TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Холандија ја затворa својата амбасада во Техеран поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел

Макфакс - 13.04.2024

Холандија утре ќе ја затвори својата амбасада во Техеран како мерка на претпазливост, поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел, соопшти денеска холандското Министерство за надворешни работи.

Холандија ја затворa својата амбасада во Техеран поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел

Опсервер

Холандија ја затворa својата амбасада во Техеран поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел

Centar

Холандија ја затворa својата амбасада во Техеран поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел

MTM

Холандија ја затворa својата амбасада во Техеран поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел

24Инфо

Холандија ја затворa својата амбасада во Техеран поради зголемените тензии меѓу Иран и Израел

Точка

Холандија утре ја затвора амбасадата во Техеран поради претпазливост

Канал5

Австриските авиокомпании ги прекинаа летовите за Техеран, Луфтханза нема да го користи иранскиот воздушен простор

Вечер Прес - 13.04.2024

Аустријан ерлајнс, последната западноевропска авиокомпанија што полета за Иран, соопшти дека ги прекинува сите летови од Виена до Техеран до 18 април како одговор на ескалацијата на тензиите во регионот.

Австриската авиокомпанија ги суспендира сите летови од Виена до Техеран

ТВ21

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран поради безбедносни причини

Независен

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран поради безбедносни причини

Бизнис Вести

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран поради безбедносни причини

MakPress

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран поради безбедносни причини

Слободен Печат

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран поради безбедносни причини

24 Вести

Локално

Велика Британија советува да не се патува во северен Израел поради можен напад од Иран

MakPress - 13.04.2024

Британското Министерство за надворешни работи ги советуваше своите граѓани да не патуваат во окупираниот Западен Брег и Газа и некои делови на Израел поради „можен ирански напад“. Ова предупредување на Министерството, вклучува препорака да не се ...

Велика Британија советува да не се патува во северен Израел поради можен напад од Иран

24 Вести

Британија ги предупреди своите граѓани да не патуваат во Газа и Израел поради можен ирански напад

ММС

САД испраќаат дополнителни сили на Блискиот Исток: Светот чека да види дали ќе има голема војна, се зависи од Иран

Денар - 12.04.2024

Соединетите Држави продолжуваат внимателно да ги следат оние што ги сметаат за „веродостојни“ закани за ирански напад врз Израел како одговор на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск, иако извештаите покажуваат дека Иран бара одговор што нема ...

ПРАШАЊЕ Е КОГА, А НЕ ДАЛИ Израел очекува напад од Иран, опасност од голема војна на Блискиот Исток

+инфо

Иран би можел да го нападне Израел во следните 24 до 48 часа

Курир

Франција ги повика своите граѓани да не патуваат на Блискиот Исток поради опасност од ширење на конфликтот

Макфакс

Амбасадата на САД во Израел им забрани на вработените да патуваат во Ерусалим и Тел Авив – стравуваат од напади од Иран

360 степени

Растат тензиите меѓу Иран и Израел, ескалира војната во сенка

Телма

Иран и Израел: ескалација на војната во сенка

Либертас

Опсервер Frontline CivilMedia Либертас 365 Рацин Нова ТВ Н.Македонија

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран

Макфакс - 12.04.2024

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран, велејќи дека постои ризик од ненадејна ескалација на постојните тензии на Техеран со Израел и дека Германците во Иран би можеле да бидат изложени на ризик од произволно апсење во земјата.

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран

Опсервер

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран

MTM

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран

Centar

Нетанјаху се подготвува за евентуален напад на Иран врз Израел

Слободен Печат - 12.04.2024

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху треба да се сретне со високи функционери за да се подготви за можен напад од Иран, јавуваат локалните медиуми, пишува Би-би-си. Тензиите се високи поради можноста Техеран да се одмазди за воздушниот напад во ...

Нетанјаху на состанок со високи функционери додека расте стравот од ирански напад врз Израел

CivilMedia

Нетанјаху: Израел е подготвен да одговори на сите напади

Centar

Нетанјаху: Израел е подготвен да одговори на сите напади

Точка

Нетанјаху се состана со високи функционери додека расте стравот од ирански напад врз Израел

Нова ТВ

Нетанјаху на состанок со високи функционери додека расте стравот од ирански напад врз Израел

Zoom

Нетанјаху на средба со високи функционери додека расте стравот од ирански напад врз Израел

Frontline

САД: Нападот на Иран врз Израел е вистинска закана, ние ќе го браниме

Макфакс - 12.04.2024

Неизбежен ирански напад врз Израел е реална и веродостојна закана, соопшти Белата куќа и повтори дека САД сериозно ја сфаќаат својата посветеност на одбраната на Израел. Портпаролот на Советот за национална безбедност во Белата куќа, Џон Кирби, ...

