TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се укинува прогресивното оданочување, хонорарците доброволно може да плаќаат придонеси

Слободен Печат - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски.

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Сител - 01.12.2022

– Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Нема зголемување на даноците!

Либертас - 01.12.2022

.Со новиот концепт, данокот на личен доход останува 10 проценти, данокот на добивка останува 10 проценти, данокот на додадена вредност останува 18, а нема да се оданочуваат ниту каматите на депозитите и штедните ...

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Фактор - 01.12.2022

Премиерот ДИмитар Ковачевски на денешната прес-конференција објави дека на владината седница е одлучено да се укине воведувањето на проресивното оданочување, кое беше одложено и требаше да започне од 1 јануари 2023.

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Бизнис Вести - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Бизнисот ја притиска власта за ново одложување на даночната реформа!

Денар - 30.11.2022

Како се наближува Нова година за кога е закажан стартот на даночната реформа така бизнисмените со здружени сили се за ново пролонгирање на даночната реформа. Бизнисот смета дека повторно не е погоден момент за воведување на нови и зголемени даноци, ...

Ќе се одложи ли повторно прогресивниот данок?

24 Вести - 29.11.2022

Прогресивниот данок ќе се одложи и нема да стапи на сила од 1 јануари наредната година - дознава ТВ 24. Лебот, млекото и основните прехрамбени производи ќе останат со повластена стапка од 5% ДДВ, а со 10 проценти ќе се оданочува луксузната храна ...

Северна Македонија има најмали даноци во Западен Балкан

Либертас - 29.11.2022

Државата мора да ги контролира фирмите феномени на екстра профити. Јас таквите компании ги нарекувам „супер профит мејкери“. Сериозни држави не толерираат компании кои остваруваат екстра профити надвор од сите логични економски стандарди, некои ...

БОРБА СО ОСТРИОТ РАСТ НА ИНФЛАЦИЈАТА: Италија воведува данок од 50 отсто на екстра приходите на енергетските компании

Денар - 29.11.2022

Владата на Италија планира да воведе данок од 50 отсто на дополнителните приходи што ги заработуваат енергетските компании од растот на глобалните цени на нафтата и гасот, објави Ројтерс, цитирајќи преглед на нацрт-буџетот на земјата за 2023 година.

Италија воведува данок од 50 отсто на дополнителниот приход на енергетските компании

Нова ТВ - 29.11.2022

Владата на Италија планира да воведе данок од 50 отсто на дополнителните приходи што ги заработуваат енергетските компании од растот на глобалните цени на нафтата и гасот, објави Ројтерс, повикувајќи се на увид во нацрт-буџетот на земјата за 2023 ...

Борба со растечката инфлација: Италија воведува данок од 50 отсто на дополнителниот приход на енергетските компании

Вечер Прес - 29.11.2022

Владата на Италија планира да воведе данок од 50 отсто на дополнителните приходи што ги заработуваат енергетските компании од растот на глобалните цени на нафтата и гасот, објави Ројтерс, цитирајќи преглед на нацрт-буџетот на земјата за 2023 година.

Северна Македонија има најмали даноци во Западен Балкан

Бриф - 29.11.2022

Државата мора да ги контролира фирмите феномени на екстра профити. Јас таквите компании ги нарекувам „супер профит мејкери“. Сериозни држави не толерираат компании кои остваруваат екстра профити надвор од сите логични економски стандарди, некои ...

Како Италија ќе се бори со инфлацијата?

Фактор - 29.11.2022

Италија воведува данок од 50 отсто на дополнителниот приход на енергетските компании. Овој данок ќе се наплаќа на делот од приходот што една компанија го остварила во 2022 година, за кој е утврдено дека е најмалку 10 отсто поголем од просекот што ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Алсат-М - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Курир - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Опсервер - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Frontline - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Скопје инфо - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Бриф - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Нема нови даноци, нема ни прогресивно оданочување, одлучи Владата

Независен - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Нема да има прогресивно оданочување, објави Ковачевски

Н.Македонија - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

4NEWS - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

ТВ21 - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

еМагазин - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Ковачевски: Нема зголемување на даноците!

Фокус - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, објави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Хонорарците доброволно ќе плаќаат придонеси, данокот на средствата за менструална хигиена ќе биде 5 проценти

360 степени - 01.12.2022

Ковачевски информираше дека новина во однос на повласетените даночни стапки ќе биде тоа што за подобрување на репродуктивното здравје на жените и за поголема достапност на средствата за менструална хигиена, тие ќе имаат даночна стапка од 5 проценти ...

Ковачевски вети намалување на данокот за менструални производи на 5%

Кајгана - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочување што требаше да почне од 1 јануари и не се предвидуваат нови даноци, ниту зголемување на постојните, соопшти денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која беше усвоен новиот концепт на даночна ...

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Centar - 01.12.2022

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски.