TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шницли во бел сос

Gotvi.mk - 14.02.2018

За следниот ручек подгответе ги овие вкусни шницли… Состојки: 1 пар пилешки гради 4 чешниња лук 1 лажица зачини бибер 1-2 лажица кисела павлака малку оригано малку сенф магдонос масло 1 лажица брашно Начин на подготовка: Месото исечете го на шницли ...

Совршенство без мана: Запечени макарони со сирење

Gotvi.mk - 14.02.2018

Не знаете веќе какви тестенини да зготвите? Нема проблем, спојте ги со сирење и направете превкусни макарони! Состојки: 1 пакување макарони 2 лажици путер 2 лажици брашно 2 мали шолји млеко 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка свеж бибер 1/4 лажичка мелена ...

Чоколадна фантазија (Видео)

Gotvi.mk - 14.02.2018

Подгответе неодолив колач со чоколадо и кокос… Состојки: 250 мл млеко 250 мл јогурт 1 шолја кокос 200 мл масло 2 шолји шеќер 1 ванилин шеќер 2 шолји брашно 1 лажичка прашок за печиво Состојки за глазура: 200 мл слатка павлака 150 гр чоколадо Начинот ...

Колач со чоколадо и лешници за денот на вљубените (Видео)

Gotvi.mk - 14.02.2018

Едноставен колач со многу богат вкус… Состојки за црвен дел: 2 јајца 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер 1/2 кесичка прашок за печиво 1/2 кесичка пудинг од лешници боја (течна или во прав) 200 гр брашно 100 мл јогурт 100 мл масло Состојки за темен дел: 200 ...

Без пржење: Најлесниот и најздравиот рецепт за крофни

Кафе пауза - 14.02.2018

Во 100 милилитри топло млеко ставете го однапред издробениот квасец и додајте лажичка шеќер. Почекајте тој да се подигне. Ставете го брашното во поголем сад и направете мала дупка во него за да го префрлите подигнатиот квасец.

Совршен колач за Денот на вљубените

Кајгана - 14.02.2018

Подгответе вкусен десерт, колач токму за Денот на вљубените. Потребни состојки: За пандишпан: 3 јајца 100 грама шеќер 150 грама брашно 100 грама маргарин 150 грама чоколада за готвење 1 кесичка прашок за печење За бел фил: 600 мл млеко 80 грама ...

Срце од палачинки

Мои рецепти - 14.02.2018

Најнапред се подготвуваат палачинките. Смесата се подготвува на стандарден начин. Се матат јајцата со солта, па се додава маслото, млекото, водата, на крај пецивото и брашното.Смесата треба да има густина на течен јогурт.Се остава да отстои 30 мин.

Колач со кисело млеко – Брзо се прави, мек е како душа

Gotvi.mk - 14.02.2018

Направете вкусен колач со какао и кисело млеко, за сите сетила и генерации. Еве како: Состојки: 4 јајца 1 шолја шеќер 1/2 канче кисело млеко 1 кесичка прашок за пециво 1/2 шолја масло 2,5 шолји брашно 2 лажици какао Начин на подготовка: Се матат ...

Специјална торта за сите вљубени во форма на срце – Рецепт со кој ќе ги изненадите саканите

Gotvi.mk - 14.02.2018

Направете срце-торта. Ова е сè што ви треба, како и начинот на подготовка: Состојки: 8 јајца 11 лажици брашно 10 лажици шеќер 1 прашок за пециво 1 ванилин шеќер 1 дл млеко 0,5 дл масло рендана кора од портокал Состојки за фил: 2 кесички пудинг од ...

Неодоливи чоколадни колачиња со јагоди

Fashionel - 14.02.2018

Доколку имате планови за вечерва и сакате да го изненадите партнерот/партнерката или сепак пријателите, во продолжение ви даваме предлог за еден превкусен и лесен рецепт со многу чоколадо: Потребни состојки: 1/2 шолја путер, 250 грама чоколадо, ...

Чоколадна торта со ореви и лешници

Мои рецепти - 14.02.2018

Оваа торта ја подготвив за роденденот на сестра ми. Вкусно чоколаден вкус, збогатен со лешници и ореви... Според мене, апсолутно неодолива! Се надевам дека ќе ви се допадне. 1. За првите две кори, белките треба да бидат ладни и да се изматат прво ...

Рецепт за најкремастиот чоколаден колач во шолја: Готов за 5 минути, успева буквално секој пат!

Точка - 14.02.2018

Брзите колачи кои се приготвуваат во микробранова печка честопати имаат брашнест вкус и тешко е да се процени дали навистина се печени, но овој рецепт гарантира успех. Припремата трае пет минути, а потребни ви се и две големи шолји.

Специјална торта за Денот на вљубените

Женски магазин - 14.02.2018

Потребни намирници: 8 јајца,11 лажици брашно, 1 пециво, 1 ванила,1дл млеко, 0,5 дл масло, изрендана кора од портокал. За фил: 2 пудинга од јагода, 1дл млеко, 500 мл млеко за подготовка на пудинг, пола маргарин, шлаг и јагоди.

Топли и ароматични триаголници со кашкавал за појадок – Крцкаво и вкусно

Gotvi.mk - 14.02.2018

Направете вкусни триаголници со кашкавал. Навистина се ароматични, а и лесно се прават. Еве го рецептот: Состојки: 1 шолја брашно малку сол 4 лажици маргарин 250 гр кашкавал 3-4 лажици вода бибер 1 јајце за премачкување сусам Начин на подготовка: Во ...

РЕЦЕПТ: Здрав чоколаден десерт за Денот на вљубените

Женски магазин - 14.02.2018

Споменав дека оваа недела ќе Ви предложам два рецепти за Валентајн. Овој е малку полесен и побрз од другиот и не се готви. Наменет за љубителите на здрави чоколадни десерти. Потребно Ви е: 150 гр. Темно чоколадо 150 гр.

Рецепт: Кинеска салата

Мама365 - 13.02.2018

Здрав оброк со неверојатна мешавина на вкусови. Потребни состојки: 500 гр оризови кнедли 300 гр шунка омлет од 3 јајца 1 краставица 3-4 моркови потребни состојки за прелив: 5-6 големи лажици соја сос 3 лажици балзамико оцет 1 лажица шеќер 3 лажици ...

Брзи и сочни: Далматински плескавици од праз

Gotvi.mk - 13.02.2018

Совршен оброк, со висока нутритивна вредност кој може да се комбинира со разни јадења и сосови. Состојки: 1 лажица маслиново масло 1 праз 4 парчиња сушен домат 100 гр овесни снегулки 250 мл млеко 3 јајца 50 гр пченично брашно 2 лажички прашок за ...

Колач за уживање: Скромни состојки, а раскошен вкус!

Gotvi.mk - 13.02.2018

Ќе уживате во секој залак! Вкусот на овој десерт е фантастичен, пробајте го веднаш! Состојки: 250 гр шеќер 200 гр маргарин 200 гр брашно 1 јајце 4 белки 150 гр мелени ореви рендана кора од лимон 150 гр џем од шипки Начин на подготовка: Во сад за ...

Прилог од компири со путер и сирење

Мои рецепти - 13.02.2018

Ова е една одлична комбинација на компири со сирење, кој како прилог се вклопуваат во многу видови јадења со месо или може и да му се насладите и само на него. Едноставно е за подготовка, но заради убавата комбинација на вкусови, го прави посебен. 1.

Царска кајгана со брокула и сирење

Gotvi.mk - 13.02.2018

Овој омлет дава совршена енергија и може да се користи во хорно исхрана… Состојки: 4 јајца 200 гр брокула 100 гр чедар сирење сол бибер Начин на подготовка: Заедно разматете јајца, сол и бибер. Загрејте малку масло на тава.

Крофни од банани и јаболка

Репортер - 13.02.2018

Потребни состојки: 2 банани 1 шолја пире од јаболка (за замена можете да измиксате свежо јаболко) 1/8 мала шолја масло 1 лажичка ванила 1 јајце 2 лажички мед 1/4 мала шолја кокосово брашно 3/4 мала шолја бадемово брашно 1 лажичка сода бикарбона 1 ...

Пилешка салата со кикирики

Мои рецепти - 13.02.2018

Пилешкото месо се ситни на конци. Саламата и кашкавалот ситно се сецкаат. Во подлабок сад се мешаат сите наведени состојки. Месото, саламата, кашкавалот со павлаката, мајонезот, кикириките, сусамот.

Јапонски снежни палачинки

Женски магазин - 13.02.2018

Зошто не направите промена и наместо обични палачинки, направете јапонски снежни палачинки. Лесно се подготвуваат, а може да ги комбинирате со овошје. Состојки: 2 жолчки од јајца 1 шолја шеќер 1 шолја млеко 3 / 4 шолји микс за палачинки 4 белки од ...

НАЈДОБРИ И НАЈМЕКИ: Рецепт за совршени палачинки

Женски магазин - 13.02.2018

Оние кои веќе ги пробале овие палачинки се воодушевени и го бараат рецептот за самите да ги подготват. состојки 300 мл минерална вода 200 мл млеко една лажичка масло 2 јајца 250 грама брашно малку сол масло за пржење намази по желба Прво измешајте ...

