TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковид во 24 часа: 38 отсто од тестираните се позитивни, починаа 21 лице

360 степени - 25.01.2022

Од вкупниот број на починати лица (n=26), осум лица се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети Од вкупниот број на позитивни (2 341), регистрирани се 308 реинфекции, од кои една втора реинфекција Дваесет и едно лице почина како ...

Скопје и натаму корона-жариште, со над 10.000 заразени

Скопје инфо

Активни 20.020 случаи на Ковид-19, се очекува намалување на периодот на изолација

Lider

Нов рекорд на новозаболени во еден ден, регистрирани 2.341 позитивен случај на Ковид-19

Телма - 25.01.2022

2.341 позитивен на Ковид-19 се регистрирани во изминативе 24 часа, што претставува нов рекорд на новозаболени во еден ден од почетокот на пандемијата. Министерството за здравство информираше дека биле направени 6.193 тестови, а безмалку половина од ...

МЗ: 308 лица по вторпат закачиле корона за 24 часа

Press24 - 25.01.2022

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа oд направени 6.193 тестови, регистрирани се 2.341 нов случај на КОВИД-19.

Раст од 25%: Минатата недела 1.559 реинфекции со Ковид-19

еМагазин

Извештај на ИЈЗ: „Омикрон“ - бранот коси

24 Вести - 25.01.2022

За само една недела од Ковид починаа 97 луѓе што е за 76 отсто повеќе во однос на претходната. Најголем дел од нив се од Скопје и тоа на возраст над 60 години, но со смртен исход завршиле и помлади, од 30 до 59 години, покажува извештајот на ...

За една недела коронавирусот однесе 97 животи

Глас на Америка

Огромен пораст на смртноста од Ковид за една недела, а растат и реинфекциите

Телма - 25.01.2022

За огромни 76 проценти пораснал бројот на починати од Ковид-19 во последната недела. Ако минатата недела битката со вирусот ја загубиле 55 пациенти, од 17 до 23 јануари овие статистики се речиси дуплирани, со 97 починати.

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со Ковид-19

Сител

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со Ковид-19

Бриф

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со Ковид-19

Независен

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со Ковид-19

24 Вести

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со COVID-19

Кајгана

Во периодот од 17 до 23 јануари годинава регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи на Ковид-19 од 35 градови во државата

Бизнис Вести

Во Центар Алсат-М Frontline ТВ21 Курир Опсервер Нетпрес Gostivarpress.mk

Рекорден број на 2341 случај на ковид, починати 21 лице

Р.С.Европа - 25.01.2022

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 6.193 тестови, а регистрирани се 2.341 нов случај на Ковид-19.

Вкупно 22 починати од ковид и 718 новозаразени

Р.С.Европа

Од ковид-19 починаa 22 лица, денеска 718 нови случаи од кои 95 се реинфекции

Мета

Зголемен број на инфекции, реинфекции и смртни случаи од Ковид-19

Р.С.Европа - 25.01.2022

Изминатава недела за 4,5 проценти се зголемил бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос на претходната, соопшти Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Во периодот од 17 до 23 јануари регистрирани се 11.610 нови позитивни случаи во 35 градови низ ...

4 лица биле на возраст од 30 до 49 години: Минатата недела 97 лица починале од Ковид-19

еМагазин

ДРАСТИЧНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА СМРТНОСТА ОД КОВИД ВО МАКЕДОНИЈА: Во последната недела има 97 смртни случаи, по втор пат се заразиле 1.559

Фактор

ИЈЗ : За една недела, од ковид починаа 97 луѓе, а за 4,5% зголемен бројот на новоинфицирани

Телма - 25.01.2022

Омикрон сојот забрзано се шири во нашата земја. Според најновиот извештај на ИЈЗ, за 4,5% е зголемен бројот на нови позитивни случаи во државата во периодот од 17-ти до 23 јануари, односно регистрирани за 11.610 новоинфицирани.

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА 97 СМРТНИ СЛУЧАИ ОД КОВИД-19 Најголем пораст на заразени има кај децата до 9 години

+инфо - 25.01.2022

Најголем број од починатите припаѓаат на возрасната група над 60 години, а регистрирани се починати лица и кај возрасната група од 50-59 години (8), 40-49 години (2) и 30-39 години ...

За една недела 11.610 новозаразени со ковид

Скопје1 - 24.01.2022

Тестирани се вкупно 39.289 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 15,6% во однос на минатата недела.

Најмногу на удар од ковид се лицата од 30 до 39 години

Фокус

Изминатата недела секој трет тест за ковид бил позитивен

Мета