TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада

А1 On - 30.05.2024

Претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада. Од Кабинетот на претседателката за МИА ја потврдија информацијата. Рокот за доделување на мандатот за состав на идната влада ...

Сиљановска Давкова: Го почитувам Преспанскиот договор, но верувам и во слободата на изразување

Пулс24

Сиљановска Давкова се сретна со началникот на генералштабот, генерал-потполковник Ѓурчиновски

Канал5

Силјановска Давкова: Лентите не се многу големи, сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Пулс24

Македонските иселеници од Италија благодарни за честа искажана од претседателката Сиљановска Давкова

Сител

Силјановска за венецот во Рим: Кратка била лентата, немало место за името на државата

Frontline

Претседателката Сиљановска-Давкова во Рим не положила венец на кој пишувало „нашата држава“

Мета

MakPress MakPress Канал5 Република MakPress Нова ТВ Независен Рацин

Да се отповика Фрчкоски, амбасадорот во ООН, бара Партијата на Македонците во Србија

МКД - 30.05.2024

Бараме амбасадорот на Македонија во Обединетите нации, Љубомир Фрчкоски веднаш да се отповика бидејќи за резолуцијата за Сребреница не се консултирал со претседателката Гордана Сиљановска Давкова, се вели во барањето на Партијата на Македонците во ...

Партијата на Македонците во Србија бара од Сиљановска Давкова да го отповика Фрчкоски од ОН поради гласањето за Резолуцијата за Сребреница

Локално

Фрчкоски требаше да се консултира и со мене, не само со Османи, за гласањето во ООН за Резолуцијата за Сребреница, вели претседателката Гордана Сиљановска Давкова

Република

Фрчкоски не ја консултрал претседателката како да гласа за Резолуцијата за Сребреница

PressingTV

Не бев консултирана за гласањето во ООН за Резолуцијата за Сребреница, вели Сиљановска

Денешен

Фрчкоски не ја консултрал претседателката како да гласа за Резолуцијата за Сребреница

Курир

Не бев консултирана за гласањето во ООН за Резолуцијата за Сребреница, вели претседателката Сиљановска Давкова

Локално

Press24 Нетпрес Вечер Прес +инфо Слободен Печат Фактор Вечер Прес

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ

Скопје1 - 30.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Нивес Тигањ. На средбата се разговараше за одличните билатерални односи коишто се одликуваат со интензивен политички дијалог и конструктивна соработка ...

Сиљановска Давкова: Ќе работам на унапредување на односите со Србија и проширување на соработката

Локално

Сиљановска Давкова- Нивес Тигањ: Двете пријателски земји имаат заеднички стратешки цели и интереси

Курир

Сиљановска Давкова на средба со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ

Press24

Силјановска-Давкова со хрватската амбасадорка Тигањ: двете пријателски земји имаат заеднички стратешки цели и интереси за траен мир, стабилност и просперитет

Макфакс

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ

24Инфо

Сиљановска Давкова со хрватската амбасадорка Тигањ: двете пријателски земји имаат заеднички стратешки цели и интереси за траен мир, стабилност и просперитет

Опсервер

Фокус Бриф ТВ21 Centar 4NEWS Вести плус Скопје1 Press24

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларијата на Светската банка за ...

ТВ21 - 29.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија, Масимилиано Паолучи. На средбата претседателката изрази благодарност до Светската банка за континуираното ...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи

Скопје1

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија

Курир

Сиљановска Давкова се сретна со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларија на Светската банка

Канал5

Сиљановска Давкова се сретна со директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија, Масимилиано Паолучи

Фокус

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија

24Инфо

Сиљановска Давкова се сретна со директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија Паолучи

Бизнис Вести

Нетпрес Република MakPress