TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најголемиот авион на светот успешно го изведе првиот пробен лет

Сакам да кажам - 15.04.2019

Најголемиот авион на светот според распонот на крила го имаше својот прв лет над пустината Мохаве во Калифорнија. Наречен „стратолаунч“, според компанијата што го произведе, тој има распон на крила од 117 метри, колку што е должината на фудбалски ...

Stratolaunch, најголемиот авион во светот, го направи својот прв лет

Smartportal - 15.04.2019

Најголемиот авион во светот е титула која е добиена со причина. Овој авион има намена да ги носи ракетите до стратосферата на Земјата од каде тие ќе ги вклучат своите мотори и ќе се лансираат до орбитата.

Успешен прв лет на најголемиот авион на светот

Факултети - 15.04.2019

Авионот со најголем распон на крилата на светот успешно го заврши првиот лет, објави американската воздухопловна компанија „Стратоланч“. Леталото има два трупа и распон на крилата од 117 метри, што е повеќе од стадион за американски фудбал.

Најголемиот авион во светот го изведе првиот лет (ВИДЕО)

Кумановски м. - 14.04.2019

Најголемиот авион во светот го изведе првиот пробен лет во Калифорнија. Леталото наречено „Рок“, чиј распон на крилја е еднаков на должина на терен за американски фудбал и има шест мотори, го изведе премиерниот лет над пустината Мохаве.

Погледнете го првиот лет на авионот со најголеми крила во светот!(видео)

Магазин - 14.04.2019

Авионот со најголеми крила на светот успешно го заврши својот прв лет, соопшти Американската компанија Стратоланч. Авионот има крила од 117 метри, а денеска успешно го заврши својот прв лет. Авионот летал 2 часа над калифорниската пустина Мохава.

Погледнете го првиот лет на авионот со најголеми крила на светот: Има два трупа, а крилата се поголеми од терен за ...

Точка - 14.04.2019

Авионот со најголем распон на крила на светот успешно го завршил својот прв лет, соопштила американската компанија "Stratolaunch". Авионот има два трупа и распон на крила од 117метри, што е поголемо од тревник за американски фудбал.

(Видео) Најголемиот авион во светот успешно го реализира првиот лет

Макфакс - 14.04.2019

Авионот со најголем распон на крилата успешно го реализира првиот лет, објави американската авио-компанија „Stratolaunch“. Авионот има два трупа и распон на крилата од 117 метри. Летал два ипол часа над пустината Мохаве во Калифорнија, на висина од ...

Најголемиот авиот во светот го направи првиот тест лет

А1 On - 14.04.2019

Најголемиот авион во светот, Stratolaunch со два трупа и шест Boeing 747 мотори, го направи својот прв тест лет во саботата во Калифорнија. Авионот постигнал надморска височина од 17.000 метри и слетал безбедно по двачасовнот лет.

Пробен лет на авионот со најголем распон на крилата во светот

Р.С.Европа - 14.04.2019

Американската компанија Стратолонч денеска објави дека го извела првиот пробен лет на најголемиот авион на светот по распонот на крила над калифорниската пустина. Чудното двотрупно летало, кое го произведе компанијата „Скејлд композајтс“ има шест ...

Летна најголемиот авион во светот (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2019

Најголемиот авион во светот според распонот на крилјата летна вчера над пустината Мохаве во Калифорнија. Авионот, изграден од Стратолонч, е дизајниран да служи како лансирна рампа за сателити.

(ВИДЕО) Најголемиот авион во светот го изведе пробниот лет

Нетпрес - 14.04.2019

Компанијата „Stratolaunch Systems“ го извела во саботата на западот од САД првиот пробен лет на најголемиот авион во светот наречен едноставно „Stratolaunch“, наменет за лансирања транспортни ракети.

Успешно тестирање: Најголемиот авион во светот полета за првпат

Кајгана - 14.04.2019

Stratolaunch Systems, компанијата која во 2011 година ја основа Пол Ален, спроведе пробен лет на најголемиот авион во светот. Станува збор за авион со шест мотори и распон на крила голем колку рагби игралиште.

(Видео) Најголемиот авион во светот успешно го реализира првиот лет

24Инфо - 14.04.2019

Авионот со најголем распон на крилата успешно го реализира првиот лет, објави американската авио-компанија „Stratolaunch“. Авионот има два трупа и распон на крилата од 117 метри. Летал два ипол часа над пустината Мохаве во Калифорнија, на висина од ...

Најголемиот авион во светот успешно го реализира првиот лет (ВИДЕО)

USB - 14.04.2019

Авионот со најголем распон на крилата успешно го реализира првиот лет, објави американската авио-компанија „Stratolaunch“. Авионот има два трупа и распон на крилата од 117 метри. Летал два ипол часа над пустината Мохаве во Калифорнија, на висина од ...