TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од барањето за укинување на „Пржинската влада“

Канал5 - 28.11.2023

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од барањето т.н. „Пржинска Влада“ да замине во историјата. Но доколку нема согласност од власта за нејзино укинување, опозициската партија, сепак, би номинирала свои членови на кабинетот во таква техничка влада, вели ...

Техничката со премиер од ДУИ и со министри од ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат

Мицкоски: Стоп за техничка влада и „Мајскиот договор“

Алфа

Мисајловски за ТВ 24: Немаме ништо против Албанците, туку против ДУИ и премиер не треба да биде од таа партија

24 Вести

Мисајловски: Немаме ништо против Албанците, имаме против ДУИ

Курир

Мисајловски: СДСМ со две раце би прифатиле да нема техничка влада, но немаат храброст да кажат НЕ на ДУИ

Република

МИСАЈЛОВСКИ: СДСМ со две раце би прифатила да нема техничка влада, но нема храброст да каже НЕ на ДУИ

Денешен

Алфа Во Центар Во Центар Кајгана Република 4NEWS +инфо Нетпрес

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе инвестира 4 милиони евра во Македонски Брод за инфраструктурни проекти

Сител - 28.11.2023

Почитувани, Денеска ја продолжуваме нашата теренска активност „Важно е! Од тебе зависат промените“. Денеска сме во Македонски Брод, заедно со градоначалникот, заедно со претседателот на општинскиот комитет, луѓето кои што се дел од администрацијата ...

Мицкоски: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе вложи четири милиони евра во Македонски Брод за инфраструктурни проекти

Press24

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во еден 4 годишен мандат ќе одвои 1 милијарда евра или 250 милиони евра годишно за проекти во општините

Lider

Мицкоски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди 1 милијарда евра во четири годишен мандат за општините за капитални инвестиции

Република

Мицкоски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди 1 милијарда евра во 4 годишен мандат или 250 милиони годишно за општините за капитални инвестиции

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на ВМРО-ДПМНЕ во еден 4 годишен мандат ќе одвои 1 милијарда евра или 250 милиони евра годишно за проекти во општините

Курир

За проекти во општините владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвои милијарда евра за четири години

Нетпрес

Република Курир МКД Нетпрес

Мицкоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е укинување на техничката влада, корисно и здраво е ДУИ да помине одреден период во ...

4NEWS - 28.11.2023

До овој момент нема никаква официјална потврда за датумот за избори, ниту пак има било каква потврда дали изборите би биле единечни или би биле раздвоени. Не би рекол дека во рамките на парламентот има било какви разговори.

Мицкоски: Техничката влада мора да се укине

Во Центар

Во парламентот нема никакви разговори за изборите, Ковачевски разговара само со медиумите, немав таква изјава дека би формирал влада со левица, изјавив дека во политиката никогаш не се затвара вратата, вели Мицкоски

Lider

Мицкоски: Владата Разговорите за изборите ги води преку медиумите

Тера

Ковачевски останува единствен „другар“ на Ахмети: Алијанса не оди предизборно со СДСМ и ДУИ

Алфа

Албанската опозиција се подготвува за избори

Сител

Нови партии на Албанците во земјата, гласачите на печалба

Слободен Печат

Бизнис Вести А1 On ТВ21 Фокус Нетпрес Курир +инфо Либертас

Етноцентрична реторика со приказни за „обесправеност и борба за рамноправност“

Н.Македонија - 28.11.2023

Острите наративи што политичките партии почнаа да ги разменуваат меѓу себе во последниот период се само потврда дека земјава влегува во предизборен период, во кој повторно главна цел е како да се покаже пред граѓаните кој работи во нивен интерес, а ...

На ВМРО-ДПМНЕ и некои поединци од СДСМ им смета еднаквоста на Албанците, тврди Османи

Локално

Османи: На ВМРО и на некои од СДСМ им смета еднаквоста на Албанците

Фокус

Османи во Клик Плус: На ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ им смета еднаквоста на Албанците

ТВ21

Османи гарантира: Ако изгубиме на избори и за 1 глас, нема да станеме дел од Владата

ТВ21

Османи: ДУИ нема да биде дел од идната влада ако има еден глас помалку од која било друга партија

Во Центар

„Им смета еднаквоста на Албанците, не ДУИ“ – Османи за ВМРО-ДПМНЕ и некои поединци во СДСМ

ТВ21

Фактор Либертас Слободен Печат 360 степени Либертас +инфо Н.Македонија

Претседателот на Собранието им го честита на Албанците Денот на знамето – 28 Ноември

Zoom - 28.11.2023

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во свое и во име на пратениците, им го честита на Албанците албанскиот национален празник, 28 Ноември – Денот на знамето и Денот на независноста. – Тоа што мудриот дипломат Исмаил Ќемали, пред точно 111 ...

Претседателот на Собранието им го честита на Албанците Денот на знамето - 28 Ноември

Канал5

Претседателот на Собранието им го честита на Албанците Денот на знамето – 28 Ноември

Frontline

Груби во СТУДИО 10: Европскиот фронт води пред опозицијата па извесна е влада меѓу СДСМ и ДУИ

24 Вести - 27.11.2023

Анкетите покажуваат дека Европскиот фронт е понапред од другите политички партии и формации. Се споредуваат податоците од анкетите и евидентно е дека Европскиот фрон води пред опозицијата.

Груби: Добро би било албанскиот премиер во РСМ да биде жена

Во Центар

Груби во СТУДИО 10: Знаеме кој ќе биде премиерот Албанец, но за тоа ќе извести лидерот на партијата Ахмети

24 Вести

Груби во СТУДИО 10: Никогаш не сум рекол дека Албанците владеат со македонија туку дека и Албанците владеат со државата

24 Вести

Ништо лошо нема да се случи во Македонија со премиер Албанец, Ахмети ќе го објави неговото име, вели Груби

Lider

Груби: Би било добро жена да е технички премиер

Бизнис Вести

Груби: Би било добро жена да биде следниот премиер Албанец

Локално

+инфо Нетпрес 4NEWS Вечер Прес Фокус Независен Либертас ТВ21