23 мртви, стотици изчезнати

Поглед - 12.10.2017

Пожарите кои во неделата ја зафатија американската сојузна држава Калифорнија, досега со себе зедоа 23 жртви, а околу 300 се водат за исчезнати. Поради силниот ветер кој со денови беснее, пожарот зафатил земјиште од околу 69 000 хектари земјиште.

Најмалку 23 жртви во пожарите во северна Калифорнија

24 Вести - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинаа, а околу 300 се водат како исчезнати во шумските пожари што беснеат во северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Во осум области активни се преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 ...

Жртви и исчезнати во пожарите во Калифорнија

МРТ - 12.10.2017

Противпожарните екипи во Калифорнија се борат со дваесетина пожари. Има жртви и исчезнати. Уништени се големи површини од винарските региони Напа и Сонома, а вонредна состојба е прогласена во неколку окрузи.

Пожари ја голтаат Калифорнија, десетици мртви, стотина исчезнати: "Состојбата само ќе се влошува"

Точка - 12.10.2017

Повеќе од 8.000 пожарникари се борат со огнената стихија која голта вкупно осум калифорниски окрузи. Вкупно 22 пожара избиле од неделата и настрадале речиси 70.000 хектари. Загинале 23 лица, додека стотина се водат како исчезнати.

Над 20 загинати и стотици исчезнати во пожарите во Калифорнија

Р.С.Европа - 12.10.2017

Стотици пожарникарски тимови и пожарникарски возила се борат да ги зауздаат пожарите во винскиот регион во северна Калифорнија во кои досега загинаа 23 луѓе, стотици се исчезнати, а илјадници луѓе останаа без покрив над глава.

ФОТО: Апокалиптични сцени по големите пожари во Калифорнија

БркајРабота - 12.10.2017

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба. Во огнената стихија, која се шири со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, а 150 се ...

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Макфакс - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинале во пожарите што ја погодија Калифорнија. Само во округот Соном дури 550 лица се водат како исчезнати, соопштија властите. Уништени се околу 3.500 објекти, илјада луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се наведува, ...

(ВИДЕО) ПОЖАРИ ГОЛТААТ СЕ ПРЕД СЕБЕ: Вака изгледа возење низ „пеколот“ во Калифорнија

Фактор - 12.10.2017

Пожари беснеат во Калифорнија. 17 луѓе го изгубија животот, а ветровите го отежнуваат гаснењето на огновите. Пожарникарите во Северна Калифорнија се борат со огнена стихија, уништени се стотина згради и куќи, а илјадници луѓе бие приморани на ...

Калифорниската огнена стихија однесе најмалку 23 живота и уништи 3.500 објекти

Нетпрес - 12.10.2017

Калифорнија ги повика соседните американски сојузни држави да ѝ се придружат против особено силните шумски пожари во коишто од неделата загинаа 23 лица, 3.500 градби се уништени, за повеќе стотици лица уште не се знае каде се наоѓаат, а состојбата ...

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Локално - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Калифорнија во пламен

Таратур - 12.10.2017

Калифорнија во пламен, цели населби се претворени во пепел. Најмалку 23 лица загинаа, а стотици се водат за исчезнати во пожарите кои од неделата беснеат во американската сојузна држава Калифорнија.

Расте бројот на загинати и исчезнати во пожарите во Калифорнија

Канал5 - 12.10.2017

Бројот на жртвите во пожарите што ја пустошат Калифорнија се искачи на најмалку 23. Само во округот Соном дури 300 лица се водат како исчезнати, соопштија американските власти. Уништени се околу 3.500 објекти, а како што се наведува, огнот зафатил ...

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Точка - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинале во пожарите што ја погодија Калифорнија. Само во округот Соном дури 550 лица се водат како исчезнати, соопштија властите. Уништени се околу 3.500 објекти, илјада луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се наведува, ...

