TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шкендија, Ренова и Шкупи ги дознаа потенцијалните противници во Лига Европа пред ждрепката

Дерби - 09.08.2020

Откако ова попладне стана познато дека Силекс ќе има исклучително тешка задача во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите против азербејџански Карабах, вечерва останатите македонски евро претставници го дознаа скратениот список на ...

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен Печат - 09.08.2020

Пред ждрепката (понеделник, 10 август) од 13.00 часот за првото квалификациско коло на Лига Европа, македонските претставници ги добија можните ривали. Шкупи ќе добие еден од следните ривали: Кешла (Азербејџан), Нефчи (Азербејџан) и Хапоел Бер Шева ...

Шкендија, Шкупи и Ренова ги дознаа можните противници во Лига Европа

Дриблинг - 09.08.2020

Македонските претставници во квалификациите од Лигата на Европа, Шкеднија, Шкупи и Ренова ги дозна можните противници, (скратена листа) пред утрешната ждрепка која ќе се одржи во Нион. Според тоа, Шкеднија би можела да игра со Нор од Ерменија, ...

Шкендија, Ренова и Шкупи утре ќе ги дознаат ривалите, ова се можните противници

Sport M - 09.08.2020

Жрепката за првото квалификациско коло од следната сезона за Лига Европа ќе се одржи утре во Нион. Македонија има три претставника, Шкендија, Ренова и Шкупи. Веќе се познати можните противници, а утре ќе се знае против кого дефинитивно ќе играат.

Шкендија, Ренова и Шкупи ги дознаа можните противници во Лига Европа

Sport 1 - 09.08.2020

Македонските екипи Шкендија, Ренова и Шкупи ќе играат во квалификациите во Лига Европа, а тие веќе ги дознаа можните ривали во првото коло од елитното натпреварување. Шкендија е носител на ждрепката и ќе може да се соочи против Ноа (Ерменија), ...

Шкендија, Ренова и Шкупи добија скратена листа на потенцијални противници во Лига Европа

Екипа - 09.08.2020

Трите македонски претставници во квалификациите за Лигата на Европа, Шкендија, Ренова и Шкупи ги дознаа можните ривали во пресрет на утрешниот ждреб во Нион. Шкендија е носител и би можела да игра против Ноа (Ерменија), Сумгајт (Азербејџан), ...

Шкендија, Ренова и Шкупи ги добија можните ривали во Лига Европа

Gol.mk - 09.08.2020

Трите македонски екипи Шкендија, Ренова и Шкупи се поделени во групи и веќе ги знаат ривалите во квалификациите од 1. коло во Лигата на Европа. Само Шкендија е меѓу носителите, а Ренова и Шкупи ќе имаат тешка задача.

Шкупи против Израелци или Азербејџанци во Лига Европа

SportMedia - 09.08.2020

Тимот на Шкупи вечерва ги доби можните противници за првото квалификациско коло Лига на Европа. Во групата на фаворити кои можат да им се паднат на Чаирчани се Азербејџанските екипи Кешла и Нефчи, како и Израелскиот Хапоел Бер Шева.

Во Битола беше многу „ХОТ“, за Пелистер “џек-пот“

SportMedia - 09.08.2020

ПЕЛИСТЕР – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 1:0 (1:0) Стадион: Тумбе Кафе, во Битола. Главен судија: Игор Стојчевски. Стрелец: Хот 9’ (П) Ж.картони: Танушев, Илиевски, Николовски (П), Серафимов, Димоски (А) Играч на натпреварот: Анес Хот – Пелистер ПЕЛИСТЕР : ...

Таневски: Во вториот дел се играше фудбал само 20 минути

Gol.mk - 09.08.2020

Академија Пандев на Александар Таневски ја отвори сезоната со пораз. Загуби кај повратникот Пелистер во Битола (0-1), во меч во кој гледавме две различни полувремиња. Ако првото беше допадливо, второто беше доста заморно, нешто со што се согласува ...

