TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужноафриканската мутација стаса во регионот

Сител - 27.02.2021

Новиот јужноафрикански сој на корона вирусот се појави и во Хрватска. Потврдени се 2 случаи, а првиот случај е регистриран и во Словенија. За јужноафрикаснкиот сој засега се знае дека предизвикува потешка клиничка слика.

„Модерна“ тестира вакцина против јужноафриканскиот вид на коронавирусот

Скопје инфо

Вакцината CureVac е ефикасна против јужноафриканскиот и британскиот сој

Канал5

Потврдени првите случаи на јужноафрикански сој во Хрватска

Курир - 27.02.2021

Хрватска ги потврди првите два случаи во земјата на јужноафрикански сој на коронавирусот. Епидемиологот Горанка Петровиќ за Н1 изјавила дека е регистриран пораст на бројот на заразени со британскиот сој на Ковид-19.

Потврдени првите два случаи на јужноафриканскиот сој во Хрватска

Локално

Јужноафрикански сој стигна во Хрватска: Потврдени првите случаи

Република

Потврдени првите два случаи на јужноафриканскиот сој во Хрватска

Скопско Ехо