TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рецепт: Брзи крофни

Мама365 - 12.01.2018

Ова е најбрзата подготовка на овој вкусен десерт. Потребни состојки: – 3 јајца – една чаша јогурт – 15 лажици брашно – 1 кесичка ванилин шеќер – 1 кесичка прашок за пециво – 5 лажици шеќер – растопено чоколадо или шеќер во прав за посипување Начин ...

Тробоен колач – Една состојка го прави посебен

Gotvi.mk - 12.01.2018

Направете едноставен тробоен колач кој има одличен вкус. Ова е рецептот, како и состојките кои ви се потребни: Состојки: 1 л млеко 10 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици гриз 2 лажици какао Состојки за одозгора.

Десерт: Мафини со вишни

Убавина и Здравје - 12.01.2018

СОСТОЈКИ: 2 јајца 100 г шеќер 10 лажици млеко 250 г брашно 125 г маргарин 1 пакетче за печиво 1 чоколадо за готвење маринирани вишни 1 лажица „вишновка“ ПРИГОТВУВАЊЕ: 1. Во еден подлабок сад јајцата се матат со шеќерот, потоа се додава претходно ...

Предјадење: Погачици со путер од кикиритки

Убавина и Здравје - 12.01.2018

Состојки : 500 гр брашно 2 дл млеко 80 г крем-сирење 80 г маргарин 1/2 свеж квасец 150 г путер од кикирики 2 лажици шеќер 1 јајце 100 г жолт шеќер Приготвување: 1. Во подлабок сад соединете го млакото млеко, 1/2 лажица шеќер, лажиче брашно и свеж ...

Мафини со сладолед

Попара - 12.01.2018

Подготовка: 20 минути Порции: 12 Состојки: 750 мл (3 чаши) сладолед од јагода и ванила, малку омекнат + 12 мали топчиња сладолед за сервирање 225 грама (1 ½ чаша) брашно Сецкани јагоди (за сервирање) Чоколадни трошки (за сервирање) Подготовка: ...

Колач од чоколада

Кајгана - 11.01.2018

Подгответе вкусен рецепт, колач од чоколада. Состојки: За пандишпан: 4 јајца 100 грама шеќер 200 грама маргарин 100 грама чоколада за готвење 60 грама брашно 1 кесичка прашок за печење За глазура: 500 мл слатка павлака 200 грама чоколада за готвење ...

Орео чизкејк кој не се пече, а се прави во еден сад

Gotvi.mk - 11.01.2018

Тортите кои не се печат од секогаш биле популарни, но фамозната Орео торта без печење е еден до најдобрите десерти од овој вид. Состојки: 200 мл слатка павлака 300 гр крем сирење 40 гр путер 40 гр шеќер во прав 30 парчиња Орео 1 лажичка екстракт од ...

Овошна торта од палачинки: Необичен десерт кој треба да го пробате!

Gotvi.mk - 11.01.2018

Доколку сте љубители на палачинки, тогаш овој десерт е вистински за вас. Подгответе едноставна, а вкусна, овошна торта од палачинки… Состојки: 10-16 палачинки овошје по желба 200 гр чоколадо 1,5 л млеко 6 пудинга од ванила 200 гр путер или маргарин ...

Меки кифлички со сирење

Репортер - 11.01.2018

Потребни состојки: 1 свеж квасец 3 чаши млеко (чаша од 200 мл) 1 чаша масло 3 лажици шеќер 2 лажички сол 2 јајца (-1 жолчка) 1 кг брашно 80 гр маргарин Начин на подготовка: Квасецот ставете го во чаша со топло млеко, 1 лажица шеќер и 1 брашно за да ...

Брз десерт: Јапонски чизкејк од само 3 состојки (Видео)

Gotvi.mk - 11.01.2018

Едноставен колач со фантастичен вкус… Пробајте го овој јапонски десерт кој освојува на првиот залак! Состојки: 120 гр бело чоколадо 120 гр намаз од сирење 3 јајца 1 лажица кокосово брашно за посипување 1 ванилин шеќер за посипување џем од јагоди за ...

Бели снежни коцки – Само редите на плех, без печење

Gotvi.mk - 11.01.2018

Вкусен бел колач кој навистина е лесен за подготовка, а вкусот многу ќе ви се допадне. Ова е рецептот: Состојки за кора: 300 гр бисквити 1 дл млеко Состојки за фил: 1/2 л млеко 6 лажици брашно 4 лажици шеќер 1 маргарин 200 гр шеќер во прав 150 гр ...

Памук кифли со сирење

Мои рецепти - 11.01.2018

Совршено меко и вкусно тесто кое се дели на конци. Квасецот ставете го во една чаша топло млеко, 1 лажица шеќер и 1 брашно. Промешајте и оставете да се активира квасецот. Во вангла ставете го квасецот, другите 2 чаши топло млеко, маслото, солта, ...