Силекс за фалење, Беласица за жалење

SportMedia - 09.08.2020

Како да се опише натпревар во кој домаќинот на стартот од новиот шампионат на домашен терен примил шест гола, загубил со 0:6. Не, не е Силекс толку јак, туку Беласица очигледно е очајна во моментов. Како поинаку да се каже, веројатно никако.

Силекс ја демолираше Беласица, Дориев ја спаси Шкендија од пораз кај Шкупи

Спортклуб - 09.08.2020

Со денешните пет натпревари се комплетираше првото коло во Првата македонска фудбалска лига. Најинтересно беше во скопски Чаир каде што Шкупи и Шкендија го одиграа дербито на колото. Играчите на двата тима не разочараа, видовме натпревар со многу ...

Шкендија со луд пресврт до реми со Шкупи, Пелистер се вратија во елитата со победа

Макфакс - 09.08.2020

Шкендија успеа да се врати од 0:2 негатива и да стигне до 2:2 реми на гостувањето кај Шкупи во најинтересниот меч при рестартот на Првата лига, додека Силекс се „загреа“ за квалификациите за ЛШ со 6:0 победа над Беласица.

Штерјовски: Тимот ја донесе победата, Пелистер во иднина ќе биде само подобар

Gol.mk - 09.08.2020

Со допадливо прво и уморно и здодевно второ полувреме, Пелистер го прослави враќањето во Првата лига по 30 месеци со минимална победа. Во Битола падна Академија Пандев , а единствениот гол беше дело на дебитантот Хот.

ВИДЕО: Евро-голот на Ристов во Струмица го одбележа стартот на новата сезона

Екипа - 09.08.2020

Силекс повеќе од убедливо со 0-6 славеше на гостувањето против Беласица на стартот од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. А, мечот на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица го одбележа евро-голот на Денис Ристов директно од слободен ...

„Лавовите“ до победа во 92. минута, Силекс ја растури Беласица, а дербито на Чаир – без победник! (ФОТО)

Sport 1 - 09.08.2020

Дербито на Чаир без победник со четири гола, Силекс супериорно тргна со шестка во Струмица, а Пелистер триумфирално се врати во елитата после денешното воведно коло во новата сезона во Првата лига во кое само еден меч не донесе голови.

На Чаир: Супер дерби, супер Дарбо, супер Дориев…

SportMedia - 09.08.2020

ШКУПИ – ШКЕНДИЈА 2:2 (2:0) Стадион на Чаир. Судија: Јован Качевски (Струга). Стрелци: Дарбо 6., 44. (ШКУ), Дориев 60., Ахмеди 66. (ШКЕ). Ж. Картони: Илјази, Кривањева, Дарбо (ШКУ), Дориев (ШКЕ)..

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен Печат - 09.08.2020

Денеска се комплетираше првото коло од новата сезона во најдобрата македонска фудбалска лига, најефикасен беше составот на Силекс кој со 0:6 ја декласираше Беласица. Интересно немаше голови во првото полувре,е но затоа во второто нашиот претставник ...

ВИДЕО: Мајсторијата на Анес Хот ја израдува Битола…, прволигашка победа по повеќе од две години

Екипа - 09.08.2020

Пелистер триумфално се врати во Првата македонска фудбалска лига, славејќи со 1-0 против Академија Пандев на стартот од новата сезона. Радоста за Битола и прволигашка победа по повеќе од две години донесе засилувањето од Нови Пазар, Анес Хот со ...

Гол-фешта на дербито на Чаир, а Силекс пукаше рафално и го поведе орото

Спортманија - 09.08.2020

Шкупи имаше два гола предност, па се спасуваше, кратовци во Струмица покажаа дека сериозно се подготвуваат за квалификациите во ЛШ. Шкупи и Шкендија одиграа 2-2 во дербито на првото коло во Првата македонска фудбалска лига.

Силекс убедлив, Шкендија освои бод на Чаир, Работнички во финишот поразен во Ѓорче (ФОТО)

Екипа - 09.08.2020

Силекс најубедливо го стартуваше новиот шампионат во Првата лига. Претставникот во квалификациите за ЛШ со 0-6 славеше на гости во Струмица кај новиот прволигаш Беласица. Кратовци се разиграа во вториот дел кога ги постигнаа сите три гола.

