TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Суперанализата покажала дека листеријата сепак не е во свинскиот врат на „Екстра Меин“

Фактор - 12.08.2014

Анализа на нови примероци од вакумираниот свински врат на кумановската месна индустрија „Екстра Меин“ сепак покажале дека опасната бактерија листерија не се наоѓа во овој производ.

АХВ: Финалните резултати ќе бидат објавени утре

Нетпрес - 12.08.2014

Во врска со минатонеделните активности поврзани со контролите во месната индустрија „Екстра меин“ од Куманово, како резултат на известувањето од Министерството за здравство за детектирано присуство ...

Се било лага: Супер анализата покажа дека листерија нема ниту во свинскиот врат од Екстра меин

Бриф - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес.

Пресврт: Свинскиот врат на Екстра меин не е извор на листерија

Нова ТВ - 12.08.2014

Во спорниот вакумиран свински врат на Екстра меин не е најдена бактеријата листерија, покажа суперанализата направена во лабораторијата на Факултетот за ветеринарна медицина.

Суперанализите ги отстранија сите сомнежи: Нема листерија во производите на Екстра Меин (фото)

Кумановски м. - 12.08.2014

Суперанализата направена во лабораторијата на Факултетот за ветеринарна медицина направена по барање на месната индустрија ”Екстра Меин”, не покажа присуство на бактеријата листерија, јавува порталот ...

Нема листерија во свинскиот врат на “Екстра Меин“

Kumanovo News - 12.08.2014

Анализа направена на Факултетот за ветеринарна медицина покажале дека нема листерија во мострите од свинскиот врат земен во малопродажба во Гевгелија.

Денеска ќе се знае изворот на листерија

МРТ - 12.08.2014

Денеска конечно ќе се знае дали изворот на листерија од која починаа 4 лица е вакумираниот свински врат на кумановската фабрика „Екстра Меин“. Оттаму, пак, преку соопштение информираа дека досега ...

АХВ во среда ќе ги објави конечните резултати од анализита за листеријата

Макфакс - 12.08.2014

Агенцијата за храна и ветеринарство најави дека финалните резултати од суперанализата за утврдување на евентуално присуство на листерија ќе бидат објавени по комплетирање на резултатите од ...

Нема листерија во „Екстра Меин“ – покажа суперанализата

Република - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на бактеријата листерија.

Екстра меин: анализите покажаа -нема листерија во погоните на фабриката

Нова ТВ - 11.08.2014

Не е најдена бактеријата листерија во погоните на фабриката Екстра меин, покажале дел од испитувањата на Институт за јавно здравје кои биле завршени доцна попладне.

Нема листерија во други производи, не била пронајдена ниту во погоните на „Екстра Меин“?

Фактор - 11.08.2014

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска ги негираше информациите објавени во одредени медиуми дека опасната бактерија листерија била пронајдена во производите на уште три компании од месната ...

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа анализите на Институтот за јавно здравје

Сител - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

Епидемиолозите смируваат - нема простор за паника од листеријата

24 Вести - 11.08.2014

Нема простор за паника од заразната листерија. Епидемиолозите велат дека е потребна само поголема внимателност, колективна и лична хигиена, како од производителите на храна, така и од граѓаните.

Утре ќе се знае дали „Екстра Меин“ е причина за смртта на 4 лица од листерија

Алфа - 11.08.2014

Утре ќе се знае дали изворот на бактеријата листерија од која починаа 4 лица е токму Кумановската фабрика „Екстра Меин“ во чиј свински врат беше пронајдена бактеријата минатата недела Утре ќе се знае ...

АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА: Не е точно дека листерија е најдена кај уште три компании!

Телеграф - 11.08.2014

Како одговорна институција за безбедноста на храната тврдат дека станува збор исклучиво за шпекулација, објавена денеска во дневниот весник „Вечер“ Непроверени и неточни се тврдењата изнесени во ...

АХВ демантира дека листерија е пронајдена во уште три компании

Макфакс - 11.08.2014

Агенцијата за храна и ветери нарство во понеделникот ги демантираше тврдењата до дел од медиумите дека кај уште три компании била пронајдена листерија.

Суперанализата покажа – нема листерија во Екстра Меин

Нетпрес - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес.

„Екстра Меин“: Анализите не најдоа листерија во погоните на компанијата

+инфо - 11.08.2014

Не е најдена бактеријата листерија во погоните на фабриката „Екстра меин“, покажале дел од испитувањата на Институт за јавно здравје кои биле завршени доцна попладне.

Уште кај три компании пронајдена листерија?

Република - 11.08.2014

Неофицијално, освен кај производите на кумановската компанија, и кај артиклите на уште три компании кои се дел од бизнисот на месните преработки е можно присуство на опасната бактерија.

