TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каталонските сепаратисти седнаа на обвинителна клупа

Сител - 12.02.2019

Во Мадрид почна судењето за дванаесетте екс каталонски политичари обвинети за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување на Каталонија во 2017 година. Обвинетите се соочуваат со затворска казна од 7 до 25 години.

Демонстранти во Барселона ги блокираа улиците поради судењето на каталонските лидери (ВИДЕО)

МКД - 12.02.2019

Додека во Мадрид почнува судењето на каталонските политичари обвинети за бунтот против Шпанија, низ Каталонија се организираат протести против судскиот процес кој го сметаат за неправеден.

Демонстрации во Барселона поради судењето на каталонските лидери (ВИДЕО)

Канал5 - 12.02.2019

Додека во Мадрид се одржува судење на каталонските политичари , низ цела каталонија се одржуваат протести, од кои најмасовен е во Барселона. ,,Нема да дозволиме да се нормализира репресијата . Повторно излегуваме на улиците за да се спротиставиме.

Во Мадрид почнa судењето на каталонските сепаратисти

Глас на Америка - 12.02.2019

Во Мадрид денеска започна судењето на десетина каталонски сепаратисти обвинети за поттикнување на бунт против Шпанија за време на неуспешниот обид за сецесија во 2017 година. Судот е преоптоварен со судењето, поради што дел може да преземе шпанскиот ...

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

+инфо - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија. Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата ...

Анндоновиќ во Студио 1: Судски процес во Шпанија, жестоки протести во Франција

1tv - 12.02.2019

Во анализата на вестите од светот, Андоновиќ ги коментираше најновите случувања во Шпанија околу независноста на Каталонија, немирите во Франција, како и неизвесната ситуација на Британија за Брегзитот.

Пуџдемон бара ослободување за каталонските сепаратисти

Независен - 12.02.2019

Поранешниот челник на каталонското движење за независност кој побегна од Шпанија, Карлес Пуџдемон, повика 12 сепаратисти на кои денеска им почна судењето во Мадрид да бидат ослободени од обвиненијата за кои се товарат.

ИСТРАЖУВАЊЕ: Најважен судски или политички монтиран процес на каталонските сепаратисти

+инфо - 12.02.2019

Во шпанскиот Врховен суд во Мадрид денеска почнува најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој им се суди на вкупно 12 каталонски сепаратисти. Тие се соочуваат со разни обвиненија, вклучително и за бунт за време на ...

Во Мадрид почна судењето на каталонските сепаратисти

Макфакс - 12.02.2019

Врховниот суд во Мадрид денеска го почна судењето на каталонските сепаратисти поради обидот за отцепување на Каталонија од Шпанија. На обвинетите им се закануваат казни од седум до 25 години затвор поради одржување на забранетиот референдум за ...

Каталонците ги блокираат патиштата поради судењето во Мадрид

Нетпрес - 12.02.2019

Додека во Мадрид почна судењето на каталонските политичари обвинети за бунт против Шпанија поради распишување на референдумот за самостојност на покраината и прогласување независна република, ширум Каталонија се подготвуваат масовни протести против ...

Судењето на каталонските функционери обвинети за бунт можен почеток на нови потреси во Шпанија

Нетпрес - 12.02.2019

Во Мадрид во вторникот започнува судскиот процес против функционерите на Каталонија, обвините за бунт против Шпанија, кој би можел да трае три месеца и да предизвика нови тензии. Судскиот процес против дванаесетте Каталонци кои во октомври 2017 ...

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

Макфакс - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

Макфакс - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Шпанија поради буџетот може да одржи предвремени избори

Канал5 - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја разгледува можноста за одржување предвремени парламентарни избори на 14 април. Државната агенција ЕФЕ , објави дека најверојатно ќе се одржат парламентарни избори на 14 април , доколку до среда не се донесе буџетот ...

Протести во Мадрид против преговори на власта со каталонските сепаратисти

Радио МОФ - 11.02.2019

Поддржувачите на шпанските конзервативни и центристички партии вчера одржаа протест во Мадрид против планот на шпанскиот премиер Педро Санчез за дискусии со сепаратистите во Каталонија. Санчез изјави дека ќе именува посредник кој треба да преговара ...

Утре почнува судењето на каталонските сепаратисти

Канал5 - 11.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последниве неколку децении . Процес во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со разни обвинувања , вклучително и за побуната во текот на неуспешниот референдум во 2017-та година.

Протести во Шпанија поради преговорите со каталонските сепаратисти

Глас на Америка - 11.02.2019

Илјадници луѓе маршираа во неделата во главниот град на Шпанија, Мадрид, на повик на десничарските политички партии во знак на протест поради преговорите на актуелната влада со каталонските сепаратисти.

Шпанскиот премиер размислува за предвремени избори

Макфакс - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ја разгледува можноста за свикување на предвремени парламентарни избори на 14. април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

Нова ТВ - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија. Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата ...

Санчез по протестите во Мадрид: Како опозиционер го поддржав Рахој во однос на Каталонија

Макфакс - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, на политичките противници кои на протестите во Мадрид побараа негова оставка им порача дека додека тој бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер, Маријано Рахој, во однос по прашањето за Каталонија.

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Локално - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Шпанија: Почнува најважен судски процес против официјални лица од Каталонија

Локално - 12.02.2019

Во шпанскиот Врховен суд во Мадрид денеска почнува најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој им се суди на вкупно 12 каталонски сепаратисти. Тие се соочуваат со разни обвиненија, вклучително и за бунт за време на ...

