TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таксисти се жалат на нелојалната конкуренција од „дивите” превозници

24 Вести - 19.03.2019

Скопје град каде доколку сакате да користите такси превоз може да ве чини двапати повеќе од регуларната цена доколку се превезувате со нелегални тасисти. Од железничка станица па до општиснката зграда на Аеродром може да ве чини 220 денари а за ...

Таксистите бараат пензионерите да не возат такси

Телма - 19.03.2019

Воени лица, пензионирани полицајци со врски во сообраќјанта полиција. Во главниот град такси вози секој кој сака дополнителен приход ,а со тоа се изигруваат законите, реагираат од групацијата на авто такси превозници.

Групација на авто такси превоз: Да се стави крај на самоволието на „дивите“ таксисти

Канал5 - 19.03.2019

Дивите таксисти се уште слободно возат низ скопските улици. Од пет илјади такси возила кои гравитираат низ Скопје, дури половина од нив немаат дозвола за лиценца. Возила без никаква ознака и без таксиметри кои ги узурпираат такси стојалиштата се ...

Легалните таксисти се жалат на нелојалната конкуренција од нивните нерегистрирани колеги

Алсат-М - 19.03.2019

Во градот има над 5.000 такси возила, а само половина од нив се лиценцирани. Бројот на легално пријавени таксисти во Агенцијата за вработување пак е пет пати помал. Никој не ги казнува дивите таксисти кои наплаќаат двојно и тројно повеќе од ...

Полицајци во пензија им го јадат лебот на таксистите

+инфо - 19.03.2019

Групација на авто такси превоз бара Градот Скопје да ги спроведе сопствените одлуки и парвилници дсо кои се регулира такси превозот.. Помпезно најавуваме странски инвестиции кои ќе вработат 100 до 200 вработувања, а пропуштаме можност за кусо време ...

(Видео) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Макфакс - 19.03.2019

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси станици од нелегални таксисти, непријавени такси возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари и воени лица, ова се само дел од проблемите со кои се соочуваат ...

Скопските таксисити се побунија: Пензионирани полицајци ни го јадат лебот

Фактор - 19.03.2019

Скопските таксисти денеска излегоа на брифинг пред новинарите кои ги информираа дека голоем број пензионирани полицајци работат како превозници во оваа дејност и на тој начин им го скусуваат прометот и не плаќаат придонеси..

Пензионирани полицајци возат на диво ѝ ни го јадат лебот

24Инфо - 19.03.2019

Градот Скопје не ги спроведува на дело сопствените правилници и одлуките донесени за регулирање на такси превозот во градот и дозволува хаос во такси превозот кој го предизвикуваат нелегалните таксисти, реагира Групација на авто такси превоз и бара ...

Пензионирани полицајци и воени лица им го земаат ќарот на таксистите

Вечер - 19.03.2019

Групација на автотакси превоз бара Градот Скопје да ги спроведе сопствените одлуки и правилници со кои се регулира такси превозот во градот. Според нив, низ Скопје возат над 5.000 таксисти иако Градот има издадено 2.400 лиценци.

(ВИДЕО) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти доста ни го јадат лебот

А1 On - 19.03.2019

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси станици од нелегални таксисти, непријавени такси возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари и воени лица, ова се само дел од проблемите со кои се соочуваат ...

Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Точка - 19.03.2019

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси-станици од нелегални таксисти, непријавени такси-возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари и воени лица, ова се само дел од проблемите со кои се соочуваат ...

Скопските таксисти: Пензионирани полицајци ни го јадат лебот

Независен - 19.03.2019

Скопските таксисти денеска излегоа со податок дека голем број пензионирани полицајци работат како превозници во оваа дејност и на тој начин им го скусуваат прометот, а не плаќаат придонеси.