Млечни кифлички - грисини

Мои рецепти - 11.01.2018

1. Активирајте го квасецот со малку топло млеко и 1 лажица брашно. 2. Потоа додајте го останатото млеко, маслото и јајцето. 3. Промешајте за да се размати јајцето низ течноста. 4. Потоа додајте дел од брашното и солта, и продолжете да додаватае ...

Снежен ролат

Сè за храна - 11.01.2018

Потполно несекојдневен, интересен и декоративен снежен ролат би стоел добро на секоја трпеза! Благодарение на нашата пријателка Лана , дознавме како може да го направиме, па во оваа прилика го споделуваме со вас.

Десерт: Сутлијаш со банани

Убавина и Здравје - 11.01.2018

Состојки : 200 г ориз 4 лажици шеќер 5 дл млеко 2 банани 50 г чоколадо Приготвување : 1. Во помал сад да се стави млеко, да се додаде шеќер и да се стави да се вари додека проврие. 2. Во зовриеното млеко да се додаде оризот и да се продолжи со ...

Путер кекси со лешници

Боза - 11.01.2018

Состојки: 400 гр брашно 1 кесичка прашак за пециво 120 гр шеќер во прав сок од 1 лимон 1 кесичка ванилин шеќер 150 гр маргарин на собна температура 1 јајце 150 гре лешници Измешајте го брашното со прашокот за пециво во сад, потоа додајте го шеќерот ...

Рецепт: Риго Јанчи (унгарска традиционална торта)

Либертас - 10.01.2018

Состојки Бисквит 200 гр. маргарин 4 јајца 150 гр. шеќер 1 ванила 1 пециво 300 мл. јогурт 1 лажиче рум арома 2 ,5 лажици какао 320 гр. брашно Крем 250 мл. слатка павлака 220 гр. темно чоколадо 1 лажица рум арома Прелив 150 гр темно чоколадо 7 лажици ...

Ментол колачи – Ново вкусно доживување со 8 состојки

Gotvi.mk - 10.01.2018

Направете вкусен ментол колач, кој е вистинско ремек дело од кујната. Еве ги состојките, како и начинот на подготовка: Состојки: 200 гр маргарин 100 гр црно чоколадо 100 гр млечно чоколадо 3 јајца 330 гр шеќер малку сол неколку капки ментол арома ...

Чупавци од пишкоти кои не се печат – готови за 20 минути

Gotvi.mk - 10.01.2018

Чупавците на многумина им се омилени, но треба доста време за нивна подготовка. Еве рецепт за полесен и побрз начин… Состојки: 1 пакување пишкоти 150 гр темно чоколадо 2 дл млеко 2 дл слатка павлака 250 гр кокос Начин на подготовка: Искршете ...

Вкусен и мек цимет колач – Се топи во уста, многу едноставен рецепт

Gotvi.mk - 10.01.2018

Направете вкусен цимет колач за сите сетила. Веднаш ќе се изеде, а најважно од сè, не е тежок за подготовка. Еве што ви е потребно: Состојки за кора: 3 шолји брашно 2 шолји шеќер 2 шолји млеко 2 кесички цимет 1 кесичка сода бикарбона Фил: 6 лажици ...

РЕЦЕПТ: Мус торта со карамела

Женски магазин - 10.01.2018

Нека темното чоколадо во оваа торта Ви биде најтемната работа во 2018 СРЕЌНА ВИ НОВА ГОДИНА Let’s cake. Потребни состојки: За основа (бисквит): 3 јајца 70 гр. Брашно 30гр . Какао 100 гр. Шеќер 30 гр.

РЕЦЕПТ: Бадников леб со и без квасец

Женски магазин - 10.01.2018

Бадник е најголемиот и најубав христијански празник. Денот пред раѓањето на Исус Христос. Знаеме дека се одбележува со богата софра на која лебот со паричка е задолжителен обичај. Јас ќе ви предложам 2 идеи. Бадников леб без квасец: 500 гр.

Проја со јогурт и сирење

Репортер - 10.01.2018

Потребно: 1/2 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1/2 чаша зејтин 1 пециво 1 чаша пченкарно брашно 1 чаша обично брашно 1 чаша јогурт 4 јајца 200 гр сирење чашата од мерката е 250 мл Се матат јајцата со солта и шеќерот, потоа се додаваат сите останати ...

Рецепт: Тирамису со малини

Мама365 - 10.01.2018

Освежителен кремаст десерт. Состојки : Приготвување : 1. Желатинот во прав се прелива со 4 лажици ладна вода и се остава да набубри. 2. Во помал сад се ставаат замрзнатите малини, се додаваат 2 дл вода, 60 гр шеќер во прав и се вари додека не се ...