Најмалку 17 жртви во пожарите во Калифонија

Глас на Америка - 11.10.2017

Гувернерот на сојузната држава прогласи вонредна состојба во осум општини, и и` се заблагодари на владата за брзото обезбедување помош Заслабените ветришта и пониските температури им помагаат на пожарникарите во Калифорнија во справување на бројните ...

Најмалку 13 мртви, 105.000 раселени поради пожарите во Калифорнија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.10.2017

Најмалку 13 лица загинаа во пожарите што од понеделникот горат во американската држава Калифорнија, објавија локалните власти, додавајќи дека околу 100 лица се повредени. Неколку стотици пожарникари ги гаснеа 17-те пожари, кои досега уништија околу ...

(ФОТО) Апокалиптични слики од Калифорнија – пожарите и натаму беснеат

Макфакс - 11.10.2017

Пожари и понатаму беснеат во Калифорнија. Досега настрадаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати, уништени се 1.500 куќи и други објекти. Пожарите зафатија повеќе од 46.000 хектари од неделата кога избија пожарите и се проширија благодарение на ...

Пустош остави пожарот во Калифорнија (ГАЛЕРИЈА)

Канал5 - 11.10.2017

И натаму во Калифорнија беснеат пожари . Досега се потврдени 17 жртви , а 150 се водат за исчезнати. Во големиот пожар што зафати три обласит во северниот дел на Калифорнија целосно изгореа 1500 куќи и други објекти .

Тотално уништување: Фотографии од населба пред и по пожарот во Калифорнија

Newsroom - 11.10.2017

Гувернерот на Калифорнија, Џери Браун, вчера прогласи вонредна состојба во три окрузи во близина на Сан Франциско поради огнената стихија која голта сѐ пред себе. Најлошото е во познатите вински подрачја Сонома и Напа, каде што најмалку 15 лица ...

Сè поголем бројот на загинати во пожарите на северот на Калифорнија

Мета - 11.10.2017

Најмалку 17 лица загинале, а 150 се водат како исчезнати во пожарите што беснеат во северните делови на американската сојузна држава Калифорнија, јавуваат светските медиуми. Стотици пожарникари се обидуваат да ја стават под контрола огнената стихија ...

Повеќе од 150 луѓе се водат како исчезнати во пожарите во Калифорнија

Локално - 11.10.2017

Повеќе од 150 луѓе се водат како исчезнати во пожарите кои дивеат низ Калифорнија, сојузна држава во САД позната по лозјата, соопшти полицијата. Најмалку 15 луѓе загинаа, а повеќе од 1.500 домови се уништени.

Најмалку 15 загинати во пожарите во Калифорнија

Локално - 11.10.2017

Најмалку 15 лица загинаа, a над сто се повредени во пожарите што го зафатија северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија. Според локалните власти, во пожарите се уништени над 1.500 станбени и деловни објекти, а околу 20.000 лица беа ...

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Република - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти, соопшти денеска државната пожарникарска служба.

Бројот на жртвите од пожари во Калифорнија се зголемува

Стандард - 11.10.2017

Бројот на жртвите на шумските пожари во северниот дел на Калифорнија е зголемен. Мртвите се веќе 15, а повредените – повеќе од 100. Најмалку 150 лица се водат за исчезнати. Локалните власти, сепак, наведуваат дека ова може да се должи на хаотичната ...

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Телевизија Нова - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Расте бројот на загинати во пожарите во Калифорнија

Sky - 12.10.2017

Најмалку 23 лица загинале во пожарите што ја погодија Калифорнија. Само во округот Соном, дури 550 лица се водат исчезнати, соопштија властите. Уништени се речиси 3.500 објекти, илјада луѓе се евакуирани од своите домови, а како што се наведува, ...

Видео: Пожари беснеат во Калифорнија - бројот на жртвите се поголем

Press24 - 12.10.2017

Гувернерот на сојузната држава прогласи вонредна состојба во осум општини, и ѝ се заблагодари на владата за брзото обезбедување помош Заслабените ветришта и пониските температури, се чини им помагаат на спасувачките екипи во Калифорнија во ...

Апокалиптични фотографии од Калифорнија, пожарите уште активни

Кајгана - 11.10.2017

Пожари и понатаму беснеат во Калифорнија. Досега загинаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати, уништени се преку 1.500 куќи и други објекти. Пожарите зафатија повеќе од 46.000 хектари од неделата кога избија пожарите и се проширија благодарение на ...

Расте бројот на загинати во пожарите на северот на Калифорнија

Press24 - 11.10.2017

Најмалку 17 лица загинале, а 150 се водат како исчезнати во пожарите кои беснеат во северните делови на американската сојузна држава Калифорнија, јавуваат светските медиуми. Стотици пожарникари се обидуваат да ја стават под контрола огнената стихија ...

Во пожарите во Калифорнија- 17 загинати, a над сто повредени

Телма - 11.10.2017

Калифорниските пожарникари се борат со најголемите пожари во изминатите 36 години. Огнената стихија која беснее на северот од земјата досега зафатила 20.000 хектари површина. Најмалку 17 луѓе загинаа, a над сто се повредени.

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Курир - 11.10.2017

Пожарот зафатил повеќе од 46.500 хектари земјиште од неделата кога почна да се шири благодарение на сувото време и силниот ветар. Повеќе од 90.000 домови и фирми во окрузите Сонома и Напа се без струја, а гас е прекинат за повеќе од 28.000 домови.

Над 20 жртви од пожарите во Калифорнија

Newsroom - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

(ФОТО) Апокалиптични слики од Калифорнија – пожарите и натаму беснеат

Sky - 11.10.2017

Пожари и понатаму беснеат во Калифорнија. Досега настрадаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати, уништени се 1.500 куќи и други објекти. Пожарите зафатија повеќе од 46.000 хектари од неделата кога избија пожарите и се проширија благодарение на ...

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

А1 On - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти, соопшти денеска државната пожарникарска служба.

Ужасот во Северна Калифорнија продолжува, најмалку 21 жртва во пожарите

+инфо - 12.10.2017

Во осум области горат преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 хектари земја и уништени се 3.500 објекти. Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита.

Пред и потоа: Фотографии од пожарите во Калифорнија(фото)

Денар - 11.10.2017

Пожари и понатаму беснеат во Калифорнија. Досега настрадаа 17 луѓе, а 150 се водат како исчезнати, уништени се 1.500 куќи и други објекти. Пожарите зафатија повеќе од 46.000 хектари од неделата кога избија пожарите и се проширија благодарение на ...

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Телевизија Нова - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти, соопшти денеска државната пожарникарска служба.

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Курир - 12.10.2017

Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица. Во осум области горат преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 хектари земја и уништени се 3.500 објекти.

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Канал 77 - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти – соопшти денеска државната пожарникарска служба.

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Сител - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Нетпрес - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти, соопшти државната пожарникарска служба. Пожарот зафатил повеќе од 46.500 хектари земјиште од неделата ...

Најмалку 21 жртва во пожарите во Северна Калифорнија

Скопје24 - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во Северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Три лица загинале во областа Мендосино, и едно во Јуба. Вчера беше потврдена смртта на 17 лица.

Огнот уништува населби: Најмалку 17 загинати и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Newsroom - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти, соопшти денеска државната пожарникарска служба.

Најмалку 21 жртва во пожарите во северна Калифорнија

24 Вести - 12.10.2017

Најмалку 21 лице загина во шумските пожари што горат во северна Калифорнија, соопшти американската служба за противпожарна заштита. Во осум области горат преку 20 пожари во кои изгореа околу 69.000 хектари земја и уништени се 3.500 објекти.

Најмалку 17 жртви и 150 исчезнати во пожарите во Калифорнија

ТВ21 - 11.10.2017

Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти, соопшти денеска државната пожарникарска служба.