TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осудените за 27 април со пораки до судот

Алфа - 15.03.2019

„Не се плашам од затвор. Вие не осудивте, ама историјата ќе не ослободи. Еден ден ќе огрее и сонцето на слободата“ – ова беше дел од реакцијата на Јане Ченто, откако судот му определи казна од 15 години затвор.

Кацарска: Ченто го удрил села со чадор, а на Заев му удрил клоца

Press24 - 15.03.2019

За време на денешното рочиште во Кривичен за Крвавиот четврток во Собранието, при што се читаа пресуди, судијката Добрила Кацарска соопшти дека Јане Ченто го удрил пратеникот Зијадин Села со црвен чадор, а тоа се гледало на прибавените снимки.

Прилепчани гневни по пресудата за Јане Ченто

Алфа - 15.03.2019

Одлуката на Судот, Јане Ченто да биде осуден на 15 години затвор за учество во настаните од 27-ми април, болно одекна во неговиот роден град, Прилеп. Поголемиот дел од прилепчани со жалање констатираат дека казната била превисока, а некои од нив во ...

„Ченто го удрил Села со црвен чадор, а на Заев му удрил клоца“, рече Кацарска

ТВ21 - 15.03.2019

За време на денешната пресуда судиката Добрила Кацарска објасни дека Јане Ченто го удрил пратеникот Зијадин Села со црвен чадор, а тоа се гледало на прибавените снимки. Кацарска додаде дека Ченто му удрил и клоца на тогашниот пратеник, а сега ...

Ченто: Судот ме осуди, но историјата ќе ме ослободи

МКД - 15.03.2019

Обвинетиот Јане Ченто пред судот рече дека судот го осудил, но историјата ќе го ослободи и додаде дека сонцето на слободата еден ден ќе изгрее. „Се прашував дали да барам да се бранам од слобода или од куќен притвор, со оглед дека бев вратен во ...

Ченто: Вие не осудивте, историјата ќе не ослободи!

Фокус - 15.03.2019

Јане Ченто, кој денеска беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, бидејќи како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде ...

Јане Ченто: Вие ме осудивте, историјата ќе ме ослободи

AKO - 15.03.2019

По изрекувањето на пресудите за обвинитетит за упадот во Собранието на 27 април 2017, година, и по барањето на притвор за осудените до правосилност на пресудата, осудените и нивните бранители, еден по еден образложуваа зошто не треба да им се изрече ...

Јане Ченто: Еден ден историјата ќе не ослободи

Курир - 15.03.2019

Осудениот на 15 години затвор за 27ми април Јане Ченто не побара да се брани од слобода. Поради како што рече тој, може повторно на некој полицаец да му текне да лаже и со службена белешка повторно да го вратат во затворот во Шутка.

Јане Ченто со црвен чадор го удирал Села, а со боксови Заев

Независен - 15.03.2019

Од прегледаните снимки од телевизиите, и од мобилните телефони се гледа дека толпата насилно влегува во Собранието и продолжуваат со насилни дејствија во повеќе простории низ зградата, рече денеска судијката пред читањето на пресудата за 17 обвинети ...

15 години затворска казна за Јане Ченто

+инфо - 15.03.2019

Јане Ченто е осуден на 15 години затвор, соопшти судијката Добрила ...

Јане Ченто осуден на 15 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Јане Ченто: Не се плашам од затвор, вие не осудивте ама историјата ќе не ослободи

Сител - 15.03.2019

Осудениот на 15 години затвор за 27ми април Јане Ченто не побара да се брани од слобода. Поради како што рече тој, може повторно на некој полицаец да му текне да лаже и со службена белешка повторно да го вратат во затворот во Шутка.

Ченто: Вие не осудивте, историјата ќе не ослободи!

Нетпрес - 15.03.2019

Јане Ченто, кој денеска беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, бидејќи како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде ...

Јане Ченто: Не се плашам од затворот, историјата ќе ме ослободи

Press24 - 15.03.2019

Јане Ченто, кој денеска беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, бидејќи како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде ...

Ченто: Вие не осудивте, историјата ќе не ослободи

1tv - 15.03.2019

Јане Ченто, кој денеска беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, бидејќи како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде ...

Ченто: Вие не осудивте, историјата ќе не ослободи

Либертас - 15.03.2019

Јане Ченто, кој денеска беше осуден на 15-години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, бидејќи како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде ...

Ченто: Вие ме осудивте, историјата ќе нè ослободи

Република - 15.03.2019

Јане Ченто, кој денеска беше осуден на 15 години затвор, како обвинет во случајот „27 април“, не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, бидејќи, како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка со која ќе биде ...

ЈАНЕ ЧЕНТО ПОРАЧА: Еден ден ќе огрее сонцето на слободата

Фактор - 15.03.2019

За упадот во Собранието на „крвавиот четврток“, Јане Ченто доби 15-години затвор, како обвинет во случајот. Тој не побара да се брани од слобода до правосилност на пресудата, затоа што како што рече, секако ќе биде напишана некоја службена белешка ...