TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Садула Дураки - од фаворит за „метла“ до вицепремиер

Глас на Америка - 06.07.2019

Јавноста поделена околу изненадувачкиот избор на Дураки. Од Владата без образложение. Матичната партија тврди дека станува збор за искусен политичар. Дураки е седумнаесет години во извршната власт.

Дураки го замени Лика

Независен - 06.07.2019

Премиерот Зоран Заев повторно има пет заменици. Уште на првата владина седница по реконструкцијата, старо-новиот министер Садула Дураки, кој направи трансфер од животна средина во новиот ресор за политички систем, е именуван за вицепремиер, покрај ...

Садула Дураки избран за вицепремиер

Алсат-М - 05.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки на денешната владина седница е назначен за заменик на премиерот Зоран ...

Експертот за Интернет експлорер Садула Дураки назначен за вицепремиер

Сакам да кажам - 05.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Садула Дураки од ДУИ е назначен за вицепремиер во Владата на Зоран Заев. Одлуката за унапредување на Дураки беше донесена на вчерашната седница на Владата.

Типично сдсмување

Сакам да кажам - 05.07.2019

1 Ама зошто вака негативно кон Владата? Па не може секој ден салата да ги правите. Не се тие боксерска вреќа за удирање. Па има разлика. На пример, еве Хазби Лика како вицепремиер не одеше на работа. Садула Дураки барем знае интернет експлорер.

Реакции на социјалните мрежи за назначувањето на новиот вицепремиер

Радио МОФ - 05.07.2019

Поранешниот министер за животна средина Садула Дураки , а моментално актуелен министер во новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедници, од вчера е назначен и за заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Бриф - 05.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Метлата го постави експертот за Internet Explorer Дураки за вицепремиер

Антропол - 05.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците Садула Дураки од ДУИ е назначен за вицепремиер во Владата на Зоран Заев. Одлуката за унапредување на Дураки беше донесена на вчерашната седница на Владата.

Садула Дураки назначен за нов вицепремиер, Заев го доби петтиот заменик

4NEWS - 05.07.2019

Актуелниот министер на новото министерство за политички систем Садула Дураки е назначен за нов заменик претседател на Владата. Одлуката е донесена доцна вечерва во рамките на 142 владина седница.

Дураки и министер и вицепремиер, Заев не одговара според кои заслуги е назначен

4NEWS - 05.07.2019

Садула Дураки нема да биде само министер за политички систем, туку и вицепремиер на Владата. Одлуката беше донесена синоќа на владина седница. Па така, по Спасовски, Османи, Шекеринска и Анѓушев, Дураки стана петтиот владин вицепремиер.

Садула Дураки стана вицепремиер

OhridNews - 05.07.2019

На вчерашната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија. Дураки, кој постојано е на високи државни функции во ерата на владеење ...

Садула Дураки назначен за вицепремиер во Владата

Мета - 05.07.2019

На вчерашната 142. седница на владата, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за вицепремиер во кабинетот на премиерот Зоран Заев. Дураки беше сменет со „метлата“ на Заев и од министер за животна средина и ...

МНОГУМИНА МУ ПРЕДВИДУВАА „МЕТЛА“: Заслужи ли Дураки вицепремиерска фотелја?

Фактор - 05.07.2019

Министерот кој според многумина треба да добие „метла“ од Владата на Заев доби уште една функција. Садула Дураки кој од министерството за животна средина е прекомандуван и аместен за нов министер за политички систем и односи меѓу заедниците стана ...

Негодувањето од јавноста не ја премисли власта за Садула Дураки

1tv - 05.07.2019

Бурните реакции на јавноста, очигледно не ја премислија Владата пред да го унапреди екс-министерот за животна средина, Садула Дураки. Откако беше назначен за министер во новото министерство за политички систем, еден од најоспоруваните кадри, сега е ...

Дураки и министер и вицепремиер, Заев не одговара според кои заслуги е назначен

ТВ21 - 05.07.2019

Садула Дураки нема да биде само министер за политички систем, туку и вицепремиер на Владата. Одлуката беше донесена синоќа на владина седница. Па така, по Спасовски, Османи, Шекеринска и Анѓушев, Дураки стана петтиот владин вицепремиер.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

MakPress - 05.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Република Македонија.

Садула Дураку стана и вицепремиер

CivilMedia - 05.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки од ДУИ, е назначен за вицепремиер во Владата на Зоран Заев. Одлуката за унапредување на Дураки беше донесена на вчерашната владина седница.

5 јули: Надеж за ЕУ, реконстуркции, рочишта, УНЕСКО, социјални станови…

CivilMedia - 05.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки од ДУИ, е назначен за вицепремиер во Владата на Зоран Заев. Одлуката за унапредување на Дураки беше донесена на вчерашната владина седница.

Липковецот Садула Дураки стана вицепремиер

Кумановски м. - 05.07.2019

На Садула Дуарку од Липково му тргна со новите функции. Откако неодамна од позицијата министер за животна средина и просторно планирање, премина на чело на новоформираното Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, вчера стана и ...

Владимир Милчин за новиот вицепремиер Дураки: Дупло дно

Република - 05.07.2019

, кратко коментира поранешниот прв човек на СОРОС Македонија, Владимир Милчин откако поранешниот министер за животна средина стана вицепремиер и прв човек на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедници.