ПРВА МФЛ: Убедлива победа на Силекс во Струмица

Сител - 09.08.2020

Екипата на Силекс одигра извонреден натпревар во Струмица и славеше со 6-0 против домашната Беласица со што ја продолжи серијата победи и потврди дека е во одлична форма пред европскиот настап против Карабах во ЛШ.

Прва МФЛ: Реми во дербито во Чаир, Силекс ја посрамоти Беласица, минимален триумф на Пелистер

OhridNews - 09.08.2020

Без победник 2-2 заврши дерби средбата помеѓу Шкупи и Шкендија на стартот од сезоната во Првата македонска фудбалска лига. Фудбалерите на Шкупи можат да жалат за победата и трите бодови бидејќи имаа водство од 2-0.

ВИДЕО: Новајлијата Хот го израдува Пелистер, „пандевци“ надиграни во Битола

Gol.mk - 09.08.2020

Пелистер ја отвори новата сезона во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) со тесна победа над Академија Пандев (1-0). Битолчани беа подобар ривал во сите 90 минути и искористија една од неколкуте шанси за да слават во првото коло.

„Лавовите“ го „гризнаа“ Работнички во 93. минута, Дориев ја спаси Шкендија од пораз

Дерби - 09.08.2020

Во градската пресметка во Скопје која се одигра ова попладне, Македонија Ѓорче Петров како домаќин успеа да ги освои првите три бода против Работнички, и тоа со гол постигнат во самата завршница.

Дориев ја спаси Шкендија од пораз во Чаир, Силекс ја наполни мрежата на Беласица

24Фудбал - 09.08.2020

Шкупи водеше со 2-0 против Шкендија, но Дориев го спаси тетовскиот тим и беше најзаслужен што мечот заврши нерешено, Силекс со неверојатни 6-0 ја победи Беласица во Струмица. Шкупи одлично го отвори мечот против Шкендија, Дарбо Дембо постигна гол ...

ВИДЕО: Дориев и Ахмеди спасители, Шкендија од 0-2 до 2-2 против Шкупи

Gol.mk - 09.08.2020

Шкупи и Шкендија на „Чаир“ го одиграа дербито на 1. коло од Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ) и истото заврши со четири гола, но без победник (2-2). Извештај од натпреварот: Фаворитот на хартија имаше висока негатива од два гола во првото ...

ВИДЕО: Дебакл на Беласица, Силекс постигна ШЕСТ ГОЛА среде Струмица

Gol.mk - 09.08.2020

Фудбалерите на Силекс одлично ја започнаа новата сезона и победија на гостувањето кај Беласица (0-6) во воведното коло од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Првиот дел мина во знакот на фаворитот, кој имаше повеќе шанси и посед на топка.

ВИДЕО: Дориев е спасителот на Шкендија – Перфектен деби-гол во црвено-црниот дрес

Екипа - 09.08.2020

Македонскиот репрезентативец Љупчо Дориев е спасителот на Шкендија во Чаир на стартот од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Шкендија ремизираше (2-2) на гостувањето против Шкупи благодарение само на евро-погодокот и асистенцијата на ...

Прва победа на Пелистер на стартот на Првата лига (фотогалерија)

Битола Њуз - 09.08.2020

Пелистер – Академија Пандев 1:0 (1:0) ФК Пелистер во Битола, под Тумбекафе, со почитување на сите мерки според протоколите за заштита од ковид-19, стартуваше во Првата фудбалска лига како и посакуваше, со победа, над екипата на Академија Пандев, ...

ВИДЕО: Дербито на „Чаир“ без победник, деби гол на Дориев, Силекс ја прегази Беласица

Дриблинг - 09.08.2020

Шкупи и Шкендија рамизираа 2:2 во дербито на 1 коло од новата сезона во ПМФЛ. Натпреварот го одбележаа две спротивни полувремиња. Првото му припадна на домаќинот кој преку двата гола на Дамбое поведе со 2:0.

