TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Г-20 треба да реагира кон хипокризијата на Саудиска Арабија

Слободен Печат - 22.11.2020

Амнести интернешнл бара итно ослободување на пет жени, активистки за човекови права, кои се затворени и измачувани од страна на властите во Саудиска Арабија Амнести интернешнл изминатава недела ги повика лидерите на земјите од Г-20 да побараат итно ...

Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари во вештачка интелигенција

USB - 21.11.2020

Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари (околу 16,9 милијарди евра) во вештачка интелигенција до 2030 година, соопштија тамошните власти. Најголемата економија во арапскиот свет во октомври започна стратегија за вештачка интелигенција за ...

20 милијарди долари инвестиција во вештачка интелигенција

Пари - 21.11.2020

Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари во вештачка интелигенција до 2030. Најголемата економија во арапскиот свет во октомври започна стратегија за вештачка интелигенција, со цел да привлече инвеститори во рамките на амбициозниот план на ...

Лидерите на Г-20 расправаат за решавање на економските последици од пандемијата

Канал5 - 21.11.2020

Лидерите на групата водечки светски економии, Г-20, денеска ќе одржат годишен самит, што се очекува да биде посветен на решавање на економските последици од пандемијата на коронавирус. Домаќин на дводневниот самит е Саудиска Арабија, актуелен ...

Арапски пресврт кон вештачка интелегенција “тежок” 20 милијарди долари

Денар - 21.11.2020

Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари (околу 16,9 милијарди евра) во вештачка интелигенција до 2030 година, соопштија тамошните власти. Најголемата економија во арапскиот свет во октомври започна стратегија за вештачка интелигенција за ...