TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрид сплотен за празникот на својот заштитник како што доликува на градот на културата

OhridNews - 08.12.2019

Делегација на Општина Охрид, предводена од градоначалникот Георгиески, а во која уште беа и претседателката на советот Живка Ангелоска (СДСМ) и координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ Кирил Пецаков, денеска, положи цвеќе на споменикот на ...

Доделени наградите „Св. Климент Охридски “

Телма - 08.12.2019

Заминувањето на младите луѓе кои ја напуштаат државата и поразителните резултати на испитот по знаење веднаш треба да алармира да се запрашаме кој ќе седи утре во нашето Собрание, кој ќе предава на нашите универзитети, кој ќе суди во нашите судови, ...

Убаво е во бучавата од партиски вести да се слушне култура, рекоа добитниците на државната награда „св.климент ...

Сакам да кажам - 08.12.2019

Писателот Димитар Башевски, примадоната на Националната опера и балет (НОБ) Весна Ѓиновска-Илкова, доајенката на македонската народна песна Виолета Томовска, албанологот проф. д-р Агим Пољоска и пулмологот-алерголог проф.

Георгиевски: Наградата св. Климент Охридски е мал и скромен чин за човек како Стојаноски

Скопје1 - 08.12.2019

Градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески ја додели наградата Свети Климент Охридски на покојниот градоначалник Јован Стојаноски. Георгиевски на социјалните мрежи напиша дека понекогаш чувствата се посилни од сите зборови и не постои ...

Берово го чествува ликот и делото на Свети Климент Охридски

Вечер Прес - 08.12.2019

Средното училиште „Ацо Рускоски” во Берово на пригодна свеченост денеска им ги додели наградите на најдобрите учениците од литературниот и ликовниот конкурс на тема „Св. Климент Охридски – првиот словенски епископ”.

Доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година

Канал5 - 08.12.2019

Денеска се празнува Свети Климент Охридски, а поради тоа утрешниот ден е неработен. Во собранието беше доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019. за остварување во областа на воспитанието и образованието наградата ја доби албанологот ...

Празнична изложба на библиотеката во Битола за патронот Св. Климент Охридски

Сител - 08.12.2019

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола со празнична изложба и литературни настани го одбележува 8 декември, нејзиниот патронен празник. Изложбата на тема „Нашите 365 денови“ содржи информативен плакат кој ...

Денеска се празнува Свети Климент Охридски Чудотворец

Тера - 08.12.2019

Роден е во Рим, од царски род, современик на апостолите. Мајка му и неговите двајца браќа пловејќи по морето беа разнесени на разни страни, а татко му одејќи да ги бара жената и децата и самиот се изгуби.

Заев со честитка: Да градиме толерантно и демократско општество за сите

Press24 - 08.12.2019

Денеска му оддаваме достојна почит на Свети Климент Охридски, за неговото големо црковно, духовно и просветителско дело со кое ги задолжи сите генерации и ни порача дека духовноста, просветлението и просветителството се дадени на секој од нас за ...

Делчево го чествува ликот и делото на Свети Климент Охридски

Сител - 08.12.2019

Во Делчево денеска се слави ликот и делото на Св.Климент Охридски. Со пригодна свеченост во дворот на училиштето кое го носи името на македонскиот просветител денеска пред неговата биста беше прочитан пригоден реферат за неговиот лик и дело, додека ...

Меморандум за соработка на Стопанската комора со Универзитетот од Битола

МКД - 08.12.2019

Пред поголем број стопанственици од Пелагонискиот регион, како и претставници од областа на научната дејност, претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски" од Битола, проф.

Зошто св. Климент токму во Охрид ја создал Книжевната школа?

Факултети - 08.12.2019

Бугарскиот кнез Борис Први ги повикал неколку пати на сослушување во дворецот, ги прашал кои се тие да доаѓаат и да го расипат мирот, објаснува академик Ѓорѓи Поп Атанасов, теолог, изучувач на старословенската книжевност и на старите ракописи Во ...

МИЦКОСКИ: Св. Климент е доказ дека истрајноста успева

Денешен - 08.12.2019

По повод 8-ми Декември, денот на Свети Климент Oхридски честитка упати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски: „Дoзволете во мое лично име, но и во име нa ВМРO-ДПМНЕ да гo честитaм државниот, а воедно и христијански празник, 8-ми Декември, ...

Денеска се празнува Свети Климент Охридски Чудотворец

Слободен Печат - 08.12.2019

Знаејќи дека не може секаде да појде и да му послужи на својот народ, свети Климент го основал Охридскиот универзитет, кој е првиот словенски универзитет и прв универзитет во Европа. Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана ...

Докторот Докиќ ќе ја добие државната награда „Климент Охридски“, заедно со Паљоска, Башевски, Илкова и Томовска

Фокус - 08.12.2019

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и ...

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“

Сител - 08.12.2019

Денеска, во Кристалната сала на Собранието, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на ...

Се празнува Денот на Свети Климент Охридски

Gostivarpress.mk - 08.12.2019

Осми декември се одбележува како Ден на св.Климент Охридски Чудотворец, најпознатиот ученик на браќата Кирил и Методиј, голема фигура во христијанството и во просветителството. Свети Климент го создал првиот словенски универзитет – Охридската ...

Се празнува Свети Климент Охридски-наш најголем светител, просветител и учител

Фактор - 08.12.2019

Свети Климент Охридски (840 - 27 јули 916, Охрид) — македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методијкој учествувал во извршувањето на Моравската мисија. По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците и побарал спас во ...

Пендаровски: Да го продолжиме делото на Св. Климент Охридски, водени од неговиот хуманизам

MakPress - 08.12.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г.

Охриѓани го слават заштитникот

OhridNews - 08.12.2019

По повод празникот Св. Климент Охридски, претпладнево пред споменикот на заштитникот на градот Охрид на централниот плоштад, делегации на локалната самоуправа, установи и институции, како и официјални гости, ќе положат свежо цвеќе.

Свечена академија во чест на Св. Климент Охридски – патронот на градот

Скопје1 - 08.12.2019

Со свечена академија во чест на Свети Климент Охридски –заштитникот на Охрид, вечерва во НУЦК “Григор Прличев“ се одржа централниот настан од празникот на градот и Македонската Православна Црква –Охридска Архиепископија.

На нашата земја ѝ треба надеж повеќе од кога било порано, a свeти Климент е доказ дека истрајноста успева

Република - 08.12.2019

Претседателт на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на граѓаните на Република Македонија им го честита државниот и верски празник Свети Климент Oхридски. пишува во честитката на Мицкоски. ...

Tрадиционалната изложба на Фото клуб – Охрид

Скопје1 - 08.12.2019

Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент- Патрон на Охрид вечерва во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ се одржа традиционалната изложба на Фото клуб – Охрид.

СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ: Заштитник на Охрид и на македонскиот народ

Денешен - 08.12.2019

Денеска Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Именден празнуваат: Климент, Климе, Климентина… Македонската ...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Свети Климент Охридски – Чудотворец, патрон на МПЦ

Денешен - 08.12.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 ноември. Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец. Свети Климент се роди во Рим, а потекнуваше од царски род. Во младоста отпатува на Исток, каде што се запозна со верата во Христос.

Заев: Покрај името Северна Македонија за јазик стои македонски јазик и тоа веќе никој не го оспорува

Локално - 07.12.2019

Денес Македонците и македонскиот јазик се впишани кај светските народни јазици и никој повеќе не го оспорува тоа и нема дилеми. Тоа е остварено имајќи го предвид делото на Св. Климент Охридски, рече премиерот Зоран Заев на Свечената академија за Св.

За прв пат Св. Климентовата награда доделена постхумно: Охрид не го заборава прерано починатиот градоначалник ...

OhridNews - 07.12.2019

На свечената Академија по повод празникот на заштитникот на градот Св. Климент Охридски, што се одржа вечарва во Центарот за култура „Григор Прличев“, беше доделено највисокото општинско признание, Наградата Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид.

Тетовското музико училиште со традиционален концерт во чест на Свети Климент Охридски

Канал5 - 07.12.2019

Ученците од државното музичко училиште „Тодор Скаловски Тетоец" одржаа традиционален концерт по повод патрониот празник, а во чест на Свети Климент Охридски. Во еден час пред публиката беа изведени вкупно 21 композиции од дваесетина ученици од ...

Дали по 700 години черепот ќе се спои со телото на свети Климент?

Н.Македонија - 07.12.2019

Дали верниците на Македонската православна црква-Охридска архиепископија ќе имаат историска можност, следната 2020 година да се поклонат пред черепот на свети Климент Охридски, за време на чествувањето на илјадагодишнината од основањето на ...

На свечена Академија ќе бидат доделени наградата и повелбата Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид

OhridNews - 07.12.2019

На свечена Академија, што по повод празникот Св. Климент Охридски – Заштитникот на Охрид, ќе се одржи вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“, со почеток во 20 часот, ќе бидат доделени наградата и повелбите Св.

За Св. Климент слободен влез во Самоилова тврдина, Залив на коските и Куќа на Робевци

OhridNews - 07.12.2019

По повод 8 Декември, Денот на Св.Климент Охридски – Патрон на градот Охрид, Министерството за култура и Национална установа Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид, овозможува слободен влез во археолошките локалитети во градот.

