TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иранскиот министер за надворешни работи, исмевајќи го израелското оружје, вели конфликтот нема да ескалира

МКД - 20.04.2024

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан во интервју за Ен-би-си одби да признае дека Израел стои зад нападот врз Иран извршен во петокот и додаде дека оружјето користено во тој напад „повеќе личи на детски играчки отколку на ...

Иран има силни опции за одмазда против Израел, вклучително и нуклеарно оружје

Р.С.Европа

Иран ги откри тајните планови на Израел за напад на нуклеарни постројки

Вечер Прес

„Јас само крајот би го променил, другото не чини“

Н.Македонија

Фотографија на денот: Без шамија покрај плакат со ирански ракети

Deutsche Welle

Конфликт Иран-Израел: Кој има влијание врз Техеран?

Deutsche Welle

Тел Авив и Техеран го минимизираат израелскиот воздушен напад врз Иран

Глас на Америка

Глас на Америка Точка Слободен Печат Телма Глас на Америка Глас на Америка Deutsche Welle Курир

Иранскиот министер за надворешни работи повика на смирување на тензиите на Блискиот Исток

Бизнис Вести - 20.04.2024

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан се заложи за намалување на тензиите на Блискиот Исток кои дополнително ескалираа по меѓусебните напади меѓу Иран и Израел, јави ДПА.

„Не го провоцирајте Иран“, предупредува портпаролот на Хезболах

Во Центар

Генсекот на НАТО: Никој нема корист од војната на Блискиот Исток

Курир

МНР ќе упати порака за претпазливост до македонските државјани во Израел, нема нови барања за евакуација

Курир

Иран пред ОН вети дека Израел ќе „зажали“ за секој напад врз нив

Локално

„ЛАБОРАТОРИИ НА БОЈНОТО ПОЛЕ“ Кој е „тајниот план“ на Русија и на Иран?

+инфо

Иран во ОН го предупреди Израел да не презема натамошни воени дејствија

Нетпрес

CivilMedia Во Центар Пулс24 Zoom Нова ТВ Макфакс Опсервер Вечер Прес

Засега атомските постројки во Иран не се загрозени

Н.Македонија - 20.04.2024

Израел изврши воздушен напад пред зори во Иран. Оваа вест ја објавија повеќе американски медиуми цитирајќи неименувани израелски и американски официјални лица. Ако се точни информациите за ракетните напади на Израел, тоа недвосмислено е потег што се ...

Израелскиот напад врз иранските нуклеарни постројки всушност би било лоша идеја

Денар

Цените на нафтата паднаа по иранските пораки

Денар

Израел и Иран се обидуваат премолчно да минат преку нападот на Исфахан

Нетпрес

ШТО СЕ КРИЕ ВО ИРАНСКАТА ПЛАНИНА ЗА НУКЛЕАРНА ЕНЕРГИЈА? Израел и другпат е поврзан со напад врз Натанз

+инфо

Си-Ен-ЕН: Завршени директните напади меѓу Иран и Израел, Техеран веќе нема да одговори

Либертас

Иран ја активираше противвоздушната одбрана, Израелците напаѓаат?

Вечер Прес

Канал5 Фокус Нетпрес 24Инфо Lider МКД Нетпрес Скопје1

Шефот на МААЕ: Не ги напаѓајте иранските нуклеарни постројки

Макфакс - 19.04.2024

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, ги предупреди земјите да не ги напаѓаат иранските нуклеарни постројки. Во Исфахан, каде што беше извршен нападот, има неколку нуклеарни постројки во земјата.

Шефот на МААЕ: Не ги напаѓајте иранските нуклеарни постројки

Опсервер

ШЕФОТ НА МААЕ: : Не ги напаѓајте иранските нуклеарни постројки

Денешен

Шефот на МААЕ: Не ги напаѓајте иранските нуклеарни постројки

Алсат-М

Блинкен: САД не учествуваше во израелскиот напад

Скопје1 - 19.04.2024

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на денешната прес-конференција изјави дека САД не се вклучени во израелските офанзивни операции. На прашањето дали Израел ги известил САД за нападот, Блинкен рече дека нема да коментира.

Разузнавачки извор за Си-ен-ен: Директните напади меѓу Израел и Иран завршија

Макфакс

Вашингтон Пост: Израел вели дека ја покажал својата способност да нападне во внатрешноста на Иран

Либертас

Блинкен: САД не се дел од никакви офанзивни операции

CivilMedia

Американски медиуми: Израел го најави нападот врз Вашингтон, Американците рекоа дека не го одобруваат

Скопје1

Американски медиуми: САД однапред биле известени за напад на Израел врз Иран

MakPress

Разузнавачки извор за „Си-ен-ен“: Директните напади меѓу Израел и Иран завршија

Опсервер

Точка 24Инфо Zoom

ОКО ЗА ОКО, ЗАБ ЗА ЗАБ Израел нема да преземе одговорност за нападот во Иран

+инфо - 19.04.2024

Израел нема да преземе одговорност за нападот синоќа врз објект во централниот дел на Иран, објави израелскиот весник „Џерусалем пост“. Извори од израелската служба за безбедност и од Владата на Израел за весникот рекоа дека причините за тоа се ...