Најбрзиот десерт од неколку состојки – Чоколадно суфле готово за 25 минути

Gotvi.mk - 13.02.2018

Доколку го сакате вкусот на меко чоколадно суфле, ова е рецепт за вас. Брзо и лесно се прави, а уште побрзо се јаде 🙂 Состојки: 2 лажички путер 240 гр чоколадо за готвење 5 јајца 200 г шеќер 1/2 лажичкa сол 4 лажички брашно Начин на подготовка: ...

Торта со нутела и бело чоколадо

Локално - 13.02.2018

Напомена: состојките мерете ги со една иста шолја. Потребни состојки за тестото: – 3 шолји ситно исецкани вафли – Половина шолја растопен путер Потребни состојки за филот: – Половина килограм младо несолено сирење – Млеко – 3 јајца – 3 лажици сок од ...

Направете колач со скромни состојки, а раскошен вкус – Лесен и брз рецепт

Gotvi.mk - 13.02.2018

Направете вкусен и неодолив колач кој го нарекуваат учителски. Има раскошен и незаборавен вкус Состојки: 250 гр шеќер 200 гр брашно 200 гр маргарин 1 јајце 4 белки 150 гр мелени ореви рендана кора од лимон 150 гр џем Начин на подготовка: Во длабок ...

Потпечено пире – Ручек кој ќе го надмине и вкусот на пржените компири

Gotvi.mk - 13.02.2018

Направете нов вкус на пире од компир чиј вкус долго ќе ви остане во уста. Еве ги состојките и начинот на подготовката: Состојки: 2 кг компири 250 мл кисела павлака 200 гр сирење 1 лажичка сол малку бибер 1 чешне лук 1 лажица растопен путер малку ...

За вечера подгответе: Печурки со кашкавал

Exclusive.mk - 13.02.2018

Потребни состојки: 600 гр печурки 4 јајца 1 чаша пченкарно брашно 1 нотка прашок за пециво 150 г кашкавал 2 шолји масло пиперка сол Начин на подготовка: Измијте ги печурките и ставете ги во солена вода.

Тече чоколадо, а врз него малини – Домашна торта за сите сетила

Gotvi.mk - 13.02.2018

Неверојатна комбинација на чоколадо и малини. Вкусен десерт кој сите ќе ви бараат често да го подготвувате. Еве го рецептот: Состојки за кора: 220 гр чоколадо 170 гр путер 100 гр мелени бадеми 2 лажици брашно 1/2 лажичка сол 5 јајца 2 лажици шеќер ...

Чоколадни полнети крофни

Мои рецепти - 13.02.2018

Совршено меки и вкусни крофни. Квасецот ставете го во млаката вода, додајте малку шеќер и брашно, измешајте и оставете десетина минути да се активира. Додајте го млекото, шеќерот, јајцата, салото, кората од лимонот и постепено додавајте брашно.

Неколку трикови за домашна крем супа – Секој зеленчук оди со посебен зачин

Gotvi.mk - 13.02.2018

Кој обожава да готви, ужива и во откривањето на нови рецепти. Особено кога се здрави и направени со намирници кои ги имаме дома и за кои не мора да се трча до најблискиот маркет. Ако имате зеленчук во фрижидер, тоа е совршена прилика да направите ...

Рецепт за пита која не случајно ја нарекуваат царска (Видео)

Gotvi.mk - 13.02.2018

Направете вкусна пита која се нарекува царска, со многу сувомеснато и со супер вкус. Еве го рецептот: Состојки: 3 јајца 1 лажичка сол 180 мл млеко 70 мл масло 220 гр брашно 1 прашок за пециво 50 гр кулен 50 гр врат 50 гр шунка 2 кисели краставички ...

Златиборски леб: Традиционален планински специјалитет

Gotvi.mk - 12.02.2018

Автентичен рецепт за вкусна погача… Состојки: 400 гр пченично бело брашно 200 гр овесно брашно 50 гр овесни снегулки 3 дл млака вода 1 лажичка босилек 1 лажичка сол 1/2 лажичка шеќер 1 кесичка сув квасец Начин на подготовка: Разматете квасец и шеќер ...

Рецепт: Чоколадна торта со ореви и лешници

Либертас - 14.02.2018

Состојки Првите 2 кори 10 белки 6 лажици шеќер 1 ванила 1 пециво 3 лажици брашно 100 гр. мелени лешници Втор пандишпан 3 јајца 3 лажици шеќер 4 лажици брашно 5 лажици топла вода 2 лажици масло 1 пециво 1 ванила 50 гр.