TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Директорот на судска медицина спротивно од бугарските обвинители: Видов 44 целосни тела и делови од 45 тело

Press24 - 25.11.2021

Александар Станков, директорот на Институтот за судска медицина, за „ Слободен печат “ изјави дека завршени биле обдукциите на 44 тела, но и на делови од 45 тело. Станков тврдел дека видел делови од 45-то тело.

Директорот на судска медицина контра бугарските обвинители: Видов 44 целосни тела и делови од 45 тело

Либертас

Директорот на судска медицина контра бугарските обвинители: Видов 44 целосни тела и делови од 45 тело

Слободен Печат

„Видов 44 целосни тела и делови од 45 тело“, директорот на судска медицина контра бугарските обвинители

Скопје1

Директорот на судска медицина тврди: Видов 44 целосни тела и делови од 45. тело

Скопје инфо

Директорот на судска медицина контра бугарските обвинители: Видов 44 целосни тела и делови од 45-то тело

Курир

Д-р Станков од судска медицина контра бугарските обвинители: Видов 44 целосни тела и делови од 45 тело

Република

Нетпрес

Станков: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

ТВ21 - 25.11.2021

Директорот на Институтот за судска медицина Александар Станков во изјава за МИА вели дека на местото на автобуската несреќа во Бугарија се пронајдени 44 тела и остатоци од тела, коишто ќе се поврзат со ДНК анализата.

Станков за МИА: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

Либертас

Станков за МИА: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

Бриф

Станков за МИА: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

Курир

Станков за МИА: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

Frontline

Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

24Инфо

Станков: Додека не заврши ДНК анализата, не може да се утврди точниот број лица настрадани во несреќата

Lider

Н.Македонија Опсервер Канал5 Кајгана Локално Независен

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Сител - 25.11.2021

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во ридружба на истражитела денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Македонија. Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во ...

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Слободен Печат

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Курир

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Lider

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Нетпрес

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

ММС

Тим од Бугарија доаѓа во Македонија за земање ДНК од семејствата на загинатите

Канал5

Опсервер Frontline Бриф Press24 360 степени CivilMedia ТВ21 Либертас

Заврши обдукцијата на загинатите во трагичната несреќа, 45 лица се чека да бидат идентификувани

Слободен Печат - 25.11.2021

Обдукцијата на 45-те жртви од трагичната несреќа која пред два дена се случи на автопатот Струма во Бугарија заврши, потврдува за „Слободен печат“ директорот на Институтот за судска медицина, доктор Александар Станков.

ПРИМЕРОЦИТЕ ОД ДНК ОД НАЈБЛИСКИТЕ НА ЗАГИНАТИТЕ ЌЕ ГИ ПРЕЗЕМЕ ОБВИНИТЕЛОТ ГЕШЕВ: Тој денеска доаѓа во Скопје

Фактор

Бугарија испраќа обвинител и истражител во Скопје

Н.Македонија

Бугарски истражители и главниот обвинител доаѓаат во Македонија

Скопско Ехо

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје – ќе побара правна помош од Обвинителството

Локално

Истрагата за автобуската трагедија продолжува, бугарски истражител доаѓаат во Македонија

Скопје1

Истражители и обвинител од Бугарија денес доаѓаат во Обвинителството во Скопје

МКД

Р.С.Европа Скопје инфо Курир Сител Независен Фокус Фактор 4NEWS

Обдукцијата при крај, идентификацијата треба да почне – телата во Скопје најдоцна во понеделник

Телма - 24.11.2021

По цела ноќ мината надвор од обдукционите сали и по интервенцијата на македонското Министерство за надворешни работи, бугарскиот државен истражител им дозволи пристап во салите за обдукција на македонските лекари, предводени од директорот на ...

МАКЕДОНСКИОТ ТИМ ОД СУДСКА МЕДИЦИНА ПРИСУСТВУВА НА ОБДУКЦИИТЕ НА ЖРТВИТЕ: Директорот на Институтот д-р Станков за Фактор

Фактор

Македонските вештаци од вчера чекаат да влезат во сала и да учествуваат во обдукцијата на жртвите со бугарските колеги

Слободен Печат

Утринава не бил дозволен пристап на екипата на судската медицина, која треба да биде дел од обдукцијата на загинатитите лица

Press24

Утринава не им бил дозволен пристап на екипата на судската медицина која треба да биде дел од обдукцијата

Сител

Утринава не бил дозволен пристап на екипата на судската медицина, која треба да биде дел од обдукцијата на загинатитите лица

Либертас