TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски присуствуваше на вечерата организирана од францускиот Претседател Макрон

AKO - 12.11.2019

,, Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на кој ќе дискутираме за потребата од заеднички решенија ...

(ФОТО) Макрон го пречека Пендаровски

Фокус - 11.11.2019

Македонскиот претседатело Стево Пендаровски вечерва присуствува на вечерата пред Парискиот мировен форум. Беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон. -Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, ...

Пендаровски се сретна со Макрон во Париз (ФОТО)

Слободен Печат - 11.11.2019

Претседателот Пендаровски утре треба да има средба со францускиот претседател. Претседателот Стево Пендаровски вечерва беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на Парискиот мировен форум.

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Макфакс - 11.11.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател, Стево Пендаровски, во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Макрон го пречека Пендаровски во Париз/фото

Вечер Прес - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски вечерва пристигна во Париз, во пресрет на Парискиот мировен форум. Вечерва тој беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон, со кого утре ќе оствари ...

Ќе го омекне ли за датум: Пендаровски се сретна со Макрон (ФОТО)

PressingTV - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во Париз имаше средба со Емануел Макрон.Ова е прва средба на македонски државник со претставник на официјален Париз откако Франција се спротистави Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

СЕ СРЕТНАА МАКРОН И ПАНДАРОВСКИ: Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата на покана од претседателот Макрон

Магазин - 11.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски вечерва присуствува на вечерата пред Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон. Вечерва претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски во Париз беше пречекан од ...

Што може Македонија да очекува по ладниот туш од Макрон?

Слободен Печат - 11.11.2019

Најважно е што претседателот Стево Пендаровски на средбата со шефот на Франција, Емануел Макрон од прва рака ќе добие објаснување за неговиот став во поглед на давањето на датум за преговори со Европската унија.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

Фактор - 11.11.2019

Шефот на државата патува во посета на Франција. Таму ќе биде по повод учеството на Парискиот мировен форум. Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во Елисејската палата што францускиот претседател Емануел Макрон ја приредува за ...

Полскиот премиер го нападна Макрон: Кој е вашиот проблем со НАТО? Вие сте тие што не го почитуваат договорот!

Точка - 11.11.2019

И полскиот премиер го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон кој неодамна порача дека НАТО Алијансата минува низ „мозочна смрт“. Полскиот премиер Матеуш Моравијецки коментарите на Макрон ги нарече опасни, нагласувајќи дека НАТО е ...

Франција до Нова година ќе го ратификува протоколот за НАТО

Сител - 11.11.2019

Претседателот Пендаровски во Париз со збиена агенда. На маргините на Мировниот форум, ке одржи состаноци со генералниот секретар на ООН Гутереш, австриската канцеларка Биерлејн, рускиот министер за надворешни работи Лавров, но секако во фокусот ке ...

Пендаровски: Никој не може да го разубедува францускиот претседател

Глас на Америка - 11.11.2019

Претседателот утре ќе се сретне со Макрон, најавувајќи дека ќе му предочи добри аргументи за пристапувањето на држвата во ЕУ СКОПЈЕ — Северна Македонија нема алтернатива за евроинтеграциите.

Пендаровски во Франција, утре на средба со Макрон

Канал5 - 11.11.2019

Пред да замине, Пендаровски рече дека не очекува пресврт или драстична промена на позицијата. Со надеж дека ќе слушне што Париз предлага како промена во методологијата за преговори за членство во ЕУ, и дали тоа ќе биде доволно да се крене блокадата ...

Бечев: Макрон ќе бара компромис кој ќе го претстави како победа

Deutsche Welle - 11.11.2019

Експертот за Балканот и соработник на Атлантскиот совет, Димитар Бечев во разговор за ДВ говори за регионалната соработка, проширувањето на ЕУ и иднината на македонско-бугарските односи. ДВ: Како ја коментирате идејата за мини-балкански Шенген, во ...

Полскиот премиер е загрижен за Макрон: Неговите коментари за НАТО се опасни

МКД - 11.11.2019

Фајненшл тајмс објави интервју со полскиот премиер Матеуш Моравјецки во недела вечер во кое тој вели дека изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон за НАТО се „опасни“. Имено, минатата недела Макрон за Економист изјави дека НАТО доживува ...

Хеј Шенгени

Слободен Печат - 11.11.2019

Во иднина, граѓаните на Југославија односно мал-шенген, живеат во шесте републики и двете покраини, радувајќи се на успесите на своите спортски репрезентации потпевнувајќи ја химната. Непрегледно долги се ходниците на Елисејската палата во Париз, па ...

Проширувањето и еднаквоста во ЕУ

Слободен Печат - 11.11.2019

Во моментов е неизвесно дали Макрон ќе успее да понуди решение за натамошните интеграции преку откривање некаков нов „европски велосипед“. Што е тоа што денес ги обединува земјите членки на ЕУ? Фактот дека на Македонија на последниот ЕУ-самит не ѝ ...

Пендаровски во Франција, утре средба со Макрон

Нова ТВ - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен договор, а утре, како што е потврдено, ќе има средба со францускиот претседател Емаунел Макрон.