ВИДЕО: Фантастично прво полувреме за Шкупи – гол и асистенција за Шкендија во шест минути

Sport M - 09.08.2020

Натпреварот Шкупи – Шкендија кој се игра денеска во рамките на ПМФЛ, е можеби еден од најинтересните денешни четири натпревари. Фантастично прво полувреме за екипата на Шкупи, но исто толку разочарувачко за тетовчани.

ПМФЛ – 1. КОЛО: Дориев ја спаси Шкендија, РАФАЛ на Силекс!

SportMedia - 09.08.2020

Завршија средбите од 1. коло во ПМФЛ. На Чаир 2:2, водството на Шкупи од 2:0 со головите на Дарбо го анулира Дориев во вториот дел. Прво со убав гол а потоа и со асистенција. Каков рафал на Силекс, со 6:0 победи во Струмица. Одлични кратови.

ВИДЕО: Беласица срушена среде Струмица – Силекс постигна шест гола

Sport M - 09.08.2020

Фудбалерите на Беласица беа срушени попладнево во Струмица откако гостинската екипа Силекс постигна шест гола, во првото коло од ПМФЛ. Најголемата и речиси единствена шанса екипата на Беласица ја имаше во 25.

ВИДЕО: Новиот Хот ја вжешти атмосферата со прв гол на Пелистер во ПМФЛ

Sport M - 09.08.2020

Засилувањето на Пелистер се докажа уште за време на првиот натпревар кој попладнево се одигра на стадионот под Тумбе Кафе. Во осмата минута од натреварот, Анес Хот од Нови Пазар го постигна првиот гол во новата сезона од ПМФЛ.

ВИДЕО: Деби од соништата на Дориев – гол и асистенција за Шкендија во шест минути

Gol.mk - 09.08.2020

Љупче Дориев го постигна својот дебитантски погодок за Шкендија , откако на „Чаир“ се запиша меѓу стрелците на гостувањето кај Шкупи . Играчот за врска кој пристигна од Академија Пандев како големо засилување ова лето, уште на првиот официјален меч ...

Ефикасно реми на дербито во Чаир

Опсервер - 09.08.2020

Скопје, 9 август 2020 () – Четири постигнати гола и нерешен исход е епилогот на дербито во првото коло од Првата македонската фудбалска лига одиграно попладнево во скопската општина Чаир меѓу домаќинот Шкупи и Шкендија од Тетово.

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Реми на Шкупи и Шкендија, „лавовите“ во 92. минута до победа со Работнички, „пандевци“ паднаа во ...

Екипа - 09.08.2020

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 1. КОЛО…. Скопје: ШКУПИ – ШКЕНДИЈА (2-2) Дарбо Дембо 6′, 44′ – Дориев 60′, Ахмеди 66′ Струмица: БЕЛАСИЦА – СИЛЕКС (0-6) Ивановски 47′, П. Ѓорѓиев 59′, Ристов 70′, 84′, Ѓуриќ 88′ Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (2-1) ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Пелистер – Академија Пандев, навивачите како знаат и умеат се снаоѓаат за да гледаат фудбал

Sport M - 09.08.2020

По пауза од пет месеци се врати фудбалот во Македонија. Викендов почна првото коло од новата сезона. Вчера Вардар загуби од Борец, а попладнево се играат останатите мечеви во кои се среќаваат Беласица – Силекс, Ренова – Струга Трум Љум, Македонија ...

ВИДЕО: Дарбое два пати ја казни Шкендија, Пелистер води против Академија Пандев

Дриблинг - 09.08.2020

По воведниот натпревар од 1 коло од оваа сезона во ПМЛФ, на кој Борец вчера славеше кај Вардар со 1:0, попладнево се играат останатите пресметки ширум земјава, секако без публика поради Ковид-19.

Полувреме во ПМФЛ: “Шверцерите“ пред Чаир, Дарбо Дембо ја гази Шкендија!

