TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само посебни граѓани ќе добијат обичен пасош!

Слободен Печат - 18.02.2020

Министерството за внатрешни утврдува кој попрво ќе земе пасош – тие што ургентно треба да се лекуваат во странство, бизнисмените, гастарбајтерите дојдени да земат нов пасош, професорите и експертите со закажани меѓународни конгреси, тие што ...

И до пасош преку приоритетна листа

Expres - 18.02.2020

До крајот на март нов пасош ќе може да добијат само избрани 4.000 граѓани, и тоа во редовна процедура, а веќе 15.000 лица чекаат нова патна исправа. МВР синоќа одлучувало кој би требало да има приоритет за нова патна исправа при дефицитот што се ...

Чулев уште бара решение за кризата со пасоши

360 степени - 17.02.2020

По задолжувањето од Владата, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев да формира работна група и да изнајде решение за недостигот на обрасци за пасоши, од МВР информираат дека работната група утрово се состанала, но се бараат дополнителни ...

Борба за пасоши, МВР се уште работи на методологијата за распределба

Канал5 - 17.02.2020

Ако за пасош се јавите денеска ќе ви закажат дури за неколку месеци, се жалат граѓаните. Револтирани се, бидејќи не можат да земат пасоши. Велат дека мака мачат за да стигнат до патната исправа.

МВР објави важна вест поврзана со издавање на патните исправи

Скопје инфо - 17.02.2020

Во врска со Oдлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Слободен Печат - 17.02.2020

МВР на состанок утринава одлучува по кои критериуми ќе ги издаде последните четири илјади пасоши за кои останаа обрасци во државава. Владата побара од Министерството да одреди критериуми за издавањето, затоа што има дефицит на материјали за издавање ...

Проблемот со недостиг на пасоши стигна до Меркел, Спасовски ќе ургира германската фирма порано да прати обрасци

Сакам да кажам - 16.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ќе се обидува преку кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел да издејствува компанијата „Веридос“ да испечати и испорача обрасци за пасоши најмалку две недели порано од договорениот рок на тендерот.

Пасошката криза ќе се решава со рестрикции

Телма - 16.02.2020

За последните 4 илјади пасоши ќе има рестрикции за издавање, одлучи владата на синоќешната седница. Без итна постапка, и предност за оние со ургентни потреби – медицински или професионални.

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Алсат-М - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

До 24 март МВР треба да утврди механизам за издавање пасоши

Макфакс - 16.02.2020

Владатa доцна синоќа на седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со актуелната состојба и проблемот со издавање на патни исправи од страна на Министерството за внатрешни работи. При тоа го задолжи ова министерство да утврди механизам, ...

Владата го задолжи, Чулев утре ќе објави на кој начин и како ќе се издаваат пасошите до 24 март

Канал5 - 16.02.2020

Министерството за внатрешни работи утре ќе објави на кој начин и како ќе се издаваат патните исправи, најави за Канал 5 министерот Наќе Чулев. Откако Владата на синоќешната седница го задолжи да утврди механизам, односно методологија и критериуми ...

МВР ќе одлучува кој ќе добие пасош дури да стигнат новите

360 степени - 16.02.2020

Министерството за внатрешни работи треба да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март, за кога е најавена испораката на дополнителна количина обрасци. Вакво задолжение даде владата со заклучок на синоќешната седница, на ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Слободен Печат - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Опсервер - 16.02.2020

– Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

Ќе се утврди критериум кој ќе добие пасош додека да стигнат новите обрасци

Фокус - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

24Инфо - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Frontline - 16.02.2020

Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март 2020 година, за кога е најавена испорака на дополнителна количина обрасци на патни исправи.

МВР треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

ТВ21 - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

iPortal - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Сител - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР треба да утврди механизам за издавање пасоши

Н.Македонија - 16.02.2020

Владатa доцна синоќа на седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со актуелната состојба и проблемот со издавање на патни исправи од страна на Министерството за внатрешни работи. При тоа го задолжи ова министерство да утврди механизам, ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Press24 - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

До 24 март МВР треба да утврди механизам за издавање пасоши

Точка - 16.02.2020

Владатa доцна синоќа на седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со актуелната состојба и проблемот со издавање на патни исправи од страна на Министерството за внатрешни работи. При тоа го задолжи ова министерство да утврди механизам, ...

МВР задолжено од Владата до 24 март да изнајде критериуми за издавање патни исправи

MakPress - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Вечер - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР до 24 март треба да утврди критериуми за издавање патни исправи

Канал5 - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР ќе изготви критериуми за издавање патни исправи

+инфо - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

До 24 март МВР треба да утврди механизам за издавање пасоши

MTM - 16.02.2020

Владатa доцна синоќа на седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со актуелната состојба и проблемот со издавање на патни исправи од страна на Министерството за внатрешни работи. При тоа го задолжи ова министерство да утврди механизам, ...

МВР ќе изготви критериуми за издавање патни исправи

Нетпрес - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

МВР ќе подготви критериуми за издавање патни исправи

МКД - 16.02.2020

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата со актуелната состојба и проблемот со издавање патни исправи. Го задолжи Министерството за внатрешни работи да утврди методологија и критериуми за издавање патни исправи до 24 март ...

Рестрикции за пасоши – нема брза постапка

Република - 16.02.2020

За последните 4 000 пасоши ќе има рестрикции за издавање. Времено се укинува итната постапка. Предност ќе имаат оние со ургентни потреби – медицински или професионални. Тоа ќе биде рецептот по кој МВР ќе ги издава последните околу 4 000 преостанати ...

МВР да утврди критериуми за издавање пасоши до 24 март

24 Вести - 16.02.2020

Министерството за внатрешни работи треба да утврди методологија и критериуми за издавање пасоши до 24 март, за кога е најавена испораката на дополнителна количина обрасци. Вакво задолжение даде владата со заклучок на синоќешната седница, на која се ...

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Frontline - 17.02.2020

Неофицијално, предност ќе имаат граѓаните со ургентни медицински потреби, оние со бизниси во странство кои не можат да чекаат, експерти кои треба да одат на меѓународни конгреси, како и иселеници што во Македонија се вратиле само за да ја извадат ...

Се бара чаре за пасошите

+инфо - 17.02.2020

Во врска со Oдлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...

Работна група во МВР ја решава состојбата со недостаток на обрасци за пасоши

еМагазин - 17.02.2020

По една одржана средба денеска, Работна група во МВР до крајот на денот закажала уште една средба со што ќе се утврдат селедните чекори за да се реши проблемот со недостаток на обрасци за пасоши.

Состанок на работната група во МВР за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за пасоши, МВР најавува ...

Либертас - 17.02.2020

Во врска со Oдлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен Печат - 17.02.2020

Во врска со Oдлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...

Состанок на работната група во МВР за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за пасоши

Канал5 - 17.02.2020

До крајот на денов закажана е уште една средба на работната група во МВР по што јавноста дополнително ќе биде информирана околу следните чекори во насока на решавање на настанатата состојба.

МВР: Работната група бара решение за проблемите со пасошите

Макфакс - 17.02.2020

Во врска со Oдлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...

Работната група бара решение за проблемите со пасошите

Н.Македонија - 17.02.2020

Во врска со одлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог-решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...

МВР: Работната група бара решение за проблемите со пасошите

Точка - 17.02.2020

Во врска со одлуката на Влада со која беше задолжено Министерството за внатрешни работи да формира работна група предводена од страна на министерот Наќе Чулев, што ќе даде предлог-решение за надминување на состојбата со недостигот на обрасци за ...