Нема листерија во погоните на Екстра меин

Нетпрес - 11.08.2014

Јавната здравствена установа Институт за јавно здравје на Република Македонија до Екстра Меин достави дел од извештаите од тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид во фабриката и ...

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“

Lider - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

АХВ демантира дека уште кај три компании пронајдена листерија

Нетпрес - 11.08.2014

„Непроверени и неточни се тврдењата изнесени во текстот “Уште кај три компании пронајдена листерија? ”, објавен во денешното издание на дневникот весник Вечер,“ реагираат од Агенцијата за храна и ...

Суперанализата покажа: Нема листерија во Екстра Меин! (ФОТО)

Press24 - 12.08.2014

Екстра Меин ги доби првичните резултати од суперанализата на мостри земени од оспоруваните лотови повлечени од малопродажба на свинскиот врат и сите се покажаа негативни на листерија.

„Екстра Меин“: Анализите не најдоа листерија во погоните на компанија- и сега?

Локално - 12.08.2014

Не е најдена бактеријата листерија во погоните на фабриката „Екстра меин“, покажале дел од испитувањата на Институт за јавно здравје кои биле завршени доцна попладне.

ВНИМАВАЈТЕ: Уште кај три компании пронајдена листерија?

Курир - 11.08.2014

Неофицијално, освен кај производите на кумановската компанија, и кај артиклите на уште три компании кои се дел од бизнисот на месните преработки е можно присуство на опасната бактерија.

Институт за јавно здравје: Нема листерија во производите на Екстра Меин

Кумановски м. - 11.08.2014

Јавната здравствена установа – Институт за јавно здравје на Република Македонија до месната индустрија од Куманово ”Екстра Меин” достави дел од извештаите од тестирањата на земените мостри и брисови ...

Нема листерија во погоните на Екстра Меин

Курир - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

АХВ: Листерија не е пронајдена кај уште три компании

Курир - 11.08.2014

Од Агенцијата за храна и ветеринарство реагираат на пишувањата дека кај уште три компании е пронајдена листерија. Оттаму велат дека Тврдењата непроверени и неточни.

Суперанализата покажа – нема листерија во Екстра Меин!

Курир - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес.

ВНИМАВАЈТЕ: Уште кај три компании пронајдена листерија?

Вистина.мк - 11.08.2014

Неофицијално, освен кај производите на кумановската компанија, и кај артиклите на уште три компании кои се дел од бизнисот на месните преработки е можно присуство на опасната бактерија.

Погоните на Екстра Меин чисти- Нема листерија

Денешен - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

Агенција за храна и ветеринарство: Не е пронајдена листерија кај уште три компании

Република - 11.08.2014

Од Агенцијата за храна и ветеринарство реагираат на пишувањата дека кај уште три компании е пронајдена листерија. Оттаму велат дека тврдењата се непроверени и неточни.

Нема листерија во Екстра Меин – покажа суперанализата

Денешен - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес.

Листерија во артиклите на уште три компании!?

Нетпрес - 11.08.2014

Неофицијално, освен кај производите на кумановската компанија, и кај артиклите на уште три компании кои се дел од бизнисот на месните преработки е можно присуство на опасната бактерија.

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, потврди Институтот за јавно здравје

Локално - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

Агенција за храна и ветеринарство

Вечер Прес - 11.08.2014

Непроверени и неточни се тврдењата изнесени во текстот Уште кај три компании пронајдена листерија? , објавен во денешното издание на дневникот весник Вечер.

„Екстра Меин“: Анализите покажаа дека нема листерија во нашите погони

еМагазин - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

АХВ го демантира “Вечер“: Нема листерија кај уште три компании

Lider - 11.08.2014

-Непроверени и неточни се тврдењата изнесени во текстот “ Уште кај три компании пронајдена листерија ? ”, објавен во денешното издание на дневникот весник Вечер .

Нема листерија во Екстра Меин – покажа суперанализата

МК News - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевегелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес.

Листерија во артиклите на уште три компании!?

Точка - 11.08.2014

Неофицијално, освен кај производите на кумановската компанија, и кај артиклите на уште три компании кои се дел од бизнисот на месните преработки е можно присуство на опасната бактерија.

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“!

Либертас - 11.08.2014

Нема листерија во погоните на „Екстра Меин“, покажаа тестирањата на земените мостри и брисови од вонредниот увид. Сите се негативни на бактеријата, соопшти компанијата, повикувајќи се на резултатите ...

АХВ: Листерија не е пронајдена уште кај 3 компании

Пулс24 - 11.08.2014

Од Агенцијата за храна и ветеринарство реагираат на пишувањата дека кај уште три компании е пронајдена листерија.Оттаму велат дека Тврдењата непроверени и неточни.

Суперанализата покажа – нема листерија во "Екстра Меин"

Точка - 12.08.2014

Резултатот од суперанализата на оспоруваниот вакумиран чаден сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевгелија, покажа дека е негативен на листерија моноцитигенес.