SportMedia - 09.08.2020

Шкупи со 2:0 води со Шкендија по првите 45. минути. Дарбо Дембо ги згази тетовци во првиот дел со головите во 6. и 45.минута. Има забрана за гледачи, но затоа „шверцерите“ се пре Чаир и навиваат и се радуваат на водството.

ВИДЕО: Дембо со два гола ѝ зададе удар на фаворизираната Шкендија

Gol.mk - 09.08.2020

Шкупи игра фантастично прво полувреме против фаворитот Шкендија и на паузата има предност од два гола (2-0). Човек на првите 45 минути беше напаѓачот Дарбо Дембо, кој двапати реализираше. Првиот погодок напаѓачот од Африка го постигна во 7.

ВИДЕО: Пелистер атрактивно до прв гол во ПМФЛ, мајсторија на Хот

Gol.mk - 09.08.2020

Пелистер го постигна првиот гол по кам-бекот во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) преку новото засилување Анес Хот од Нови Пазар. Погодокот на стадионот Под Тумбе Кафе падна во раната фаза, по еден центаршут од десната страна на кој налета Хот ...

Борец го победи Вардар и во Велес ги однесе првите три бода во новата сезона

Поглед - 09.08.2020

Под посебни услови и во согласност со сите здравствените протоколи и пред празни трибини започна новата сезона 2020/2021 во ПМФЛ. Пред стадионот на југоисточниот влез на јужната трибина од страна навивачите на Вардар беше поставен транспарент со кој ...

ПМФЛ – 1.КОЛО: Одново елитен фудбал во Битола, две дербија во Скопје, ќе биде “жешко“ под Шара и во Струмица!

SportMedia - 09.08.2020

Вчера со триумфот на Борец над Вардар со 1:0, и тоа во Скопје, стартуваше новата сезона во ПМФЛ, 29-та по ред. Денеска се закажани, за попладне од 17:30 часот, преостанатите пет мечеви. Секако дека ќе биде интересно, и тоа на секој натпревар, ...

Пелистер со победа сака да го прослави прволигашкиот кам-бек, Шкупи оди на хет-трик против Шкендија

Спортманија - 09.08.2020

Денеска од 17.30 часот се играат уште пет меча од првото коло во македонското фудбалско првенство Битола повторно е на прволигашката фудбалска мапа во Македонија, откако Пелистер по две години пауза се врати во елитата и ќе се обиде да има ...

Попладнево се игра главнината од натпреварите во нашата прва фудбалска лига

Алфа - 09.08.2020

Откако Вардар и Борец вчера го отворија новиот фудбалски шампионат во земјава денеска се играат и другите средби од воведното коло. Од 17.30 Шкупи ја дочекува Шкендија, Македонија во Ѓорче Петров, Работнички, а Беласица-Силекс.

Дербито на Чаир, прв тест за прволигашки капацитет за Беласица и Пелистeр

Sport 1 - 09.08.2020

После отворањето на новата фудбалска сезона вчера во која скрпениот Вардар загуби од ланскиот претпоследен тим во лигата Борец со 0-1, првото дерби на сезоната е денеска на Чаир (17.30 часот), каде Шкупи ја пречекува Шкендија во пресметката на двата ...

Шкупи без засилувањата Алварез и Дибиргаџиев ќе мора на мегдан со Шкендија

Екипа - 09.08.2020

Шкупи без најновите засилувања, Костариканецот Фреди Алварез и Русинот Џамал Дибиргаџиев, ќе мора на мегдан против Шкендија во дербито од 1. коло во Првата македонска фудбалска лига. И двајцата се во постапка на регистрација за чаирчани, па по ...

Милков: Натпреварите без публика се олеснителна околност за гостинските екипи

Gol.mk - 09.08.2020

Минаа една ипол година од последниот првенствен натпревар на Беласица во елитата. Попладнево пак ќе се тркала „бубамарата“ за прволигашки бодови на „Младост“, а противник на „сините“ ќе биде екипата која заврши како второпласирана во прекинатиот ...