САД: Нападот на Иран врз Израел е вистинска закана, ние ќе го браниме

Опсервер

САД: Нападот на Иран врз Израел е вистинска закана, ние ќе го браниме

Точка

САД: Нападот на Иран врз Израел е вистинска закана, ние ќе го браниме

Денешен

ДАЛИ СВЕТОТ ТОНЕ ВО ХАОС?! Израел вознемирено чека голем ИРАНСКИ НАПАД, а еве што ќе направи АМЕРИКА – дали е ова знак дека катастрофата е неизбежна?!

Во Центар

ДАЛИ СВЕТОТ ТОНЕ ВО ХАОС?! Израел вознемирено чека голем ИРАНСКИ НАПАД, а еве што ќе направи АМЕРИКА – дали е ова знак дека катастрофата е неизбежна?!

Пулс24

САД најавија испраќање засилување на Блискиот Исток

Локално - 12.04.2024

САД денеска објавија дека испраќаат засилување на Блискиот Исток бидејќи се зголемуваат стравувањата дека Иран ќе го нападне Израел како одмазда за смртоносниот напад врз иранскиот конзулат во Сирија.

Германија го повика Иран да покаже воздржаност, Русија повика да не се патува на Блискиот Исток

Фокус

Русија ги предупреди граѓаните да не патуваат на Блискиот Исток поради заканата на Иран да му се одмазди на Израел

Денар

Русија ги советува граѓаните да не патуваат на Блискиот Исток

Слободен Печат

Германија, Велика Британија и Русија повикуваат на воздржаност на Блискиот исток

Нетпрес

Германија го повика Иран да покаже воздржаност, Русија повика да не се патува на Блискиот Исток

Либертас

Германија, Британија и Русија загрижени за Иран и Израел, повикаа на воздржаност

МКД

Постојана мисија на Иран во ОН: Доколку СБ на ОН го осудеше израелскиот напад врз конзулатот, одговорот ќе беше ...

Рацин - 12.04.2024

Постојаната мисија на Иран во Обединетите нации соопшти дека „императивот“ на Техеран да го „казни Израел“ за нападот врз иранскиот конзулат во Сирија би бил избегнат доколку Советот за безбедност на ОН го осудеше нападот.

Постојана мисија на Иран во ОН: Доколку СБ на ОН го осудеше израелскиот напад врз конзулатот, одговорот ќе беше избегнат

MakPress

Блинкен побарал од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран да го нападне Израел

Скопје1 - 12.04.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен телефонски разговарал со министрите за надворешни работи на Кина, Турција и Саудиска Арабија и побарал од нив да го искористат своето влијание врз Иран за да го одвратат официјален Техеран од ...

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

MakPress

Блинкен бара од Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Слободен Печат

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Курир

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

24 Вести

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

24Инфо

Блинкен ги повика Кина, Турција и Саудиска Арабија да го одвратат Иран од каков било напад на Израел

Нетпрес

Канал5 Макфакс Опсервер Нова ТВ Точка

САД им забрани да патуваат на вработените во амбасадата во Ерусалим

Фокус - 12.04.2024

Поради тензиите меѓу Израел и Иран, САД воведоа превентивни ограничувања за вработените во амбасадата во Ерусалим: „Забрането патување“. Би-Би-Си објави дека САД го ограничиле движењето на вработените во амбасадата во Израел поради страв од напад од ...

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

MakPress

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Слободен Печат

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Независен

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Курир

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Во Центар

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Пулс24

24 Вести Либертас 24Инфо Канал5 Р.С.Европа Алсат-М

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Макфакс - 11.04.2024

Иран му сигнализираше на Вашингтон дека ќе одговори на израелскиот напад врз неговата сириска амбасада на начин што ќе избегне ескалација и нема да дејствува избрзано. Пораката на Иран на САД им ја пренесе министерот за надворешни работи Хосеин ...

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Опсервер

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да предизвика ескалација

24Инфо

Иран: Нашиот одговор кон Израел ќе биде контролиран и нема да ескалира

Точка

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

MakPress

Иран немало да брза да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Независен

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

24 Вести

Фокус МКД Либертас

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Курир - 11.04.2024

Минатиот месец во воздушен напад врз Конзулатот на Иран во Сирија загинаа двајца ирански генерали. Според американската армија нападот го извршил Израел. Иранските закани дека ќе изврши ракетен напад врз Израел се неприфатливи, изјави денеска ...

Сунак смета дека иранските закани против Израел се неприфатливи

Нетпрес

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Рацин

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

Слободен Печат

Сунак: Иранските закани против Израел се неприфатливи

MakPress

Луфтханза ја продолжи суспензијата на летовите до Техеран

Курир - 12.04.2024

Безбедноста на патниците и екипажот е секогаш врвен приоритет, се вели во соопштението. „Луфтханза“ не се потпира само на владините проценки, туку самата ја проценува моменталната безбедносна ситуација и потоа донесува свои одлуки, се додава во ...