Во Мадрид започна судењето на каталонските сепаратисти

24Инфо - 12.02.2019

Врховниот суд во Мадрид денеска го започна судењето на каталонските сепаратисти поради обидот за отцепување на Каталонија од Шпанија. На обвинетите им се закануваат казни од седум до 25 години затвор, поради одржување на забранетиот референдум за ...

Шпанија: Протест на десничарските партии, се бара оставка на владата

Канал5 - 10.02.2019

Илјадници Шпанци се собраа денеска на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги организираше конзервативната опозициска партија „Народна партија и Граѓани“, а ...

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

24Инфо - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

24Инфо - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Шпанскиот премиер размислува за предвремени избори

24Инфо - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ја разгледува можноста за свикување на предвремени парламентарни избори на 14. април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

Курир - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија. Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата ...

Санчез по протестите во Мадрид: Како опозиционер го поддржав Рахој во однос на Каталонија

Точка - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, на политичките противници кои на протестите во Мадрид побараа негова оставка им порача дека додека тој бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер, Маријано Рахој, во однос по прашањето за Каталонија.

(ВИДЕО) Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

А1 On - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер, Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Блокади на автопатиштата во Каталонија пред судењето на сепаратистите во Мадрид

Нова ТВ - 12.02.2019

Демонстрантите ги блокираа автопатиштата во Каталонија пред почетокот на судењето на 12 каталонски сепаратисти во Мадрид. Тие се обвинети по повеќе точки, меѓу кои и за бунт за време на неуспешниот обид за сецесија, кон крајот на 2017 година.

Во Мадрид почна судењето на каталонските сепаратисти

Точка - 12.02.2019

Врховниот суд во Мадрид денеска го почна судењето на каталонските сепаратисти поради обидот за отцепување на Каталонија од Шпанија. На обвинетите им се закануваат казни од седум до 25 години затвор поради одржување на забранетиот референдум за ...

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

А1 On - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

Точка - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Санчез размислува за предвремени избори

Р.С.Европа - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја разгледува можноста за свикување на предвремени парламентарни избори на 14. април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ, повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

А1 On - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата во ...

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Курир - 11.02.2019

Шпанскиот премиер Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Најважен судски или политички монтиран процес

Опсервер - 12.02.2019

Во шпанскиот Врховен суд во Мадрид денеска почнува најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој им се суди на вкупно 12 каталонски сепаратисти. Тие се соочуваат со разни обвиненија, вклучително и за бунт за време на ...

Во Мадрид почна судењето на каталонските сепаратисти

Канал5 - 13.02.2019

Дванаесет каталонски сепаратистички лидери се изведени пред судот во Мадрид поради неуспешниот обид за прогласување независност што ја предизвика најголемата политичка криза во Шпанија во последниве децении, пренесува „Њу Зиланд Хералд“.

Шпанските власти подготвени за судењето на каталонските сепаратисти

Centar - 12.02.2019

Шпанија се подготвува за најчувствителниот судски процес во последните неколку децении, во кој десетина каталонски сепаратисти се соочуваат со различни обвиненија, вклучувајќи ги и оние за бунт за време на неуспешниот обид за отцепување кон крајот ...

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

А1 On - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, започнува денеска во Мадрид. Судењето против 12 Каталонците кој во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Шпанскиот премиер размислува за предвремени избори

Centar - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ја разгледува можноста за свикување предвремени парламентарни избори на 14 април, објави денеска државната новинска агенција ЕФЕ повикувајќи се на неименувани извори од владата.

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

Нетпрес - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија. Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата ...

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

24Инфо - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Блокади на автопатиштата во Каталонија пред судењето на сепаратистите во Мадрид

А1 On - 12.02.2019

Демонстрантите ги блокираа автопатиштата во Каталонија пред почетокот на судењето на 12 каталонски сепаратисти во Мадрид. Тие се обвинети по повеќе точки, меѓу кои и за бунт за време на неуспешниот обид за сецесија, кон крајот на 2017 година.

Почнува судењето на поранешни каталонски функционери обвинети за бунт

Centar - 12.02.2019

Судењето на поранешните каталонски функционери, обвинети за бунт против Шпанија, кој може да трае три месеци и да предизвика тензии, почнува денеска во Мадрид. Судењето против 12-те Каталонци кои во октомври 2017 година организираа референдум за ...

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

Н.Македонија - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата ...

Санчез: Како опозиционер бев со Рахој поради Каталонија

Сител - 11.02.2019

Шпанскиот премиер, Педро Санчез им порача на политичките противници кои вчера на протест во Мадрид бараа да поднесе оставка, дека додека бил опозициски лидер го поддржувал тогашниот премиер Маријано Рахој во врска со Каталонија.

Каталонските лидери пред суд: Пресудата е одамна донесена!

Вечер - 12.02.2019

Демонстранти ги блокираа автопатиштата во Каталонија во вторникот пред почетокот на судењето на 12 каталонски сепаратисти во Мадрид, обвинети по повеќе точки, меѓу кои и за бунт за време на неуспешниот обид за сецесија, кон крајот на 2017 година.

Пуџдемон бара ослободителна пресуда за каталонските сепаратисти

1tv - 12.02.2019

Поранешниот претседател на регионалната Влада на Каталонија. Карлес Пуџдемон денеска оцени дека судењето на групата од 12 каталонски сепаратиситчки лидери во Мадрид, претставува тест на издржливост за шпанскиот правосуден систем и за демократијата ...