TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цената на нафтата е пониска од 80 долари, 20 танкери чекаат во турските води

Канал5 - 07.12.2022

Цените на нафтата денеска останаа блиску до нивото од 80 долари. Овие цени се поддржани од надежите дека ревидираните мерки за ограничување на коронавирусот во Кина ќе ја засилат побарувачката и загриженоста за снабдувањето од Русија поради застојот ...

Цените на нафтата останаа во близина на 80 долари, 20 танкери со руска нафта чекаат во турските води

МКД - 07.12.2022

Цените на нафтата се задржаа денес во близина на 80 долари, поттикнати од надежта дека изменетите мерки за сузбивање на ковид во Кина ќе ја поттикнат побарувачката и загриженоста за снабдувањето од Русија поради застојот на танкерите во Босфор.

МЕСТО ВО СТАРО ЖЕЛЕЗО, ТАЈНО ПРЕВЕЗУВААТ РУСКА НАФТА: Дотраените танкери „царуваат“ низ океаните

Пари - 07.12.2022

Пазарот за стари нафтени танкери цвета, а сето тоа се должи на напорите на западните земји да ја ограничат трговијата со руската сурова нафта. Додека западните фирми за поморски услуги се оддалечуваат од руската нафта за да избегнат да паднат во ...

Цените на нафтата близу 80 долари, во фокусот побарувачката во Кина и снабдувањето од Русија

Нетпрес - 07.12.2022

Цените на нафтата на меѓународните пазари во средата паднаа близу нивото од 80 долари за барел, поддржани од надежите дека изменетите епидемиолошки мерки во врска со коронавирусот во Кина ќе ја поддржат побарувачката и загриженоста за снабдувањето ...

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1 On - 07.12.2022

Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или највисок дозволен попуст, пишува рускиот деловен весник Ведомости.

ЦЕНАТА НА НАФТАТА ВО САД ПАДНА ПОД 75 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ, потрошувачите тријат раце

Фактор - 07.12.2022

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво бидејќи грижите за економијата ја засенија загриженоста за новите ограничувања наметнати за руската енергија. Остриот пад на цената на нафтата во изминатите два дена е главно добра вест за потрошувачите, ...

Ќе поевтини ли горивото – цената на нафтата во САД падна под 75 долари

24auto - 07.12.2022

По една година цената на суровата нафта во САД повторно е под 75 долари, и се очекува повторно намалување на цената на горивата. И суровата нафта „Брент“ изгуби од вредноста, и тоа 4 отсто во вторникот и има цена од 79,50 отсто.

Три руски сценарија за горната цена на нафтата

Денар - 07.12.2022

Русија до крајот на годината ќе заземе конечна позиција за „плафон цената“ од 60 долари за барел, а експертите сметаат дека најверојатно е целосна забрана за испораки по „плафонска“ цена. Руската влада и раководството на земјата разгледуваат три ...

„Мрачните активности“ на нафтените танкери поврзани со Русија двојно зголемени

Пари - 07.12.2022

Бројот на нафтени танкери поврзани со Русија кои „помрачуваат“ за да не бидат следени во јужниот дел на Атлантикот, се удвои во последните месеци во знак на тајни средства што се распоредени за да се избегнат санкции.

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи, таа е најевтина во последните 12 месеци

Centar - 07.12.2022

Продолжува падот на нафтата. На лондонската берза во моментов нафта од типот брент се продава за 79 долари за барел. На американската берза пак за 73 долари за барел. Ова се најниски цени во последната година, дури пониски од времето пред војната во ...

Блумберг: Русија би можела да одреди цена под која нема да продава нафта

Денар - 06.12.2022

Русија размислува да постави цена под која нема да ја продава својата нафта на меѓународниот пазар како одговор на воведувањето ограничувања на цената на руската нафта наметнати од ЕУ, Г7 и Австралија, објави денеска Блумберг, цитирајќи двајца ...

Цената на американскaта WTI падна на најниско ниво оваа година

Локално - 06.12.2022

Цената на барел референтна американска нафта WTI забележа голем пад на затворањето на тргувањето денеска и падна на најниско ниво оваа година, откако пазарите сè уште се загрижени за падот на побарувачката.

ПОЧНА БЕЉАТА СО ЕМБАРГОТО, ТУРЦИЈА НЕ ГИ ПРОПУШТА РУСКИТЕ ТАНКЕРИ Се спрема „флота во сенка“, како ли да се заобиколат ...

+инфо - 06.12.2022

Истовремено, Русија собра „флота во сенка“ во која има околу стотина танкери кои ќе се обидат да ги заобиколат западните санкции со пловење без осигурување или ќе бидат осигурани од компании од неутрални земји.

