TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров во Софија на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

МРТ - 15.02.2018

Неформален состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија во Софија. Таму е и македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров. Софија охрабрена од разговорите меѓу Скопје и Атина за името.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

24 Вести - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Захариева:  Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Алсат-М - 13.02.2018

Шефицата на бугарската дипломатијата, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Тоа е билатерално прашање и се надевам на успех во преговорите меѓу Атина и Скопје со ...

Димитров ќе учествува на состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ

Р.С.Европа - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров на 15 и 16 февруари ќе учествува на неформален состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ кој ќе се одржи во Софија. Домаќин на состанокот ќе биде бугарската вицепремиерка и ...

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

МКД - 13.02.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје.

Стапува во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија...

Н.Македонија - 13.02.2018

Стапува во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска во Софија ќе потпишат Протокол за размена на ратификациските ...

Димитров во работна посета на Република Бугарија

А1 On - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од денеска до 16-ти февруари, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со: претседателот на ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Канал5 - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Е. Захариева: Преговорите за името меѓу Македонија и Грција се билатерално прашање

Поглед - 13.02.2018

Преговорите со посредништвото на ОН меѓу Скопје и Атина се билатерално прашање, ова го изјави потпредседателката на бугарската Влада и шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, во однос на тоа каква е бугарската позиција во спорот за ...

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите

Мета - 13.02.2018

Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави денеска министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во Софија одговарајќи на новинарско прашање во врска со спорот за името, пренесува бугарската новинска ...

Димитров во Софија на состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Нетпрес - 14.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска престојува во Софија, каде што е предвидено да има билатерални средби со претставници на бугарските власти и да учествува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ...

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Нетпрес - 13.02.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Алсат-М - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Димитров утре во работна посета на Бугарија

+инфо - 13.02.2018

На покана на Могерини и на Захариева, шефот на македонската дипломатија ќе учествува на неформалниот состанок во Софија. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, ...

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

+инфо - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, нагласи бугарската вицепремиерка. Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи ...

Захариева: Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Фактор - 13.02.2018

Шефицата на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје.

Димитров утре во Софија на средба со Захариева за Договорот

Нова ТВ - 13.02.2018

Состојбата во Западен Балкан, со акцент на евроинтегративниот процес на регионот, како и ситуацијата во Сирија и Северна Кореја, ќе бидат темите на кои ќе се дискутира на сесиите на неформалниот состанок на Советот за надворешни работи на Европската ...

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Мета - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Телма - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Стапува на сила Договорот за добрососедство со Бугарија

Сител - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска во Софија ќе потпишат Протокол за размена на ратификациските документи, со што и официјално во сила ќе стапи Договорот за пријателство, ...

Димитров на средби со државниот врв на Бугарија

Макфакс - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска до петок ќе престојува во работна посета на Република Бугарија. Од Министерството најавија дека Димитров за време на посетата ќе оставри средби со претседателот на Република Бугарија, ...

Захариева: Се радувам поради напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Press24 - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров во Софија на неформален состанок на министри за надворешни работи на ЕУ

Press24 - 13.02.2018

Состојбата во Западен Балкан, со акцент на евроинтегративниот процес на регионот, како и ситуацијата во Сирија и Северна Кореја, ќе бидат темите на кои ќе се дискутира на сесиите на неформалниот состанок на Советот за надворешни работи на Европската ...

Димитров на средби со државниот врв на Бугарија

Вечер - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска до петок ќе престојува во работна посета на Република Бугарија. Од Министерството најавија дека Димитров за време на посетата ќе оставри средби со претседателот на Република Бугарија, ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

А1 On - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Локално - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Димитров од утре во посета на Бугарија

Телма - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во периодот од 14 до 16 февруари 2018 година, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со: ...

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Р.С.Европа - 13.02.2018

Прашањето за спорот за името меѓу Грција и Македонија е билатерално прашање и треба да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите со посредство на Обединетите Нации, изјави денеска бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи ...

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

Фокус - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Канал5 - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Димитров по Виена ќе замине за Бугарија

Sky - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во периодот од 14-ти до 16-ти февруари, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија. Од Министерството најавија дека Димитров за време на посетата ќе оставри средби ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Слободен Печат - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

CivilMedia - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Работна посета на министерот Димитров на Бугарија

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи,Никола Димитров, од 14 до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со претседателот на Бугарија, Румен Радев, претседателот на Владата, ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Сител - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Официјално стапи во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

Република - 14.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева, денеска во Софија во присуство на премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов го потпишаа Протоколот за размена на ...

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Либертас - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

24 Вести - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров во Софија: Договорот и формално стапува на сила

Нова ТВ - 14.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска престојува во Софија, каде што е предвидено да има билатерални средби со претставници на бугарските власти и да учествува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Слободен Печат - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Либертас - 13.02.2018

– Тоа е билатерално прашање и да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите со посредство на Обединетите нации, нагласи Захариева и посака успех во преговорите, јави БТА, пренесува МИА.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Телма - 14.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска престојува во Софија, каде што е предвидено да има билатерални средби со претставници на бугарските власти и да учествува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Димитров на средби со државниот врв на Бугарија

Точка - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска до петок ќе престојува во работна посета на Република Бугарија. Од Министерството најавија дека Димитров за време на посетата ќе оставри средби со претседателот на Република Бугарија, ...

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

Локално - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Борисов стиска палци за да се реши спорот меѓу Македонија и Грција

+инфо - 14.02.2018

Стапи во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија. Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева, денеска во Софија во присуство на премиерот на ...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во работна посета во Бугарија

Фактор - 13.02.2018

Од 14 до 16 февруари шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, ќе престојува во работна посета на Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби со претседателот на Бугарија, Румен Радев, претседателот на Владата, Бојко ...

Стапува во сила Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија

Слободен Печат - 14.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска во Софија ќе потпишат Протокол за размена на ратификациските документи, со што и официјално во сила ќе стапи Договорот за пријателство, ...

Димитров на средби со државниот врв на Бугарија

МКД - 14.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска до петок ќе престојува во работна посета на Република Бугарија каде што ќе се сретне со претседателот Румен Радев, премиерот Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи, Екатерина ...

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Стандард - 14.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од денеска престојува во Софија, каде што е предвидено да има билатерални средби со претставници на бугарските власти и да учествува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Стапува во сила Договорот за добрососедство со Бугарија

Либертас - 14.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговата бугарска колешка Екатерина Захариева денеска во Софија ќе потпишат Протокол за размена на ратификациските документи, со што и официјално во сила ќе стапи Договорот за пријателство, ...