TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Режисерот на „Ефектот на среќа“: Време е да покажеме дека во Македонија живеат напредни луѓе

Вечер Прес - 08.11.2019

„Прикажав интересни агли од градот и нашата држава. Мислам дека македонската филмска уметност изобилува со извоз на беда, која, за жал, добро се продава на Запад, но зошто да се фокусираме само на тој аспект? Мислам дека е време да се ребрендираме и ...

Урбаната приказна „Ефектот на среќа“ го отвори „Cinedays“

Црнобело - 08.11.2019

“Човекот успеа да се качи на месечината, но сè уште не научи како да биде среќен” Играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на режисерот Борјан Зафировски вчера ја имаше својата прва проекција во преполната сала во кино „Милениум“ на ...

ГАЛЕРИЈА/ Стасавме до Месечината, не научивме да бидеме среќни

Вечер Прес - 08.11.2019

фото: Н. Батев Во кино „Милениум” вчера почна 18. Фестивал на европски филм „Синедејс” кој е отворен со премиера на македонски филм – „Ефектот на среќата” во режија на Борјан ...

Главната улога во „Ефектот на среќа“ беше пишувана за машки лик, но на крај решив да биде женски, вели режисерот Борјан ...

Република - 08.11.2019

Главната улога беше пишувана за машки лик, тоа беше приказна за двајца браќа. Една година правев кастинзи за главниот лик и не можев да го најдам. Помислив дека треба да направам нешто радикално и тогаш одлучив да го сменам во женски лик, без да ...

Со премиера на „Ефектот на среќа“ на Зафировски започна 18.Синедејс

Телма - 07.11.2019

Со премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ на режисерот Борјан Зафировски вечерва започна осумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“. Режисерот Зафировски го напиша сценариото за филмот заедно со Дејан Дуковски и Огнен ...

„Синедејс” почна со премиера на „Ефектот на среќа”

Вечер Прес - 07.11.2019

Во кино „Милениум” вечерва почна 18. Фестивал на европски филм „Синедејс” кој е отворен со премиера на македонски филм – „Ефектот на среќата” во режија на Борјан Зафировски. Филмот е урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на ...

„Синедејс“ отвора со премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“

Канал5 - 07.11.2019

Осумнаесеттиот фестивал на европски филм „Синедејс“ почнува вечерва во 20 часот во киното Милениум, со премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ на режисерот Борјан Зафировски. По тој повод, во вестите на Канал 5 Катерина Капкоска ...

Синедејс отвора со премиерата на Борјан Зафировски и победникот во Кан

Сакам да кажам - 07.11.2019

Осумнаесеттиот Фестивал на европски филм Синедејс почнува вечерва во 20 часот во киното Милениум, со премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ на режисерот Борјан Зафировски. Зафировски го пишувал сценариото со драматургот Дејан Дуковски, а ...

Премиера на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски

Н.Македонија - 07.11.2019

Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи вечерва во киното „Милениум“ во Скопје. Со ова остварување ќе биде отворено годинашното издание на меѓународниот фестивал на европски филм ...

Премиерата на „Ефектот на среќа“ го отвора 18. „Синедејс“

Курир - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Филмот „Скопје 2020“ ќе биде прикажан на „Синедејс“

MTM - 06.11.2019

Филмот „Скопје 2020“ ќе биде прикажан на 10 ноември во кино „Фросина“ како дел од 18. издание на фестивалот „Синедејс“. Станува збор за приказна за семејство што живее во најзагадениот главен град во Европа, Скопје, и се мачи со одлуката да се исели ...

Со „Ефектот на среќата“ почнува 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Република - 06.11.2019

Со филмот „Ефектот на среќата“ на Борјан Зафировски од утревечер до 15 ноември Скопје ќе живее во филм, благодарение на осумнаесетто издание на меѓународниот фестивал на европски филм, „Синедејс“.

Почнува „Синедејс“, премиера на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски

МКД - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа" во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум" ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс".

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

А1 On - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

Вечер Прес - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

Независен - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

CivilMedia - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

iPortal - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

+инфо - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

MakPress - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

Скопје инфо - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Премиерата на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски го отвора 18. „Синедејс“

Опсервер - 07.11.2019

Премиерата на македонскиот филм „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски, урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот, вечер од 20 часот во кино „Милениум“ ќе го отвори 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“.

Вечерва почнува 18. издание на CINEDAYS

Слободен Печат - 07.11.2019

Со филмот „Ефектот на среќата“ на Борјан Зафировски од вечер па сè до 15 ноември Скопје ќе живее во филм, благодарение на осумнаесетто издание на меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS.

„Скопје 2020“ на Синедејс: Филм кој може да го гледате секој ден кога ќе излезете од дома

Вечер Прес - 07.11.2019

„Скопје 2020“ е насловот на краткометражниот македонски филм (21 мин.) во режија на Радован Петровиќ, кој ќе биде прикажан на 10 ноември, во 19 часот, во кино „Фросина“ во рамки на 18. издание на Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“.

„Синедејс“ почна со премиера на „Ефектот на среќа“

Нетпрес - 07.11.2019

Во кино „Милениум“ вечерва почна 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој е отворен со премиера на македонски филм – „Ефектот на среќата“ во режија на Борјан Зафировски. Филмот е урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на ...

„Синедејс“ почна со премиера на „Ефектот на среќа“

Опсервер - 07.11.2019

Во кино „Милениум“ вечерва почна 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој е отворен со премиера на македонски филм – „Ефектот на среќата“ во режија на Борјан Зафировски. Филмот е урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на ...

„Синедејс“ почна со премиера на „Ефектот на среќа“

MakPress - 08.11.2019

Во кино „Милениум“ почна 18. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој е отворен со премиера на македонски филм – „Ефектот на среќата“ во режија на Борјан Зафировски. Филмот е урбана драма за универзалната потрага по среќа и смислата на животот.

Идејата ми беше да направам нешто поразлично, вели режисерот Зафировски по премиерата на „Ефектот на среќа“

Сакам да кажам - 08.11.2019

„Главната улога беше пишувана за машки лик, тоа беше приказна за двајца браќа. Една година правев кастинзи за главниот лик и не можев да го најдам. Помислив дека треба да направам нешто радикално и тогаш одлучив да го сменам во женски лик, без да ...

Урбаната приказна „Ефектот на среќа“ го отвори „Cinedays“

А1 On - 08.11.2019

Играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на режисерот Борјан Зафировски вчера ја имаше својата прва проекција во преполната сала во кино „Милениум“ на отворањето на филмскиот фестивал „Cinedays“.

Урбаната приказна „Ефектот на среќа“ го отвори „Cinedays“

Точка - 08.11.2019

Играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на режисерот Борјан Зафировски вчера ја имаше својата прва проекција во преполната сала во кино „Милениум“ на отворањето на филмскиот фестивал „Cinedays“.

Урбаната приказна „Ефектот на среќа“ го отвори „Cinedays“

Фактор - 08.11.2019

Играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на режисерот Борјан Зафировски вчера ја имаше својата прва проекција во преполната сала во кино „Милениум“на отворањето на филмскиот фестивал „Cinedays“.

Урбаната приказна „Ефектот на среќа“ го отвори „Cinedays“

Женски магазин - 08.11.2019

“Човекот успеа да се качи на месечината, но сè уште не научи како да биде среќен” Играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect)на режисерот Борјан Зафировски вчера ја имаше својатапрва проекција во преполната сала во кино „Милениум“на ...