Садула Дураки ем министер ем вицепремиер

еМагазин - 05.07.2019

Садула Дураки кадар на ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата од министерската функција во Министерството за животна средина и просторно планирање беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе ...

„Internet explorer сепак испадна добра референца за вработување“: Твитер реакции за Садула Дураки кој стана и ...

еМагазин - 05.07.2019

Садула Дураки кадар на ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата од министерската функција во Министерството за животна средина и просторно планирање беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе ...

ЗАЈАКНАТ ТИМОТ НА ЗАЕВ: Вицепремиер стана Садула Дураки кој има познавање од Интернет експлорер и Мајкрософт офис

Денешен - 05.07.2019

Вицепремиерскиот тим на Зоран Заев од вчера е зајакнат со новиот вицепремиер Садула Дураки, министер за политички систем и односи меѓу заедниците инаку кадар на ДУИ. Одлуката за унапредување на министерот Дураки во вицепремиер била донесена на ...

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Сител - 04.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Дураки е и нов вицепремиер во владата

Телма - 04.07.2019

На денешната владина седница, екс-министрот за животна средина доби уште една функција. Садула Дураки, покрај тоа што ќе управува со новоформираното Министерството за политички систем, стана и вицепремиер.

Дураки за 10 години како градоначалник и министер не ја реши депонијата со јаловина во близина на училиште во Липково, ...

Сакам да кажам - 04.07.2019

Иако градоначалник на Липково во два мандата , а потоа и министер за животна средина, Садула Дураки за десет години ништо не презел за отстранување на опасната депонија со флотациона јаловина, лоцирана во близина на училиште во оваа општина.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Фокус - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, информираа од Владата.

Садула Дураки стана вицепремиер

МКД - 04.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки на денешната владина седница е назначен за заменик на премиерот на Република Северна Македонија, информира владината прес служба.

Садула Дураки назначен за заменик на премиерот Заев

Нова ТВ - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за заменик на премиерот. Дураки во минатото бил градоначалник на Општина Липково, а пред да стане министер за политички систем и односи меѓу ...

Иако се очекуваше да го смени „Метлата на Заев“, Садула Дураки денеска беше избран за вицепремиер

24 Вести - 04.07.2019

На денешната владина седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки, е назначен за заменик на претседателот на Владата, Зоран Заев, односно за вицепремиер.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

А1 On - 04.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Владата го назначи Садула Дураки и за вицепремиер

AKO - 04.07.2019

Владата го назначи Садула Дураки за вицепремиер. Ова е кусата информација во соопштението од Владата за 142 седница. Нема образложение зошто, со какви задачи и врз основа на кои заслуги Дураки станува и вицепремиер, покрај неговото назначување за ...

Дураки назначен за вицепремиер во владата

Макфакс - 04.07.2019

На седница на Владата која се одржа денеска, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за вицепремиер односно за заменик на претседателот на Владата, Зоран Заев.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Локално - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, информираа од Владата.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Независен - 04.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Нетпрес - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за заменик на Претседателот на Владата. Дураки премина од Министерството за животна средина во новото Министерство за политички систем во рамки ...

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Либертас - 04.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Вечер Прес - 04.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Садула Дураки стана вицепремиер

Фактор - 04.07.2019

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки на денешната седница е назначен за Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, информираа од Владата.

Дураки назначен за вицепремиер во владата

Точка - 04.07.2019

На седница на Владата која се одржа денеска, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки, е назначен за вицепремиер односно за заменик на претседателот на Владата, Зоран Заев.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Опсервер - 04.07.2019

Садула Дураки од ДУИ, кој пред една недела со реконструкцијата беше поставен на чело на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, ќе биде и заменик претседател на Владата на Северна Република Македонија.

Владата го назначи Садула Дураки за вицепремиер

1tv - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, информираа од Владата.

Дураки назначен за вицепремиер во владата

24Инфо - 04.07.2019

На седница на Владата која се одржа денеска, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки, е назначен за вицепремиер односно за заменик на претседателот на Владата, Зоран Заев.

Садула Дураки нов вицепремиер

Слободен Печат - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за заменик на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, соопшти владината служба за информирање.

Садула Дураки стана вицепремиер

365 - 04.07.2019

На денешната 142-ра владина седница, новиот Министер за политички систем и односи меѓу заедниците, кој јавноста ја воодушеви со своите познавања од Internet Explorer , а кој претходно се докажа и на функцијата Министер за небавење со граѓаните за ...

Садула Дураки назначен за нов вицепремиер, Заев го доби петтиот заменик

ТВ21 - 04.07.2019

Актуелниот министер на новото министерство за политички систем Садула Дураки е назначен за нов заменик претседател на Владата. Одлуката е донесена доцна вечерва во рамките на 142 владина седница.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

PressingTV - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, информираа од Владата.

Садула Дураки назначен за вицепремиер

Курир - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за заменик на Претседателот на Владата. Дураки премина од Министерството за животна средина во новото Министерство за политички систем во рамки ...

Садула Дураки стана заменик премиер

Expres - 04.07.2019

На денешната седница, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за заменик на премиерот, дознава Нова ТВ.. Дураки со реконструкцијата на владата беше назначен за министер во новоформираното Министерство за ...