Абе како му беше името, Макрон, Орбан или Грујо

CivilMedia - 11.11.2019

пишува: Откако ЕУ остана со ширум затворена уста пред одлуката на Макрон, тој отворено и дрско почна да се однесува како ултра десничарски дилетант по урнек на Орбан и неговиот другар, бегалецот Грујо.

Пендаровски лета за Франција: Ќе се смени ли нешто во однос на датумот за преговори

Фактор - 11.11.2019

Шефот на државата патува во посета на Франција. Таму ќе биде по повод учеството на Парискиот мировен форум. Вечерва претседателот Пендаровски ќе присуствува на вечерата во Елисејската палата што францускиот претседател Емануел Макрон ја приредува за ...

Пендаровски утре на средба со Макрон

Expres - 11.11.2019

Од денеска до 13 ноември претседателот Стево Пендарфовски ќе учествува на Парискиот мировен договор, а утресе очекува да оствари средба со францускиот претседател Емаунел Макрон. Пендаровски од шефот на француската држава очекува да ги слушне ...

Остро предупредување на Германија до Франција: Не го поткопувајте НАТО

Канал5 - 10.11.2019

Министерот за надворешни работи на Германија, Хаико Маас, предупреди за поткопување на НАТО во острата реакции од Берлин кон критиките на францускиот претседател Емануел Макрон кон Алијансата.

Мас ја брани улогата на Европа во НАТО

Р.С.Европа - 10.11.2019

Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас, повика на заштита и зачувување на улогата на Европа во трансатлантската алијанса на НАТО, наспроти критиките од францускиот претседател Емануел Макрон минатата недела, пренесе германската новинска ...

Тројански коњ во Париз

Либертас - 10.11.2019

Во 1966 година на крајно сомнителен начин се судриле француската нуклеарна подморница “Le Triomphant” и британската нуклеарна подморница “Vanguard”. За влакно не се случи нуклеарна експлозија. Ќе изгинеа сите 240 члена од посадите.

Емануел Макрон го предаде Балканот

Слободен Печат - 10.11.2019

Макрон, се чини, е загрижен од продолжувањето на зголемувањето на Унијата и од отежнувањето на реформирањето на управувачките структури. Но со наглото кочење на процесот, го стави Заев во незавидна положба.

Меркел против Макрон: НАТО е столбот на нашата одбрана!

Точка - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и шефот на германската дипломатија Хајко Мас денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон кој оцени дека НАТО Алијансата минува низ фаза на „мозочна смрт“.

Армаколас за МИА: Грција сама, не можеше да стори ништо за да го спречи француското вето

Локално - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Опсервер - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Кремљ не ја коментира изјавата за „клиничката смрт“ на НАТО: Не сме патолози!

Expres - 10.11.2019

По изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон кој за НАТО рече дека има „мозочна смрт“, реагираше рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, велејќи дека Москва подготвено очекува закрепнување на блокот од сите заболувања.

Армаколас за МИА: Грчката дипломатија одново се активира за ЕУ перспектива на регионот

Либертас - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Армаколас: Макрон има право да се фокусира на потребата за реформи и продлабочување

iPortal - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

24 Вести - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел и Мас уште еднаш се дистанцираа од Макрон, НАТО не е во состојба на „мозочна смрт“

МКД - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Слободен Печат - 10.11.2019

Меркел вечерва во Берлин ќе се сретне со Макрон, а на вечерата ќе присуствува и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Локално - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Република - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

А1 On - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел и Мас повторно се дистанцираа од Макрон

iPortal - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Германија повторно се дистанцира од Макрон

Либертас - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Грција не можеше ништо против француското вето, вели грчки професор

Expres - 10.11.2019

Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот „Македонија“ во Солун, виш научен ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

MakPress - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Армаколас: Грчката дипломатија одново се активира за ЕУ перспектива на регионот

MakPress - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

Германија повторно се дистанцира од Макрон

ММС - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

АРМАКОЛАС ЗА МИА: Грција се активира за ЕУ перспектива на С. Македонија и на регионот

Денешен - 10.11.2019

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја поддржи целта на реформите на Западен Балкан, вели професорот од Универзитетот ...

ГЕРМАНИЈА: Меркел и Мас се дистанцираа од изјавата на Макрон за мозочната смрт на НАТО

Денешен - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

Макфакс - 10.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва.

„Најн“ од Берлин за Париз: Меркел и Мас се дистанцираа од Макрон за НАТО

Нова ТВ - 10.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“.

Меркел се дистанцира од изјавите на Макрон за НАТО

MTM - 10.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, денес повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој оцени дека НАТО алијансата е мртва.

Пендаровски во Франција, утре на средба со Макрон

А1 On - 11.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен договор, а утре, како што е потврдено, ќе има средба со францускиот претседател Емаунел Макрон.

Пендаровски утре на средба со Макрон

Слободен Печат - 11.11.2019

Пендаровски ќе има можност директно од шефот на француската држава да ги слушне ставовите на Франција за проширувањето и за новата методологија на преговарање. Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде ...