TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов на 14 страници ги оспори одредбите на Законот за јазици, нема забелешка за двојазичните униформи

Фокус - 23.01.2018

Третото читање на Законот за употреба на јазиците во Собранието е закажано за 29-ти јануари, откако претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, одлучи да не го потпише Указот и да го врати Законот во собраниска процедура.

Законот за употреба на јазиците се враќа во Собрание

МРТ - 23.01.2018

Од опозициската партија бараат повлекување на законот, бидејќи е неуставен и формирање на работни групи. За Владата нема ништо спорно, Законот е во согласност со Уставот, изгласан во демократска, парламентарна процедура, во интерес на сите граѓани.

РАМПА ЗА АЛБАНСКИОТ ЈАЗИК ОД ИВАНОВ: Образложение на 14 страници

Фактор - 23.01.2018

Шефот на државата Иванов одби да го потпише законот за јазици, со кој албанскиот јазик се воведува како втор официјален јазик. Седницата на Собрание на која повторно ќе се расправа за тој акт е закажана за 29 јануари.

Повторувачот на (по)правен испит

Слободен Печат - 23.01.2018

По ветото што го стави претседателот Ѓорге Иванов, Законот за јазици беше вратен во Собранието и сега се очекува пратениците повторно да го изгласаат најдоцна до 9 февруари. Пишува Мартин Богатиноски Законот за употреба на јазиците ќе биде пратен до ...

Законот за јазиците се враќа во Собрание

24 Вести - 23.01.2018

Законот за употреба на јазиците повторно се враќа пред пратениците. На вчерашната координација на претседателот на Собранието Талат Џафери со пратеничките групи, било договорено Законот да биде ставен на собраниска седница, во понеделник.

Влада: По усвојувањето, Законот за употреба на јазиците ќе биде испратен и до Венециската комисија

МКД - 23.01.2018

Постои заклучок на Владата Законот за употреба на јазиците да се испрати на рецензија до Венецијанската комисија. Законот требаше да биде испратен веднаш по првото усвојување во Собрание. Но, по непотпишувањето на указот од претседателот Иванов, тоа ...

Иванов им достави 14 страници на пратениците со кои тврди дека Законот за јазици е противуставен

Макфакс - 23.01.2018

На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов не го потпиша указот за овој закон.

Седници на три собраниски комисии...

Н.Македонија - 20.02.2018

Седници на три собраниски комисии Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за прашања на изборите и именувањата, за надворешна политика и Законодавно-правната комисија.

На 29 јануари пратениците пак ќе гласаат за законот за јазици

МКД - 23.01.2018

На 32-та собраниска седница закажана за в понеделник, 29 јануари, прва точка од дневниот ред е Законот за употреба на јазиците. Овој закон се враќа пред пратениците откако на 17 јануари претседателот на државата Ѓорге Иванов одби да го потпише ...

По потегот на претседателот Иванов - во понеделник пак се гласа за Законот за јазиците

Press24 - 23.01.2018

Во понеделник на 29. јануари Законот за јазиците на кој претседателот Иванов стави вето, ќе биде изнесен на пленарна седница. Овој закон се враќа пред пратениците откако на 17 јануари претседателот на државата Ѓорге Иванов одби да го потпише указот, ...

Талат Џафери го стави законот за јазици на повторно гласање в понеделник

Сакам да кажам - 23.01.2018

Законот за јазици се враќа по вторпат пред пратениците в понеделник, на 29-ти овој месец. Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа го ставил како прва точка на 32. седница. Тоа деловнички се вика всушност „трето читање на законот“.

ВМРО ДПМНЕ бара повлекување на Законот за јазици

Алсат-М - 22.01.2018

ВМРО ДПМНЕ денеска побара повлекување на Законот за јазици. Од опозициската партија сметаат дека тој е неуставен и практично неприменлив. Од ова партија велат дека очекуваат разумен одговор од Владата и однесување кое е во согласност со интересите ...

ВМРО–ДПМНЕ бара власта да го повлече законот за јазици

24 Вести - 22.01.2018

Опозиција бара да се повлече законот за употреба на јазиците, мнозинството договора термин кога законот ќе се најде повторно на седница, според информациите најрано тоа ќе биде в понеделник.

Закон за јазиците, Парламентот се уште го разгледува образложението на Иванов

Алсат-М - 22.01.2018

Парламентот се уште го разгледува образложението на Претседателот Ѓорѓе Иванов зошто не го потпишал Законот за употреба на јазиците. Како што дознава Алсат М, третото читање на законот за употреба на јазиците на дневен ред ќе се стави кога ...

Следниот понеделник повторно ќе се гласа за Законот за јазиците

Нетпрес - 22.01.2018

Следниот понеделник, на 29-ти јануари Законот за јазиците на кој претседателот Ѓорге Иванов стави вето, ќе биде ставен на пленарна седница. Овој закон се враќа пред пратениците откако на 17-ти јануари шефот на државата Ѓорге Иванов одби да го ...

Законот за употреба на јазиците назад пред пратениците од идната недела

Телма - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците оваа недела нема да се најде пак пред пратениците. На денешната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, координаторите на владејачките пратенички групи се договориле неделава да нема седници од ...

Законот за јазиците пред пратениците на 29 јануари

Нова ТВ - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците најверојатно ќе се најде пред пратениците на 29 јануари. На денешната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, координаторите на владејачките пратенички групи се договориле неделава да нема седници, ...

ВМРО–ДПМНЕ бара власта да го повлече законот за јазици

+инфо - 22.01.2018

Генералниот секретар на партијата Јанушев смета дека законскот кој беше гласан во отсуство на опозицијата, го менува карактерот на државата. ладата да го повлече неуставниот Закон за употреба на јазиците и да бидат формирани работни групи кои ќе го ...

Законот за употреба на јазиците пред пратениците на 29 јануари

Фокус - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците најверојатно ќе се најде пред пратениците на 29 јануари. На денешната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, координаторите на владејачките пратенички групи се договориле неделава да нема седници, ...

На 29 јануари законот за употреба на јазиците повторно пред пратениците

Канал5 - 22.01.2018

Законот за јазиците најверојатно ќе се најде повторно пред пратениците веќе наредниот понеделник, велат за Канал 5 извори од кабинетот на собранискиот спикер. Дали дотогаш во собранието ќе се вратат опозициските пратеници засега е неизвесно.

(ВИДЕО) Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ бара итно повлекување на Законот за јазици од страна на Владата на СДСМ и коалицијата

Либертас - 22.01.2018

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ...

Законот за употреба на јазиците во понеделник пред пратениците

Слободен Печат - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците се очекува во понеделник да биде ставен на собраниска седница. Ова е договорено на денешната координација на претседателот на Собранието Талат Џафери со пратеничките групи, потврдија за МИА од македонското Собрание.

Законот за употреба на јазиците во понеделник пред пратениците

Стандард - 22.01.2018

Продолжението на дебатата за законот за употреба на јазиците в понеделник ќе се најде на дневен ред на пленарна седнца во Собранието, информираше денеска на брифинг за новинарите претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери.

Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е согласно Уставот и изгласан во демократска, парламентарна процедура

А1 On - 22.01.2018

Владата на Република Македонија реагира на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. „Владата на Република Македонија смета дека Законот за употреба на јазиците е согласно Уставот на Република Македонија, изгласан е во демократска, парламентарна ...

Законот за јазици на 29 јануари на пленарна седница - ВМРО-ДПМНЕ бара негово повлекување

Сител - 22.01.2018

Законот за употреба на јзиците со кој се официјализираше употребата на албанскиот јазик на целата територија на седница ќе биде ставен на 29-ти јануари. Ова првично било догвоорено на денешната координаци кај Талат Џафери меѓу пратеничките групи, ...

Мнозинството ја повика опозицијата да се врати во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Законот за јазици

МРТ - 22.01.2018

Мнозинствотo со апел до опозицијата да се врати во Собранието. Од СДСМ на колегите од ВМРО-ДПМНЕ им порачаа дека државните и интересите на граѓаните треба да бидат над партиските. Од опозициската партија, пак, со повик до Владата да го повлече ...

ВМРО-ДПМНЕ бара формирање на работни групи кои ќе изготват ново законско решение за Законот за јазиците

24 Вести - 22.01.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара Владата да го повлече Законот за употреба на јазиците и да се формираат работни групи од претставници на сите парламентарни партии, експерти како и претставник од кабинетот на претседателот.

Груевска Маџовска: Законот за јазици ќе доведе до комплетна блокада на сите институции

Курир - 22.01.2018

- Работата е што ќе донесе до комплетна блокада на сите институции. Еве да речеме една ситуација која што не знам како со овој закон и со оваа агенција ќе се разреши е дека кога ќе дојде една мајка етничка Албанка со болно дете во ноќна смена на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата итно да го повлече Законот за јазици

Алфа - 22.01.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека со ова решение злоупотребено е и европското знаменце на законот. Владата да го повлече неуставниот Закон за употреба на јазиците и да бидат формирани работни групи кои ќе го сочинуваат претставници од сите пратенички групи ...

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ бара итно повлекување на Законот за јазици од страна Владата на СДСМ

Курир - 22.01.2018

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на денешната прес-конференција истакна дека Законот за јазици кој беше предложен од владата, а изгласан од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ е неуставен, и практично неприменлив.

Јанушев бара итно повлекување на Законот за јазици (ВИДЕО)

Стандард - 22.01.2018

„Законот за јазици кој беше предложен од владата, а изгласан од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ е неуставен, и практично неприменлив. Со ова решение злоупотребено е и европското знаменце на законот, а воедно се придонесува и кон ...

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Фактор - 22.01.2018

BМРО-ДПМНЕ бара Владата да го повлече Законот за употреба на јазиците и да се формираат работни групи од претставници на сите парламентарни партии, експерти како и претставник од кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов.

Законот за јазици најверојатно се враќа во Собрание на 29 –ти јануари

Алфа - 22.01.2018

По ветото од шефот на државата Ѓорѓе Иванов, законот за јазиците се враќа на собраниска седница најверојатно на 29 јануари. По ветото од шефот на државата Ѓорѓе Иванов, законот за јазиците се враќа на собраниска седница најверојатно на 29 јануари.

Како се имплементираше Законот за употреба на јазици?

CivilMedia - 22.01.2018

Здружение на граѓани за поддршка на меѓуетнички дијалог и развој на заедницата „Заеднички вредности“, организира конференција за презентирање на резултати од анализата „Перцепции и искуства на раководители и службеници од државната администрација за ...

Законот за јазици се враќа во Собрание за десетина дена

Телевизија Нова - 22.01.2018

ТРЕТОТО ЧИТАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ БИДЕ ВО ТРЕТАТА ТРЕТИНА ОД 30-ДНЕВНИОТ РОК, НАЈРАНО НА СЕДНИЦАТА ПЛАНИРАНА ЗА 29-ТИ ЈАНУАРИ НО СЕКАКО ПРЕД КРАЈНИОТ РОК КОЈ ИСТЕКУВА НА 9-ТИ ФЕВРУАРИ.

„Висока државна позиција“ заговара почеток на „народни“ протести за Законот за јазици и преговорите за името?!

Либертас - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој не беше прогласен со указ од претседателот Иванов, туку доби над 20 негови забелешки за спротивност со Уставот, може да стане тригер за почеток на „повеќетематски“ протести, пишува Дојче веле .

Седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Канал5 - 22.01.2018

Во Собранието на Република Македонија за денеска е закажана само седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на чиј дневен ред се неколку законски предлози во второ читање.

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

Фактор - 22.01.2018

Извесно е дека пратениците повторно ќе го филтрираат Законот за употреба на јазици. Со оглед на најавите на дел од експерите но и на опозициските политичари, очекувано е дека ова законско решение ќе се најде и пред Уставен суд.

Иванов на 14 страници ги оспори одредбите на Законот за јазици, нема забелешка за двојазичните униформи

Локално - 23.01.2018

Третото читање на Законот за употреба на јазиците во Собранието е закажано за 29-ти јануари, откако претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, одлучи да не го потпише Указот и да го врати Законот во собраниска процедура.

Законот за употреба на јазиците се враќа во Собрание

Бриф - 23.01.2018

На собраниската седница закажана за в понеделник, на дневниот ред е Законот за употреба на јазиците, кој се враќа пред пратениците откако претседателот Иванов не го потпише указот. Законот беше усвоен со 69 гласа за и еден воздржан, без пратениците ...

Влада: По усвојувањето, Законот за употреба на јазиците ќе биде испратен и до Венецијанската комисија

Тера - 23.01.2018

Постои заклучок на Владата Законот за употреба на јазиците да се испрати на рецензија до Венецијанската комисија. Законот требаше да биде испратен веднаш по првото усвојување во Собрание. Но, по непотпишувањето на указот од претседателот Иванов, тоа ...

Иванов им достави 14 страници на пратениците со кои тврди дека Законот за јазици е противуставен

А1 On - 23.01.2018

На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов не го потпиша указот за овој закон.

Законот за јазици на седница за десетина дена

Телма - 21.01.2018

Третото читање на Законот за јазиците ќе биде во третата третина од 30-дневниот рок, најрано на седницата планирана за 29-ти јануари. Ќе биде одлучено на утрешната координација на пратеничките групи кај спикерот Талат Џафери, но секако пред крајниот ...

За законот за употреба на јазиците - колумна на Горан Талески

10без10 - 21.01.2018

Уште во старт да расчистиме една работа. Се согласувам дека беше потребно да се донесат измени во законот за употреба на јазиците , преку кои ќе се зголеми користењето на албанскиот јазик (единствениот јазик кој освен македонскиот, го зборува над ...

Законот за употреба на јазиците назад пред пратениците

Press24 - 22.01.2018

Од Кабинетот на Џафери велат дека, Законот за јазици најверојатно ќе биде ставен на дневен ред идниот понеделник, на 29-ти јануари,а тогаш ќе се избираат и петмината потпретседатели на Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ бара работни групи од сите партии да работат на нов закон за јазици

Фокус - 22.01.2018

Владата да го повлече неуставниот Закон за употреба на јазиците и да бидат формирани работни групи кои ќе ги сочинуваат претставници од сите пратенички групи во Собранието, експертската јавност, претставници од Кабинетот на претседателот Иванов кои ...

Нема кворум за работа – пратениците на службен пат: Законот за јазиците дури на 29 јануари

Локално - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците најверојатно ќе се најде пред пратениците на 29 јануари. На денешната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, координаторите на владејачките пратенички групи се договориле неделава да нема седници, ...

Законот за употреба на јазиците во понеделник пред пратениците

Република - 22.01.2018

Законот за употреба на јазиците се очекува во понеделник да биде ставен на собраниска седница. Ова е договорено на денешната координација на претседателот на Собранието Талат Џафери со пратеничките групи, потврдија од македонското Собрание.

Влада на РМ: Законот за јазиците е демократски изгласан и е во согласност со Уставот

Макфакс - 22.01.2018

Владата на Република Македонија смета дека Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот на Република Македонија, изгласан е во демократска и парламентарна процедура и е во интерес на сите граѓани и во рамките на концептот едно ...

Законот за јазици на 29 јануари на пленарна седница - ВМРО-ДПМНЕ бара негово повлекување

Вечер - 22.01.2018

Законот за употреба на јзиците со кој се официјализираше употребата на албанскиот јазик на целата територија на седница ќе биде ставен на 29-ти јануари. Ова првично било догвоорено на денешната координаци кај Талат Џафери меѓу пратеничките групи, ...