TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манчевски: Имаме лоша административна култура

ТВ21 - 24.01.2020

Дамјан Манчевски, министерот за информатичко општество и администрација, вечерва на ТВ21 изјави дека административната култура на граѓаните во земјава е многу лоша. Целата ...

Стојаноска: Го критикуваа ВМРО-ДПМНЕ, а тие постапуваат три пати повеќе за истите работи

ТВ21 - 24.01.2020

Во вечерашното издание на EUClick, после министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, гостуваше и Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ. Таа рече дека за сите работи кои добивале критики од СДСМ, сега власта ги практикува три ...

Манчевски: Во времето на Груевски не се знаеше бројката на вработените во администрација

Локално - 24.01.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во вечерашното издание на Клик плус изјави дека бројот на административците во Македонија не е над европскиот просек.

Стојаноска: Манчевски за 2 месеци вработи 6.000 луѓе

ТВ21 - 24.01.2020

Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ во EUclick на ТВ21, го нападна министерот за информатично општество и администрација Дамјан Манчевски дека вработил 6.000 луѓе за 2 ...

Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ објаснува каква е ситуацијата во МИОА

ТВ21 - 24.01.2020

Дафина Стојаноска е гостин во вториот дел на EUclick вечерва во ТВ21. Таа рече дека ситуацијата во МИОА е кататстрофална. Целата ...

„Административците ќе добиваат поголема плата во приватниот сектор“, вели Манчевски

ТВ21 - 24.01.2020

Дамјан Манчевски, министерот за информатичко општество вечерва на гостувањето во ТВ21 изјави дека административците ќе добиваат поголема плата во приватниот ...

„Во времето на Груевски бројот на вработени беше државна тајна“, рече Манчевски

ТВ21 - 24.01.2020

Дамјан Манчевски на вечерашното гостување во ТВ21 на емисијата EUClick, рече дека во времето на Груевски не бил познат бројот на вработени, односно бројката била државна ...

Манчевски: Се разликуваме од претходната влада

ТВ21 - 24.01.2020

Дамјан Манчевски вечерва во ТВ21 рече дека оваа Влада, се разликува од претходната. По што се разликува, Манчевски објаснува низ следното ...

Манчевски за бројот на административци: Не сме многу над европскиот просек

ТВ21 - 24.01.2020

Во вечерашното издание на EUClick гостува министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски. Тој за бројот на административци, рече дека Северна Македонија не е многу над европскиот просек на вработени во ...

Стојаноска: Го критикуваа ВМРО-ДПМНЕ, а три пати повеќе ги практикуваат истите работи

Република - 24.01.2020

Сè за што СДСМ го критикуваа претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, од кога дојдоа на власта го практикуваат три пати повеќе, рече во вечерашното издание на „EUClick“, пратеничката Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ. рече Стојаноска.

Манчевски: Потребна е реорганизација на целата институционална поставеност во системот

Press24 - 24.01.2020

Кога ќе кажеме јавна администрација мислиме на сите вработени во јавен сектор, но тоа не е така. Јавната администрација се едвај 16.000 луѓе од сите тие вработени во јавниот сектор, другото се училишта, болници, јавни претријатија итн.

Манчевски прецизно и аргументирано го разобличи Мисалјовски на дебатна емисија

Frontline - 24.01.2020

Министерот за информатичко општeство и јавна адмимистрација, Дамјан Манчевски, вчера вечер на телевизија Алсат М изјави дека Владата понудила предлог закон за независен избор на раководители во јавната администрација.

Манчевски: ВМРО ДПМНЕ е против Законот за ЈО за да нема судски пресуди за незаконското прислушување

Press24 - 23.01.2020

„Ако сме искрени во намерите, ако сакаме да имаме владеење на правото, ако навистина сакаме судска завршница на сето она што беше отворено како случај од нелегално прислушуваните разговори и сме искрени во тоа, и при тоа искрено посакуваме да ја ...

Манчевски: Разрешница на предметите од СЈО мора да има и од тоа нема бегање

Локално - 23.01.2020

Главниот збор треба да го имаат плравните експерти, не политичарите. Ни треба завршница на овие предмети, имаме проблем со правосудниот систем. Кога граѓаните гледаат дека не се процесуриаат случаите, дека се блокираат на повеќе начини, дека и оние ...

Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ има фатено длабоки корени во судството, ги блокираат процесите

Локално - 23.01.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната дебата на ТВ Алсат изјави дека ВМРО-ДПМНЕ има пуштено длабоки корени во правосудството и се уште го држи во свои раце.

Манчевски: ВМРО ДПМНЕ е против Законот за ЈО за да нема судски пресуди за незаконското прислушување

24Инфо - 24.01.2020

„Ако сме искрени во намерите, ако сакаме да имаме владеење на правото, ако навистина сакаме судска завршница на сето она што беше отворено како случај од нелегално прислушуваните разговори и сме искрени во тоа, и при тоа искрено посакуваме да ја ...

Манчевски: Разрешница на предметите од СЈО мора да има

Бриф - 24.01.2020

Главниот збор треба да го имаат правните експерти, не политичарите. Ни треба завршница на овие предмети, имаме проблем со правосудниот систем. Кога граѓаните гледаат дека не се процесуриаат случаите, дека се блокираат на повеќе начини, дека и оние ...

Манчевски: Разрешница на предметите од СЈО мора да има и од тоа нема бегање

Centar - 24.01.2020

Главниот збор треба да го имаат плравните експерти, не политичарите. Ни треба завршница на овие предмети, имаме проблем со правосудниот систем. Кога граѓаните гледаат дека не се процесуриаат случаите, дека се блокираат на повеќе начини, дека и оние ...

Манчевски од трибината "Агенда - Дигитализација 20-24: Ултра брз интернет за сите граѓани било каде и да живеат

Канал5 - 24.01.2020

"Највисокиот процент од Бруто домашниот производ доаѓа од секторот за информатички и комуникациски технологии и токму овој податок, треба да ни е уште една од силните причини повеќе да вложуваме во дигитализацијата".

Манчевски: Имаме лоша административна култура

4NEWS - 25.01.2020

Дамјан Манчевски, министерот за информатичко општество и администрација, вечерва на ТВ21 изјави дека административната култура на граѓаните во земјава е многу лоша. Целата изјава: Извор: ...