Израел нема јавно да ја преземе одговорноста за нападот врз Иран

ТВ21

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“

24 Вести

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“.

Канал5

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“.

Frontline

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“.

Рацин

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“

MakPress

Блинкен уверува дека САД не биле вклучени во ниту една офанзивна операција

Слободен Печат - 19.04.2024

Соединетите Американски Држави „не беа вклучени во ниту една офанзивна операција“, рече денеска американскиот државен секретар Антони Блинкен по извештаите дека Израел извршил одмазднички напади врз ...

Блинкен: САД не беа вклучени во ниту една офанзивна операција

Бизнис Вести

Блинкен: САД не беа вклучени во ниту една офанзивна операција

Рацин

Блинкен: САД не беа вклучени во ниту една офанзивна операција

MakPress

Израел ја известил Америка дека ќе му се одмазди на Иран

Скопје1 - 19.04.2024

Израелските власти во четвртокот ги известиле Соединетите држави дека „во наредните денови ќе го нападнат Иран“ за нападите на Иран за време на изминатиот викенд во Израел. Според Си -Ен -Ен, американските власти ја објавија израелската страна дека ...

CNN: Остин разговараше со Галант пред пред нападот на Иран, Вашингтон не ја поддржува оваа акција

А1 On

Си-Ен-Ен: Остин разговараше со Галант пред нападот на Иран, Вашингтон не ја поддржува оваа акција

Макфакс

Остин и Галант разговарале пред израелскиот напад над Иран

Слободен Печат

Си-Ен-Ен: Остин разговараше со Галант пред нападот на Иран, Вашингтон не ја поддржува оваа акција

Опсервер

Си-ен-ен: Остин разговарал со Галант пред нападот на Иран

Фокус

Си-Ен-Ен: Остин разговараше со Галант пред нападот на Иран, Вашингтон не ја поддржува оваа акција

MTM

Либертас Точка Канал5 Centar MakPress

Русија повика на воздржаност помеѓу Израел и Иран

Макфакс - 19.04.2024

Русија повика на воздржаност по информациите за напад на Израел врз Иран. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави денеска за новинарите дека Русија ги проучува деталите за нападот и дека ќе го коментира откако ќе се разјасни неговата природа.

Русија повика на воздржаност помеѓу Израел и Иран

Опсервер

Русија повика на воздржаност помеѓу Израел и Иран

Точка

Русија повика на воздржаност помеѓу Израел и Иран

Centar

ЕУ и Кина повикаа на воздржаност на Блискиот исток

Макфакс - 19.04.2024

Кина објави дека се противи на каква било ескалација на тензиите на Блискиот Исток. „Кина се противи на какви било активности кои би можеле дополнително да ги ескалираат тензиите“, изјави денеска Лин Џијан, портпарол на кинеското Министерство за ...

ЕУ и Кина повикаа на воздржаност на Блискиот исток

Опсервер

ЕУ и Кина повикаа на воздржаност на Блискиот исток

MTM

ЕУ и Кина повикаа на воздржаност на Блискиот исток

Точка

ЕУ и Кина повикаа на воздржаност на Блискиот Исток

Centar

Нема штета на иранските нуклеарни постројки

Скопје1 - 19.04.2024

Нема штета на иранските нуклеарни постројки за време на утринскиот напад од Израел, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН. Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека ја следи ситуацијата „многу внимателно“ и повика на ...

Потврдено: Нема штета на иранските нуклеарни постројки

Макфакс

Потврдено: Нема штета на иранските нуклеарни постројки

Опсервер

Потврдено: Нема штета на иранските нуклеарни постројки

Точка

Потврдено: нема штета на иранските нуклеарни постројки

Centar

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Бизнис Вести - 19.04.2024

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток. „Апсолутно е неопходно регионот да остане стабилен и сите страни да се воздржат од ...

Фон дер Лајен ги повика Иран и Израел да се воздржат од напади

Независен

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

CivilMedia

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Курир

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Нетпрес

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Рацин

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Zoom

Иран: Повторно воспоставен авиосообраќајот во земјата

Бизнис Вести - 19.04.2024

Летовите во Иран, кои утринава беа суспендирани над неколку градови и провинции, се повторно воспоставени, јавува иранската новинска агенција ИРНА. Специјализираниот портал Flight Radar 24, пак, наведува дека аеродромите во Техеран, Шираз и Исфахан ...

Иран: Укинати сите ограничувања за воздушниот сообраќај

Скопје1

Повторно воспоставен авиосообраќајот во Иран

Слободен Печат

Иран: Повторно воспоставен авиосообраќајот во земјата

24Инфо

Иран: Повторно воспоставен авиосообраќајот во земјата

MakPress

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

Бизнис Вести - 19.04.2024

Амбасадата на САД во Израел денеска им порача на своите вработени и нивните семејства да ги ограничат своите движења по извештаите дека Израел извршил напад врз цели во Иран. „По извештаите дека Израел извршил одмазднички напад во Иран, вработените ...

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

Слободен Печат

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

24 Вести

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

Либертас

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

Независен

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

Курир

Амбасадата на САД во Израел им порача на вработените и на семејствата да ги ограничат движењата

24Инфо

Канал5 Во Центар Пулс24 MakPress