Средношколците во Гостивар го одбележаа Денот на Свети Климент

Gostivarpress.mk - 07.12.2019

Во пресрет на 8-ми Декември, празникот посветен на Свети Климент Охридски, во Гостивар се одржаа неколку свечености, во организација на средните училишта. Манифестацијата во холот на гостиварското техничко училиште беше исполнета со ...

Џафери упати честитка по повод „Св. Климент Охридски“

MakPress - 07.12.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, упати честитка по повод државниот празник 8 Декември, воедно и христијански празник посветен на ...

Заев: Во ОН стои македонски јазик и веќе никој не го оспорува тоа

iPortal - 07.12.2019

Денес Македонците и македонскиот јазик се впишани кај светските народни јазици и никој повеќе не го оспорува тоа и нема дилеми. Тоа е остварено имајќи го предвид делото на Св. Климент Охридски, рече премиерот Зоран Заев на Свечената академија за Св.

Заев: Со своето дело Св. Климент Охридски не задолжи сите, како што успеал тој да се обидеме да успееме и ние

Канал5 - 07.12.2019

Со Свети Климент Охридски се поврзани почетоците на македонската писменост и затоа по него денес се именувани универзитети, факултети, училишта. Тој со неговото големо духовно – просветителско дело со кое нѐ задолжи сите, ни покажа како „на дело" се ...

Заев: Со своето дело Св. Климент Охридски не задолжи сите, како што успеал тој да се обидеме да успееме и ние

24Инфо - 07.12.2019

Со Свети Климент Охридски се поврзани почетоците на македонската писменост и затоа по него денес се именувани универзитети, факултети, училишта. Тој со неговото големо духовно – просветителско дело со кое нѐ задолжи сите, ни покажа како „на дело” се ...

Заев: Св. Климент Охридски нѐ задолжи сите со своето дело

+инфо - 07.12.2019

Денес, Македонците и македонскиот јазик се впишани во ризницата на светските народи и јазици, и никој повеќе нема дилеми, никој повеќе не го оспорува тоа. Тоа е остварено постојано имајќи го предвид и големото дело на Свети Климент, како и делата на ...

Премиерот во заминување побара да се обединиме како народ и како држава

Република - 07.12.2019

Претседателот на Владата на Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Заев: Со своето дело Св. Климент Охридски не задолжи сите, како што успеал тој да се обидеме да успееме и ние

Вечер Прес - 07.12.2019

Со Свети Климент Охридски се поврзани почетоците на македонската писменост и затоа по него денес се именувани универзитети, факултети, училишта. Тој со неговото големо духовно – просветителско дело со кое нѐ задолжи сите, ни покажа како „на дело” се ...

Тетовското музико училиште со традиционален концерт во чест на Свети Климент Охридски

Вечер Прес - 07.12.2019

Ученците од државното музичко училиште „Тодор Скаловски Тетоец” одржаа традиционален концерт по повод патрониот празник, а во чест на Свети Климент Охридски. Во еден час пред публиката беа изведени вкупно 21 композиции од дваесетина ученици од ...

Заев: Jа комплетиравме нашата лична карта во ОН

PressingTV - 07.12.2019

Претседателот на Владата на Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

(Видео) Заев: Делото на Свети Климент Охридски нѐ потсетува трпеливо и мудро да се соочуваме со предизвиците

Макфакс - 07.12.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. „Во мое лично име и во името на Владата, на сите православни ...

Тетовското музичко училиште со традиционален концерт во чест на Свети Климент Охридски

MakPress - 08.12.2019

Ученците од државното музичко училиште „Тодор Скаловски Тетоец" одржаа традиционален концерт по повод патрониот празник, а во чест на Свети Климент Охридски. Во еден час пред публиката беа изведени вкупно 21 композиции од дваесетина ученици од ...

Заев: Со своето дело Св. Климент Охридски не задолжи сите, како што успеал тој да се обидеме да успееме и ние

Опсервер - 08.12.2019

Со Свети Климент Охридски се поврзани почетоците на македонската писменост и затоа по него денес се именувани универзитети, факултети, училишта. Тој со неговото големо духовно – просветителско дело со кое нѐ задолжи сите, ни покажа како „на дело“ се ...

Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец

Сител - 08.12.2019

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 ноември. Денеска е Св. Климент Охридски – Чудотворец. Свети Климент се роди во Рим, а потекнуваше од царски род. Во младоста отпатува на Исток, каде што се запозна со верата во Христос.

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година

Република - 08.12.2019

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и ...

Денеска се чествува Свети Климент Охридски Чудотворец, нашиот најголем светител, просветител и учител

24Инфо - 08.12.2019

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку ...

Кој ќе ја добие државната награда „Св. Климент Охридски” за 2019?

Слободен Печат - 08.12.2019

Таа се доделува за долгогодишни остварувања во повеќе области. Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2019 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година

Локално - 08.12.2019

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и ...

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година

iPortal - 08.12.2019

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и ...