ТАНКЕРИТЕ СО РУСКА НАФТА ЗАГЛАВЕНИ КАЈ ТУРЦИЈА: Ограничувањето на цената на ЕУ за руската нафта направи хаос

Пари - 06.12.2022

Ограничувањето на цената на руската нафта на Европската унија започна во понеделникот и тоа веќе предизвикува прекин на транспортот – танкери со нафта се трупаат покрај брегот на Турција, бидејќи Анкара бара документи за бродовите да бидат целосно ...

Цените на нафтата се искачија над 88 долари по воведување на ембаргото на ЕУ за Русија

Независен - 06.12.2022

Цените на нафтата се зголемија во понеделникот на меѓународните пазари над 88 долари, откако ЕУ воведе ембарго на руската нафта и заедно со членките на Г7 поставија лимит за нејзината цена.

Цените на нафтата пораснаа над 88 долари по ембаргото на ЕУ

Агротим - 06.12.2022

Ограничувањето на цената на руската нафта до 60 долари за барел, согласно договорот на ЕУ, Г7 и Австралија, вчера стапија на сила, како и ембаргото за увоз на руска нафта во ЕУ, со неколку исклучоци.

Силен пад на цената на нафтата од 88 падна на 82,5 долари за барел, сега е поевтина дури и од пред стартот на војната ...

Centar - 06.12.2022

Откако привремено нафтата поскапи од 84 на 88 долари по одлуката на ограничување на цената на руската нафта за барел, сега таа падна на најниско ниво, дури и е поевтина од моментот кога започна војната во Украина.

Цените на нафтата се искачија над 88 долари по воведување на ембаргото на ЕУ за Русија

Вечер Прес - 06.12.2022

Цените на нафтата се зголемија во понеделникот на меѓународните пазари над 88 долари, откако ЕУ воведе ембарго на руската нафта и заедно со членките на Г7 поставија лимит за нејзината цена.

Почнаа проблемите поради ембаргото: Турција не пушта танкери со руска нафта

Денар - 06.12.2022

Во Босфор се трупаат цистерни со руска нафта, Турците не планираат да ги пуштат. Во понеделникот стапија на сила санкциите за увоз на руска нафта со бродови во Европа и ограничувањето на цената на нафтата на 60 долари за барел, а веќе во вторник ...

Русија воведува фиксна цена под која нема да продава нафта?

Фактор - 07.12.2022

Русија размислува да постави цена под која нема да продава нафта како одговор на ценовните ограничувања на руската нафта наметнати од земјите на ЕУ, Г7 и Австралија. Москва размислува или да воведе фиксна цена за барел руска нафта или да воведе ...

Почнаа проблемите поради ембаргото: Турција ги запира руските танкери со нафта

Слободен Печат - 07.12.2022

Во понеделникот стапија на сила санкциите за увоз на руска нафта со бродови во Европа и ограничувањето на цената на нафтата на 60 долари за барел, а веќе во вторник почнаа да создаваат нарушувања на пазарот – танкери полни со руска нафта се собираат ...

РУСИЈА КОНТРА Г7, МОЖЕ ДА СТАВИ СВОЈА КАПА НА НАФТАТА Се размислува за фиксен плафон или за фиксни попусти

+инфо - 07.12.2022

Русија изјави дека нема да се придржува до ограничувањето на цената на нафтата, дури и ако мора да го намали производството, објави Ројтерс. Москва размислува или да воведе фиксна цена за барел руска нафта или да пропише максимални попусти на ...

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Кајгана - 07.12.2022

Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или највисок дозволен попуст, пишува рускиот деловен весник Vedomosti.

Путин подготвува одговор на ограничувањето на цените на нафтата

Кумановски м. - 07.12.2022

Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или максимално дозволен попуст, објави рускиот деловен весник Ведомости.

„ПУТИН ПОДГОТВУВА ОДГОВОР ЗА ОГРАНИЧУВАЊЕТО НА ЦЕНИ НА НАФТАТА! Ова се 3 можни ОПЦИИ – една од нив е ЗАБРАНА за ...

Во Центар - 07.12.2022

Рускиот весник наведува дека Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата. Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или највисок дозволен попуст, пишува ...

Цената на нафтата во САД падна под 75 долари за барел

Нетпрес - 07.12.2022

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво бидејќи грижите за економијата ја засенија загриженоста за новите ограничувања наметнати за руската енергија. Остриот пад на цената на нафтата во изминатите два дена е главно добра вест за потрошувачите, ...

Русија би можела да одреди цена под која нема да продава нафта

Вечер Прес - 08.12.2022

Русија размислува да постави цена под која нема да ја продава својата нафта на меѓународниот пазар. Тоа ќе биде одговор на воведувањето ограничувања на цената на руската нафта наметнати од ЕУ, Г7 и Австралија, објави Блумберг, цитирајќи двајца ...