TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што стои во заклучоците на НАТО за Западен Балкан?

Независен - 10.07.2024

Лидерите на земјите членки на НАТО го објавија завршниот документ во кој стојат обврските што ги презема алијансата главно околу агресијата на Русија врз Украина и околу зајакнувањето на капацитетите на одбрана на нејзините членки.

Конкретна помош за противвоздушната одбрана на Украина од Самитот на НАТО во Вашингтон

Алфа

24 ЧАСА: Втор ден Самит на НАТО во Вашингтон; Алијансата е помоќна од кога било; Зеленски порача да не се „чека ноември“ за помош на Украина

CivilMedia

Втор ден на НАТО самитот: Прв приоритет поддршка за Укрина, а во меѓувреме Русија со интензивни напади

Lider

Поддршката за Украина клучна тема на самитот на НАТО во Вашингтон

Телма

Почнува Самитот на НАТО во Вашингтон, Украина високо на агендата

Сител

Наумовски во „Топ тема“: НАТО во Вашингтон ќе се занимава во крупните проблеми, не со билатерални прашања

Телма

ТВ21 Н.Македонија ТВ21 Р.С.Европа 365 Пулс24

Граѓаните на С Македонија најрезервирани ако земјава треба да застане во одбрана на нападната земја членка на НАТО

360 степени - 10.07.2024

Високи 40 отсто од граѓаните во С Македонија не се согласуваат дека земјава треба да брани друга земја членка на НАТО доколку биде нападната. Дека треба да застане во одбрана на напднатата земја-сојузничка одговориле 35 отсто од испитаниците во ...

Анкета на НАТО – 40 проценти од испитаниците во С. Македонија се против помош на друга НАТО-членка во случај на напад

Глас на Америка

Анкета на НАТО: 63 отсто од испитаниците на сојузничките земји се согласуваат дека треба да брани сојузник во случај на напад; Во Северна Македонија само 35 отсто од испитаниците се согласуваат со истото

CivilMedia

Анкета на НАТО: 62 проценти од испитаниците сметаат дека С.Македонија е побезбедна со членството во Алијансата

Градска

„ДА ТРОШИМЕ ПОМАЛКУ, РУСИТЕ НЕ СЕ ЗАКАНА“ Како одговорија македонските граѓани на анкетата по повод 75 години НАТО?

+инфо

Македонците сметаат дека помалку треба да се троши за одбраната

МКД

Анкета на јавно мислење за НАТО

Глас на Америка

Мицкоски од НАТО Самитот: Ја прославуваме 75 годишнината од најголемата одбранбена Алијанса

Канал5 - 10.07.2024

„За нас претставува посебна чест и задоволство да се биде во друштво на овие луѓе и заедно со нив да го одбележиме 75 години од постоењето на НАТО Алијансата, најголемата одбранбена Алијанса во Светската историја.

Македонија ќе продолжи да издвојува два проценти од БДП за модернизација на Армијата, најави Мицкоски на Самитот на НАТО

еМагазин

Гаши: Релациите меѓу Северна Македонија и НАТО се одлични

Алсат-М - 10.07.2024

Мислам дека релациите меѓу Северна Македонија и НАТО се одлични. Веќе четврта година сме полноправна членка на НАТО. Наша обврска и предизвик е да ги оствариме уставните измени, изјави претседателот на Собрание Африм Гаши, кој учествува на ...

Наша обврска и предизвик е да ги оствариме уставните измени, порача спикерот Африм Гаши

Глас на Америка

Гаши во Вашингтон: Свесни сме дека сме земја-членка на НАТО во фрагилен регион каде има многу малигни надворешни влијанија

Локално

Гаши: Манифестиравме свесност за одговорноста за исполнување на обврските кои произлегуваат од членството во НАТО

ТВ21

Претседателот на Собранието Африм Гаши, на Парламентарното собрание на НАТО во Вашингтон повика на подигнување на нивото на единство меѓу земјите-членки на Алијансата

Алсат-М

Гаши се обрати на Парламентарниот самит на ПС на НАТО

Канал5

Гаши: Покажавме свесност за oдговорноста за исполнување на обврските кои произлегуваат од членството во НАТО

Фокус

Вечер Прес

Гаши учествува на Парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Zoom - 09.07.2024

Во пресрет на Самитот на НАТО, посветен на одбележувањето на 75-годишнината од постоењето на Алијансата, на иницијатива на претседателот на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Мајк Џонсон и нивната Делегација во ПС на НАТО, вечерва во Вашингтон ...

Гаши учествува на Парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Press24